Tryb zatwierdzania rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 marca 1953 r.
w sprawie trybu zatwierdzania rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 4 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:

I.

Zatwierdzanie rocznych planów pokrycia dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetem centralnym.

§  1.
Przez użyte w zarządzeniu wyrazy "plany pokrycia" należy rozumieć plany pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953; przez wyraz "Instrukcja" należy rozumieć instrukcję Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie planowania budżetowego nakładów inwestycyjnych objętych planem inwestycyjnym na rok 1953, stanowiącą załącznik nr 2 do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie opracowania projektu budżetu Państwa na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-60, poz. 913).
§  2.
Ministerstwo Finansów w terminie do dnia 25 marca 1953 r. prześle zatwierdzone przez Ministra Finansów zbiorcze plany pokrycia wraz z zestawieniami zbiorczymi po jednym egzemplarzu zainteresowanym ministerstwom (urzędom centralnym) i po trzy egzemplarze właściwym centralom banków finansujących inwestycje.
§  3.
1.
Na podstawie zatwierdzonych przez Ministra Finansów zbiorczych planów pokrycia ministerstwa (urzędy centralne) w terminie do dnia 31 marca 1953 r. przekażą zatwierdzone plany pokrycia w 1 egzemplarzu właściwym dysponentom II stopnia. W tymże terminie ministerstwa (urzędy centralne):
1)
zatwierdzą jednostkowe plany pokrycia dla podległych im bezpośrednio inwestorów bezpośrednich oraz dla własnych inwestycji;
2)
zatwierdzą zbiorcze plany pokrycia dla dysponentów II stopnia w zakresie tych rozdziałów budżetowych, które obejmują po kilku dysponentów II stopnia, a dla których Minister Finansów zatwierdził jeden łączny zbiorczy plan pokrycia;
3)
przekażą zatwierdzone w myśl punktów 1 i 2 jednostkowe i zbiorcze plany pokrycia centrali banku finansującego inwestycje w trzech egzemplarzach oraz jednostkom, których te plany dotyczą - w jednym egzemplarzu.
2.
Do zbiorczych planów pokrycia powinny być dołączone wykazy numerów tytułów inwestycyjnych.
3.
W terminie do dnia 31 marca 1953 r. ministerstwa (urzędy centralne) przekażą centralom banków finansujących inwestycje również w trzech egzemplarzach wykazy podległych jednostek, które nie są objęte planowaniem pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 i obowiązane są część amortyzacji przeznaczoną na inwestycje odprowadzić na dochód budżetu z określeniem kwot tej amortyzacji.
§  4.
1.
Na podstawie zatwierdzonych przez dysponentów głównych zbiorczych planów pokrycia dysponenci II stopnia w terminie do dnia 15 kwietnia 1953 r.:
1)
zatwierdzą jednostkowe plany pokrycia finansowego inwestycji na 1953 r. dla podległych im jednostek;
2)
złożą we właściwych dla ich siedziby oddziałach banków finansujących inwestycje po trzy egzemplarze jednostkowych planów pokrycia dla podległych inwestorów bezpośrednich, przesyłając równocześnie po jednym egzemplarzu tych planów zainteresowanym inwestorom bezpośrednim.
2.
Równocześnie dysponenci II stopnia złożą właściwym oddziałom banków finansujących inwestycje:
1)
plany akumulacji amortyzacji scentralizowanej;
2)
zestawienie jednostkowych planów pokrycia według wzorów stanowiących załączniki nr 3 i nr 4 do Instrukcji z uwzględnieniem zmian podanych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 listopada 1952 r. w sprawie zasad i trybu aktualizacji rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-104, poz. 1617);
3)
wykazy podległych jednostek, które nie są objęte planowaniem pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 i obowiązane są część amortyzacji przeznaczoną na inwestycje odprowadzić na dochód budżetu, z określeniem kwot tej amortyzacji.

II.

Zatwierdzanie rocznych planów pokrycia jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.

§  5.
Ministerstwo Finansów poda prezydiom wojewódzkich rad narodowych w terminie do dnia 25 marca 1953 r. wysokość wydatków budżetowych na inwestycje (§ 17 klasyfikacji wydatków budżetu Państwa) według części, działów i rozdziałów zbiorczych budżetów województw.
§  6.
1.
Na podstawie danych, o których mowa w § 5, oraz materiałów otrzymanych z właściwych resortów w myśl § 7 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 21 listopada 1952 r. w sprawie zasad i trybu aktualizacji rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-104, poz. 1617) wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych w terminie do dnia 31 marca 1953 r.:
1)
sporządzą i zatwierdzą obejmujące jednostki finansowane z jednostkowego budżetu wojewódzkiego zbiorcze plany pokrycia dla wydziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych i przekażą je w 1 egzemplarzu zainteresowanym wydziałom i w trzech egzemplarzach właściwemu oddziałowi banku finansującego inwestycje;
2)
sporządzą i prześlą prezydiom powiatowych rad narodowych i prezydiom miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty zestawienia dotyczące ich zbiorczych planów pokrycia sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do Instrukcji; do przesłanych zestawień wydziały finansowe dołączą wykazy numerów tytułów inwestycyjnych, których dotyczą zestawienia.
2.
Wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych na podstawie planów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, sporządzą i zatwierdzą zbiorcze plany pokrycia wojewódzkich zarządów przedsiębiorstw terenowych rozliczających się z jednostkowym budżetem wojewódzkim i przekażą je w terminie do dnia 5 kwietnia 1953 r. w 1 egzemplarzu wojewódzkim zarządom przedsiębiorstw terenowych i w 3 egzemplarzach właściwemu oddziałowi banku finansującego inwestycje.
§  7.
Na podstawie zestawień, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 2, wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych i miast stanowiących powiaty w terminie do dnia 10 kwietnia 1953 r.:
1)
sporządzą i zatwierdzą zbiorcze plany pokrycia dla wydziałów (oddziałów, referatów) prezydiów powiatowych rad narodowych i miast stanowiących powiaty, przesyłając zatwierdzone plany w jednym egzemplarzu zainteresowanym wydziałom oraz w trzech egzemplarzach właściwym oddziałom banków finansujących inwestycje;
2)
sporządzą i prześlą prezydiom rad narodowych miast nie stanowiących powiatów zestawienia zbiorcze kwot planów pokrycia dotyczące tych prezydiów według wzoru, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 2, oraz wykazy numerów tytułów inwestycyjnych objętych tymi zestawieniami.
§  8.
1.
Na podstawie zatwierdzonych zbiorczych planów pokrycia jednostkowe plany pokrycia inwestycji podległych inwestorów bezpośrednich sporządzą i zatwierdzą:
1)
wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz wojewódzkie zarządy przedsiębiorstw terenowych rozliczających się z jednostkowym budżetem wojewódzkim - w terminie do dnia 20 kwietnia 1953 r.;
2)
wydziały (oddziały, referaty) prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz prezydia rad narodowych miast nie stanowiących powiatów - w terminie do dnia 25 kwietnia 1953 r.
2.
W określonych wyżej terminach wydziały (oddziały, referaty) oraz prezydia wymienione w ust. 1 pkt 1 i pkt 2 prześlą po jednym egzemplarzu jednostkowych planów pokrycia zainteresowanym inwestorom bezpośrednim i po trzy egzemplarze właściwym oddziałom banków finansujących inwestycje.
§  9.
1.
Wydziały (oddziały, referaty) i prezydia, o których mowa w § 8, składając w oddziale banku jednostkowe plany pokrycia, obowiązane są złożyć równocześnie:
1)
zestawienia jednostkowych planów pokrycia według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do Instrukcji oraz
2)
wykazy podległych jednostek, które planowaniem pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 nie są objęte i obowiązane są część amortyzacji przeznaczoną na inwestycje odprowadzić na dochód budżetu, z określeniem kwot tej amortyzacji.
2.
Wojewódzkie zarządy przedsiębiorstw terenowych rozliczających się z jednostkowym budżetem wojewódzkim nie sporządzają wykazów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, natomiast obowiązane są sporządzić i złożyć bankowi plany akumulacji amortyzacji scentralizowanej według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do Instrukcji.
§  10.
Banki finansujące inwestycje:
1)
badają zgodność kwot zatwierdzonych jednostkowych planów pokrycia z obejmującymi je zbiorczymi planami pokrycia;
2)
obowiązane są rozprowadzić prawidłowo sporządzone roczne jednostkowe plany pokrycia do oddziałów właściwych dla finansowania inwestycji w terminie siedmiodniowym od daty złożenia tych planów przez jednostki zatwierdzające;
3)
po dniu 30 kwietnia 1953 r. obowiązane są wstrzymać finansowanie inwestycji inwestorów, dla których nie złożono w banku jednostkowego planu pokrycia.

III.

Przepisy końcowe.

§  11.
Zasady i tryb dokonywania zmian w rocznych planach pokrycia oraz uruchamiania kwartalnych limitów finansowania zostaną ustalone w odrębnych przepisach.
§  12.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy planów pokrycia jednostek spółdzielczych.
§  13.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 listopada 1952 r. w sprawie zasad i trybu aktualizacji oraz wstępnego zatwierdzania rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-104, poz. 1617) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w tytule skreśla się wyrazy: "oraz wstępnego zatwierdzenia",
2)
skreśla się przepisy objęte §§ 11-17.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024