Nadanie statutu organizacyjnego organom administracji miar.

UCHWAŁA NR 607
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 sierpnia 1951 r.
w sprawie nadania statutu organizacyjnego organom administracji miar.

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 dekretu z dnia 19 kwietnia 1951 r. o organach administracji miar oraz o miarach i narzędziach mierniczych (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 195) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Nadaje się organom administracji miar statut w brzmieniu ustalonym w załączniku do niniejszej uchwały.
§  2.
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc statut urzędów miar z dnia 7 sierpnia 1919 r. (Dz. U. R. P. Nr 74, poz. 429).
§  3.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT ORGANIZACYJNY ORGANÓW ADMINISTRACJI MIAR

Rozdział I.

§  1.
Organami administracji miar są urzędy miar.
§  2.
Organem centralnym administracji miar jest Główny Urząd Miar w Warszawie, któremu podlegają okręgowe urzędy miar, a tym ostatnim - obwodowe i objazdowe urzędy miar.

Rozdział  II.

§  3.
Na czele Głównego Urzędu Miar stoi Prezes, mianowany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. Wiceprezesów Głównego Urzędu Miar mianuje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Miar.
§  4.
1.
Główny Urząd Miar składa się z:
1)
Zakładów Naukowo-Metrologicznych:

Czasu, Długości i Kąta (I),

Powierzchni i Objętości (II),

Masy i Siły (III),

Miernictwa Elektrycznego (IV),

Gęstości, Ciepła i Światła (V);

2)
Działu Miernictwa Przemysłowego (VI);
3)
Wydziałów:

Personalnego (VII),

Organizacyjno-Prawnego (VIII),

Budżetowo-Rachunkowego (IX),

Administracyjno-Gospodarczego (X), oraz

4)
Głównego Inspektoratu Kontroli (XII) i Samodzielnego Referatu Inwestycyjnego (XIII).
2.
Zakłady dzielą się na działy lub sekcje i laboratoria (pracownie). W skład zakładów wchodzą warsztaty precyzyjno-mechaniczne Głównego Urzędu Miar do wyrobu i naprawy narzędzi i przyborów laboratoryjnych dla potrzeb administracji miar oraz do naprawy w wyjątkowych przypadkach narzędzi i urządzeń mierniczych, zgłaszanych do Głównego Urzędu Miar do uwierzytelnienia.
§  5.
Do zakresu działania zakładów, wymienionych w § 4, i Działu Miernictwa Przemysłowego należy:
1)
przechowywanie wzorców państwowych miar podstawowych i utrzymywanie ich na poziomie współczesnych wymagań metrologicznych,
2)
powiązanie tych wzorców z prototypami międzynarodowymi,
3)
badanie i uwierzytelnianie podstawowych wzorców miar i normalnych (wzorcowych) przyrządów mierniczych, stosowanych w przemyśle,
4)
opracowywanie projektów dotyczących legalnych jednostek miar,
5)
wykonywanie badań własności metrologicznych narzędzi mierniczych, ich konstrukcji i wykonania, w celu dopuszczenia do wyrobu w kraju lub do importu,
6)
legalizowanie, uwierzytelnianie i dokonywanie ekspertyz narzędzi mierniczych,
7)
wykonywanie prac naukowo-badawczych z dziedziny metrologii, a w szczególności opracowywanie nowych metod pomiarów i zastosowań nowoczesnej techniki w dziedzinie narzędzi mierniczych,
8)
opracowywanie dokumentacji i publikacji naukowo-technicznych z dziedziny metrologii oraz opracowywanie i wydawanie tablic metrologicznych, przeznaczonych do urzędowego stosowania,
9)
współpraca z zakładami wytwarzającymi narzędzia miernicze w zakresie właściwych metod produkcyjnych, zapewniających wyrobom konieczne własności metrologiczne,
10)
współpraca z międzynarodowymi organizacjami metrologicznymi w zakresie zagadnień metrologicznych,
11)
przygotowywanie kadr pracowników w dziedzinie metrologii.
§  6.
Komórkami naukowo-badawczymi Głównego Urzędu Miar są zakłady wymienione w § 4 oraz Dział Miernictwa Przemysłowego.
§  7.
Prezes Głównego Urzędu Miar
1)
ustala:
a)
podział komórek organizacyjnych wymienionych w § 4 na komórki organizacyjne niższego rzędu oraz zakres ich czynności,
b)
szczegółowy podział czynności pomiędzy komórki organizacyjne Głównego Urzędu Miar,
c)
zakres i sposób ich współdziałania ze sobą,
d)
zakres czynności wiceprezesów i innych pracowników Głównego Urzędu Miar;
2)
wyznacza zastępców na czas nieobecności służbowej swojej lub wiceprezesów.
§  8.
1.
Prezes Głównego Urzędu Miar mianuje, zwalnia, awansuje i przenosi na inne miejsce służbowe pracowników administracji miar z wyjątkiem wiceprezesów Głównego Urzędu Miar, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Mianowanie, zwalnianie, awansowanie i przenoszenie na inne miejsce służbowe naczelników wydziałów w Głównym Urzędzie Miar oraz dyrektorów okręgowych urzędów miar wymaga uprzedniej zgody Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
3.
Mianowanie, zwalnianie, awansowanie i przenoszenie na inne miejsce służbowe pracowników naukowych, zatrudnionych w komórkach naukowo-badawczych, następuje w trybie przewidzianym w przepisach dotyczących pracowników naukowych.

Rozdział  III.

§  9.
Na czele okręgowych urzędów miar stoją dyrektorzy okręgowych urzędów miar.
§  10.
Na czele obwodowych urzędów miar stoją naczelnicy obwodowych urzędów miar.
§  11.
Na czele objazdowych urzędów miar stoją kierownicy objazdowych urzędów miar.
§  12.
Szczegółowy zakres czynności okręgowych, obwodowych i objazdowych urzędów miar, organizację wewnętrzną okręgowych i obwodowych urzędów miar jak również podział obwodowych urzędów miar na 3 klasy określi regulamin nadany przez Prezesa Głównego Urzędu Miar.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024