Upoważnienie podległych jednostek handlu detalicznego do dokonywania zakupów warzyw, ziemniaków, owoców ogrodowych i leśnych, grzybów i ziół przyprawowych u osób nie wymienionych w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 9 lipca 1953 r.
w sprawie upoważnienia podległych jednostek handlu detalicznego do dokonywania zakupów warzyw, ziemniaków, owoców ogrodowych i leśnych, grzybów i ziół przyprawowych u osób nie wymienionych w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. Nr 63, poz. 494) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez użyte w zarządzeniu określenie:
1)
"jednostki handlu detalicznego" - rozumie się państwowe przedsiębiorstwa prowadzące handel detaliczny i żywienie zbiorowe;
2)
"zakupy ze źródeł zdecentralizowanych" - rozumie się zakupy dokonywane przez jednostki handlu detalicznego bezpośrednio u producentów rolnych uspołecznionych i indywidualnych oraz zbieraczy;
3)
"źródła scentralizowane" - rozumie się handlowe przedsiębiorstwa uspołecznione zaopatrujące jednostki handlu detalicznego według obowiązujących planów.
§  2.
Jednostki handlu detalicznego mogą w ramach swej działalności kupować ze źródeł zdecentralizowanych na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu, bez potrzeby stosowania innych wymagań powołanej na wstępie ustawy i przepisów wydanych na jej podstawie - następujące artykuły:
1)
warzywa;
2)
ziemniaki;
3)
owoce ogrodowe;
4)
owoce leśne (jagody, borówki, poziomki, orzechy laskowe itp.);
5)
grzyby świeże i suszone;
6)
zioła przyprawowe (majeranek, kminek, czarnuszka, nasiona kopru itp.).
§  3.
Jednostki handlu detalicznego mogą dokonywać zakupów ze źródeł zdecentralizowanych w następujących przypadkach:
1)
jeśli dostawy wymienionych w § 2 artykułów ze źródeł scentralizowanych nie są przewidziane dla danej miejscowości planem dostaw ze źródeł scentralizowanych;
2)
jeśli plan dostaw nie pokrywa zapotrzebowania pod względem ilości lub asortymentu; w tym przypadku zakupy ze źródeł zdecentralizowanych mogą być dokonywane jedynie w ilościach wynikających z różnicy między zapotrzebowaniem a dostawami ze źródeł scentralizowanych; jeśli plan dostaw nie pokrywa zapotrzebowania, natomiast dostawy ze źródeł scentralizowanych mogą być zwiększone do wysokości pełnego zapotrzebowania na dany artykuł, zakupy ze źródeł zdecentralizowanych nie mogą być dokonywane;
3)
jeśli dokonanie planowego zakupu ze źródeł scentralizowanych jest niemożliwe z przyczyn od zakupującego niezależnych, a zakup jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
Zakupy ze źródeł zdecentralizowanych, z wyjątkiem artykułów wymienionych w ust. 2, mogą być dokonywane tylko na obszarze miasta (gminy), w którym ma siedzibę jednostka handlu detalicznego.
2.
Zakupy ze źródeł zdecentralizowanych:
1)
ziół przyprawowych;
2)
owoców: melonów, arbuzów, moreli, brzoskwiń, orzechów;
3)
warzyw: bobu, brukselki, chrzanu, czosnku, cykorii, fasoli szparagowej w strączkach, grochu zielonego w strączkach i świeżego łuskanego, kopru, szczypiorku, szczawiu, szparagów, kabaczków, pieprzu tureckiego, salsefii, roszponki, endywii, karczochów, kukurydzy świeżej w kolbach, rzepy, rzodkwi, jarmużu, buraków liściowych, skorzonery,

mogą być dokonywane na terenie całego województwa, w którym ma siedzibę jednostka handlu detalicznego.

3.
Nie dozwolone jest dokonywanie zakupów ze źródeł zdecentralizowanych w trybie niniejszego zarządzenia w obrębie czynnych punktów skupu przedsiębiorstw prowadzących skup scentralizowany.
4.
Przerzuty ziemniaków oraz warzyw i owoców, z wyjątkiem wymienionych w ust. 2, do innych miejscowości są nie dozwolone. Przerzuty pozostałych artykułów wymienionych w § 2, a także jagód leśnych w stanie świeżym wyłącznie na cele konsumcyjne, mogą być dokonywane za zgodą prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi).
§  5.
Przy dokonywaniu zakupu i sprzedaży artykułów ze źródeł zdecentralizowanych, objętych niniejszym zarządzeniem, obowiązują następujące ceny:
1)
przy zakupie:
a)
jeśli dla danego artykułu jest ustalona maksymalna cena skupu, zakupy powinny być dokonywane po cenie nie przekraczającej ustalonej ceny skupu w danym miejscu i dniu,
b)
jeśli dla danego artykułu cena skupu nie jest ustalona, zakupy powinny być dokonywana po cenie kształtującej się na rynku;
2)
przy sprzedaży:
a)
jeśli dla danego artykułu jest ustalona detaliczna cena sprzedaży w danym miejscu i dniu, cena ta jest obowiązująca również przy sprzedaży artykułów zakupionych ze źródeł zdecentralizowanych,
b)
jeśli dla danego artykułu detaliczna cena sprzedaży nie jest ustalona, sprzedaż powinna się odbywać po cenie kalkulacyjnej, wynikającej z cen zakupu i marży.
§  6.
Dokumentacja i sprawozdawczość dotyczące zakupów dokonanych ze źródeł zdecentralizowanych powinny być prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  7.
Zakupy ze źródeł zdecentralizowanych mogą być wstrzymane przez prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) w stosunku do określonych jednostek handlu detalicznego, określonych artykułów i na określony okres czasu w przypadkach:
1)
uzasadnionych względami gospodarczymi (zwiększone dostawy ze źródeł scentralizowanych, konieczność upłynnienia remanentów w źródłach scentralizowanych itp.);
2)
niestosowania się przez jednostki handlu detalicznego do warunków określonych w niniejszym zarządzeniu - na podstawie wniosków zainteresowanych dostawców scentralizowanych lub na podstawie wniosków właściwych organów kontrolnych.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 8 czerwca 1951 r. w sprawie upoważnienia podległych jednostek handlu detalicznego do dokonywania zakupów niektórych artykułów u osób nie wymienionych w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 781) w odniesieniu do artykułów objętych niniejszym zarządzeniem.
§  9.
Zarządzanie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-67.816

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Upoważnienie podległych jednostek handlu detalicznego do dokonywania zakupów warzyw, ziemniaków, owoców ogrodowych i leśnych, grzybów i ziół przyprawowych u osób nie wymienionych w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.
Data aktu: 09/07/1953
Data ogłoszenia: 16/07/1953
Data wejścia w życie: 16/07/1953