Zasady i tryb uchwalania terenowych budżetów dodatkowych.

UCHWAŁA NR 803
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 listopada 1951 r.
w sprawie zasad i trybu uchwalania terenowych budżetów dodatkowych.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) oraz w związku z § 12 ust. 2 uchwały Rady Państwa i Rady Ministrów z dnia 22 lutego 1951 r. o trybie uchwalania i rozpatrywania budżetów terenowych na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-21, poz. 260) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala:
§  1.
Rady narodowe mogą przeznaczać ponadplanowe dochody, które osiągną dzięki swej gospodarności i inicjatywie, na zaspokojenie dodatkowych potrzeb ludności miejscowej i w granicach tych dochodów uchwalać budżety dodatkowe.
§  2.
1.
Ponadplanowymi dochodami w rozumieniu § 1 są również dochody podatku miejskiego (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lutego 1951 r. o podatkach terenowych - Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 110).
2.
Nie mogą być uważane za ponadplanowe dochody (§ 1) takie dochody, które są następstwem decyzji władz nadrzędnych (np. zwiększenie stawek podatków i opłat).
§  3.
Wydatki dokonywane z budżetów dodatkowych nie mogą powiększać kosztów jednostkowych (na jednostkę produkcji lub usług).
§  4.
1.
Dochody budżetów dodatkowych mogą być, z zachowaniem przepisów art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1951 r. o podatkach terenowych, przeznaczone:
1)
na inwestycje pozalimitowe, tj. określone uchwałą Nr 45 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie inwestycji pozalimitowych (Monitor Polski Nr A-9, poz 140),
2)
na inwestycje limitowe, tj. objęte planem inwestycyjnym.
2.
Wydatki na inwestycje pozalimitowe mogą być przeznaczone na zakup wyposażenia, na urządzenia mające na celu usprawnienie działalności jednostki inwestującej, na drobne budowle pomocnicze, na cele związane z polepszeniem warunków bytowania pracujących (przyłączenie domów i abonentów do czynnej sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, telefonicznej i radiowej, budowa zieleńców, chodników, ulic, przekopywanie rowów odpływowych itp.), na inwestycje o celach kulturalnych i socjalnych oraz na budownictwo mieszkaniowe, jak również na inwestycje związane z ulepszeniem warunków pracy.
§  5.
Dochody budżetów dodatkowych, z wyjątkiem podatku miejskiego, mogą być ponadto przeznaczone na pokrywanie wydatków z tytułu spłaty zobowiązań b. związków samorządu terytorialnego z 1950 r. i lat poprzednich.
§  6.
1.
Budżety dodatkowe mogą być uchwalone nie wcześniej niż w III kwartale i po stwierdzeniu realnych możliwości wygospodarowania w ciągu roku ponadplanowych dochodów.
2.
Możliwości te stwierdza w uchwale o dodatkowym budżecie właściwa rada narodowa po zanalizowaniu przez komisję finansów, budżetu i planu (finansowo-budżetową):
1)
czy kalkulacja ponadplanowych dochodów jest w dostatecznym stopniu realna,
2)
czy ponadplanowe dochody zostaną rzeczywiście uzyskane, a w szczególności czy przy planowaniu dochodów budżetu podstawowego nie pominięto już istniejących w tym czasie źródeł dochodu lub też czy nie preliminowano dochodów w kwotach zbyt niskich, mimo istniejących podówczas możliwości właściwej kalkulacji dochodów.
§  7.
Poza budżetami dodatkowymi, wymienionymi w § 1, rady narodowe mogą uchwalać budżety dodatkowe:
1)
w przypadku gdy wskutek zmiany organizacyjnej zachodzi konieczność objęcia przez budżet terenowy pełnych dochodów i wydatków danej jednostki zorganizowanej poprzednio na zasadach rozrachunku gospodarczego,
2)
w ramach ponadplanowych dochodów, osiągniętych przez jednostki budżetowe na skutek przekroczenia planu usług (np. zwiększenie ilości zastrzyków w lecznicy weterynaryjnej).
§  8.
Budżety dodatkowe po uchwaleniu ich przez właściwe rady narodowe podlegają rozpatrzeniu w trybie przewidzianym w części II uchwały Rady Państwa i Rady Ministrów z dnia 22 lutego 1951 r. o trybie uchwalania i rozpatrywania budżetów terenowych na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-21, poz. 260).
§  9.
Dokonywanie wydatków budżetów dodatkowych może nastąpić nie wcześniej niż po rozpatrzeniu tych budżetów zgodnie z § 8 oraz jedynie do wysokości efektywnie osiągniętych dochodów, przewidzianych jako pokrycie tych wydatków.
§  10.
Nie wykorzystane do końca roku budżetowego kredyty budżetów dodatkowych mogą być wydatkowane w roku następnym w trybie ustalonym dla środków specjalnych.
§  11.
1.
W roku 1951 wyjątkowo budżety dodatkowe mogą być uchwalane tylko w granicach 50% ponadplanowych dochodów.
2.
Ograniczenie to nie odnosi się do wpływów z podatku miejskiego oraz do przypadków wymienionych w § 7 niniejszej uchwały.
§  12.
Uchwala wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024