Ustalenie zaliczkowych odpisów na fundusz popierania produkcji ubocznej oraz księgowe ujęcie odpisów i wydatków z tego funduszu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 lipca 1951 r.
w sprawie ustalenia zaliczkowych odpisów na fundusz popierania produkcji ubocznej oraz księgowego ujęcia odpisów i wydatków z tego funduszu.

Na podstawie § 23 uchwały Nr 219 Prezydium Rządu z dnia 17 marca 1951 r. w sprawie podjęcia przez przemysł państwowy ubocznej produkcji przedmiotów bezpośredniego spożycia z odpadków powstałych przy produkcji podstawowej oraz o utworzeniu "Funduszu popierania produkcji ubocznej" (Monitor Polski Nr A-27, poz. 337) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu niniejszym użyto wyrazu "uchwała" oznacza to uchwałę Nr 219 Prezydium Rządu z dnia 17 marca 1951 r. w sprawie podjęcia przez przemysł państwowy produkcji przedmiotów bezpośredniego spożycia z odpadków powstałych przy produkcji podstawowej oraz o utworzeniu "Funduszu popierania produkcji ubocznej" (Monitor Polski Nr A-27, poz. 337).
§  2.
Dokonywanie odpisów na fundusz popierania produkcji ubocznej może mieć miejsce jedynie w przypadku, gdy plan produkcji podstawowej przedsiębiorstwa lub zakładu został wykonany w ustalonym asortymencie.
§  3.
Nadrzędna jednostka organizacyjna może, na umotywowany wniosek, zezwolić przedsiębiorstwu (zakładowi) na przeprowadzenie odpisu na fundusz popierania produkcji ubocznej, jeżeli przedsiębiorstwo (zakład) nie wykonało planu produkcji podstawowej w ustalonym asortymencie z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa (zakładu).
§  4.
1.
Podstawę do obliczenia odpisu na fundusz popierania produkcji ubocznej stanowi zysk osiągnięty z realizacji produkcji ubocznej, wynikający z bilansu rocznego.
2.
Zysk osiągnięty z realizacji produkcji ubocznej powinien być wyodrębniony od wyniku działalności przedsiębiorstwa (zakładu) stanowiącego podstawą do rozliczeń z budżetem.
§  5.
Przedsiębiorstwa (zakłady) przemysłu wielkiego i średniego, które podjęły produkcję uboczną przedmiotów bezpośredniego spożycia z odpadków, powstałych przy produkcji podstawowej, dokonują odpisów zaliczkowych w ciągu roku na fundusz popierania produkcji ubocznej kwartalnie, w wysokości zysku osiągniętego z realizacji produkcji ubocznej w danym kwartale.
§  6.
1.
Zaliczkowe odpisy na fundusz popierania produkcji ubocznej od zysku wynikającego z realizacji produkcji ubocznej za kwartały I, II i III przeprowadza się w pełnej wysokości zysku, osiągniętego w każdym z tych kwartałów.
2.
Jednak wydatki z tego funduszu na cele przewidziane w § 11 uchwały nie mogą w poszczególnych okresach kwartalnych przekroczyć 75% odpisów na fundusz popierania produkcji ubocznej.
3.
Za IV kwartał nie będą dokonywane odpisy zaliczkowe, a ostateczny odpis dokonany zostanie na podstawie bilansu rocznego.
§  7.
1.
Jeżeli łączna kwota kwartalnych odpisów zaliczkowych byłaby wyższa od ostatecznego odpisu rocznego, obliczonego na podstawie zatwierdzonego bilansu rocznego i rachunku wyników, podlega ona skorygowaniu do wysokości, wynikającej z zatwierdzonego bilansu rocznego.
2.
Jeżeli wydatki ze środków funduszu popierania produkcji ubocznej dokonane w ciągu roku przekroczą sumę odpisów rocznych, różnica obciąża fundusz popierania produkcji ubocznej roku następnego.
3.
Z odpisów roku następnego nie mogą być wydatkowane żadne kwoty do chwili wyrównania różnicy, o której mowa w ust. 2.
§  8.
Zysk osiągnięty z realizacji produkcji ubocznej oblicza się przez odjęcie od kwoty realizacji (netto) produktów powszechnego użytku wytwarzanych z odpadków (konta 940, 941 i 948 jednolitego planu kont dla przedsiębiorstw przemysłu wielkiego i średniego) - kosztu własnego realizacji łącznie z podatkiem obrotowym (konta 947, 949).
§  9.
1.
Odpisy na fundusz popierania produkcji ubocznej księguje się na debecie konta 0522 "Środki przeznaczone na fundusz popierania produkcji z odpadków" i na kredycie konta 1852 "Fundusz popierania produkcji z odpadków".
2.
Środki pieniężne, stanowiące równowartość odpisów na fundusz popierania produkcji ubocznej, nie są przelewane na specjalny rachunek bankowy, lecz pozostają na rachunku operacyjnym przedsiębiorstwa.
§  10.
Zużycie środków funduszu popierania produkcji ubocznej księguje się w ciężar konta 1853 "Wydatki z funduszu popierania produkcji z odpadków" i na dobro kont:
1)
1100 "Rachunek operacyjny" - w przypadku, gdy fundusz został przeznaczony na cele przewidziane w § 11 lit. a) uchwały,
2)
1881 "Fundusz na inwestycje ze środków własnych" - w przypadku, gdy fundusz został przeznaczony na inwestycje, przewidziane w § 11 lit. b) i c) uchwały, przy czym należy jednocześnie dokonać przelewu środków na konto 1121 "Środki własne na inwestycje" z konta 1100 "Rachunek operacyjny",
3)
1883 "Inne fundusze na kapitalne remonty" - w przypadku, gdy fundusz przeznaczony został na kapitalne remonty przewidziane w § 11 lit. b) uchwały, przy czym należy jednocześnie dokonać przelewu środków na konto 1122 "Środki na kapitalne remonty" z konta 1100 "Rachunek operacyjny",
4)
031 "Zwiększenie funduszu" - w przypadku zaliczenia do inwentarza zakupionych przedmiotów nietrwałych albo nabycia materiałów, ze środków funduszu popierania produkcji ubocznej.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 5 kwietnia 1951 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024