Ustalanie zobowiązań podatkowych od niektórych danin publicznych w trybie wymiaru doraźnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 maja 1952 r.
w sprawie ustalania zobowiązań podatkowych od niektórych danin publicznych w trybie wymiaru doraźnego.

Na podstawie art. 139 ust. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 56, poz. 506) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organ finansowy I instancji ustala zobowiązanie podatkowe w trybie wymiaru doraźnego w zakresie odpłatnego nabycia praw majątkowych stwierdzonego pismem oraz w zakresie opłaty skarbowej od pisma stwierdzającego czynność cywilnoprawną, o ile pisma te zostały sporządzone bez udziału płatnika.
2.
Przez wymiar doraźny należy rozumieć wymiar podatku od odpłatnego nabycia praw majątkowych, jak również wymiar opłaty skarbowej od pisma stwierdzającego czynność cywilno-prawną, dokonany przez organ finansowy I instancji w przypadkach przedstawienia temu organowi pisma stwierdzającego nabycie lub podlegającego opłacie.
3.
Pisma stwierdzające odpłatne nabycie praw majątkowych oraz pisma stwierdzające czynność cywilno-prawną, podlegającą opłacie skarbowej, organ finansowy zaopatruje w pieczęć wpływu, datę zgłoszenia i pozycję rejestru. Weksle, czeki, zlecenia wypłaty i przekazy organ finansowy zaopatruje tylko w pozycję rejestru wymiarów doraźnych.
§  2.
1.
Organ finansowy ustala zobowiązania podatkowe w trybie wymiaru doraźnego bezzwłocznie po zgłoszeniu pisma, podając treść decyzji do wiadomości podatnika ustnie (art. 141 ust. 2 dekretu o postępowaniu podatkowym). Fakt powiadomienia o decyzji podatnik potwierdza swoim podpisem w rejestrze wymiarów doraźnych.
2.
W razie gdy pismo stwierdza nabycia praw majątkowych w postaci świadczenia, które w całości nie może być oznaczone pod względem ilości w chwili nabycia prawa, ale jest oznaczona najniższa ilość świadczeń albo wypłacono zaliczkę - organ finansowy ustala zobowiązanie podatkowe od tej najniższej ilości świadczeń lub od zaliczki, jeżeli za zgodą podatnika nie można ustalić prawdopodobnej sumy wszystkich świadczeń za cały czas trwania obowiązku świadczenia. W pozostałej części zobowiązania ustali organ finansowy zgodnie z przepisami §§ 27 i 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 października 1951 r. w sprawia wykonania dekretu o podatku od nabycia praw majątkowych (Dz. U. R. P. z 1952 r. Nr 7, poz. 43).
§  3.
Należność z tytułu zobowiązania podatkowego ustalonego w trybie wymiaru doraźnego podatnik uiszcza po dokonaniu wymiaru znaczkami skarbowymi, gdy jedno pismo obejmuje jedną lub kilka czynności prawnych podlegających podatkowi lub opłacie skarbowej, a kwota tych danin nie przekracza łącznie 300 zł, w pozostałych przypadkach - gotówką (§ 61 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 września 1951 r. w sprawie wykonania dekretu o zobowiązaniach podatkowych - Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 362). Przepis art. 12 ust. 1 dekretu o zobowiązaniach podatkowych w sprawie terminu płatności zobowiązania podatkowego nie ma tu zastosowania.
§  4.
1.
Jeżeli na poczet zobowiązania podatkowego ustalonego w trybie wymiaru doraźnego podatnik uiszcza natychmiast tylko część należności, organ finansowy zwraca podatnikowi dokument stwierdzający nabycia lub podlegający opłacie, po stwierdzeniu na nim podstawy wymiaru, kwoty wymierzonej należności, kwoty uiszczonej na poczet wymiaru i kwoty pozostałej do uiszczenia. Kwota nie uiszczona podlega przymusowemu ściągnięciu.
2.
Jeżeli na poczet zobowiązania podatkowego ustalonego w trybie wymiaru doraźnego podatnik nie uiszcza natychmiast żadnej kwoty, organ finansowy, po dokonaniu czynności wymienionych w § 1 ust. 3, § 2 ust. 1 i ust. 1 niniejszego paragrafu zwraca podatnikowi pismo podlegające opłacie skarbowej lub stwierdzające nabycie prawa. Wymierzona należność podlega przymusowemu ściągnięciu.
§  5.
1. 1
Pismo stwierdzające odpłatne nabycie praw majątkowych, podpisane przez wszystkie osoby biorące udział w nabyciu, zgłasza się do wymiaru doraźnego w ciągu dwu tygodni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
2.
Pisma podlegające opłacie skarbowej, a wymienione poniżej, powinny być zgłoszone do wymiaru doraźnego:
1)
weksel, czek, zlecenie wypłaty i przekaz - przed umieszczeniem pierwszego podpisu: jeżeli chodzi o weksel trasowany, czek lub przekaz, gdy pisma te płatne są na własne zlecenie wystawcy (przekazującego) lub na jego rzecz - przed przyjęciem weksla (czeku, przekazu) lub umieszczeniem pierwszego indosu, a przy wekslu (czeku, przekazie), wystawionym za granicą - także przed przyjęciem zapłaty, wręczeniem pisma innej osobie lub przed wytoczeniem powództwa o roszczenia z weksla (czeku, przekazu);
2)
przekaz nie wymieniony w § 6 pkt 3 oraz pełnomocnictwo i poręka - z chwilą sporządzenia pisma.
§  6.
Ustalenie zobowiązania podatkowego musi nastąpić w trybie wymiaru doraźnego w zakresie opłaty skarbowej:
1)
od pism sporządzonych w kraju na wekslowym blankiecie urzędowym lub na zwykłym papierze, zawierających prócz nazwy "weksel" ewentualnie inne jeszcze cechy weksla oraz:
a)
wymieniających sumę wekslową i nie podpisanych;
b)
wymieniających sumę wekslową i podpisanych przez wystawcę, jeżeli z treści pisma wynika, że jest ono wekslem trasowanym płatnym na własne zlecenie wystawcy lub na jego rzecz;
c)
zaopatrzonych w jeden lub więcej podpisów i dowód uiszczenia opłaty skarbowej od weksla in blanco, jeżeli uiszczona opłata jest niższa od opłaty przypadającej od sumy wekslowej, jaka na tym wekslu będzie wpisana;
d)
wymieniających sumę wekslową, od których wcale nie uiszczono opłaty skarbowej bądź zaopatrzonych wprawdzie w dowód uiszczenia opłaty, lecz w kwocie niższej, niż wynosi opłata skarbowa należna według sumy wekslowej; dotyczy to również pism wystawionych za granicą;
2)
od pisma zawierającego całkowity tekst czeku, nie zaopatrzonego w żaden podpis, jeżeli wystawca czeku wręczy go innej osobie przed dniem oznaczonym datą wystawienia, bądź zaopatrzonego jedynie w podpis wystawcy i zawierającego tekst czeku płatnego na własne zlecenie wystawcy, jak również czeku wystawionego za granicą zaopatrzonego w podpis wystawcy lub i w dalsze podpisy;
3)
od przekazu, tj. pisma, w którym wystawca zleca innej osobie, aby odbiorcy pisma wypłaciła sumę pieniężną:
a)
przenośnego za pomocą indosu bądź zawierającego polecenie zapłacenia sumy przekazanej okazicielowi, a nie zaopatrzonego w żaden podpis, bądź
b)
płatnego na własne zlecenie przekazującego lub płatnego osobie wymienionej w przekazie, ale bez zaznaczenia, że zapłata ma nastąpić na zlecenie tej osoby, a zaopatrzonego w podpis przekazującego;
4)
od zlecenia wypłaty (asygnacji), tj. zlecenia, które jest nie datowane albo gdy data zlecenia jest późniejsza niż dzień doręczenia zlecenia odbiorcy lub gdy zlecenie ma być wykonane nie za okazaniem, lecz w oznaczonym terminie.
§  7.
Ustalenie zobowiązania podatkowego może nastąpić w trybie wymiaru doraźnego w zakresie podatku od odpłatnego nabycia praw majątkowych oraz w zakresie opłaty skarbowej od przekazu nie wymienionego w § 6, jak również od pełnomocnictwa i poręki.
§  8.
1.
Ustalenie zobowiązania podatkowego nie może nastąpić w trybie wymiaru doraźnego w przypadkach przedstawienia organowi finansowemu:
1)
pisma stwierdzającego odpłatne nabycie praw majątkowych, przekazu nie wymienionego w § 6, pełnomocnictwa albo poręki - jeżeli pismo takie nie jest podpisane albo podpisane, lecz zawiera luki w tekście;
2)
pisma stwierdzającego odpłatne nabycie praw majątkowych, jeżeli podatnik odmawia podania wartości sprzedażnej prawa będącego przedmiotem nabycia;
3)
zwykłego papieru, na którym, według oświadczenia podatnika, ma być wystawiony weksel, jak również urzędowego lub nieurzędowego blankietu wekslowego nie wymieniającego sumy wekslowej;
4)
pisma nie posiadającego cech wymienionych w §§ 6 i 7.
2.
W przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 2 organ finansowy wpisuje treść nabycia do rejestru wymiarów doraźnych, a pismo lub jego odpis przekazuje do postępowania zwykłego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 22 kwietnia 1966 r. (M.P.66.19.106) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1966 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024