Pracownicy odpowiedzialni za gospodarkę drukami i racjonalne zużywanie papieru.

OKÓLNIK NR 63
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 27 marca 1952 r.
w sprawie pracowników odpowiedzialnych za gospodarkę drukami i racjonalne zużywanie papieru.

Uchwałą Prezydium Rządu z dnia 29 lipca 1950 r. w sprawie oszczędności w zużywaniu papieru (Monitor Polski Nr A-89, poz. 1116) zobowiązane zostały ministerstwa, instytucje, urzędy i przedsiębiorstwa do wyznaczenia w każdej jednostce organizacyjnej specjalnego pracownika odpowiedzialnego za gospodarkę drukami i racjonalne zużywanie papieru.
Stwierdzić należy, że na skutek niewłaściwego ustosunkowania się niektórych ministerstw, urzędów centralnych oraz jednostek im podległych działalność pracowników odpowiedzialnych jest w wielu przypadkach utrudniona bądź mało skuteczna. W wyniku powyższego stanu uderza w sposób rażący nieekonomiczne gospodarowanie i zużywanie papieru zarówno na potrzeby produkcyjne, wydawnicze, opakunkowe jak i na cele administracyjne. W okresie ogólnych wysiłków oszczędnościowych stan ten przybiera postać marnotrawstwa i jest zjawiskiem szkodliwym, powodując zmniejszenie możliwości zaspokajania licznych potrzeb gospodarczych w zakresie wytworów i przetworów papierniczych.

W celu zlikwidowania tych szkodliwych przejawów oraz dla ułatwienia zadań nałożonych na pracowników odpowiedzialnych należy:

1)
zapewnić pracownikom odpowiedzialnym pełne uprawnienia nadzoru nie tylko na odcinku racjonalnej gospodarki wytworami i przetworami papierniczymi, przeznaczonymi na cele administracyjno-biurowe, lecz również na cele wydawnicze, produkcyjne, opakunkowe i inne,
2)
zobowiązać poszczególne komórki organizacyjne w każdej jednostce do współdziałania z pracownikiem odpowiedzialnym za gospodarkę papierem i zabronić podejmowania jakichkolwiek decyzji w tym zakresie bez jego zgody,
3)
uprawnić pracowników odpowiedzialnych za gospodarkę papierem w jednostkach nadrzędnych do nadzoru i koordynacji działalności pracowników odpowiedzialnych za tę gospodarkę w jednostkach podległych,
4)
upoważnić pracowników odpowiedzialnych w ministerstwach i centralnych urzędach do przeprowadzania kontroli w zakresie racjonalnej gospodarki papierem w ramach właściwego resortu oraz zapewnić współpracę departamentów (biur) kontroli w tym przedmiocie,
5)
upoważnić i zobowiązać pracowników odpowiedzialnych w ministerstwach i centralnych urzędach do utrzymywania bezpośredniego kontaktu z Biurem do Spraw Papieru oraz do kierowania się w zakresie oszczędnej gospodarki papierem zarządzeniami, instrukcjami i wytycznymi tego Biura; wszelkie zarządzenia i materiały pomocnicze wydawane przez Biuro do Spraw Papieru powinny być skoncentrowane u pracowników odpowiedzialnych.

W związku z powyższymi uprawnieniami i obowiązkami należy:

1)
powołać pracowników odpowiedzialnych w tych jednostkach organizacyjnych, w których dotychczas jeszcze tego nie uczyniono,
2)
poddać rewizji dotychczasowe ustawienie organizacyjne i działalność pracowników odpowiedzialnych w każdej jednostce oraz przeprowadzić ewentualne zmiany personalne.

W przypadkach uzasadnionych jednoosobowe stanowisko pracownika odpowiedzialnego za gospodarkę papierem może być przekształcone w referat utworzony we właściwym wydziale lub też w wieloosobowe stanowisko pracy w centralnym zarządzie, jednak zawsze w ramach przyznanych już etatów.

Wszystkie ministerstwa i urzędy centralne przedłożą w terminie do dnia 20 kwietnia 1952 r. do Biura do Spraw Papieru sprawozdania o wprowadzeniu w życie postanowień niniejszego okólnika oraz dołączą odpisy wydanych w tej sprawie zarządzeń.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024