Dobór kandydatów z zakładów pracy i spółdzielni produkcyjnych na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.

UCHWAŁA NR 160
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 25 lutego 1953 r.
w sprawie doboru kandydatów z zakładów pracy i spółdzielni produkcyjnych na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.

Zadaniem studiów przygotowawczych jest przygotowanie do studiów wyższych - zwłaszcza technicznych, agromechanicznych i rolnych - wybijających się, najzdolniejszych i przodujących w pracy zawodowej i społecznej młodych robotników i chłopów, wykazujących chęć i zamiłowanie do nauki.
Podstawowym terenem doboru kandydatów do studiów przygotowawczych powinny być zakłady przemysłowe, przede wszystkim przodujące wielkie zakłady, spółdzielnie produkcyjne, a także państwowe ośrodki maszynowe i państwowe gospodarstwa rolne.

Spośród młodzieży wiejskiej pierwszeństwo przy kwalifikowaniu do studiów przygotowawczych mają kandydaci ze spółdzielni produkcyjnych.

Celem należytego przeprowadzenia doboru kandydatów Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

§  1.
Młodych robotników ubiegających się o przyjęcie na studia przygotowawcze do szkół wyższych i odpowiadających warunkom określonym we wstępie do niniejszej uchwały kwalifikuje jako kandydatów na studium przygotowawcze kierownik zakładu przemysłowego bądź państwowego ośrodka maszynowego lub państwowego gospodarstwa rolnego, na wniosek zarządu zakładowego Związku Młodzieży Polskiej lub rady zakładowej; młodych chłopów ze spółdzielni produkcyjnych kwalifikuje jako kandydatów na studium przygotowawcze zarząd spółdzielni. Kwalifikować należy jedynie tę młodzież, która sama pragnie zdobyć wyższe wykształcenie i ubiega się o uzyskanie możliwości studiów.
§  2.
Kandydaci do studium przygotowawczego do szkół wyższych muszą odpowiadać następującym warunkom:
1)
wykazać się co najmniej dwuletnią przodującą pracą w produkcji,
2)
wyróżniać się postawą obywatelską oraz aktywną pracą społeczną,
3)
posiadać wiadomości w zakresie 7 klas szkoły podstawowej,
4)
posiadać wiek od 18 do 26 lat.
§  3.
1.
Kierownik zakładu pracy (zarząd spółdzielni produkcyjnej) jest odpowiedzialny za właściwe zakwalifikowanie kandydatów na studium przygotowawcze i za ich zaopiniowanie.
2.
Kierownik zakładu pracy (zarząd spółdzielni produkcyjnej) przesyła wniosek wraz z opinią własną, opinią Związku Młodzieży Polskiej i rady zakładowej oraz dokumenty zakwalifikowanych kandydatów do właściwej wojewódzkiej komisji kwalifikacyjnej (§ 4).
§  4.
1.
Przewodniczących wojewódzkich komisji kwalifikacyjnych powołuje Minister Szkolnictwa Wyższego. Przewodniczący ci organizują komisje w składzie przewidzianym przez instrukcję wydaną przez Ministra Szkolnictwa Wyższego.
2.
Wojewódzkie komisje kwalifikacyjne rozpatrują nadesłane wnioski i opinie oraz zatwierdzają kandydatów na kurs selekcyjny do studium przygotowawczego.
§  5.
Kierownik zakładu pracy zobowiązany jest do:
1)
udzielenia kandydatom udającym się na kurs selekcyjny bezpłatnego urlopu na okres potwierdzony zaświadczeniem terenowo właściwego kierownika studium przygotowawczego,
2)
umożliwienia kandydatom wykorzystania należnego im ustawowo urlopu wypoczynkowego w terminie do 1 sierpnia,
3)
zabezpieczenia kandydatom w okresie kursu selekcyjnego prawa do ubezpieczeń społecznych,
4)
rozwiązania stosunku pracy z dniem rozpoczęcia roku szkolnego na studiach przygotowawczych z kandydatami przyjętymi na studia przygotowawcze.
§  6.
Zakłady przemysłowe, spółdzielnie produkcyjne, państwowe ośrodki maszynowe i państwowe gospodarstwa rolne, których pracownicy (członkowie) będą przyjęci do studium przygotowawczego, a następnie ukończą szkołę wyższą, mają w ramach planowego rozdziału absolwentów pierwszeństwo w uzyskaniu skierowania ich do pracy w tym samym zakładzie (spółdzielni produkcyjnej lub właściwym dla niej państwowym ośrodku maszynowym), chyba że absolwent szkoły wyższej ze względu na szczególne uzdolnienia skierowany będzie do pracy naukowej.
§  7.
Kierownicy studiów przygotowawczych będą informować periodycznie, a poza tym w szczególnych przypadkach, kierowników zakładów pracy i zarządy spółdzielni produkcyjnych o postępach w nauce wysuniętych przez nich kandydatów, o ukończeniu studiów przygotowawczych, wyborze specjalności i przyjęciu do szkół wyższych.
§  8.
Zobowiązuje się Ministra Szkolnictwa Wyższego do wydania broszury, przeznaczonej dla spółdzielni produkcyjnych, popularyzującej istotę i zadania studiów przygotowawczych jako jednej z form pomocy Państwa Ludowego dla spółdzielczości produkcyjnej.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Szkolnictwa Wyższego i innym zainteresowanym ministrom.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024