Określenie organów dla administrowania i nadzorowania Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych, zakres właściwości tych organów oraz zasady i tryb zużycia Funduszu na remonty młynów gospodarczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 29 maja 1951 r.
w sprawie określenia organów dla administrowania i nadzorowania Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych, zakresu właściwości tych organów oraz zasad i trybu zużycia Funduszu na remonty młynów gospodarczych.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 30 grudnia 1950 r. o utworzeniu Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 58, poz. 527) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu mowa jest o Funduszu, rozumie się przez to Fundusz Remontów Młynów Gospodarczych, utworzony na podstawie ustawy z dnia 30 grudnia 1950 r. o utworzeniu Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 58, poz. 527).

A.

Administracja Funduszu.

§  2.
Funduszem administruje Główna Komisja Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych, zwana dalej Główną Komisją, przez wojewódzkie komisje Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych, zwane dalej wojewódzkimi komisjami.
§  3.
Główna Komisja działa przy Ministrze Handlu Wewnętrznego, a wojewódzkie komisje działają przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych (wydziały handlu).
§  4. 1
1.
Przewodniczącym Głównej Komisji jest Dyrektor Departamentu Artykułów Spożywczych Ministerstwa Handlu Wewnętrznego lub jego zastępca przez niego delegowany.
2.
W skład Głównej Komisji oprócz przewodniczącego wchodzą dwaj przedstawiciele Ministerstwa Handlu Wewnętrznego oraz po jednym - przedstawiciele:
a)
Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego,
b)
Ministerstwa Finansów,
c)
Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła,
d)
Ministerstwa Państwowych Gospodarstw Rolnych,
e)
Banku Rolnego,
f)
Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska.".
§  5.
1.
Przewodniczącym wojewódzkiej komisji jest przedstawiciel prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział handlu).
2.
W skład wojewódzkiej komisji oprócz przewodniczącego wchodzą po jednym przedstawiciele:
1)
wydziału przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
2)
wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego,
3) 2
Okręgowego Zarządu Państwowych Gospodarstw Rolnych
4) 3
oddziału Banku Rolnego,
5) 4
wojewódzkiego oddziału Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
§  6.
Nadzór nad administracją funduszu wykonuje Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  7.
Do zakresu działania Głównej Komisji należy:
a)
administrowanie - Funduszem,
b)
opracowanie rocznych preliminarzy przychodu i rozchodu Funduszu,
c)
opracowanie preliminarzy wydatków Głównej Komisji,
d)
zatwierdzenie preliminarzy wydatków wojewódzkich komisji,
e)
ustalanie wytycznych w zakresie organizacji pracy wojewódzkich komisji,
f)
zatwierdzanie planów remontów młynów opracowanych przez wojewódzkie komisje,
g)
rozdział kwot Funduszu na poszczególne województwa oraz ustalanie wytycznych w zakresie użytkowania przydzielonych kwot na remonty,
h)
kontrola nad właściwym wykorzystaniem kredytów,
i)
ustalanie wzorów wniosków remontowych,
j)
przedkładanie Ministrowi Handlu Wewnętrznego okresowych sprawozdań o gospodarce Funduszem i o jego stanie.
§  8.
Do zakresu działania wojewódzkich komisji należy:
a)
opracowanie rocznych preliminarzy przychodów i rozchodów Funduszu na obszarze województwa,
b)
opracowanie preliminarza wydatków wojewódzkich komisji,
c)
rozpatrywanie wniosków remontowych,
d)
opracowanie projektów planów remontów młynów wraz z zapotrzebowaniem środków finansowych i materiałowych oraz przedstawienie tych planów Głównej Komisji do zatwierdzenia,
e)
podział przyznanych kredytów,
f)
kontrola nad właściwym zużyciem przydzielonych kwot na remonty,
g)
składanie okresowych sprawozdań do Głównej Komisji z podziału przyznanych kwot oraz z przebiegu akcji remontowej.
§  9.
Przewodniczący Komisji Głównej może dla obsługi prac Komisji powołać siły pomocnicze, których wynagrodzenie ustali Minister Handlu Wewnętrznego. Wynagrodzenie to pokryte będzie z Funduszu Młynów Gospodarczych.
§  10.
Komisje mogą powoływać rzeczoznawców.
§  11.
Posiedzenie komisji zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy bądź na wniosek trzech członków.
§  12.
Z posiedzenia komisji sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący i sekretarz, wybrany spośród członków komisji.
§  13.
Fundusz Remontów Młynów Gospodarczych umieszcza się w pozabudżetowych środkach specjalnych Ministerstwa Handlu Wewnętrznego i podlega w zakresie finansowym przepisom o wykonaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej.

B.

Zasady zużycia Funduszu.

§  14.
Kredyty z Funduszu mogą być udzielane wyłącznie na remonty młynów gospodarczych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1950 r. w sprawie przemiału zbóż (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 2, poz. 16).
§  15.
Remontem w rozumieniu niniejszego zarządzenia jest:
1)
remont konieczny do uruchomienia nieczynnych młynów gospodarczych,
2)
remont bieżący, średni i kapitalny, konieczny do utrzymania czynnych młynów gospodarczych w ruchu.

C.

Tryb składania i rozpatrywania wniosków.

§  16.
1.
Wnioski o przyznanie kredytu na remont, sporządzone w dwóch egzemplarzach, składają do właściwej wojewódzkiej komisji według wzoru ustalonego przez Główną Komisję:
a)
powiatowe względnie rejonowe przedsiębiorstwa młynów gospodarczych przy powiatowych związkach gminnych spółdzielni, a w odniesieniu do młynów nie wchodzących w skład przedsiębiorstw - osoby prowadzące te młyny za pośrednictwem oddziału okręgowego Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
b)
prowadzący młyny nie uspołecznione - za pośrednictwem właściwego oddziału Ogólnopolskiego Zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Młynarskiego,
c)
inne osoby prowadzące młyny - za pośrednictwem swych jednostek zwierzchnich na szczeblu wojewódzkim.
2.
Oddziały Okręgowe Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", oddziały wojewódzkie Ogólnopolskiego Zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Młynarskiego i jednostki zwierzchnie, o których mowa w pkt c), przesyłają jeden egzemplarz wniosku wraz ze swoją opinią do wojewódzkiej komisji, a drugi egzemplarz zatrzymują u siebie.
3.
Opinia powinna uwzględniać w szczególności:
a)
konieczność remontu z punktu widzenia technicznego,
b)
celowość poszczególnych planowych robót w ramach ogólnego remontu,
c)
wysokość przewidywanych kosztów remontu,
d)
pilność w dokonywaniu remontu,
e)
gospodarcze znaczenie młyna w terenie,
f)
zaświadczenie wydziału handlu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, że młyn jest konieczny dla potrzeb gospodarczych terenu. W razie potrzeby opinia powinna być oparta na wizji lokalnej zakładu.
§  17.
W przypadku, gdy wniosek obejmuje istotne zmiany w urządzeniu młyna, należy do wniosku dołączyć opinię właściwej władzy przemysłowej zatwierdzającej projekt zmian.
§  18.
1.
Komisje wojewódzkie stwierdzają, w razie potrzeby po przeprowadzeniu wizji lokalnej i zasięgnięciu opinii rzeczoznawców, czy zachodzi konieczność przeprowadzenia remontu, i wydają decyzję co do przyznania lub odmowy udzielenia kredytu.
2.
W przypadku braku dostatecznych funduszów, komisja może w decyzji ustalić, że kredyt wypłacony zostanie w terminie późniejszym.
3.
Stronom nie przysługuje prawo odwołania się od decyzji.
§  19.
Komisje wojewódzkie składają sprawozdania w zakresie przyznania kredytów dla poszczególnych młynów według wzoru i w terminach ustalonych przez Główną Komisję.

D.

Spłata kredytu.

§  20.
1.
Kredyty udzielone na remont młyna:
1)
pozostającego pod zarządem przymusowym albo tymczasowym,
2)
oddanego w zarząd na podstawie art. 12 dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 87 z następnymi zmianami) albo na podstawie innych przepisów i uchwał Rządu,

podlegają zwrotowi w ratach rocznych, których wysokość wynosi 1/3 dochodu osiągniętego z tego młyna przed odliczeniem podatku dochodowego.

2.
Spłata poszczególnych rat kredytu winna następować w terminie do 30 kwietnia każdego roku za okres ubiegły.
3.
Zarządca młyna odpowiada całym swoim majątkiem za fundusze zużyte niezgodnie z ich przeznaczeniem.
§  21.
Kredyty udzielone na remont młynów stanowiących własność spółdzielni "Samopomoc Chłopska" spłacane będą w ratach rocznych w wysokości rocznego odpisu amortyzacyjnego. Do dnia 1 kwietnia każdego roku winna być wpłacona rata za rok ubiegły.
§  22.
Kredyty udzielone na remont młynów nie uspołecznionych powinny być spłacane w równych ratach rocznych w terminie do dnia 1 grudnia za rok bieżący, w ciągu okresu czasu ustalonego dla poszczególnych młynów przez komisje wojewódzkie. Okres całkowitej spłaty kredytu nie może przekraczać 5 lat.
§  23.
Kredyty na remont młynów:
1)
wymienionych w § 20 i 21 - udzielane są na podstawie skryptów dłużnych instytucji uspołecznionej, do której młyn należy lub w której zarządzie się znajduje,
2)
udzielane na remont młynów wymienionych w § 22 winny być zabezpieczone przez ustanowienie hipoteki.
§  24. 5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje do dnia 31 grudnia 1952 r.
1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 23 września 1952 r. (M.P.52.A-89.1388) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1952 r.
2 § 5 ust. 2 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 23 września 1952 r. (M.P.52.A-89.1388) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1952 r.
3 § 5 ust. 2 pkt 4 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 23 września 1952 r. (M.P.52.A-89.1388) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1952 r.
4 § 5 ust. 2 pkt 5 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 23 września 1952 r. (M.P.52.A-89.1388) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1952 r.
5 § 24 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 23 września 1952 r. (M.P.52.A-89.1388) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-47.630

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie organów dla administrowania i nadzorowania Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych, zakres właściwości tych organów oraz zasady i tryb zużycia Funduszu na remonty młynów gospodarczych.
Data aktu: 29/05/1951
Data ogłoszenia: 11/06/1951
Data wejścia w życie: 11/06/1951