Egzaminy dla kandydatów na techników aptecznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 31 stycznia 1953 r.
w sprawie egzaminów dla kandydatów na techników aptecznych.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. Nr 1, poz. 2) i stosownie do § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 1952 r. o wykonywaniu czynności fachowych w aptekach otwartych oraz specjalnych kwalifikacjach fachowych wymaganych od pracowników tych aptek (Dz. U. Nr 30, poz. 205), zarządza się, co następuje:
§  1.
Wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) zorganizują egzaminy dla kandydatów na techników aptecznych.
§  2.
1.
Egzaminy przeprowadza komisja egzaminacyjna w składzie:
1)
przewodniczący, powołany przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) - wydział zdrowia;
2)
dwaj członkowie, delegowani przez wojewódzki oddział przedsiębiorstwa państwowego "Centrala Aptek Społecznych";
3)
dwaj członkowie, delegowani przez zarząd okręgu Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
2.
Członkowie komisji wymienieni w ust. 1 pkt 2 oraz jeden z członków wymienionych w ust. 1 pkt 3 powinni posiadać uprawnienia do samodzielnego wykonywania w aptekach otwartych czynności fachowych w pełnym zakresie.
§  3.
Terminy egzaminów ustala przewodniczący komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z wydziałem zdrowia (§ 1) i o wyznaczonym terminie zawiadamia pisemnie kandydatów, którzy złożyli podania o dopuszczenie do egzaminów na techników aptecznych.
§  4.
Do egzaminu mogą być dopuszczone osoby, które:
1)
posiadają wykształcenie na poziomie 7 klas szkoły ogólnokształcącej oraz
2)
były zatrudnione przez dwa lata w aptekach otwartych na stanowiskach laborantów aptecznych przy wykonywaniu czynności określonych w § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 1952 r. (Dz. U. Nr 30, poz. 205).
§  5.
1.
Podania o dopuszczenie do egzaminu należy wnosić do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) - wydział zdrowia.
2.
Do podania należy dołączyć dokumenty stwierdzające posiadanie wykształcenia i praktyki określonych w § 4 pkt 1 i 2.
§  6.
1.
Egzamin polega na sprawdzeniu znajomości przez kandydata przedmiotów teoretycznych oraz posiadania odpowiedniej biegłości w wykonywaniu czynności technika aptecznego w zakresie przewidzianym programem egzaminów.
2.
Egzamin składa się z części praktycznej i części teoretycznej.
§  7.
1.
Przed rozpoczęciem egzaminów komisja egzaminacyjna opracowuje zadania na egzamin praktyczny oraz pytania na egzamin teoretyczny w ten sposób, ażeby sprawdzić przygotowanie kandydata do wykonywania zawodu technika aptecznego.
2.
Zadania na egzamin praktyczny oraz pytania do egzaminu teoretycznego wylosowują kandydaci w obecności komisji.
3.
Komisja może zadawać kandydatowi podczas egzaminu również inne pytania niż wylosowane.
4.
Egzamin praktyczny polega na wykonaniu przez kandydata pod nadzorem komisji lub jej członka pracy wskazanej przez komisję, która określa również miejsce i czas wykonania takiej pracy.
5.
Egzamin teoretyczny odbywa się ustnie i polega na wykazaniu przez kandydata znajomości następujących przedmiotów:
1)
farmacja stosowana;
2)
administracja i biurowość apteczna w zakresie potrzebnym przy wykonywaniu czynności technika aptecznego;
3)
nauka o Polsce i świecie współczesnym w zakresie I kursu Wszechnicy Radiowej.
§  8.
1.
Niezwłocznie po zakończeniu każdej części egzaminu komisja egzaminacyjna ustala jego wynik.
2.
Po zakończeniu egzaminu komisja ustala ostateczną ocenę egzaminu w zależności od wyniku jako złożony "z wynikiem dodatnim" bądź "z wynikiem ujemnym".
3.
Wynik egzaminu ustala komisja jako dodatni w przypadkach, gdy kandydat wykazał wiadomości potrzebne do wykonywania czynności technika aptecznego.
4.
Wynik egzaminu ogłasza przewodniczący niezwłocznie po ustaleniu przez komisję ostatecznej oceny egzaminu.
5.
W przypadku uzyskania przez kandydata oceny "z wynikiem ujemnym" komisja może dopuścić go do egzaminu poprawkowego, który powinien się odbyć nie wcześniej niż przed upływem trzech, a nie później niż po upływie sześciu miesięcy od daty przystąpienia do egzaminu po raz pierwszy.
6.
Komisja ustala zakres egzaminu poprawkowego.
7.
Egzamin poprawkowy można zdawać tylko jeden raz.
§  9.
1.
Do ważności decyzji komisji egzaminacyjnej konieczna jest obecność przewodniczącego i co najmniej dwóch jej członków.
2.
Decyzje komisji zapadają zwykłą większością głosów, a w przypadku równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Z przebiegu czynności komisji członek komisji wyznaczony przez przewodniczącego sporządza protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
§  9.
Kandydatowi, który złożył egzamin z wynikiem dodatnim, prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) - wydział zdrowia wydaje zaświadczenie według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.

ZAŁĄCZNIK 

Prezydium .................... Rady Narodowej w ....................

Wydział Zdrowia

ZAŚWIADCZENIE

Nr .....................

.................................., dnia .................... 195... r.

Ob. ......................... ur. ........................... złożył(a) w dniu .............................. z wynikiem dodatnim egzamin na technika aptecznego przed Komisją Egzaminacyjną powołaną w myśl zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 stycznia 1953 r. w sprawie egzaminów dla kandydatów na techników aptecznych (Monitor Polski Nr A-15, poz. 216).

Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej

........................................................

Pieczęć okrągła

Kierownik Wydziału Zdrowia

...........................................

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024