Wytyczne dla akcji podatkowej na wsi w 1951 r.

UCHWAŁA NR 397
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 maja 1951 r.
w sprawie wytycznych dla akcji podatkowej na wsi w 1951 r.

Rada Ministrów ustala następujące wytyczne dla wymiaru i poboru podatku gruntowego i innych należności, opartych na wymiarze tego podatku - od indywidualnych gospodarstw rolnych:
1.
Wymiar podatku gruntowego i innych należności opartych na wymiarze tego podatku dokonany być powinien ściśle według przepisów dekretu o podatku gruntowym, rozporządzeń wydanych na podstawie tego dekretu, przepisów regulujących inne należności od indywidualnych gospodarstw rolnych i zgodnie z wytycznymi, ustalonymi niniejszą uchwałą.

Podstawa opodatkowania, tj. przychód szacunkowy gospodarstwa rolnego odpowiadać powinien stanowi faktycznemu danego gospodarstwa, stwierdzonemu w rejestrze wymiarowym i w arkuszach klasyfikacyjnych. Przy wymiarze zastosować należy ściśle stawki podatkowe, przewidziane dla danej grupy gospodarstw.

2.
W 1951 r. nastąpi dalszy wzrost przychodowości gospodarstw rolnych. Wzrost ten uzasadnia stosowne podwyższenie wymiaru podatkowego w tym roku. Podwyższenie to może znaleźć wyraz bądź w podniesieniu podstawy opodatkowania drogą zwiększenia przychodu szacunkowego z użytków rolnych, bądź też drogą zmiany stawek podatkowych. Zmiana przychodu szacunkowego utrudniłaby obliczenie wysokości podatku. Zmiana stawek podatkowych ułatwia obliczenie podatku i umożliwia podatnikowi łatwe skontrolowanie słuszności wymiaru. Dlatego dla wymiaru podatku w 1951 r. przyjęty zostaje system prostszy, tj. zmiana stawek podatkowych.
3.
Stosowany dotychczas system popierania rozwoju hodowli drogą przyznawania specjalnych ulg podatkowych nie uwzględniał w dostatecznym stopniu warunków zagospodarowania niektórych powiatów w północnych i zachodnich województwach kraju. Stosowane na terenie tych powiatów ulgi dla słabo zagospodarowanych gospodarstw i dla osadników należy zwiększyć w celu stworzenia warunków dla podniesienia stanu zagospodarowania i dla spowodowania zwiększenia hodowli.

Zmniejszenie obciążenia następuje drogą zaliczenia powiatów wymienionych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 lipca 1950 r. w sprawie zaliczenia poszczególnych powiatów do jednego z okręgów gospodarczych oraz ustalenia norm przeciętnego przychodu szacunkowego hektara gruntów dla celów wymiaru podatku gruntowego na rok 1950 (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 251) - do okręgów o niższym obciążeniu podatkowym. Ponadto zwiększone zostaną kwoty, przeznaczone na ulgi dla słabiej zagospodarowanych gospodarstw rolnych i dla gospodarstw osadniczych.

4.
W celu popierania dalszego rozwoju hodowli trzody chlewnej i bydła przedłuża się na dalszy okres stosowanie dotychczasowego systemu ulg i premii za dostawę kontraktowanych sztuk trzody chlewnej. Ponadto wprowadza się specjalne ulgi w podatku gruntowym i FOR dla tych gospodarstw rolnych, które wykażą się zwiększoną ilością bydła w porównaniu z normami, określonymi dla poszczególnych grup gospodarstw i dla poszczególnych rejonów hodowlanych. Ulgi z tytułu dostaw kontraktowanych sztuk trzody chlewnej w 1950 r. odliczone zostaną od należności podatkowych z tytułu II raty podatku gruntowego za rok 1951, jeżeli nie zostały uwzględnione przy zaliczce bądź w I racie podatku gruntowego na 1951 rok. Ulgi przypadające za dostawę kontraktowanej sztuki trzody chlewnej w 1951 r. potrącone zostaną z zaliczki na podatek gruntowy, płatnej na wiosnę 1952 roku. Posiadacze zwiększonej ilości bydła, którym przysługiwać będą ulgi za hodowlę bydła w postaci zawieszenia obowiązku wniesienia wkładów oszczędnościowych na FOR, zmniejszenia tych wkładów lub zmniejszenia podatku gruntowego - korzystają z tych ulg przy drugiej racie podatku gruntowego i FOR za 1951 r.
5.
Słuszna akcja zwalczania fikcyjnego rozdrabniania gospodarstw rolnych, nie może przekształcać się w bezprawne łączenie opodatkowania gospodarstw, które faktycznie i zgodnie z prawem wyodrębniły się na skutek założenia nowej rodziny.
6.
W związku ze znaczeniem, jakie Państwo przywiązuje do rozwoju przemysłu ludowego i rzemiosła, uprawianego przez właścicieli gospodarstw rolnych na terenie gmin wiejskich - zawiesza się opodatkowanie dochodów z przemysłu ludowego lub zajęć rzemieślniczych, wykonywanych przez właścicieli gospodarstw rolnych bez użycia sił najemnych. Dochody takie traktować należy na równi z dochodami z kontraktowanych upraw specjalnych.
7.
Zmierzając do uporządkowania obciążenia gospodarstw rolnych świadczeniami w naturze (szarwarkiem) - wprowadza się jednolity sposób ustalenia tych świadczeń na terenie całego kraju w wysokości 3% od podstawy opodatkowania indywidualnych gospodarstw rolnych niezależne od ich wielkości i bez stosowania progresji.
8.
Wobec oddzielnego uregulowania planowego skupu zboża w roku gospodarczym 1951/52, podatek gruntowy wymierzony i pobierany będzie od wszystkich gospodarstw rolnych tylko w gotówce.

Przesuwa się termin płatności II raty podatku w 1951 r. na 1 października.

9.
Prezydia rad narodowych, aparat podatkowy, współdziałające z tym aparatem gminne obywatelskie komisje podatkowe i działające na terenie wsi organizacje społeczne obowiązane są dopilnować wprowadzenia w życie podanych wyżej wytycznych w celu zabezpieczenia bezwzględnie zgodnego z prawem i społecznie sprawiedliwego wymiaru podatkowych i niepodatkowych obciążeń gospodarstw rolnych. Uchylając przepisy o podwyższaniu podstawy opodatkowania dla niektórych gospodarstw rolnych na podstawie jedynie swobodnej oceny komisji podatkowych, nowy dekret o podatku gruntowym zapobiega posługiwaniu się akcją podatkową dla celów, nie związanych bezpośrednio z realizacją należności podatkowych, ustalonych zgodnie z przepisami. Nie wolno - łamiąc zasady praworządności - stosować bezprawnych form nacisku administracyjnego dla celów pozapodatkowych za pomocą niezgodnych z przepisami podwyższeń wymiarów podatkowych.
10.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i właściwym ministrom - każdemu w zakresie jego działania.
11.
Uchwała obowiązuje od dnia 26 maja 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024