Wykonanie dekretu o obsadzaniu duchownych stanowisk kościelnych.

ZARZĄDZENIE Nr 61
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 maja 1953 r.
w sprawie wykonania dekretu o obsadzaniu duchownych stanowisk kościelnych.

Na podstawie art. 7 dekretu z dnia 9 lutego 1953 r. o obsadzaniu duchownych stanowisk kościelnych (Dz. U. Nr 10, poz. 32), zwanego w dalszym ciągu "dekretem", zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Celem dekretu jest zabezpieczenie, aby osoby zajmujące duchowne stanowiska kościelne spełniały swe funkcje zgodnie z zasadami i wymaganiami Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W związku z tym obowiązkiem organów państwowych jest okazywanie wszechstronnego poparcia i opieki osobom, które w sprawowaniu swych duchownych stanowisk kościelnych zachowują postawę obywatelską i patriotyczną, zgodną z zasadami Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Natomiast organy państwowe powinny nie dopuszczać, aby duchowne stanowiska kościelne mogły być traktowane czy wykorzystane jako osłona dla postawy lub akcji nieprzyjaznej wobec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub też dla jawnej bądź też zamaskowanej działalności politycznej, sprzecznej z założeniami Konstytucji oraz z opartymi na nich wymaganiami prawnymi i zarządzeniami władz państwowych.
§  2.
Przez "duchowne stanowiska kościelne" rozumie się wszystkie stanowiska kościelne - stałe i tymczasowe, jak również pomocnicze lub zastępcze, piastowane przez duchownych.
§  3.
1.
Terytorialną właściwość prezydium wojewódzkiej rady narodowej w rozumieniu art. 4 dekretu określa się według siedziby danego stanowiska kościelnego. W przypadkach wątpliwych (np. gdy obszar działania obejmuje dwa lub więcej województw) rozstrzyga Urząd do Spraw Wyznań.
2.
Postanowienia o prezydiach wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi.
§  4.
Postanowienia dekretu o "duchownych stanowiskach kościelnych" dotyczą również czasowego powierzania wszystkich lub niektórych funkcji związanych z duchownym stanowiskiem kościelnym, z wyjątkiem przypadków krótkotrwałego powierzenia zastępstwa.
§  5.
W wykonaniu postanowień dekretu wszystkie osoby zajmujące duchowne stanowiska kościelne składają na żądanie prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub Urzędu do Spraw Wyznań, wedle właściwości dla danego stanowiska, wypełniony kwestionariusz według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 i życiorys.

II.

Wnioski w sprawie tworzenia, przekształcania i znoszenia oraz zmiany zakresu działania duchownych stanowisk kościelnych.

§  6.
1.
Utworzenie nowego duchownego stanowiska kościelnego może nastąpić nie wcześniej niż po wyrażeniu zgody przez właściwy organ państwowy.
2.
Przekształcenie lub zniesienie istniejącego duchownego stanowiska kościelnego, a także zmiana jego przedmiotowego lub terytorialnego zakresu działania może również nastąpić tylko po wyrażeniu zgody przez właściwy organ państwowy.
3.
Wnioski dotyczące spraw wymienionych w ust. 1 i 2 powinny być składane przez właściwą kurię do prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a w przypadkach gdy organem właściwym do wyrażenia zgody jest Prezydium Rządu (art. 4 dekretu) - w Urzędzie do Spraw Wyznań.
4.
Odpowiedź na wniosek powinna nastąpić w terminie nie przekraczającym jednego miesiąca.

III.

Wnioski w sprawie objęcia duchownego stanowiska kościelnego.

§  7.
1.
Wnioski w sprawie objęcia duchownego stanowiska kościelnego, zarówno istniejącego jak i tworzonego albo przekształcanego, składa właściwa kuria do prezydium wojewódzkiej rady narodowej - co do każdego stanowiska oddzielnie.
2.
Wniosek w sprawie objęcia stanowiska ordynariusza diecezji lub sufragana składa się w Urzędzie do Spraw Wyznań.
3.
Odpowiedź na wniosek powinna nastąpić w terminie nie przekraczającym jednego miesiąca. Objęcie stanowiska może nastąpić tylko po wyrażeniu zgody przez właściwy organ państwowy.
§  8.
1.
Postanowienia § 7 stosuje się odpowiednio do spraw zwolnienia z dotychczas zajmowanego duchownego stanowiska kościelnego z jakichkolwiek przyczyn i w jakimkolwiek trybie, jak również do spraw przeniesienia na inne stanowisko.
2.
W przypadku przeniesienia na stanowisko leżące na obszarze właściwości innego prezydium wojewódzkiej rady narodowej wymagana jest zgoda prezydiów właściwych zarówno ze względu na dotychczasowe, jak i ze względu na nowe stanowisko. O decyzji zawiadamia jednak prezydium właściwe ze względu na stanowisko dotychczasowe, chyba że wniosek złożony był w myśl § 7 ust. 2 w Urzędzie do Spraw Wyznań.

IV.

Ślubowanie.

§  9.
Wszystkie osoby zajmujące duchowne stanowiska kościelne składają zgodnie z art. 5 dekretu ślubowanie na wierność Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według wzorów stanowiących załącznik nr 2 względnie 3.
§  10.
Ślubowanie składają:
a)
ordynariusze diecezji lub sufragani - w Urzędzie do Spraw Wyznań,
b)
duchowni na pozostałych stanowiskach kościelnych - w prezydium wojewódzkiej rady narodowej, chyba że Urząd do Spraw Wyznań zarządzi w danym przypadku złożenie ślubowania w Urzędzie.

V.

Decyzje i odwołania.

§  11.
Przed podjęciem decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub Urząd do Spraw Wyznań w razie potrzeby zwraca się do właściwej kurii o udzielenie odpowiednich wyjaśnień i materiałów, a także może zażądać ich od osoby, która zajmuje lub objąć ma dane stanowisko.
§  12.
W przypadkach przewidzianych w art. 6 dekretu prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub Urząd do Spraw Wyznań zwraca się do właściwej kurii z żądaniem usunięcia danej osoby z zajmowanego stanowiska w terminie zakreślonym w żądaniu.
§  13.
Od decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej, wydanej na podstawie art. 2, 3 i 6 dekretu, ordynariusz lub zainteresowana osoba, która zajmuje lub ma objąć dane stanowisko, może wnieść odwołanie. Odwołanie składa się w Urzędzie do Spraw Wyznań. Urząd do Spraw Wyznań zawiadamia ordynariusza lub zainteresowaną osobę o decyzji, wydanej na skutek odwołania. Decyzja ta jest ostateczna.

VI.

Przepis końcowy.

§  14.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem prezydia rad narodowych zwracać się powinny o wyjaśnienie do Urzędu do Spraw Wyznań.

Warszawa, dnia 5 maja 1953 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

KWESTIONARIUSZ DLA OSÓB PIASTUJĄCYCH DUCHOWNE STANOWISKA KOŚCIELNE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ŚLUBOWANIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

ŚLUBOWANIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024