Wzmożenie walki ze spekulacją.

UCHWAŁA NR 615
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 sierpnia 1951 r.
w sprawie wzmożenia walki ze spekulacją.

Rada Ministrów uchwala:

I. 1

Powołać przy prezydiach powiatowych, miejskich i dzielnicowych rad narodowych komisje do walki ze spekulacją i nadużyciami w handlu, zwane w dalszym ciągu "komisjami".

1.
Zakres działania komisji obejmuje:
a)
sprawdzanie bezpośrednio w przedsiębiorstwach sprzedaży, przestrzegania przepisów o obrocie handlowym, w szczególności sprawdzanie należytej sprzedaży posiadanych zapasów towarów, pobieranych cen, sposobu przechowywania i jakości towarów oraz rzetelności miar i wag,
b)
wykrywanie przestępstw spekulacyjnych oraz nadużyć w handlu, w szczególności drogą ujawniania zawodowych nielegalnych handlarzy, ich agentów i innych spekulantów.
2.
W skład komisji wchodzą:

jako przewodniczący - członek prezydium właściwej rady narodowej odpowiedzialny za sprawy handlu,

jako sekretarz - pracownik prezydium właściwej rady narodowej,

jako członkowie - powołani przez prezydium rady narodowej przedstawiciele organizacji społecznych, a w powiatach - nadto przedstawiciel powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu

3.
Komisje wykonują swe czynności bezpośrednio przez swych członków bądź za pośrednictwem działających pod nadzorem komisji kontrolerów społecznych, delegowanych przez organizacje społeczne.
3a.
Prezydium właściwej rady narodowej sprawuje nadzór nad działalnością komisji.
4.
Organizację komisji, sposób powoływania ich członków, tryb funkcjonowania komisji oraz szczegółowy zakres i sposób ich działania ustali instrukcja Prezesa Rady Ministrów.
5.
Koszty i wydatki związane z działalnością komisji pokrywane są z budżetu właściwej rady narodowej.

II. 2

Wystąpić do Rady Państwa o:

1)
zlecenie Generalnemu Prokuratorowi Rzeczypospolitej inicjowania i koordynowania całości walki ze spekulacją i nadużyciami w handlu, w szczególności inicjowania działań Milicji Obywatelskiej i Państwowej Inspekcji Handlowej na poszczególnych odcinkach zagrożonych spekulacją, koordynowania w tej dziedzinie działalności Milicji Obywatelskiej i Państwowej Inspekcji Handlowej, czuwania nad odpowiednią intensywnością wykrywania i ścigania przez ich organy tych przestępstw;
2)
zlecenie Generalnemu Prokuratorowi Rzeczypospolitej opracowania instrukcji dla kontrolerów społecznych;
3)
(skreślony).

III.

Minister Bezpieczeństwa Publicznego zleci Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej zabezpieczenie współdziałania i pomocy organów Milicji Obywatelskiej w działalności komisji.

IV.

Zlecić Ministrowi Handlu Wewnętrznego:

1)
zmianę zarządzenia w sprawie samozaopatrywania się pracowników sklepowych w sensie utrzymania całkowitego zakazu samozaopatrywania się w artykuły przemysłowe i ustalenie form kontroli samozaopatrywania się w artykuły spożywcze w granicach normalnego zapotrzebowania;
2)
uaktywnienia działalności Państwowej Inspekcji Handlowej w kierunku wykrywania nadużyć w sieci handlowej;
3)
wzmożenie czujności w stosunku do przejawów niedociągnięć i braków organizacyjnych i przekazywanie faktów mających znamiona przestępstw właściwym organom Prokuratury Rzeczypospolitej;
4)
organizowanie systematycznych odpraw pracowników handlu w celu zespołowego zwalczania kontaktów poszczególnych pracowników ze spekulantami.

V.

Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do składania Prezydium Rządu w porozumieniu z Prokuratorem Generalnym Rzeczypospolitej miesięcznych sprawozdań o wykonaniu niniejszej uchwały oraz wystąpić do Rady Państwa o wydanie analogicznego zlecenia Generalnemu Prokuratorowi Rzeczypospolitej.

VI.

Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom Handlu Wewnętrznego i Bezpieczeństwa Publicznego.

1 Rozdział I:

-zmieniony przez pkt 1 uchwały nr 122 z dnia 9 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-33.481) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 kwietnia 1954 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 730 z dnia 17 listopada 1956 r. (M.P.56.99.1139) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 listopada 1956 r.

2 Rozdział II zmieniony przez pkt 2 uchwały nr 122 z dnia 9 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-33.481) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 kwietnia 1954 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024