united kingdom
ukraine

Wzmożenie walki ze spekulacją.

UCHWAŁA NR 615
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 sierpnia 1951 r.
w sprawie wzmożenia walki ze spekulacją.

Rada Ministrów uchwala:

I. 1

Powołać przy prezydiach powiatowych, miejskich i dzielnicowych rad narodowych komisje do walki ze spekulacją i nadużyciami w handlu, zwane w dalszym ciągu "komisjami".

1.
Zakres działania komisji obejmuje:
a)
sprawdzanie bezpośrednio w przedsiębiorstwach sprzedaży, przestrzegania przepisów o obrocie handlowym, w szczególności sprawdzanie należytej sprzedaży posiadanych zapasów towarów, pobieranych cen, sposobu przechowywania i jakości towarów oraz rzetelności miar i wag,
b)
wykrywanie przestępstw spekulacyjnych oraz nadużyć w handlu, w szczególności drogą ujawniania zawodowych nielegalnych handlarzy, ich agentów i innych spekulantów.
2.
W skład komisji wchodzą:

jako przewodniczący - członek prezydium właściwej rady narodowej odpowiedzialny za sprawy handlu,

jako sekretarz - pracownik prezydium właściwej rady narodowej,

jako członkowie - powołani przez prezydium rady narodowej przedstawiciele organizacji społecznych, a w powiatach - nadto przedstawiciel powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu

3.
Komisje wykonują swe czynności bezpośrednio przez swych członków bądź za pośrednictwem działających pod nadzorem komisji kontrolerów społecznych, delegowanych przez organizacje społeczne.
3a.
Prezydium właściwej rady narodowej sprawuje nadzór nad działalnością komisji.
4.
Organizację komisji, sposób powoływania ich członków, tryb funkcjonowania komisji oraz szczegółowy zakres i sposób ich działania ustali instrukcja Prezesa Rady Ministrów.
5.
Koszty i wydatki związane z działalnością komisji pokrywane są z budżetu właściwej rady narodowej.

II. 2

Wystąpić do Rady Państwa o:

1)
zlecenie Generalnemu Prokuratorowi Rzeczypospolitej inicjowania i koordynowania całości walki ze spekulacją i nadużyciami w handlu, w szczególności inicjowania działań Milicji Obywatelskiej i Państwowej Inspekcji Handlowej na poszczególnych odcinkach zagrożonych spekulacją, koordynowania w tej dziedzinie działalności Milicji Obywatelskiej i Państwowej Inspekcji Handlowej, czuwania nad odpowiednią intensywnością wykrywania i ścigania przez ich organy tych przestępstw;
2)
zlecenie Generalnemu Prokuratorowi Rzeczypospolitej opracowania instrukcji dla kontrolerów społecznych;
3)
(skreślony).

III.

Minister Bezpieczeństwa Publicznego zleci Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej zabezpieczenie współdziałania i pomocy organów Milicji Obywatelskiej w działalności komisji.

IV.

Zlecić Ministrowi Handlu Wewnętrznego:

1)
zmianę zarządzenia w sprawie samozaopatrywania się pracowników sklepowych w sensie utrzymania całkowitego zakazu samozaopatrywania się w artykuły przemysłowe i ustalenie form kontroli samozaopatrywania się w artykuły spożywcze w granicach normalnego zapotrzebowania;
2)
uaktywnienia działalności Państwowej Inspekcji Handlowej w kierunku wykrywania nadużyć w sieci handlowej;
3)
wzmożenie czujności w stosunku do przejawów niedociągnięć i braków organizacyjnych i przekazywanie faktów mających znamiona przestępstw właściwym organom Prokuratury Rzeczypospolitej;
4)
organizowanie systematycznych odpraw pracowników handlu w celu zespołowego zwalczania kontaktów poszczególnych pracowników ze spekulantami.

V.

Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do składania Prezydium Rządu w porozumieniu z Prokuratorem Generalnym Rzeczypospolitej miesięcznych sprawozdań o wykonaniu niniejszej uchwały oraz wystąpić do Rady Państwa o wydanie analogicznego zlecenia Generalnemu Prokuratorowi Rzeczypospolitej.

VI.

Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom Handlu Wewnętrznego i Bezpieczeństwa Publicznego.

1 Rozdział I:

-zmieniony przez pkt 1 uchwały nr 122 z dnia 9 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-33.481) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 kwietnia 1954 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 730 z dnia 17 listopada 1956 r. (M.P.56.99.1139) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 listopada 1956 r.

2 Rozdział II zmieniony przez pkt 2 uchwały nr 122 z dnia 9 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-33.481) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 kwietnia 1954 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-77.1069

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wzmożenie walki ze spekulacją.
Data aktu: 18/08/1951
Data ogłoszenia: 31/08/1951
Data wejścia w życie: 31/08/1951