united kingdom
ukraine

Zamówienia udzielane przez organy podległe Ministrowi Leśnictwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 24 listopada 1953 r.
w sprawie zamówień udzielanych przez organy podległe Ministrowi Leśnictwa.

Na podstawie §§ 12, 52 i 57 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług (Dz. U. z 1949 r. Nr 12, poz. 73, Nr 58, poz. 448 oraz z 1952 r. Nr 19, poz. 116) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Następujące organy: Centralny Zarząd Lasów Państwowych, okręgi lasów państwowych, Centralny Zarząd Przemysłu Leśnego, rejony przemysłu leśnego i samodzielne zakłady przemysłu leśnego, Państwową Centralę Drzewną, Państwową Centralę Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las" oraz Zarząd Przemysłu Maszynowego i Mechanizacji Leśnictwa upoważnia się na okres do dnia 31 grudnia 1954 r.:
1)
do udzielania osobom, nie wymienionym w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. (Dz. U. z 1949 r. Nr 12, poz. 73 i Nr 58, poz. 448 oraz z 1952 r. Nr 19, poz. 116), zamówień do wysokości 900 zł w zakresie dostaw, robót i usług bez potrzeby uzyskiwania stwierdzenia odmowy przyjęcia zamówień przez osoby wymienione w § 8 rozporządzenia;
2)
do całkowitego lub częściowego zwalniania osób określonych w pkt 1 od obowiązku złożenia zabezpieczenia przy zawieraniu umów, o których mowa w tym punkcie.
2.
Upoważnienie zawarte w ust. 1 pkt 1 nie dotyczy zamówień na dostawy, roboty i usługi w zakresie robót budowlanych i prac projektowych.
§  2.
Przepisy określające szczegółowy sposób postępowania przy udzielaniu zamówień w trybie bezprzetargowym zawiera załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

PRZEPISY OKREŚLAJĄCE SZCZEGÓŁOWY SPOSÓB POSTĘPOWANIA PRZY UDZIELANIU ZAMÓWIEŃ W TRYBIE BEZPRZETARGOWYM

§ 1.
Przy udzielaniu zamówień w trybie bezprzetargowym należy stosować §§ 46-51 i § 53 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. (Dz. U. z 1949 r. Nr 12, poz. 73 i Nr 58, poz. 448 oraz z 1952 r. Nr 19, poz. 116) oraz postanowienia niniejszych przepisów.
§  2.
Udzielający zamówienia w trybie bezprzetargowym zaprasza listem poleconym przynajmniej 2 kandydatów do złożenia ofert, wskazując w tym piśmie przedmiot, termin i warunki wykonania zamówienia oraz podając wymagania, określone w § 3.
§  3.
Udzielający zamówienia będzie rozpatrywać oferty pod warunkiem, że:
1)
będą odpowiadały wymaganiom § 51 rozporządzenia Rady Ministrów wymienionego w § 1;
2)
oferent złoży oświadczenie, iż oferta wiąże go przez okres jednego miesiąca od daty złożenia oferty, jednak nie mniej niż przez okres 7 dni.
§  4.
Udzielający zamówienia w trybie bezprzetargowym po rozpatrzeniu materiału wzywa wybranego według swego uznania oferenta i po ewentualnym przeprowadzeniu z nim ustnych pertraktacji zawiera umowę.
§  5.
W przypadku gdy pertraktacje ustne przeprowadzone z oferentem, doprowadziły do konkretnej zmiany cen lub warunków oferty, strony zamieszczają o tym właściwą wzmiankę na ofercie.
§  6.
Transakcje oparte na umowie ustnej, zawierane są w przypadkach wykonania drobnych robót, wchodzących w zakres pracy niewykwalifikowanej, rzemiosła lub zawodów wolnych.
§  7.
Transakcji, opartych na umowie ustnej, dokonują zamawiający w granicach posiadanych kredytów lub przyznanych środków pieniężnych i w oparciu o konkretnie uzasadnione potrzeby.
§  8.
Rachunki bądź inne dowody nabycia na podstawie umowy ustnej zatwierdza kierownik zamawiającego po uprzednim sprawdzeniu ich przez właściwy organ finansowy.
§  9.
Przy zawieraniu transakcji nie wolno przekroczyć obowiązujących w chwili transakcji cen ustalonych.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-110.1464

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zamówienia udzielane przez organy podległe Ministrowi Leśnictwa.
Data aktu: 24/11/1953
Data ogłoszenia: 12/12/1953
Data wejścia w życie: 12/12/1953