Czas trwania, tryb odbywania, planowanie oraz zasady opłacania praktyk zawodowych, wakacyjnych i dyplomowych uczniów szkół zawodowych i studentów szkół wyższych.

ZARZĄDZENIE NR 12
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 21 stycznia 1952 r.
w sprawie czasu trwania, trybu odbywania, planowania oraz zasad opłacania praktyk zawodowych, wakacyjnych i dyplomowych uczniów szkół zawodowych i studentów szkół wyższych. *

Na podstawie § 4 uchwały Nr 709 Prezydium Rządu z dnia 13 października 1951 r. w sprawie odbywania i finansowania praktyk zawodowych uczniów szkół zawodowych oraz praktyk wakacyjnych i dyplomowych studentów wyższych uczelni w 1952 r. (Monitor Polski Nr A-91, poz. 1254) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Zarządzenie niniejsze reguluje czas trwania, tryb odbywania oraz sposób rozdziału i finansowania praktyk uczniów średnich szkół zawodowych i studentów szkół wyższych w instytucjach, przedsiębiorstwach oraz w państwowych i uspołecznionych zakładach pracy.
2.
Zawarte w niniejszym zarządzeniu przepisy o trybie zawierania umów o praktykę nie dotyczą praktyk studentów szkół podległych Ministrowi Zdrowia, gdy praktyki te odbywane będą w społecznych zakładach służby zdrowia, podległych temu Ministrowi.
§  2.
1.
Praktyki zawodowe ustala się dla:
1)
uczniów techników zawodowych, podległych ministerstwom, Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego oraz innym urzędom centralnym,
2)
uczniów średnich szkół artystycznych, podległych Ministerstwu Kultury i Sztuki oraz szkół średnich zawodowych, podległych Ministerstwom: Leśnictwa, Rolnictwa, Sprawiedliwości i Zdrowia,
3)
słuchaczy kursów nauczycielskich.
2.
Praktyki wakacyjne i dyplomowe ustala się dla studentów szkół wyższych.
3.
Praktyka zawodowa lub dyplomowa może być połączona z wykonaniem pracy dyplomowej.
§  3.
Praktyki zawodowe, wakacyjne, dyplomowe odbywać się będą w najlepiej zorganizowanych i dobrze prowadzonych przedsiębiorstwach i instytucjach różnych gałęzi gospodarki narodowej, zwanych dalej "zakładami pracy".
§  4.
1.
Praktyki zawodowe, wakacyjne, dyplomowe dla uczniów i studentów wymienionych w § 2 powinny się odbywać w terminach oznaczonych w planach nauki lub studiów, w zależności od typu szkoły lub szkoły wyższej. O rodzajach praktyki i szczegółowych terminach odbywania jej decyduje kierownictwo szkoły lub szkoły wyższej w bezpośrednim porozumieniu z zakładem pracy.
2.
Czas trwania i okres poszczególnych praktyk regulują przepisy zawarte w załącznikach do niniejszego zarządzenia.
§  5.
1.
Ministerstwa oraz centralne urzędy zarządzające zakładami pracy, w których uczniowie i studenci podległych tym ministerstwom i centralnym urzędom szkół lub uczelni mogą odbywać praktyki zgodnie z programem nauki, sporządzą rozdzielniki praktyk zawodowych i prześlą je w terminie do dnia 15 marca 1952 r. na rok szkolny 1951/52, w terminie zaś do dnia 31 sierpnia każdego roku następnego - do odpowiednich szkół lub szkół wyższych oraz do zakładów pracy w celu zawarcia umowy o praktykę pomiędzy dyrekcją szkoły lub rektorem szkoły wyższej a dyrekcją zakładu pracy.
2.
Ministerstwa, Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego i inne centralne urzędy nie prowadzące odpowiednich zakładów pracy, w których mogłyby odbywać się praktyki, zwrócą się w terminie do dnia 1 lutego 1952 r. na rok szkolny 1951/52, w terminie zaś do dnia 30 czerwca każdego roku dla następnych lat szkolnych - do właściwych ministerstw (urzędów centralnych) o przydzielenie odpowiedniej ilości stanowisk praktykanckich w podległych tym ministerstwom (urzędom centralnym) zakładach pracy.
3.
Ministerstwa (urzędy centralne), zarządzające odpowiednimi zakładami pracy, są obowiązane przydzielić potrzebną ilość stanowisk praktykanckich do dyspozycji ministerstw i urzędów centralnych, zgłaszających zapotrzebowanie na praktyki w terminie do dnia 15 marca 1952 r. na rok szkolny 1951/52, w terminie zaś do dnia 31 sierpnia każdego roku dla następnych lat szkolnych; ministerstwa i urzędy centralne przydzielające stanowiska praktykanckie w swoich zakładach pracy zawiadamiają równocześnie te zakłady pracy o powziętej decyzji.
4. 2
Terminów przewidzianych w ust. 2 i 3 nie stosuje się do Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, które w terminie do dnia 30 października każdego roku zwróci się do właściwych ministerstw (centralnych urzędów) o przydzielenie odpowiedniej ilości stanowisk praktykanckich w podległych tym ministerstwom (centralnym urzędom) zakładach pracy. Ministerstwa (centralne urzędy) zarządzające zakładami pracy prześlą do dnia 30 listopada każdego roku wykazy zakładów pracy, z którymi szkoły wyższe będą zawierały umowy o praktyki oraz ilość praktykantów, których będzie można skierować do tych zakładów pracy. Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego po ustaleniu rozdzielnika praktyk prześle go szkołom wyższym w terminie do dnia 30 grudnia każdego roku.
§  6.
1. 3
Dyrekcje szkół lub rektorzy szkół wyższych zawierają ze wskazanymi im przez właściwe ministerstwa lub centralne urzędy dyrekcjami zakładów pracy na odpowiedni okres umowy o praktykę zawodową, wakacyjną lub dyplomową. Umowa powinna być zawarta według wzoru ustalonego zarządzeniem Nr 13 Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-9, poz. 89) bądź zarządzeniem nr 175 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1955 r. (Monitor Polski Nr 69, poz. 875). Ewentualne odchylenia od wzoru umowy w umowach zawieranych przez zakłady pracy z dyrekcjami szkół wymagają każdorazowej zgody władz naczelnych umawiających się stron.
2.
Zakład pracy nie może uchylać się od obowiązku zawarcia umowy o praktykę i przyjęcia uczniów lub studentów na praktykę.
§  7.
1.
Ministrowie oraz prezesi centralnych urzędów, którym podlegają szkoły lub szkoły wyższe, wydadzą do dnia 31 stycznia 1952 r. szczegółowe instrukcje i zarządzenia, określające zadania szkół i obowiązki uczniów lub studentów, wynikające z niniejszego zarządzenia, w zakresie zawierania umów, przydziału, organizacji, kierownictwa i kontroli praktyk.
2.
Ministerstwa (urzędy centralne), które zarządzają zakładami pracy, a w których praktyki mają się odbywać, wydadzą w tym samym terminie w porozumieniu z ministerstwami (urzędami centralnymi), którym podlegają szkoły lub szkoły wyższe - instrukcję dla zakładów pracy w sprawie zawierania umów o praktyki i ich prowadzenia.
§  8.
1.
Rozdziału praktyk dla słuchaczy kursów nauczycielskich dokonuje właściwy minister lub prezes urzędu centralnego. Dla tej grupy praktykantów nie przewiduje się zawierania umów o praktykę, lecz będą oni kierowani bezpośrednio do zakładów pracy na podstawie imiennych skierowań, określających zadanie praktyki.
2.
Przepisy zawarte we wzorze umowy o praktykę zawodową, wakacyjną lub dyplomową między dyrekcją szkoły i dyrekcją zakładu pracy, a mówiące o obowiązkach zakładu pracy i szkół lub szkół wyższych, odnoszą się również do praktyk, odbywanych przez słuchaczy kursów nauczycielskich.
§  9.
Dyrekcje szkół przy zawieraniu umowy o praktykę przesyłają jednocześnie dyrekcjom zakładu pracy program praktyki do wiadomości, a rektorzy szkół wyższych przesyłają plan praktyki do wiadomości. Dyrekcja zakładu pracy winna dopilnować, aby uczniowie i studenci zatrudnieni byli w okresie praktyki zgodnie z programem i planem praktyk.
§  10.
1.
Praktykanci obowiązani są prowadzić dziennik praktyki według wzoru ustalonego przez ministerstwa lub centralne urzędy, prowadzące szkoły lub szkoły wyższe.
2.
Po zakończeniu praktyki praktykanci złożą dzienniki praktyk do dyrekcji zakładu pracy, która po zapoznaniu się z treścią dziennika zadecyduje, czy dziennik może być przekazany dyrekcji szkoły lub szkole wyższej, czy też ze względu na tajemnicę służbową pozostanie w dyrekcji zakładu pracy.

W tym ostatnim przypadku dyrekcja zakładu pracy wydaje praktykantowi odrębne zaświadczenie o odbyciu praktyki zgodnie z programem lub planem praktyk i podaje ocenę pracy praktykanta.

§  11.
1. 4
Dyrekcja zakładu pracy powołuje na czas trwania praktyk zakładowego kierownika praktyk oraz odpowiednią liczbę instruktorów spośród przodujących wykwalifikowanych robotników dla szkolenia praktykantów z zasadniczych szkół zawodowych po zasięgnięciu opinii organizacji społecznych, działających na terenie zakładu, i w porozumieniu z radą zakładową.
2.
Zakładowym kierownikiem praktyk winna być osoba o wysokich kwalifikacjach moralnych i zawodowych.
3.
Kierownik praktyk odpowiedzialny jest za przydzieloną mu grupę praktykantów przed kierownikiem zakładu pracy.
§  12.
Do obowiązków zakładowego kierownika praktyk należy:
1)
przygotowanie dla każdego turnusu praktykantów programu zajęć, zatwierdzonego przez dyrekcję zakładu pracy i opartego o program i plan praktyki,
2)
przygotowanie stanowisk pracy dla każdego praktykanta w ramach programu zajęć,
3) 5
przyjęcie i zakwaterowanie praktykantów na zasadach określonych w umowie o praktykę (zarządzenie Prezesa Rady Ministrów Nr 13 z dnia 21 stycznia 1952 r. Monitor Polski Nr A-9, poz. 89) bądź zarządzenie nr 175 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1955 r. (Monitor Polski Nr 69, poz. 875),
4)
prowadzenie okresowych odpraw ze starostami grup praktykantów przy współudziale nauczycieli - opiekunów praktykantów z ramienia szkoły,
5)
skierowanie praktykantów na wyznaczone stanowiska oraz zaznajomienie ich z przepisami o tajemnicy służbowej, bezpieczeństwie i higienie pracy oraz socjalistycznej dyscyplinie pracy,
6)
zapewnienie wyżywienia (3 posiłki dziennie) przy zakładzie pracy lub też w zakładach zbiorowego żywienia,
7)
kontrola przebiegu praktyk na podstawie prowadzonych przez praktykantów dzienników praktyk,
8)
prowadzenie ewidencji praktykantów oraz przygotowanie zaświadczeń o odbytych praktykach,
9)
zapewnienie czynnego udziału praktykantów w naradach wytwórczych zakładu pracy,
10)
wydawanie opinii o praktykantach i dopilnowanie terminowego przesyłania tych opinii przez kierownictwo zakładu pracy do władz wyższych szkoły,
11)
opracowanie sprawozdania z przebiegu praktyk,
12)
dopilnowanie, aby praktykanci byli zatrudniani w granicach obowiązujących godzin pracy, a w stosunku do młodocianych - przy zachowaniu przepisów dotyczących ochrony pracy pracowników młodocianych.
§  13.
1.
O ile w zakładzie pracy grupy praktykantów ze szkół średnich i wyższych są mniejsze niż 10 osób - wyznacza się jednego kierownika praktyk dla obu grup. Jeżeli w jednej z tych grup jest ponad 10 praktykantów, można powołać 2 zakładowych kierowników praktyk, oddzielnie dla praktykantów ze szkół średnich i oddzielnie dla praktykantów szkół wyższych.
2.
W zależności od ilości praktykantów zakładowy kierownik praktyk może być częściowo zwolniony od innych zajęć, a przy ilości praktykantów ponad 50 osób powinien być zwolniony całkowicie od innych zajęć zasadniczych przy zachowaniu poborów obliczanych tak, jak oblicza się pobory za urlop wypoczynkowy.
3.
W przypadku gdy zakładowy kierownik praktyk nie zostaje zwolniony z innych zajęć dla pełnienia opieki nad praktykantami, otrzymuje on na koszt zakładu pracy dodatek do przeciętnego wynagrodzenia w wysokości 10 do 15%, według decyzji dyrektora zakładu pracy. W zakresie studiów humanistycznych - zakładowy kierownik praktyk otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie dopiero w tym przypadku, gdy liczba praktykantów wynosi przynajmniej 5 osób.
4.
W zależności od wyników praktyk zakładowy kierownik praktyk może tak w pierwszym jak i w drugim przypadku otrzymywać na koszt zakładu pracy premię w wysokości 10 do 20% przeciętnego wynagrodzenia za okres kierownictwa praktykami. Premie przyznaje kierownik zakładu pracy na podstawie wyników praktyk oraz ewentualnych informacji o wynikach praktyk, otrzymywanych od szkoły lub szkoły wyższej w terminie 4 tygodni od daty zakończenia praktyk.
5. 6
Instruktorzy powołani przez dyrekcję zakładu pracy do szkolenia praktykantów z zasadniczych szkół zawodowych otrzymują wynagrodzenie przewidziane w regulaminie, stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia nr 26 Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 1 lutego 1952 r. w sprawie obowiązków instruktorów w zakresie szkolenia uczniów zasadniczych szkół zawodowych oraz zasad dodatkowego wynagrodzenia tych instruktorów za szkolenie (Monitor Polski Nr A-15, poz. 175) z wyłączeniem premii przewidzianych w powyższym zarządzeniu.
§  14.
1.
Szkoły i szkoły wyższe przeprowadzają kontrolę praktyk w zakładach pracy, zgodnie z planem ustalonym przez ministerstwa i urzędy centralne, którym szkoły lub szkoły wyższe podlegają, i w porozumieniu z ministerstwami (urzędami centralnymi), którym podlegają zakłady pracy prowadzące praktyki.
2.
Zakłady pracy obowiązane są upoważnionym do kontroli ułatwić wstęp na teren zakładu, gdzie odbywają się praktyki. Osoby udające się na kontrolę powinny być zaopatrzone w odpowiednie delegacje. Koszty delegacji pokrywa szkoła.
§  15. 7
1. 8
Praktykanci udający się na praktykę otrzymują wynagrodzenie z góry ze szkoły lub szkoły wyższej, jak następuje:
1)
praktykanci szkół zawodowych - wynagrodzenie ryczałtowe: za pierwszą praktykę po 399 zł za okres 4-tygodniowy, za drugą lub dalszą praktykę po 419 zł; praktykanci zatrudnieni przy pracach terenowych (elektryfikacja, radiofonizacja, prace melioracyjne, miernicze itp.) otrzymują dodatkowo wynagrodzenie dzienne w wysokości 3,60 zł;
2)
praktykanci szkół wyższych - wynagrodzenie ryczałtowe: za odbycie praktyki po I roku studiów 419 zł miesięcznie, za odbycie praktyki po II i dalszych latach studiów po 439 zł miesięcznie, za odbywanie praktyk dyplomowych w stosunku miesięcznym 479 zł, przy czym praktykanci odbywający praktykę dyplomową, trwającą dłużej niż trzy miesiące, a mający rodziny, otrzymują dodatki rodzinne;
3)
słuchacze kursów nauczycielskich otrzymują wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości 419 zł za okres 4-tygodniowy.
2.
Praktykanci, którzy na podstawie zezwolenia szkoły wyższej pracują zarobkowo i którym szkoła wyższa zezwoli na odbywanie praktyki w miejscu pracy, pozostają na niezmienionych warunkach płacy w czasie odbywania praktyki.
3.
Praktykanci zasadniczych szkół zawodowych nie otrzymują wynagrodzenia ryczałtowego w przypadku, gdy praktykę odbywają w miejscowości, w której znajduje się ich szkoła. Praktykanci zasadniczych szkół zawodowych tracą prawo do stypendium na okres praktyki, za który otrzymali ryczałtowe wynagrodzenie.
§  16.
Ubezpieczenie praktykantów od wypadku uregulowane będzie odrębnymi przepisami.
§  17.
Ministerstwa (urzędy centralne), które zarządzają zakładami pracy, opracują ogólne sprawozdania z przebiegu praktyk w przeciągu 2 miesięcy od zakończenia praktyk i prześlą je do wiadomości ministerstwom lub centralnym urzędom, którym podlegają szkoły zawodowe lub szkoły wyższe.
§  18.
Zakładom pracy nie wolno przyjmować na praktykę osób nie objętych umową zawartą między zakładami pracy i szkołami lub szkołami wyższymi, z wyjątkiem słuchaczy kursów nauczycielskich, wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 3 niniejszego zarządzenia.
§  18a. 9
1.
Przepis § 4 ust. 2 nie dotyczy: Szkoły Morskiej, Szkoły Rybołówstwa Morskiego i Technikum Żeglugi Śródlądowej.
2.
Przepisy §§ 11, 12, 13 nie dotyczą Szkoły Morskiej w przypadku, gdy praktyki zawodowe odbywać się będą na statkach szkolnych i statkach Polskiej Marynarki Handlowej, oraz nie dotyczą Szkoły Rybołówstwa Morskiego, gdy praktyki odbywać się będą na statkach szkolnych.
3.
Przepis § 15 nie dotyczy Szkoły Morskiej i Szkoły Rybołówstwa Morskiego w przypadku, gdy praktyki zawodowe odbywać się będą na statkach szkolnych, statkach Polskiej Marynarki Handlowej oraz jednostkach rybackich.
4.
Czas trwania oraz organizację praktyk, zasady angażowania kierowników i oficerów praktyk oraz ich obowiązki na statkach szkolnych i statkach Polskiej Marynarki Handlowej, jak również zasady wynagradzania uczniów Szkoły Morskiej i Szkoły Rybołówstwa Morskiego odbywających praktyki na statkach szkolnych, statkach Polskiej Marynarki Handlowej, jednostkach rybackich oraz czas trwania praktyk dla Technikum Żeglugi Śródlądowej ustali Minister Żeglugi w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów.
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 10

Czas trwania praktyk produkcyjnych szkołach zawodowych (technikach zawodowych)

1.
Technikum przemysłowe - pedagogiczne pięcioletnie (wygasające)

klasa III - 4 tygodnie,

klasa IV - 4 tygodnie,

klasa V - 8 tygodni.

2.
Technikum przemysłowo-pedagogiczne trzyletnie:

klasa I - 4 tygodnie,

klasa II - 4 tygodnie,

klasa III - 8 tygodni.

3.
Technikum czteroletnie:

klasa III - od 4 do 8 tygodni zależnie od specjalności,

klasa IV - od 4 do 8 tygodni zależnie od specjalności.

4.
Technikum trzyletnie:

klasa II - od 4 do 8 tygodni zależnie od specjalności,

klasa III - od 4 do 6 tygodni zależnie od specjalności.

5.
Technikum dwuletnie:

klasa I - 4 tygodnie,

klasa II - 4 tygodnie

1.
Zasadnicze szkoły zawodowe o specjalnościach: traktorzysta-mechanik i elektromechanik rolnictwa.

Klasa I - 2 tygodnie

Klasa II - 4 tygodnie

2.
Zasadnicze szkoły zawodowe o specjalnościach: elektromonter budowlany, monter konstrukcji stalowych, ślusarz instalator, blacharz-dekarz, kamieniarz budowlany, sztukator, mozaikarz-płytkarz, monter elektryfikacji, murarz-tynkarz, elektromonter urządzeń przemysłowych, cieśla, stolarz-okuwacz, ślusarz maszyn budowlanych, maszynista ciężkiego sprzętu budowlanego i operator dźwigów budowlanych.

Klasa II - 6 tygodni

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 11

CZAS TRWANIA PRAKTYK WAKACYJNYCH I DYPLOMOWYCH NA POSZCZEGÓLNYCH KIERUNKACH STUDIÓW W SZKOŁACH WYŻSZYCH W ROKU 1953

Na kierunkach humanistycznych:
1)
dziennikarstwo: po I i II roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;
2)
muzealnictwo i konserwatorstwo na wydziale sztuk pięknych: po I, II i III roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;
3)
psychologia: po III i IV roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;
4)
filologia polska, rosyjska, klasyczna i neofilologia - dla specjalności bibliotekarskiej: po III roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;
5)
historia kultury materialnej: po II lub III roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;
6)
studium nauk społecznych: po III roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;
7)
historia - dla specjalności bibliotekarskiej lub archiwalnej: po III roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;
8)
prawo: po II roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu.

Na kierunkach matematyczno-przyrodniczych:

1)
dla kierunku geologii kartograficznej, stratygraficznej i czwartorzędu: po II i IV roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;
2)
dla kierunków - paleozoologii, paleobotaniki i mikropaleontologii: po IV roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;
3)
dla kierunków mineralogii, geochemii i petrografii: po II i III roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;
4)
dla biologii: po I roku studiów II stopnia - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;
5)
dla geografii: po II roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu.

Na kierunkach rolnych, weterynaryjnych i leśnych:

1)
dla kierunku rolnego oraz dla specjalizacji w zakresie ochrony roślin i zootechniki: po I roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu, po V semestrze - 7 miesięcy w okresie od 1 marca do 30 września;

dla specjalizacji w zakresie technologii rolnej: po I, II i III roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;

2)
dla kierunku zootechnicznego: po I roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu, po V semestrze - 7 miesięcy w okresie od 1 marca do 30 września;
3)
dla kierunku ogrodniczego: po I roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu, po III roku studiów - 3 miesiące w terminie od 1 lipca do 30 września;
4)
dla kierunku mleczarskiego: po I i II roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu, po V semestrze - 7 miesięcy w okresie od 1 marca do 30 września;
5)
dla kierunków: rybackiego, melioracji rolnych, leśnego i technologii drewna: po I, II i III roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;
6)
dla kierunku weterynarii: po I, II, III i IV roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu.

Na kierunkach ekonomicznych:

po I roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;

po II roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;

po III roku studiów - 3 miesiące w okresie od 1 września do 31 grudnia.

Na kierunkach technicznych:

po I roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;

po II roku studiów - 4 tygodnie w miesiącu lipcu lub sierpniu;

po III roku studiów - 4 miesiące w okresie od września do lutego następnego roku kalendarzowego włącznie, z wyjątkiem kierunków chemii spożywczej, geologii i architektury; dla tych kierunków studiów przewiduje się:

chemia spożywcza - 2 miesiące,

geologia - 1 miesiąc,

architektura - 1 miesiąc.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

PRAKTYKI ZAWODOWE DLA SZKOLNICTWA PODLEGŁEGO CENTRALNEMU ZARZĄDOWI SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH W MINISTERSTWIE KULTURY I SZTUKI

Praktyki wakacyjne po 4 tygodnie w miesiącach lipcu lub sierpniu odbywają:
1)
studenci akademii sztuk plastycznych oraz wyższych szkół plastycznych po II, III i IV roku studiów;
2)
uczniowie liceów technik plastycznych po ukończeniu III i IV roku nauki.

Praktyk zawodowych nie odbywają studenci wyższych szkół sztuk plastycznych i akademii sztuk plastycznych z wydziałów malarstwa i rzeźby oraz studiujący techniki precyzyjne na wydziale grafiki.

Praktyk zawodowych nie odbywają również studenci i uczniowie szkół muzycznych, teatralnych i aktorskich, natomiast studenci wydziału reżyserskiego oraz studenci wydziału dramaturgicznego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej odbywają praktyki w czasie studiów w teatrach zawodowych w ciągu roku szkolnego, a studenci szkół aktorskich w teatrach szkolnych.

Praktyki przeddyplomowe obowiązują studentów akademii sztuk plastycznych i wyższych szkół sztuk plastycznych natychmiast po uzyskaniu absolutorium.

Czas trwania wyżej wymienionych praktyk przeddyplomowych ustala się na 4 miesiące po 6 godzin dziennie.

Ilość studentów i uczniów wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 niniejszego załącznika, objętych praktykami w zakresie studiów sztuk plastycznych - ustali Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z właściwymi ministrami uwzględniając możliwości odpowiedniej liczby stanowisk praktykanckich w zakładach pracy podległych tym ministrom.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4 12

Czas trwania praktyk zawodowych produkcyjnych w średnich szkołach rolniczych (technikach rolniczych).

Rok szkolny 1951/52.
1)
Technikum czteroletnie agrotechniczne i zootechniczne

klasa I i II - 4 tygodnie (w okresie wakacyjnym)

klasa III - 7 miesięcy.

2)
Technikum czteroletnie rachunkowości rolnej

klasa I i II - 4 tygodnie (w okresie wakacyjnym)

klasa III - 5 miesięcy.

3)
Technikum czteroletnie mechaniki rolnej

klasa I i II - 4 tygodnie (w okresie wakacyjnym)

klasa III - 31/2 miesiąca.

4)
Technikum dwuletnie dla dorosłych niezależnie od specjalności

klasa I - 4 tygodnie (w okresie wakacyjnym).

ZAŁĄCZNIK  Nr 5 13

Praktyki zawodowe dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej.

1.
Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej odbywają w czasie trwania studiów praktyki wakacyjne i praktyki przeddyplomowe w szkolnym ośrodku produkcyjnym oraz w wytwórniach filmowych.
2.
Praktyki wakacyjne odbywają się w zasadzie w okresie wakacji, mogą jednak przypaść na część roku szkolnego. Praktyki przeddyplomowe odbywają się w zasadzie w ciągu roku szkolnego.
3.
Czas trwania praktyk dla poszczególnych kierunków i lat studiów określają plany studiów, z tym że nie może on przekraczać:
a)
dla praktyk wakacyjnych studentów 8 tygodni,
b)
dla praktyk przeddyplomowych 6 miesięcy

ZAŁĄCZNIK  Nr 6 14

PRAKTYKI ZAWODOWE DLA UCZNIÓW PAŃSTWOWYCH ZAKŁADÓW SZKOLENIA INWALIDÓW PODLEGŁYCH MINISTERSTWU PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ

1.
Uczniów inwalidów klas I-szych zasadniczych szkół zawodowych zorganizowanych przy Państwowych Zakładach Szkolenia Inwalidów obowiązuje 4-tygodniowa praktyka wakacyjna w miesiącu lipcu lub sierpniu.
2.
Ilość uczniów wymienionych w ust. 1 niniejszego załącznika, objętych praktykami w zakresie szkolenia zawodowego, ustali Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z właściwymi ministrami, uwzględniając możliwości odpowiedniej liczby stanowisk praktykanckich w zakładach pracy podległych tym ministrom.

ZAŁĄCZNIK  Nr 7 15

CZAS TRWANIA PRAKTYK ZAWODOWYCH PRODUKCYJNYCH W ŚREDNICH SZKOŁACH LEŚNYCH (TECHNIKACH LEŚNYCH I PRZEMYSŁU LEŚNEGO)

1.
Technikum czteroletnie leśne:

klasy I i II - 4 tygodnie (w okresie wakacji),

klasa III - 3 miesiące w okresach nasilenia prac sezonowych.

2.
Technikum czteroletnie przemysłu leśnego:

klasy I i II - 4 tygodnie (w okresie wakacji),

klasa III - 3 miesiące w okresach nasilenia prac sezonowych

* Z dniem 1 stycznia 1954 r. nin. zarządzenie traci moc w zakresie unormowanym zarządzeniem nr 79 z dnia 9 kwietnia 1954 r. w sprawie praktyk wakacyjnych i dyplomowych studentów szkół wyższych podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego. (M.P.54.A-34.488) wraz z późniejszymi zmianami. Zgodnie z § 20 powołanego zarządzenia.

Z dniem 1 października 1960 r. nin. zarządzenie traci moc w zakresie unormowanym rozporządzenia z dnia 19 grudnia 1960 r. w sprawie praktyk studentów szkół wyższych (Dz.U.61.1.1). Zgodnie z § 28 pkt 2 powołanego rozporządzenia.

1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 59 z dnia 20 marca 1952 r. (M.P.52.A-27.370) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 stycznia 1952 r.
2 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 234 z dnia 13 października 1952 r. (M.P.52.A-90.1406) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 października 1952 r.
3 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 174 z dnia 20 lipca 1955 r. (M.P.55.69.874) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1955 r.
4 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 174 z dnia 20 lipca 1955 r. (M.P.55.69.874) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1955 r.
5 § 12 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 174 z dnia 20 lipca 1955 r. (M.P.55.69.874) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1955 r.
6 § 13 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 174 z dnia 20 lipca 1955 r. (M.P.55.69.874) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1955 r.
7 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 174 z dnia 20 lipca 1955 r. (M.P.55.69.874) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1955 r.
8 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 90 z dnia 26 czerwca 1953 r. (M.P.53.A-63.766) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
9 § 18a dodany przez § 1 zarządzenia nr 140 z dnia 15 czerwca 1954 r. (M.P.54.A-60.797) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 czerwca 1954 r.
10 Załącznik nr 1:

-zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 260 z dnia 3 grudnia 1952 r. (M.P.52.A-105.1627) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 grudnia 1952 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 112 z dnia 12 maja 1954 r. (M.P.54.A-48.666) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 maja 1954 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 141 z dnia 23 czerwca 1955 r. (M.P.55.58.711) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1955 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 174 z dnia 20 lipca 1955 r. (M.P.55.69.874) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1955 r.

11 Załącznik nr 2:

-zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 83 z dnia 24 kwietnia 1952 r. (M.P.52.A-35.515) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 1952 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 39 z dnia 21 marca 1953 r. (M.P.53.A-30.380) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 kwietnia 1953 r.

12 Załącznik nr 4 dodany przez § 1 zarządzenia nr 58 z dnia 20 marca 1952 r. (M.P.52.A-27.369) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 marca 1952 r.
13 Załącznik nr 5:

-dodany przez § 1 zarządzenia nr 58 z dnia 20 marca 1952 r. (M.P.52.A-27.369) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 marca 1952 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 50 z dnia 15 kwietnia 1953 r. (M.P.53.A-37.466) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 kwietnia 1953 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 284 z dnia 19 września 1955 r. (M.P.55.85.1002) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 października 1955 r.

14 Załącznik nr 6 dodany przez § 1 zarządzenia nr 219 z dnia 19 września 1952 r. (M.P.52.A-82.1312) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 września 1952 r.
15 Załącznik nr 7 dodany przez § 1 zarządzenia nr 99 z dnia 20 lipca 1953 r. (M.P.53.A-71.857) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 lipca 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024