Zasady obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru importowanego przy udziale jednostek podległych Ministrowi Handlu Zagranicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 18 maja 1953 r.
w sprawie zasad obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru importowanego przy udziale jednostek podległych Ministrowi Handlu Zagranicznego.

Na podstawie § 2 ust. 1 uchwały nr 16 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad obrotu opakowaniami (Monitor Polski Nr A-9, poz. 82) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Odbiorcy towarów importowanych w opakowaniach nadających się do ponownego użytku obowiązani są zaoferować opakowania do skupu właściwej centrali handlowej.
2.
Oferując opakowania do skupu odbiorca powinien podać właściwej centrali handlowej rodzaj i ilość opakowań oraz ich stan (nie uszkodzone lub uszkodzone).
3.
Za opakowania nadające się do ponownego użytku uważa się w szczególności:
1)
beczki żelazne,
2)
bębny blaszane,
3)
hoboki,
4)
bańki i kanistry blaszane o pojemności od 20 l,
5)
beczki drewniane,
6)
skrzynie,
7)
worki tkane,
8)
kartony.
§  2.
Ilekroć mowa w zarządzeniu:
1)
o właściwych centralach handlowych, należy przez to rozumieć dla opakowań:
a)
drewnianych - Zarząd Gospodarki Opakowaniami Drewnianymi,
b)
metalowych - Centralę Handlową Żelaza i Stali "Centrostal" - Biuro Zbytu Wyrobów Blaszanych,
c)
tkanych - Centralę Tekstylną,
d)
tekturowych - Centralny Zarząd Przemysłu Przetworów Papierniczych i Materiałów Biurowych,
2)
o odbiorcy - należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną, na którą wystawiona jest faktura centrali handlu zagranicznego za dostarczony towar,
3)
o nabywcy - należy przez to rozumieć wskazaną przez właściwą centralę handlową jednostkę, która ma nabyć opakowanie od odbiorcy.
§  3.
Opakowania należy zabezpieczyć przed kradzieżą, ogniem, uszkodzeniami oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i przechowywać w warunkach higienicznych w krytych miejscach lub pomieszczeniach wyznaczonych na przechowywanie opróżnionych opakowań.
§  4.
1.
Centrale handlu zagranicznego przesyłając fakturę za dostarczony z importu towar obowiązane są podać właściwej centrali handlowej nazwę i adres jednostki, do której został przesłany towar w opakowaniu, oraz ilość i rodzaj opakowań, o ile dane te są w posiadaniu centrali handlu zagranicznego.
2.
Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi przypadki, w których przepis ust. 1 nie ma zastosowania.
§  5.
1.
Odbiorca powinien zaoferować opakowania do skupu niezwłocznie po rozpakowaniu towaru.
2.
Odbiorcy, którzy przesyłają towar w opakowaniu innym jednostkom, podadzą tym jednostkom zasady odsprzedaży opakowań oraz wskażą właściwej centrali handlowej jednostki, do których towar w opakowaniu został przesłany.
3.
Przepisy zarządzenia odnoszące się do odbiorcy stosuje się odpowiednio do jednostek, o których mowa w ust. 2.
§  6.
Właściwa centrala handlowa obowiązana jest do prowadzenia ilościowej ewidencji ruchu opakowań w oparciu o zasady ustalone w branżowych planach kont.
§  7.
1.
Właściwa centrala handlowa w terminie 60 dni od dnia zaoferowania do skupu ma obowiązek wskazać nabywcę na każdą ilość opakowań zgłoszonych przez odbiorcę. Jednocześnie centrala ta obowiązana jest podać odbiorcy ceny na dany rodzaj opakowania, według której odbiorca ma zafakturować to opakowanie.
2.
Odbiorca obowiązany jest wysłać opakowanie w ciągu 10 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
3.
Na wniosek odbiorcy właściwa centrala handlowa może wyrazić zgodę na pozostawienie opakowań do użytku odbiorcy.
§  8.
Opakowania nabywane będą po cenach określonych w cennikach.
§  9.
1.
Koszt transportu opakowań ponosi odbiorca. W przypadku gdy opakowania wysyłane są publicznymi środkami transportu, odbiorca ponosi koszty transportu tylko do stacji lub portu miejsca przeznaczenia.
2.
Opakowania należy przesyłać najtańszym środkiem transportu. Przy transporcie kolejowym na liście przewozowym należy zaznaczyć, że przedmiotem przesyłki są opakowania używane. (Taryfa towarowa PKP, poz. 1867).
3.
Wysyłający obowiązany jest do zabezpieczenia opakowań przy transporcie zgodnie z wymaganiami przepisów przewoźnika.
4.
W przypadku gdy opakowanie składa się z kilku elementów, należy przesłać równocześnie wszystkie jego elementy.
5.
W przypadku odmowy nabycia opakowań przez nabywcę przesłanym przez odbiorcę opakowaniem dysponuje właściwa centrala handlowa, a odbiorca obciąży należnością za opakowania tę centralę.
§  10.
Odbiorca obowiązany jest najpóźniej następnego dnia po nadaniu opakowań do przewozu, wysłać nabywcy opakowań i właściwej centrali handlowej zawiadomienie, podając datę nadania, środek przewozu, wagę, ilość i rodzaj opakowania.
§  11.
Właściwa centrala handlowa lub wskazany przez nią nabywca uprawniony jest do zbadania u odbiorcy stanu zaoferowanych opakowań.
§  12.
Opakowania nie nadające się do dalszego użytku ani remontu należy traktować jako odpadki.
§  13.
Przedstawiciele właściwych central handlowych uprawnieni są do kontroli wykonania przepisów zarządzenia przez odbiorcę.
§  14.
Zarządzenie nie dotyczy opakowań:
1)
które podlegają zwrotowi dostawcy zagranicznemu,
2)
po artykułach trujących.
§  15.
Zarządzenie nie dotyczy odbiorców podległych Ministrowi Obrony Narodowej - z wyjątkiem Wojskowej Centrali Handlowej, oraz Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego - z wyjątkiem konsumów.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-62.762

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru importowanego przy udziale jednostek podległych Ministrowi Handlu Zagranicznego.
Data aktu: 18/05/1953
Data ogłoszenia: 04/07/1953
Data wejścia w życie: 04/07/1953