Sposób i zasady pokrywania odszkodowania za przymusowo wykupione nieczynne maszyny przemysłowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 13 października 1951 r.
w sprawie sposobu i zasad pokrywania odszkodowania za przymusowo wykupione nieczynne maszyny przemysłowe.

Na podstawie § 14 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 1951 r. w sprawie trybu i zasad postępowania przy przymusowym wykupie nieczynnych maszyn przemysłowych (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 155) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "rozporządzeniu" rozumie się przez to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 1951 r. w sprawie trybu i zasad postępowania przy przymusowym wykupie nieczynnych maszyn przemysłowych (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 155). Wykonawca narodowych planów gospodarczych, uprawniony do odbioru maszyny, zwany będzie dalej w skróceniu "nabywcą".
§  2.
Odszkodowanie za przymusowo wykupione maszyny płatne jest po uprawomocnieniu się orzeczenia o wykupie maszyn i po ich odbiorze przez nabywcę.
§  3.
Jeżeli wykupywana maszyna - z uwagi na wysokość odszkodowania oraz okres użyteczności - stanowi nakład inwestycyjny, odszkodowanie płatne jest ze środków inwestycyjnych nabywcy, jeżeli zaś maszyna nie stanowi nakładu inwestycyjnego - odszkodowanie płatne jest ze środków obrotowych (budżetowych) nabywcy.
§  4.
1.
Nabywca powinien przed terminem płatności (§ 2) zapewnić sobie odpowiednie środki inwestycyjne lub obrotowe (budżetowe) na pokrycie odszkodowania oraz zawiadomić władzę, która orzekła o wykupie, jaki bank i z jakich środków pokryje odszkodowanie.
2. 1
Jeżeli nabywana maszyna stanowi nakład inwestycyjny, a jej zakup nie jest objęty tytułem inwestycyjnym nabywcy na dany rok, nabywca powinien przed złożeniem wniosku, o którym mowa w § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 1951 r. w sprawie trybu i zasad postępowania przy przymusowym wykupie nieczynnych maszyn przemysłowych (Dz. U. Nr 19, poz. 155), wystąpić do właściwych władz:
a)
o dokonanie odpowiednich zmian zakresu rzeczowego tytułu inwestycyjnego lub
b)
o przydzielenie bądź zwiększenie limitu inwestycyjnego.

W przypadku wymienionym pod lit. b) nabywca powinien wystąpić w trybie ustalonym odrębnymi przepisami o uzyskanie środków na pokrycie zwiększonego zakresu rzeczowego limitu inwestycyjnego.

3.
Władza, która orzekła o wykupie, wydaje decyzję przewidzianą w § 11 rozporządzenia, po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
§  5.
1.
Nabywca obowiązany jest udzielić właściwemu bankowi dyspozycji wypłacenia odszkodowania.
2.
Do dyspozycji, o której mowa w ust. 1, nabywca obowiązany jest dołączyć odpis prawomocnego orzeczenia stanowiącego podstawę wypłaty. W przypadkach, określonych w § 4 ust. 2, nabywca zobowiązany jest ponadto przedłożyć bankowi odpowiednie zaświadczenie inwestora centralnego.
3.
Bank po otrzymaniu dyspozycji, o której mowa w ust. 2, przeleje kwotę odszkodowania na zablokowany rachunek depozytowy osoby uprawnionej do odbioru odszkodowania oraz zawiadomi o tym:
1)
osobę uprawnioną do odbioru odszkodowania;
2)
właściwy ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej z podaniem kwoty odszkodowania.
4. 2
W przypadku gdy do terminu płatności odszkodowania zakres rzeczowy tytułu inwestycyjnego nie został odpowiednio zmieniony, bank finansujący inwestycje potraktuje odnośną należność analogicznie jak faktury niezgodne z planem inwestycyjnym.
§  6.
Jeżeli nabywca nie złoży bankowi dyspozycji, o której mowa w § 5 ust. 1, w ciągu 30 dni od daty uprawomocnienia się orzeczenia o wykupie maszyn, bank dokonuje przelewu na zablokowany rachunek depozytowy osoby uprawnionej do odbioru odszkodowania na jej wniosek, oparty na załączonym prawomocnym orzeczeniu o wykupie maszyn, w ciężar posiadanych przez nabywcę środków na wykup maszyny, bądź wzywa ją do niezwłocznego dostarczenia pokrycia. W tym ostatnim przypadku bank dokonuje przelewu bezzwłocznie po dostarczeniu pokrycia.
§  7.
Wypłata odszkodowania przelana na zablokowany rachunek depozytowy osoby uprawnionej do odbioru następuje po przedłożeniu bankowi dokumentów, wymienionych w § 13 pkt 2 i 3 rozporządzenia, na wniosek osoby uprawnionej do jego odbioru w terminach określonych w § 14 ust. 1 rozporządzenia i po dokonaniu potrąceń zaległości, o których mowa w § 13 pkt 3 rozporządzenia.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 lipca 1952 r. (M.P.52.A-67.1021) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 sierpnia 1952 r.
2 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 lipca 1952 r. (M.P.52.A-67.1021) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 sierpnia 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024