Rejestracja i skup reglamentowanych metali nieżelaznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 14 sierpnia 1951 r.
w sprawie rejestracji i skupu reglamentowanych metali nieżelaznych.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 46, poz. 341, z 1950 r. Nr 49, poz. 447) i w związku z § 2 rozporządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 maja 1951 r. w sprawie uznania metali nieżelaznych za reglamentowane oraz zgłoszenia do rejestracji tych metali (Dz. U. R. P. Nr 45, poz. 334) oraz w związku z § 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 4 czerwca 1951 r. w sprawie obrotu i gospodarowania reglamentowanymi metalami nieżelaznymi (Dz. U. R. P. Nr 45, poz. 335) zarządza się, co następuje:

Rozdział  I.

§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia określają zasady rejestracji i skupu reglamentowanych metali nieżelaznych, zwanych dalej "metalami nieżelaznymi".
§  2. 1
1.
Zgłoszenie do rejestracji metali nieżelaznych powinno nastąpić w ciągu 30 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających obowiązek zgłoszenia, a w szczególności od dnia wejścia w posiadanie lub nagromadzenia metali nieżelaznych w ilości podlegającej zgłoszeniu (§ 4 lub 14).
2. 2
Termin zgłaszania metali nieżelaznych, posiadanych w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia, oraz metali nieżelaznych, co do których okoliczności uzasadniające obowiązek zgłoszenia do rejestracji zaistniały po dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia, lecz przed dniem 31 stycznia 1952 r., upływa z dniem 30 czerwca 1952 r.
§  3.
1. 3
Jednostki gospodarki uspołecznionej, obowiązane zgłosić do rejestracji metale nieżelazne, dokonują zgłoszeń według przepisów rozdziału II niniejszego zarządzenia.
2.
Przez jednostki gospodarki uspołecznionej rozumie się urzędy, instytucje państwowe, przedsiębiorstwa państwowe, przedsiębiorstwa pod zarządem państwowym, spółki prawa cywilnego i handlowego, w których Skarb Państwa lub przedsiębiorstwa państwowe posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego, oraz centrale spółdzielczo-państwowe, centrale spółdzielni i zrzeszone w nich spółdzielnie.
3.
Jednostki, nie wymienione w ust. 1, a obowiązane zgłosić do rejestracji metale nieżelazne, dokonują zgłoszeń według przepisów rozdziału III niniejszego zarządzenia.

Rozdział  II.

§  4.
1.
Jednostki, określone w § 3 ust. 1, obowiązane są zgłosić do rejestracji i skupu zbędne, niewłaściwie używane oraz nadmierne (ponadnormatywne) metale nieżelazne.
2.
Nie podlegają zgłoszeniu do rejestracji i skupu metale nieżelazne, które zostały zgłoszone do Centrali Handlowej Metali Nieżelaznych (CHMN) w ramach akcji upłynnienia remanentów przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia.
§  5.
1.
Zbędnym metalem nieżelaznym jest metal, którego posiadacz nie używa na wykonanie swoich planowych zadań.
2.
Niewłaściwie stosowanym metalem nieżelaznym jest metal, którego posiadacz używa niezgodnie z podstawą przydziału lub dla celów, na które nie posiada przydziału.
3.
Nadmiernym metalem nieżelaznym jest ilość metalu, która przewyższa obowiązujący normatyw zapasu maksymalnego.
§  6.
1.
Normatywy zapasu metali nieżelaznych, oblicza się w następujący sposób:
1)
w ramach ogólnych norm zapasów materiałowych, zatwierdzonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG) dla każdego przemysłu oddzielnie, centralne zarządy lub jednostki równorzędne obliczają, a właściwi ministrowie zatwierdzają tzw. średnie normatywy zapasów metali nieżelaznych, które w odniesieniu do całego zapasu metali nieżelaznych nie mogą przekraczać 90-dniowego zapasu dla surowców, a 120-dniowego zapasu dla półfabrykatów;
2)
w ramach średnich norm zapasu metali nieżelaznych przedsiębiorstwa obliczają, a nadrzędne centralne zarządy lub jednostki im równorzędne zatwierdzają normy zapasu metali nieżelaznych dla tych przedsiębiorstw; suma norm wszystkich przedsiębiorstw nie może przewyższać średniej normy zapasu przyznanego centralnemu zarządowi lub jednostce równorzędnej;
3)
maksymalny zapas, tj. najwyższy zapas w momencie dostawy, oblicza się według ogólnie obowiązujących zasad z tym, że zapas ten nie może przekraczać 133% normy obliczonej według przepisów pkt 1 i 2, w poszczególnych pozycjach według kartoteki materiałowej posiadacza (w rozmiarach, profilach, gatunkach itp.).
2.
W razie konieczności podwyższenia normy zapasu właściwa jednostka wystąpi z wnioskiem do właściwego ministerstwa, a odpis wniosku prześle do tej jednostki, która jest właściwa dla przyjęcia metalu nieżelaznego do rejestracji. Właściwe ministerstwo wydaje decyzję w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i powiadamia o niej również jednostkę właściwą dla przyjęcia metalu nieżelaznego do rejestracji.
3.
Podwyższenie normy zapasu w metalach nieżelaznych nie może spowodować podwyższenia ogólnej normy zapasu zatwierdzonej przez Przewodniczącego PKPG.
4.
Wysłanie wniosku nie wstrzymuje wykonania obowiązku zgłoszenia do rejestracji nadmiernego metalu nieżelaznego.
§  7.
1.
W przypadku potrzeby - w razie zmiany planu produkcji - zużycia metalu nieżelaznego na inne cele niż określone w przydziale posiadacz powinien wystąpić z odpowiednim wnioskiem do Biura do Spraw Gospodarki Metalami Nieżelaznymi (BGMN).
2.
Brak odpowiedzi BGMN w ciągu 30 dni uważa się za zgodę na zużycie zgodnie z wnioskiem.
§  8.
1.
Zgłoszenie do rejestracji polega na przesłaniu wyczerpująco wypełnionej karty ewidencyjnej, której wzór stanowi załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2.
Zgłoszenia metali nieżelaznych należy kierować według właściwości bezpośrednio do jednostek uprawnionych do obrotu i gospodarowania metalami nieżelaznymi na zasadach wyłączności, wskazanych w § 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 4 czerwca 1951 r. w sprawie obrotu i gospodarowania reglamentowanymi metalami nieżelaznymi (Dz. U. R. P. Nr 45, poz. 336).
§  9.
1.
Jednostki uprawnione do obrotu i gospodarowania metalami nieżelaznymi na zasadach wyłączności powinny zgłoszone do rejestracji metale nieżelazne nabyć z przeznaczeniem do użytku w gospodarce narodowej bez potrzeby ich przetopienia.
2.
Jeżeli metale nieżelazne nie mogą być wykorzystane w sposób określony w ust. 1, jednostki uprawnione do obrotu i gospodarowania metalami nieżelaznymi na zasadach wyłączności powinny przekazać karty ewidencyjne tych metali do właściwych jednostek lub komisji kwalifikacyjnych uprawnionych do kwalifikowania metali nieżelaznych do przetopienia.
§  10.
1.
Metale nieżelazne o małej wartości użytkowej, tzn. takie, które nie mogą służyć celom, dla jakich zostały wytworzone, oraz metale nieżelazne, których nie można będzie prawdopodobnie w ciągu najbliższych 2 lat wykorzystać, mogą być zakwalifikowane do przetopienia.
2. 4
Zakwalifikowanie do przetopienia metali nieżelaznych, które zostały już zgłoszone w ramach akcji upłynnienia remanentów oraz które zostaną zgłoszone do rejestracji w Centrali Handlowej Metali Nieżelaznych (CHMN), powinno być dokonane przez komisję kwalifikacyjną, powołaną zarządzeniem Nr 211 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 23 kwietnia 1951 r. w sprawie powołania komisji kwalifikacyjnej remanentów metali nieżelaznych, i ukończone do dnia 30 września 1952 r.
3.
Odrębne przepisy ustalą sposób kwalifikowania do przetopienia innych metali nieżelaznych.
§  11.
1.
W ciągu 30 dni od daty zgłoszenia do rejestracji jednostki uprawnione do obrotu i gospodarowania metalami nieżelaznymi na zasadach wyłączności powinny nabyć je po cenach przewidzianych w obowiązujących cennikach pomniejszonych o marżę handlową, jeśli marża taka im przysługuje.
2.
W stosunku do metali nieżelaznych, zgłoszonych do upłynnienia do CHMN w ramach akcji upłynnienia remanentów przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia, termin wskazany w ust. 1 biegnie od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
3.
W przypadku bezskutecznego upływu terminu wskazanego w ust. 1 posiadacz powinien wystawić fakturę na ilość, którą zbywa na rzecz jednostki uprawnionej do obrotu i gospodarowania metalami nieżelaznymi na zasadach wyłączności, po cenie przewidzianej w cennikach z odliczeniem marży handlowej lub prowizji w przypadku, gdy nabywcą jest jednostka, której marża lub prowizja przysługuje.
4.
Jeżeli jednostka uprawniona do obrotu i gospodarowania metalami nieżelaznymi na zasadach wyłączności na podstawie zgłoszenia nie potrafi ustalić właściwej ceny, ponieważ metal jest zniszczony, zanieczyszczony lub należy do kategorii metali, o których mowa w § 10 ust. 1, powinna cenę uzgodnić z posiadaczem.
5.
W przypadku niemożności uzgodnienia ceny jednostka uprawniona do obrotu i gospodarowania metalami nieżelaznymi na zasadach wyłączności powinna wyznaczyć rzeczoznawcę, który niezwłocznie określi cenę.
6.
Cena, określona przez rzeczoznawcę dla metali nieżelaznych zanieczyszczonych, uszkodzonych oraz metali, o których mowa w § 10 ust. 1, jest podstawą do wystawienia faktury.
7.
Wystawienie faktury nie uprawnia do wysyłki metalu nieżelaznego. Wysyłka powinna być dokonana dopiero po otrzymaniu zlecenia wysyłkowego od nabywcy; zlecenie wysyłkowe należy wystawić w ciągu 6 miesięcy od dnia zgłoszenia do rejestracji.
8.
W przypadku zakwalifikowania metalu nieżelaznego do przetopienia nabycie tego metalu następuje przez zakład przetapiający wskazany przez jednostki uprawnioną do obrotu i gospodarowania na zasadach wyłączności.
9.
Przepisów niniejszego paragrafu nie stosuje się w odniesieniu do odlewów indywidualnych (formowych) z metali nieżelaznych, których sposób zbywania zostanie ustalony w odrębnych przepisach.
§  12.
1.
Posiadacz, który zgłosił metal nieżelazny do upłynnienia w ramach akcji upłynnienia remanentów albo zgłosił metal nieżelazny do rejestracji, odpowiada za należyte jego zabezpieczenie i konserwację do czasu dokonania wysyłki.
2.
Posiadaczowi nie wolno dysponować metalami nieżelaznymi zgłoszonymi do upłynnienia albo zgłoszonymi do rejestracji.
3.
Koszty przesyłki metali nieżelaznych pokrywa ich posiadacz.
§  13.
1.
Przedsiębiorstwa budżetowe, urzędy i instytucje państwowe pokrywają różnice (zyski lub straty wynikłe przy zbywaniu metali nieżelaznych z funduszów własnych.
2.
Przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym wykazują różnice (zyski lub straty) wynikłe przy zbywaniu metali nieżelaznych na rachunku wyników.

Rozdział  III.

§  14.
Jednostki, nie określone w § 3 ust. 1, a w szczególności przedsiębiorstwa prywatne przemysłowe i rzemieślnicze, zgłaszają do rejestracji:
1) 5
beryl, cer, iryd, kobalt, molibden, osm, pallad, rod, ruten, rtęć, selen, telur, tytan, wanad, wolfram - w każdej ilości;
2)
srebro - w ilości powyżej 500 g;
3)
pozostałe metale nieżelazne - w ilości powyżej 2 kg.
§  15.
Przy zgłaszaniu metali nieżelaznych należy podać:
1)
nazwę danego metalu;
2)
bliższe określenie jego postaci (surowiec, półfabrykat, złom);
3)
nazwę artykułu;
4)
jego wagę;
5)
miejsce składowania;
6)
imię i nazwisko lub nazwę zgłaszającego.
§  16.
1.
Zgłoszenia należy kierować:
1)
arsenu, berylu, bizmutu, boru, ceru, chromu, cyrkonu, kobaltu, molibdenu, rtęci, selenu, tytanu, srebra i wanadu w postaci surowców i półfabrykatów oraz złomu - do Centrali Handlowej Metali Nieżelaznych (Katowice, ul. Warszawska 31);
2)
metali nieżelaznych w stanie chemicznie czystym oraz osmu, palladu, rodu, rutenu i ich stopów jak również stopów irydu - do Centrali Handlowej Przemysłu Chemicznego (w Warszawie, ul. Foksal 18);
3)
irydu (z wyłączeniem stopów) - do Mennicy Państwowej w Warszawie;
4)
pozostałych metali nieżelaznych - do miejscowo właściwych składnic Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz do składnic Związku Spółdzielni Pracy wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik Nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2.
Wykaz stanowiący załącznik Nr 2 do niniejszego zarządzenia może być uzupełniany lub zmieniany przez Ministra Przemysłu Ciężkiego w drodze obwieszczenia ogłoszonego w Monitorze Polskim.
§  17.
1.
Posiadacze mogą składać wnioski o zezwolenie na obrót, przerób i zużycie metali nieżelaznych.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, należy składać:
1)
co do metali nieżelaznych wymienionych w § 16 ust. 1 pkt 1 - do Centrali Handlowej Metali Nieżelaznych;
2)
co do metali nieżelaznych wymienionych w § 16 ust. 1 pkt 2 - do Centrali Handlowej Przemysłu Chemicznego;
3)
co do irydu (z wyłączeniem stopów) - do Mennicy Państwowej;
4)
co do pozostałych metali nieżelaznych:
a)
złom - do Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem,
b)
surowce i półfabrykaty - do Centrali Handlowej Metali Nieżelaznych.
3. 6
Wnioski o zezwolenie na obrót, przerób i zużycie metali nieżelaznych powinny być składane w terminie określonym w § 2. Do wniosku o zezwolenie dotyczące metali nieżelaznych zgłoszonych do składnic, o których mowa w § 16 ust. 1 pkt 4, powinno być dołączone zaświadczenie właściwej składnicy stwierdzające wykonanie przez posiadacza obowiązku zgłoszenia metali nieżelaznych objętych wnioskiem.
4.
Decyzja w sprawie zezwolenia na obrót, przerób i zużycie metali nieżelaznych powinna mieć uzasadnienie gospodarcze zgodne z wytycznymi Biura do Spraw Gospodarki Metalami Nieżelaznymi.
5.
Brak odpowiedzi w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku lub wysłania go listem poleconym uprawnia do zużywania metali nieżelaznych zgodnie z treścią wniosku do czasu doręczenia odpowiedzi na wniosek.
6.
Posiadacze, którym odmówiono zezwoleń przewidzianych w ust. 1, obowiązani są - z zastrzeżeniem wyjątku zawartego w ust. 5 - zaofiarować metale nieżelazne do skupu organizacjom uprawnionym do przyjmowania zgłoszeń w ciągu 7 dni od doręczenia decyzji odmownej, a posiadacze, którzy wniosków nie składali - w ciągu 7 dni od upływu terminu określonego w § 2.
7.
Obowiązek zaofiarowania metali nieżelaznych, których skup przeprowadzają składnice określone w § 17 ust. 2 pkt 4, obejmuje również przesłanie metali nieżelaznych pod wskazanym adresem, z zastrzeżeniem wynikającym z ust. 8.
8.
Obowiązek zaofiarowania metali nieżelaznych, których skup przeprowadzają jednostki określone w § 16 ust. 1 pkt 1, 2 i 3, nie obejmuje przesłania metali nieżelaznych; przesyłanie metali nieżelaznych odbywa się na podstawie zlecenia wysyłkowego, które powinno być wystawione w ciągu 3 miesięcy od daty zgłoszenia do rejestracji.
§  17a. 7
1.
Zakłady przemysłowe i rzemieślnicze, dokonujące przerobu powierzonych metali nieżelaznych, powinny przed dokonaniem tego przerobu zawiadomić o przyjęciu zamówienia właściwą jednostkę gospodarczą uprawnioną do rozpatrywania wniosków, o których mowa w § 17 ust. 1, o ile zamawiający nie jest jednostką gospodarki uspołecznionej.
2.
Zawiadomienie o przyjęciu zamówienia powinno zawierać dane określone w § 15 pkt 1-4 oraz imię, nazwisko i adres (firmę) zamawiającego, jak również nazwę i adres zakładu dokonującego zawiadomienia.
§  18.
1.
Organizacje przyjmujące zgłoszenie metali nieżelaznych mają obowiązek nabycia każdej ilości metali zaofiarowanych do skupu po cenach ustalonych w obowiązujących cennikach.
2.
Organizacje uprawnione do obrotu i gospodarowania metalami nieżelaznymi na zasadach wyłączności obowiązane są w zakresie swej właściwości do odkupywania metali nabytych przez składnice określone w § 16 ust. 1 pkt 4.
§  19.
1.
Komisja kwalifikacyjna, powołana zarządzeniem Nr 211 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 23 kwietnia 1951 r. w sprawie powołania komisji kwalifikacyjnej remanentów metali nieżelaznych, dokonuje zakwalifikowania do przetopienia metali nieżelaznych, dla których jednostką właściwą do obrotu i gospodarowania jest Centrala Handlowa Metali Nieżelaznych.
2.
Odrębne przepisy ustalą sposób zakwalifikowania do przetopienia innych metali nieżelaznych.
§  20.
1.
Jednostki obowiązane do rejestrowania metali nieżelaznych (§ 16) powinny prowadzić ewidencję zgłaszanych do rejestracji metali według wzoru stanowiącego załącznik Nr 3 do niniejszego zarządzenia.
2.
W przypadku, gdy zaofiarowanie metali nieżelaznych następuje równocześnie ze zgłoszeniem ich do rejestracji, można nie wypełniać rubryki Nr 2 wzoru określonego w ust. 1.

Rozdział  IV.

§  21.
1.
Organy kontroli na wszystkich szczeblach organizacji gospodarki uspołecznionej podczas przeprowadzania kontroli, a także inspektorzy Przedsiębiorstwa Upłynnienia Remanentów (PUR) oraz inspektorzy Biura do Spraw Gospodarki Metalami Nieżelaznymi w granicach posiadanych uprawnień obowiązani są sprawdzać wykonanie przepisów niniejszego zarządzenia, a w szczególności sposób obliczania normatywów zapasu i zgłoszenia do rejestracji metali nieżelaznych jak również sposób zabezpieczenia i konserwacji tych metali przez posiadaczy, a w przypadku stwierdzenia ich naruszenia obowiązani są:
1)
wydać doraźne zarządzenia o zabezpieczeniu nie zgłoszonych do rejestracji lub upłynnienia zbędnych, nadmiernych i niewłaściwie używanych metali nieżelaznych, o postawieniu ich do dyspozycji właściwej jednostki uprawnionej do obrotu i gospodarowania na zasadach wyłączności;
2)
składać swym władzom przełożonym dokładne protokoły i sprawozdania z konkretnym omówieniem faktów i wskazaniem osób, które zawiniły.
2.
Protokoły i sprawozdania, o których mowa w ust. 1 pkt 2, należy niezwłocznie kierować do właściwej władzy naczelnej, która pociągnie winnych do odpowiedzialności służbowej, a jeśli czyn ma charakter przestępstwa - skieruje sprawę do prokuratora.
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Zakład zgłaszający STAN I RUCH REMANENTÓW Nr indeksu materiałowego
.................................... KARTA EWIDENCYJNA Nr ............................. Symbol branży towarowej
Stacja kolejowa i bocznica Nazwa materiału ..................... Wartość użytkowa %
Wyliczenie nadmiaru Jednostka miary Ewentualna specyfikacja Zapas w magazynie Zapotrzebowanie roczne Nadmiar do upłynnienia UWAGI
zużycie roczne normatyw ilość cena jednostkowa wartość ogólna
(Dokładna charakterystyka materiału (uszkodzenia, zanieczyszczenia, ewent. zastosowanie i gdzie, opakowanie, pochodzenie itp.)
Dane ewidencyjne Aprobata kierownika zakłada lub osoby upoważnionej Wpisać do dziennika Kartę wysłano
data wystawienia karty podpis i stanowisko wystawiającego
nr tow. poz. data data nr
Decyzja o pozostawieniu remanentu w magazynie ewidencja stanu u ruchu remanentu sprzedano lub zużyto
data i nr faktury nazwa nabywcy lub sposób zużycia ilość wartość pozostaje ilość
Remanent oferowano
data komu
Opinia hurtowni, centrali handlowej bądź Przedsiębiorstwa Upłynnienia Remanentów. Stwierdza się ostateczną likwidacje remanentu
Orzeczenie komisji kwalifikacyjnej .............................. .................................
Orzeczenie komisji wyceny* * ) data podpis

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ SKŁADNIC CENTRALI ROLNICZEJ SPÓŁDZIELNI "SAMOPOMOC CHŁOPSKA" ORAZ ZWIĄZKU SPÓŁDZIELNI PRACY PRZEPROWADZAJĄCYCH AKCJĘ SKUPU NIEKTÓRYCH REGLAMENTOWANYCH METALI NIEŻELAZNYCH

Uwaga: skrót PZGS "Samop. Chłopska" oznacza Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
Lp. Teren działalności Nazwa składnicy i adres

M.

st. Warszawa i województwo warszawskie:

1 m. st. Warszawa Spółdzielnia Pracy Zbieraczy Odpadków Użytkowych "Zbieracz" z o. u., Warszawa, ul. Oświęcimska 27/29.
2 m. st. Warszawa Spółdzielnia Pracy "Zbiornica Odpadków", Warszawa, ul. Grochowska 346.
3 pow. ciechanowski PZGS "Samop. Chłopska", Ciechanów, ul. P. O. W. 3 (tel. 408).
4 pow. garwoliński PZGS "Samop. Chłopska", Garwolin, ul. Bratka 1 (tel. 7).
5 pow. gostyniński PZGS "Samop. Chłopska", Gostynin, ul. Zamkowa 17.
6 pow. grodzisko-mazowiecki PZGS "Samop. Chłopska", Grodzisk Maz., ul. Bałtycka 32 (tel. 70-44).
7 pow. grójecki PZGS "Samop. Chłopska", Grójec, ul. Walki Młodych 476 (tel. 70).
8 pow. makowski PZGS "Samop. Chłopska", Maków Maz., ul. Garbarska 7.
9 pow. miński PZGS "Samop. Chłopska", Mińsk Maz., ul. Gen. Świerczewskiego 51 (tel. 27).
10 pow. mławski PZGS "Samop. Chłopska", Mława, ul. Żwirki 17.
11 pow. ostrołęcki PZGS "Samop. Chłopska", Ostrołęka, ul. Kościuszki 9 (tel. 10-20).
12 pow. ostrowski PZGS "Samop. Chłopska", Ostrów Maz., ul. Słowackiego 1 (tel. 25 i 5).
13 m. Płock i pow. płocki PZGS "Samop. Chłopska", Płock, Nowy Rynek 12.
14 pow. płoński PZGS "Samop. Chłopska", Płońsk, ul. Ciechanowska 2 (tel. 35, 36, 15, 16, 17).
15 pow. przasnyski PZGS "Samop. Chłopska", Przasnysz ul. Mostowa 27.
16 pow. pułtuski PZGS "Samop. Chłopska", Pułtusk, ul. Traugutta 29 (tel. 8).
17 pow. radzymiński PZGS "Samop. Chłopska", Radzymin, ul. Warszawska 24 (tel. 29).
18 m. Siedlce i pow. siedlecki PZGS "Samop. Chłopska", Siedlce, ul. 3 Maja 23 (tel. 55).
19 pow. sierpecki PZGS "Samop. Chłopska" Sierpc, ul. Traugutta 3 (tel. 36).
20 pow. sochaczewski PZGS "Samop. Chłopska", Sochaczew, ul. Reymonta 24.
21 pow. sokołowski PZGS "Samop. Chłopska", Sokołów, ul. Rogowska 1.
22 m. Pruszków i pow. warszawski PZGS "Samop. Chłopska", Warszawa, ul. Hoża 27 (tel. 88-467).
23 pow. węgrowski PZGS "Samop. Chłopska", Węgrów, Rynek 1.
24 m. Żyrardów Spółdzielnia Pracy "Zbiornica Odpadków" w Żyrardowie.
Województwo bydgoskie:
25 pow. aleksandrowski PZGS "Samop. Chłopska", Aleksandrów Kujawski (tel. 24).
26 pow. brodnicki PZGS "Samop. Chłopska", Brodnica, ul. Nad Drwęcą 1 (tel. 11 i 60).
27 pow. bydgoski PZGS "Samop. Chłopska", Bydgoszcz, ul. 1 Maja 16 (tel. 2449).
28 m. Bydgoszcz Spółdzielnia Pracy "Zbiornica Surowców Wtórnych", Bydgoszcz, ul. Kowalska 8.
29 pow. chełmiński PZGS "Samop. Chłopska" Chełmno, ul. Dworcowa 20/22 (tel. 27 i 147).
30 pow. Chojnicki PZGS "Samop. Chłopska", Chojnice, pl. Jerzego 4 (tel. 28).
31 m. Grudziądz i pow. grudziądzki PZGS "Samop. Chłopska", Grudziądz, ul. Mickiewicza 8 (tel. 1263).
32 m. Inowrocław i pow. inowrocławski PZGS "Samop. Chłopska", Inowrocław, ul. Ks. Wawrzyniaka 3 (tel. 21-91).
33 pow. lipnowski PZGS "Samop. Chłopska", Lipno, ul. Roli Żymierskiego 54 i Kościuszki (tel. 14).
34 pow. mogileński Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", Mogilno, ul. Jagiełły 14 (tel. 161).
35 pow. rypiński PZGS "Samop. Chłopska", Rypin, ul. Jasna 1 (tel. 33 i 75).
36 pow. sępoleński PZGS "Samop. Chłopska", Sępolno, pl. Wolności 5 (tel. 2).
37 pow. szubiński PZGS "Samop. Chłopska", Szubin, ul. 3 Maja 17 (tel. 39 i 59).
38 pow. świecki PZGS "Samop. Chłopska", świecie n. Wisłą, ul. Klasztorna 14 (tel. 106).
39 pow. tucholski PZGS "Samop. Chłopska", Tuchola, ul. Armii Czerwonej 15 (tel. 28 i 29).
40 m. Toruń i pow. toruński PZGS "Samop. Chłopska", Toruń, ul. Chełmińska 11.
41 pow. wąbrzeski PZGS "Samop. Chłopska", Wąbrzeźno, ul. 1 Maja 17 (tel. 42 i 126).
42 m. Włocławek i pow. włocławski PZGS "Samop. Chłopska", Włocławek, ul. Rolnicza 10 (tel. 1257, 1357 i 1507).
43 pow. wyrzyski PZGS "Samop. Chłopska", Nakło n. Notecią, ul. Jachowskiego 4 (tel. 224 i 25).
44 pow. żniński PZGS "Samop. Chłopska", Żnin, ul. Kościelna 25 (tel. 6, 131 i 140).

Województwo poznańskie:

45 pow. chodzieski PZGS "Samop. Chłopska", Chodzież, ul. Kościelna 10 (tel. 35 i 180).
46 pow. czarnkowski PZGS "Samop. Chłopska", Czarnków, ul. Braniecka 74 (tel. 11).
47 m. Gniezno i pow. gnieźnieński PZGS "Samop. Chłopska", Gniezno, ul. 3 Maja 1.
48 pow. gostyński PZGS "Samop. Chłopska", Gostyń, ul. Nowe Wrota 6 (tel. 214).
49 pow. jarociński PZGS "Samop. Chłopska", Jarocin, ul. Walki Młodych 46 (tel. 294, 46).
50 m. Kalisz i pow. kaliski PZGS "Samop. Chłopska", Kalisz, ul. Wrocławska 28 (tel. 20-87, 11-90).
51 pow. kępiński PZGS "Samop. Chłopska", Kępno, ul. Marcinkowskiego 3 (tel. 77).
52 pow. kolski PZGS "Samop. Chłopska", Koło, ul. Sienkiewicza 28 (tel. 156 i 36).
53 pow. koniński PZGS "Samop. Chłopska", Konin, ul. Słupecka 6 (tel. 55).
54 pow. kościański PZGS "Samop. Chłopska", Kościan, ul. Kurza Góra (tel. 459 i 520).
55 pow. krotoszyński PZGS "Samop. Chłopska", Krotoszyn, ul. Wolności 1 (tel. 85).
56 m. Leszno Zachodniopolskie Zbiornice Surowców "Spółdzielnia Pracy", Leszno Wlkp., ul. Przemysłowa 30 (tel. 332).
57 pow. leszczyński PZGS "Samop. Chłopska", Leszno, ul. Słowiańska.
58 pow. międzychodzki PZGS "Samop. Chłopska", Międzychód, ul. 17 Stycznia 86 (tel. 210).
59 pow. nowotomyski PZGS "Samop. Chłopska", Nowy Tomyśl, ul. Walki Młodych 9 (tel. 107, 33 i 100).
60 m. Ostrów Wlkp. i pow. ostrowski PZGS "Samop. Chłopska", Ostrów Wlkp., ul. Gimnazjalna 5 (tel. 650).
61 pow. obornicki PZGS "Samop. Chłopska", Oborniki, ul. Gen. Świerczewskiego 49 (tel. 30 i 60).
62 m. Piła i pow. pilski PZGS "Samop. Chłopska", Przecianka, ul. Gen. Sikorskiego 1 (tel. 111 i 29).
63 pow. poznański PZGS "Samop. Chłopska", Poznań, ul. Św. Michała 14.
64 m. Poznań Spółdzielnia Pracy "Zbieracz", Poznań, ul. Przemysłowa 21 (tel. 2701).
65 pow. rawicki PZGS "Samop. Chłopska", Rawicz, ul. 22 Stycznia 37 (tel. 111 i 90).
66 pow. szamotulski PZGS "Samop. Chłopska", Szamotuły, ul. Dworcowa 12 (tel. 537 i 348).
67 pow. średzki PZGS "Samop. Chłopska", Środa Wlkp., ul. Dąbrowskiego 29 (tel. 22, 61, 122).
68 pow. śremski PZGS "Samop. Chłopska", Śrem, ul. Kilińskiego 2. (tel. 171 i 172).
69 pow. turecki PZGS "Samop. Chłopska", Turek, pl. Wojska Polskiego 23 (tel. 126).
70 pow. wągrowiecki PZGS "Samop. Chłopska", Wągrowiec, ul. Klasztorna 32 (tel. 151 i 73).
71 pow. wolsztyński PZGS "Samop. Chłopska", Wolsztyn, ul. Gajewskich (tel. 270).
72 pow. wrzesiński PZGS "Samop. Chłopska", Września, ul. Jedności 3 (tel. 39 i 41).

Łódź i województwo łódzkie:

73 m. Łódź Spółdzielnia Pracy "Zbieracze Odpadków" z o. u., Łódź, ul. Wschodnia 41.
74 m. Łódź Spółdzielnia Pracy "Zbiornica Odpadków" z o. u., Łódź, ul. Napiórkowskiego 84.
75 m. Łódź Spółdzielnia Pracy "Zbieracz", Łódź, ul. Daszyńskiego 80 (tel. 179-69).
76 m. Łódź Spółdzielnia Pracy "Odpadki Użytkowe", Łódź, ul. Żurawia 8.
77 m. Łódź Spółdzielnia Pracy "Surowiec", Łódź, ul. Południowa 48a (tel. 154-19).
78 pow. brzeziński PZGS "Samop. Chłopska", Brzeziny, pl. Jedności 9 (tel. 15).
79 pow. kutnowski PZGS "Samop. Chłopska", Kutno, ul. Sienkiewicza 11 (tel. 28).
80 pow. łaski PZGS "Samop. Chłopska", Łask, pl. 15 Grudnia 34 (tel. 15).
81 pow. łęczycki PZGS "Samop. Chłopska", Łęczyca, Przedrynek 7 (tel. 25).
82 pow. łowicki PZGS "Samop. Chłopska", Łowicz, ul. Bielawska 9 (tel. 49).
83 m. Zgierz i pow. łódzki PZGS "Samop. Chłopska", Łódź, ul. 11 Listopada 85.
84 m. Piotrków i pow. piotrkowski PZGS "Samop. Chłopska", Piotrków Tryb., ul. Słowackiego 36 (tel. 11-48).
85 m. Pabianice Spółdzielnia Pracy "Surowiec Odpadkowy", Pabianice, ul. Moniuszki 41.
86 pow. radomszczański PZGS "Samop. Chłopska", Radomsko, ul. Dobryszycka 2 (tel. 57).
87 Pow. rawski PZGS "Samop. Chłopska", Rawa Maz., ul. Faferna 1 (tel. 27 i 63).
88 pow. sieradzki PZGS "Samop. Chłopska", Sieradz, ul. 15 Grudnia 60 (tel. 30 i 71).
89 pow. skierniewicki PZGS "Samop. Chłopska", Skierniewice, ul. Kościelna 1 (tel. 29).
90 m. Tomaszów Maz. PZGS "Samop. Chłopska", Tomaszów Maz., ul. Armii Ludowej 17 (tel. 78 i 79).
91 pow. wieluński PZGS "Samop. Chłopska", Wieluń, ul. Sieradzka 22 (tel. 133).

Województwo kieleckie:

92 pow. buski PZGS "Samop. Chłopska", Busko-Zdrój, Rynek 18 (tel. 24).
93 pow. iłżecki PZGS "Samop. Chłopska", Starachowice, ul. Ostrowiecka 4 (tel. 38).
94 pow. jędrzejowski PZGS "Samop. Chłopska", Jędrzejów, ul. 17 Stycznia 11 (tel. 28).
95 m. Kielce i pow. kielecki PZGS "Samop. Chłopska", Kielce, ul. Marsz. Focha 31 (tel. 15-97 i 10-52).
96 pow. konecki PZGS "Samop. Chłopska", Końskie, ul. Partyzantów 6 (tel. 128).
97 pow. kozienicki PZGS "Samop. Chłopska", Kozienice, ul. Radomska 91.
98 m. Ostrowiec Świętokrzyski i pow. opatowski PZGS "Samop. Chłopska", Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Boernera 67 (tel. 33 i 233).
99 pow. opoczyński PZGS "Samop. Chłopska", Opoczno, ul. Piaseczna 3 (tel. 18).
100 pow. pińczowski PZGS "Samop. Chłopska", Kazimierza Wielka, ul. Kolejowa 57 (tel. 5).
101 m. Radom i pow. radomski PZGS "Samop. Chłopska", Radom, ul. Młynarska 3.
102 pow. sandomierski PZGS "Samop. Chłopska", Sandomierz, ul. Żeromskiego 1.
103 pow. włoszczowski PZGS "Samop. Chłopska", Włoszczowa, ul. Kościuszki 12 (tel. 1 i 26).

Województwo lubelskie:

104 pow. bialski PZGS "Samop. Chłopska", Biała Podl., ul. Warszawska 6 (tel. 98 i 22).
105 pow. biłgorajski PZGS "Samop. Chłopska", Biłgoraj, ul. Kościuszki 95 (tel. 15).
106 m. Chełm i pow. chełmski C. S. Krzywiczki - siedziba "Samop. Chłopska", Chełm, ul. Pierackiego 41a (tel. 182-234).
107 pow. hrubieszowski PZGS "Samop. Chłopska", Hrubieszów, ul. 3 Maja 12.
108 pow. krasnystawski PZGS "Samop. Chłopska", Krasnystaw, ul. Mostowa 6 (tel. 8).
109 pow. kraśnicki PZGS "Samop. Chłopska", Kraśnik, ul. Narutowicza 18.
110 pow. lubartowski PZGS "Samop. Chłopska", Lubartów, ul. Legionów 10.
111 pow. lubelski PZGS "Samop. Chłopska", Lublin, ul. Krak. Przedmieście 68.
112 m. Lublin Spółdzielnia Pracy "Oszczędność", Lublin, ul. 1 Maja 3.
113 pow. łukowski PZGS "Samop. Chłopska", Łuków, ul. Łapigus i Kościuszki 10 (tel. 13 i 77).
114 pow. puławski PZGS "Samop. Chłopska", Puławy, ul. 6 Sierpnia 3 (tel. 19).
115 pow. radzyński PZGS "Samop. Chłopska", Radzyń Podlaski.
116 pow. tomaszowski PZGS "Samop. Chłopska", Tomaszów Lub., ul. Lwowska 69 (tel. 40 i 9).
117 pow. włodawski PZGS "Samop. Chłopska", Włodawa, ul. Czerwonego Krzyża 9.
118 pow. zamojski PZGS "Samop. Chłopska", Zamość, ul. Partyzantów 6 (tel. 115, 250 i 42).

Województwo białostockie:

119 pow. augustowski PZGS "Samop. Chłopska", Augustów, pl. Żymierskiego 29 (tel. 23, 33, 80).
120 m. Białystok i pow. białostocki PZGS "Samop. Chłopska", Białystok, ul. Warszawska 59 (tel. 150).
121 m. Białystok Spółdzielnia Pracy "Zbiornica Odpadków Użytkowych" w Białymstoku, ul. Mazowiecka 4 (tel. 9-57).
122 pow. bielski PZGS "Samop. Chłopska", Bielsk Podl., ul. Sportowa 2 i ul. Mickiewicza 22 (tel. 34 i 65).
123 pow. gołdapski PZGS "Samop. Chłopska", Gołdap.
124 pow. ełcki PZGS "Samop. Chłopska", Ełk, ul. Wojska Polskiego 62 (tel. 142).
125 pow. grajewski PZGS "Samop. Chłopska", Grajewo, ul. Kolejowa 8.
126 pow. kolneński PZGS "Samop. Chłopska", Kolno, Rynek 22 (tel. 10).
127 pow. łomżyński PZGS "Samop. Chłopska", Łomża, ul. Dworcowa 6 (tel. 13).
128 pow. olecki PZGS "Samop. Chłopska", Olecko, ul. Dworcowa 6 (tel. 13).
129 pow. sokólski PZGS "Samop. Chłopska", Sokółka, pl. Kościuszki 2 (tel. 31).
130 pow. wysoko-mazowiecki PZGS "Samop. Chłopska", Wysokie Maz., Rynek 7 (st. kol. Szepietowo) (tel. 4).
131 pow. suwalski PZGS "Samop. Chłopska", Suwałki, ul. Noniewicza 18 (tel. 8.135, 68).

Województwo olsztyńskie:

132 pow. bartoszycki PZGS "Samop, Chłopska", Bartoszyce, ul. Zwycięstwa 42 (tel. 25).
133 pow. braniewski PZGS "Samop. Chłopska", Braniewo, ul. Kopernika 3.
134 m. Działdowo i pow. działdowski PZGS "Samop. Chłopska", Działdowo, ul. Dworcowa 46.
135 pow. giżycki PZGS "Samop. Chłopska", Giżycko, ul. Dąbrowskiego 14 i Kolejowa 7 (tel. 10, 74 i 86).
136 pow. iławecki PZGS "Samop. Chłopska", Lidzbark Warm., ul. Szwoleżerów 25
137 pow. kętrzyński PZGS "Samop. Chłopska", Kętrzyn, ul. Dworcowa 11.
138 pow. lidzbarski PZGS "Samop. Chłopska", Lidzbark Warm., ul. Szwoleżerów 25.
139 pow. morąski PZGS "Samop. Chłopska", Morąg, ul. Wyzwolenia 16.
140 pow. mrągowski Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Morcinkowo.
141 pow. nidzicki PZGS "Samop. Chłopska", Nidzica, ul. Traugutta.
142 pow. nowomiejski PZGS "Samop. Chłopska", Nowe Miasto, ul. Mickiewicza 11 (tel. 73).
143 pow. olsztyński PZGS "Samop. Chłopska", Olsztyn, ul. Knosały 7.
144 m. Olsztyn Spółdzielnia Pracy, Zbiornica Odpadków Użytkowych "Oszczędność", Olsztyn, ul. Wojska Polskiego 77.
145 pow. ostródzki PZGS "Samop. Chłopska", Ostróda, ul. Słowackiego 20.
146 pow. pasłęcki PZGS "Samop. Chłopska", Pasłęk, ul. Stalina 17.
147 pow. piski PZGS "Samop. Chłopska", Pisz, pl. I. Daszyńskiego 13 (tel. 4).
148 pow. reszelski PZGS "Samop. Chłopska", Biskupiec, ul. Grunwaldzka 7 (tel. 8).
149 pow. suski PZGS "Samop. Chłopska", Susz, ul. Bałtycka 2.
150 pow. szczycieński PZGS "Samop. Chłopska", Szczytno, ul. Leszno 12 (tel. 8, 41, 63).
151 pow. węgorzewski PZGS "Samop. Chłopska", Węgorzewo, ul. Armii Czerwonej 2.

Województwo gdańskie:

152 m. Elbląg i pow. elbląski PZGS "Samop. Chłopska", Elbląg, ul. Słoneczna 7 (tel. 34 i 282).
153 pow. gdański PZGS "Samop. Chłopska", Gdańsk.
154 m. Gdańsk, m. Gdynia i m. Sopot Spółdzielnia Pracy Zbieraczy Złomu i Metali "Złomowiec", Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Lendziona 1a.
155 pow. kartuski PZGS "Samop. Chłopska", Kartuzy, ul. Jeziorna 2 (tel. 7).
156 pow. kościerski PZGS "Samop. Chłopska", Kościerzyna, ul. Dworcowa 2 (tel. 23, 95, 18).
157 pow. kwidzyński PZGS "Samop. Chłopska", Kwidzyń, ul. Kopernika 9.
158 pow. lęborski PZGS "Samop. Chłopska", Lębork (tel. 372 i 262).
159 pow. malborski PZGS "Samop. Chłopska", Malbork, ul. Kościuszki 30 (tel. 25).
160 pow. starogardzki PZGS "Samop. Chłopska", Starogard, pl. 1 Maja 14 (tel. 253).
161 pow. sztumski Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska" w Sztumie, ul. Kościuszki (tel. 63).
162 pow. tczewski PZGS "Samop. Chłopska", Tczew, ul. Stalina 415 (tel. 1404-1405).
163 pow. wejherowski PZGS "Samop. Chłopska", Wejherowo, ul. Sobieskiego 326.

Województwo koszalińskie:

164 pow. białogardzki Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", Białogard, ul. Batalionów Chłopskich 31 (tel. 324).
165 pow. bytowski PZGS "Samop. Chłopska", Bytów.
166 pow. człuchowski PZGS "Samop. Chłopska", Człuchów.
167 pow. drawski PZGS "Samop. Chłopska", Drawsko Pomorskie, ul. Krzywoustego 5 (tel. 121, 210).
168 pow. kołobrzeski PZGS "Samop. Chłopska", Kołobrzeg, ul. Krakowska 1.
169 m. Koszalin i pow. koszaliński PZGS "Samop. Chłopska", Koszalin.
170 pow. miastecki Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska" w Kołtkach, siedziba w Miastku, ul. Dworcowa 29 (tel. 13).
171 pow. sławieński PZGS "Samop. Chłopska", Sławno, ul. Polanowska 20 (tel. 23, 80).
172 m. Słupsk i pow. słupski PZGS "Samop. Chłopska", Słupsk, ul. Stalina 34 (tel. 33-14).
173 pow. szczecinecki PZGS "Samop. Chłopska", Szczecinek.
174 pow. wałecki PZGS "Samop. Chłopska", Wałcz.
175 pow. złotowski PZGS "Samop. Chłopska", Złotów, ul. Paderewskiego 13 (tel. 115.25).

Województwo szczecińskie:

176 pow. chojeński PZGS "Samop. Chłopska", Chojna.
177 pow. choszczeński PZGS "Samop. Chłopska", Choszczno.
178 pow. gryficki Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Gryfice.
179 pow.gryficki Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Trzebiatów.
180 pow. gryfiński PZGS "Samop. Chłopska", Gryfino.
181 pow. kamieński PZGS "Samop. Chłopska", Kamień Pom., ul. Pocztowa 3 (tel. 45).
182 pow. łobeski PZGS "Samop. Chłopska", Łobez.
183 pow. myśliborski Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", Myślibórz, ul. Łużycka 15.
184 pow. nowogardzki PZGS "Samop. Chłopska", Nowogard.
185 pow. pyrzycki PZGS "Samop. Chłopska", Pyrzyce.
186 pow. stargardzki PZGS "Samop. Chłopska", Stargard.
187 pow. szczeciński Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Podjuchach k. Szczecina.
188 m. Szczecin Spółdzielnia "Wspólnota Zbieraczy", Szczecin, ul. Wojska Polskiego 16.
189 pow. woliński PZGS "Samop. Chłopska", Świnoujście.

Województwo zielonogórskie:

190 pow. sulechowski Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Sulechów (podl. PZGS Sulęcin).
191 m. Gorzów Wlkp. i pow. gorzowski PZGS "Samop. Chłopska", Gorzów Wlkp., ul. Fabryczna 1 (tel. 564 i 864).
192 pow. głogowski PZGS "Samop. Chłopska", Głogów, ul. Królewska (Dom Kultury).
193 pow. gubiński PZGS "Samop. Chłopska", Gubin, ul. Piastowska 9-11 i Matejki 14 (tel. 25).
194 pow. kożuchowski PZGS "Samop. Chłopska", Kożuchów, ul. Zielonogórska 6 (tel. 305).
195 pow. krośnieński PZGS "Samop. Chłopska", Krosno Odrz., ul. Bohaterów W. P. 30.
196 pow. międzyrzecki PZGS "Samop. Chłopska", Międzyrzecz, ul. Staszica 10 (tel. 18).
197 pow. rzepiński PZGS "Samop. Chłopska", Rzepin, ul. Poznańska 12 (tel. 21).
198 pow. skwierzyński PZGS "Samop. Chłopska", Skwierzyna, ul. Czerwonego Krzyża 10 (tel. 23).
199 pow. strzelecki PZGS "Samop. Chłopska", Strzelce Kraj., ul. Rokossowskiego 1 (tel. 8 i 26).
200 pow. sulęciński PZGS "Samop. Chłopska", Sulęcin, ul. Kościuszki 20/23 (tel. 126, 111 i 172).
201 pow. świebodziński PZGS "Samop. Chłopska", Świebodzin, ul. Stalina 22/23 (tel. 250).
202 pow. szprotawski PZGS "Samop. Chłopska", Szprotawa, ul. Kolejowa 15 (tel. 459, 460).
203 pow. wschowski Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Wschowa Półn., ul. Konradowska 6.
204 m. Zielona Góra i pow. zielonogórski Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", poczta Zawada.
205 pow. żagański PZGS "Samop. Chłopska", Żagań, ul. Gen. Świerczewskiego 19 (tel. 19).
206 pow. żarski PZGS "Samop. Chłopska", Żary k. Żagania, ul. Górnośląska 26.

Województwo wrocławskie:

207 pow. bolesławiecki PZGS "Samop. Chłopska", Bolesławiec, ul. Hanki Sawickiej 15a (tel. 40, 57 i 24).
208 pow. bystrzycki PZGS "Samop. Chłopska", Bystrzyca, ul. Okrzei 35.
209 pow. dzierżoniowski PZGS "Samop. Chłopska", Dzierżoniów, ul. Staszica 24 (tel. 22-96).
210 pow. górowski PZGS "Samop. Chłopska", Góra Śl., ul. 1 Maja 17 (tel. 13).
211 pow. jaworski PZGS "Samop. Chłopska", Jawor, ul. Rapackiego 1 (tel. 205).
212 pow. jeleniogórski PZGS "Samop. Chłopska", Jelenia Góra, ul. Mickiewicza 5 (tel. 34-03).
213 m. Jelenia Góra Spółdzielnia Pracy "Zbieracz", Zbiornica Odpadków Użytkowych, Jelenia Góra, ul. 22 Lipca 27.
214 pow. kamiennogórski PZGS "Samop. Chłopska", Kamienna Góra, ul. Karola Miarki 3 (tel. 255).
215 pow. kłodzki PZGS "Samop. Chłopska", Kłodzko ul. Grunwaldzka 2 (tel. 28-44, 45, 46).
216 m. Legnica i pow. legnicki PZGS "Samop. Chłopska", Legnica.
217 pow. lubański Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Lubań, ul. B. Chrobrego 9 (tel. 79).
218 pow. lubiński PZGS "Samop. Chłopska", Lubin, ul. Odrodzenia 36.
219 pow. lubiński Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Chocianów, pl. Wolności 18.
220 pow. lwówecki PZGS "Samop. Chłopska", Lwówek, pl. Wolności 10/13 (tel. 210).
221 pow. oleśnicki Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Oleśnica, Rynek 36/37.
222 pow. milicki PZGS "Samop. Chłopska", Milicz, ul. Stalina 48.
223 pow. oławski Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Oława, ul. Głowackiego 2 (tel. 117).
224 pow. strzeliński PZGS "Samop. Chłopska", Strzelin, ul. Wolności 4 (tel. 106-150-163).
225 pow. sycowski PZGS "Samop. Chłopska", Syców, ul. Kępińska 6 (tel. 9).
226 pow. średzki PZGS "Samop. Chłopska", Środa Śl., pl. Wolności 62 (tel. 68).
227 m. świdnica i pow. świdnicki PZGS "Samop, Chłopska", Świdnica, ul. Kolejowa 10 (tel. 21-31, 21-29).
228 pow. trzebnicki PZGS "Samop. Chłopska", Trzebnica, ul. Wrocławska 2 (tel. 5).
229 pow. wałbrzyski PZGS "Samop. Chłopska", Wałbrzych, ul. B. Chrobrego 13 (tel. 11-93).
230 m. Wałbrzych Spółdzielnia Pracy "Zbiornica Odpadków Użytkowych", Wałbrzych, Marconiego 5a (tel. 324).
231 pow. wołowski PZGS "Samop. Chłopska", Wołów, ul. Daszyńskiego 1 (tel. 23).
232 pow. wrocławski Prezydium Miejskiej Rady Narodowej we Wrocławiu, Samodzielny Oddział Odgruzowania, Wrocław.
233 m. Wrocław Spółdzielnia Pracy "Zbiornica Odpadków Użytkowych", Wrocław, ul. Witolda 28.
234 pow. ząbkowicki PZGS "Samop. Chłopska", Ząbkowice, ul. 1 Maja 16 (tel. 455, 458, 459).
235 pow. zgorzelecki PZGS "Samop. Chłopska", Zgorzelec, ul. Staszica 2 (tel. 105).
236 pow. złotoryjski PZGS "Samop. Chłopska", Złotoryja, ul. Ciemna 4 (tel. 235).

Województwo opolskie:

237 m. Brzeg i pow. brzeski PZGS "Samop. Chłopska", Brzeg n. Odrą, ul. Kolejowa 27 (tel. 358).
238 pow. głubczycki PZGS "Samop. Chłopska", Głubczyce, ul. Marsz. Stalina 7 (tel. 134, 147, 215).
239 pow. grodkowski PZGS "Samop. Chłopska", Grodków.
240 pow. kluczborski PZGS "Samop. Chłopska", Kluczbork, pl. Armii Czerwonej 15 (tel. 224).
241 pow. kozielski PZGS "Samop, Chłopska", Koźle, ul. Piastowska 52 (tel. 489).
242 pow. namysłowski PZGS "Samop. Chłopska", Namysłów, pl. Wolności 11 (tel. 94, 63).
243 pow. niemodliński PZGS "Samop. Chłopska", Niemodlin, pl. Gen. Zawadzkiego 45.
244 m. Nysa i pow. nyski PZGS "Samop. Chłopska", Nysa, ul. Drzymały 1.
245 pow. oleski Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Olesno, ul. Dworcowa 32 (tel. 319, 239, 303).
246 m. Opole i pow. opolski Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Głosłowice.
247 pow. prudnicki Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Biała Prudnicka.
248 m. Racibórz i pow. raciborski Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Rudniki.
249 pow. strzelecki Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Strzelce Opolskie, ul. Lubieniecka 21.

Województwo katowickie:

250 m. Będzin i pow. będziński, m. Sosnowiec, m. Czeladź oraz m. Dąbrowa Górn. Spółdzielnia Pracy "Postęp", Sosnowiec, ul. Piotrkowska 25 (tel. 622-17).
251 m. Bielsko-Biała i pow. bielski Spółdzielnia Pracy "Złom", Bielsko, ul. Kazimierza Wielkiego 45 (tel. 22-06).
252 m. Bytom PZGS "Samop. Chłopska", Bytom, ul. Inwalidów Wojennych 19 (tel. 28-97).
253 m. Chorzów PZGS "Samop. Chłopska", Chorzów.
254 pow. częstochowski PZGS "Samop. Chłopska", Częstochowa, ul. Mielczarskiego 1/3 (tel. 14-65, 82, 83).
255 m. Częstochowa Spółdzielnia Pracy "Wspólnota", Zbiornica i Sortownia Odpadków Użytkowych i Złomu, Częstochowa, ul. Warszawska 70.
256 m. Cieszyn i pow. cieszyński PZGS "Samop. Chłopska" Cieszyn, pl. Marsz. Stalina 17.
257 m. Gliwice i pow. gliwicki oraz m. Zabrze Spółdzielnia Pracy "Zbiornica i Sortownia Złomu i Odpadków Użytkowych", Gliwice, ul. Toszecka 14.
258 m. Mysłowice, m. Nowy Bytom, m. Ruda, m. Siemianowice Śl. oraz m. Szopienice PZGS "Samop. Chłopska", Katowice, ul. Mariacka 17.
259 m. Katowice i Świętochłowice Spółdzielnia Pracy "Zbieracz", Katowice ul. Mickiewicza 4 (tel. 343-41).
260 pow. lubliniecki PZGS "Samop. Chłopska", Lubliniec, ul. Powstańców 12 (tel. 12 i 43).
261 pow. pszczyński PZGS "Samop. Chłopska", Pszczyna, ul. Wieczorka 14 (tel. 111).
262 m. Rybnik i pow. rybnicki PZGS "Samop. Chłopska", Rybnik, ul. Jankownicka 8.
263 pow. tarnogórski PZGS "Samop. Chłopska", Tarnowskie Góry, pl. Stalina 10 (tel. 368).
264 m. Zawiercie i pow. zawierciański PZGS "Samop. Chłopska", Zawiercie, Nowy Rynek 4 (tel. 116 i 284).

Województwo krakowski e:

265 pow. bocheński PZGS "Samop. Chłopska", Bochnia, Rynek 4 (tel. 23, 39, 55).
266 pow. brzeski PZGS "Samop. Chłopska", Brzesko, ul. Słotwińska 198 (tel. 10, 32).
267 pow. chrzanowski PZGS "Samop. Chłopska", Chrzanów, al. Lenina 21 (tel. 20, 138, 47, 110).
268 pow. dąbrowski PZGS "Samop. Chłopska", Dąbrowa Tarnowska, ul. 3 Maja 1 (tel. 11).
269 pow. krakowski PZGS "Samop. Chłopska", Kraków, ul. Reformacka 3.
270 m. Kraków Spółdzielnia Pracy "Dorów", Kraków, 1 Maja 6.
271 pow. limanowski PZGS "Samop. Chłopska", Limanowa, Rynek 4 (tel. 13, 29).
272 pow. miechowski PZGS "Samop. Chłopska", Miechów, Rynek 1 (tel. 63).
273 pow. myślenicki PZGS "Samop. Chłopska", Myślenice, ul. Mickiewicza 6 (tel. 27).
274 Nowy Sącz i pow. nowosądecki PZGS "Samop. Chłopska", Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 18 (tel. 155 i 255).
275 m. Zakopane i pow. nowotarski PZGS "Samop. Chłopska", Nowy Targ, Rynek 14 (tel. 10).
276 pow. olkuski PZGS "Samop. Chłopska", Olkusz, ul. Składowa 15 (tel. 243).
277 pow. oświęcimski PZGS "Samop. Chłopska", Oświęcim-Brzezinka, przy Dworcu Towarowym.
278 m. Tarnów i pow. tarnowski PZGS "Samop. Chłopska", Tarnów, ul. Św. Ducha 3.
279 pow. wadowicki PZGS "Samop. Chłopska", Wadowice, ul. Sienkiewicza 5 i Legionów 12 (tel. 94).
280 pow. żywiecki PZGS "Samop. Chłopska", Żywiec, ul. Handlowa 3 (tel. 86, 27).

Województwo rzeszowskie:

281 pow. brzozowski PZGS "Samop. Chłopska", Brzozów.
282 pow. dębicki PZGS "Samop. Chłopska", Dębica, Rynek (tel. 7).
283 pow. gorlicki PZGS "Samop. Chłopska", Gorlice, ul. Kolejowa 1-3.
284 pow. jarosławski PZGS "Samop. Chłopska", Jarosław, ul. Świerczewskiego 2 (tel. 7).
285 pow. jasielski PZGS "Samop. Chłopska", Jasło, ul. Oralowskiego 3 (tel. 6).
286 pow. kolbuszowski PZGS "Samop. Chłopska", Kolbuszowa, ul. 3 Maja 20 (tel. 52 i 7).
287 pow. krośnieński PZGS "Samop. Chłopska", Krosno n. W., ul. Różana 2 (tel. 25).
288 pow. leski PZGS "Samop. Chłopska", Lesko, ul. Potockiego 4.
289 pow. lubaczowski PZGS "Samop. Chłopska", Lubaczów, ul. Mickiewicza (tel. 10 i 16).
290 pow. łańcucki PZGS "Samop. Chłopska", Łańcut, ul. Świerczewskiego 12.
291 pow. mielecki PZGS "Samop. Chłopska", Mielec, ul. Kolejowa (tel. 1).
292 pow. niżański PZGS "Samop. Chłopska", Nisko n. Sanem, ul. Kościuszki 18 (tel. 25).
293 m. Przemyśl i pow. przemyski Gminna Spółdzielnia "Samop. Chłopska", Przemyśl, ul. Słowackiego 61 (tel. 269).
294 pow. przeworski PZGS "Samop. Chłopska", Przeworsk, ul. Krakowska 362 (tel. 18).
295 m. Rzeszów i pow. rzeszowski PZGS "Samop. Chłopska", Rzeszów, ul. Jabłońskiego 2 (tel. 1174).
296 pow. sanocki PZGS "Samop. Chłopska", Sanok, ul. Potockiego 4 (tel. 127).
297 pow. tarnobrzeski PZGS "Samop. Chłopska", Tarnobrzeg, Rynek 1.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Wzór formularza do rejestracji i wykupu metali nieżelaznych

Liczba porządkowa Imię i nazwisko lub nazwa oraz adres zgłaszającego Data zgłoszenia Nazwa zgłoszonego metalu Zgłoszono Data odebrania Odebrano Uwagi
Ogólna ilość bliższe określenie postaci oraz ilości Ogólna ilość bliższe określenie postaci oraz ilości
surowce i koncentraty złom i odpadki półfabrykaty Surowce i koncentraty złom i odpadki półfabrykaty
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Razem
1 Z dniem 11 kwietnia 1953 r. w odniesieniu do odlewów indywidualnych traci moc niniejszy pararaf, zgodnie z § 7 zarządzenia Ministra Hutnictwa z dnia 20 marca 1953 r. w sprawie sposobu rejestracji i zbywania odlewów indywidualnych z metali nieżelaznych (M.P.53.A-31.404).
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 marca 1953 r. (M.P.53.A-31.404) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 kwietnia 1953 r.
3 Z dniem 11 kwietnia 1953 r. w odniesieniu do odlewów indywidualnych traci moc niniejszy ustęp, zgodnie z § 7 zarządzenia Ministra Hutnictwa z dnia 20 marca 1953 r. w sprawie sposobu rejestracji i zbywania odlewów indywidualnych z metali nieżelaznych (M.P.53.A-31.404).
4 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 20 marca 1953 r. (M.P.53.A-31.404) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 kwietnia 1953 r.
5 § 14 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 20 marca 1953 r. (M.P.53.A-31.404) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 kwietnia 1953 r.
6 § 17 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 20 marca 1953 r. (M.P.53.A-31.404) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 kwietnia 1953 r.
7 § 17a dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 20 marca 1953 r. (M.P.53.A-31.404) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 kwietnia 1953 r.
*)Niepotrzebne skreślić

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024