Zm.: Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

UCHWAŁA NR 327
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 maja 1951 r.
o zmianie Instrukcji Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala:
§  1.
W uchwale Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1950 r. - Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-70, poz. 814 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany:
1.
W § 1 w pkt 14 "Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej" w rubrykach "Oddział" i "Zakres spraw" dodaje się pkt 8 w brzmieniu:

"8. Zaopatrzenia. Sprawy planowania, koordynacji i realizacji planów zaopatrzenia w materiały biegowe, inwestycyjne i kapitalnych remontów oraz nadzoru w zakresie zaopatrzenia".

2.
W § 10 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Przepis ust. 1 nie dotyczy również organizacji wewnętrznej wydziałów gospodarki komunalnej, wydziałów gospodarki mieszkaniowej i terenów oraz wydziału kwaterunkowego Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi, a także wydziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej miast liczących ponad 100.000 mieszkańców".

3.
Po § 10a dodaje się nowe §§ 10b, 10c i 10d w brzmieniu:

"§ 10b.

1. Ustala się następującą tymczasową organizację wewnętrzną wydziałów gospodarki komunalnej, Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi:

Wydział Oddział Zakres spraw
Gospodarki Komunalnej 1. Planowania Sprawy: programów, koordynacji i opracowania zbiorczych planów, bilansu materiałowego; nadzór nad funkcjonowaniem służb planowania, sprawozdawczości i statystyki - w zakresie działania wydziału.
2. Inwestycji Sprawy: planu inwestycyjnego, dokumentacji technicznej, planowania wykonawstwa robót inwestycyjnych, planowania zaopatrzenia inwestycyjnego - w zakresie działania wydziału.
3. Finansów Sprawy opracowania w zakresie działania wydziału materiałów do budżetu i do planów finansowych przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych oraz sprawy kredytowe, rachunkowości i kasowości przedsiębiorstw miejskich.
4. Ulic, Placów i Terenów Zielonych Sprawy dotyczące budowy, urządzenia i utrzymania dróg, ulic, placów, wiaduktów i innych obiektów służących do komunikacji w mieście, sprawy parków, zieleńców, ogrodów zoologicznych, ogrodów działkowych, terenów sportowych, grobownictwa.
5. Przedsiębiorstw i Urządzeń Miejskich Sprawy: organizacyjne, gospodarcze, techniczne i nadzoru urządzeń zaopatrzenia miasta w wodę, urządzeń kanalizacyjnych i innych służących do oczyszczania i asenizacji miasta, przedsiębiorstw, urządzeń i innych zakładów służących do komunikacji w mieście, kąpielisk, pralni, oświetlenia ulic i placów publicznych, wszystkich innych przedsiębiorstw komunalnych poza należącymi do zakresu działania wydziału gospodarki mieszkaniowej i terenów.
8. Kadr i Szkolenia Sprawy osobowe pracowników komórek organizacyjnych, objętych zakresem działania wydziału, oraz sprawy szkolenia pracowników w takim zakresie.
7. Zaopatrzenia Sprawy: realizacji planów zaopatrzenia w zakresie działania wydziału, ustalenia zasad gospodarki materiałowej przy realizacji planów zaopatrzenia nieinwestycyjnego, inwestycyjnego i kapitalnych remontów, przestrzegania stosowania norm zużycia i zapasów, nadzoru nad zawieraniem i wykonaniem umów planowych oraz arbitrażu wstępnego w tych sprawach.
8. Samodzielny Referat Zatrudnienia, Płac i Norm Sprawy: dotyczące polityki zatrudnienia, płac i norm w przedsiębiorstwach objętych zakresem działania wydziału, kontroli stosowania tabel zaszeregowania pracowników, przestrzegania tabel limitów procentowych zaszeregowania do poszczególnych grup uposażenia, limitu przeciętnych płac pracowników fizycznych i umysłowych, rozpatrywania wniosków w sprawach płac i norm pracy, pieczy nad działalnością techników normowania pracy, zakładowych komisji norm pracy, sprawozdawczości w zakresie zatrudnienia i płac.
9. Samodzielny Referat Ogólny Sprawy gospodarcze wydziału oraz sprawy nie należące do innych oddziałów (referatów) wydziału.

2. Ustala się następującą tymczasową organizację wewnętrzną wydziałów gospodarki mieszkaniowej i terenów Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi:

Wydział Oddział Zakres spraw
Gospodarki Mieszkaniowej i Terenów 1. Zarząd Domów i Osiedli Sprawy: nadzoru ogólnego nad działalnością zarządów budynków mieszkalnych, wymiaru i poboru czynszów za lokale mieszkalne i użytkowe. orzekania w przypadkach przewidzianych w przepisach o najmie lokali, nadzoru nad eksploatacją i remontem bieżącym domów mieszkalnych, w tym również domów znajdujących się we władaniu sektora uspołecznionego, i nad działalnością zrzeszeń właścicieli domów prywatnych oraz nadzoru ogólnego nad działalnością zarządów hoteli.
2. Gospodarki Terenami Sprawy: ewidencji, inwentaryzacji i uporządkowania terenów w mieście dla potrzeb gospodarki terenowej, sprawy zarządu terenami oraz sprawy związane z wykonywaniem dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy.
3. Remontów i Rozbiórek Sprawy: ogólnego nadzoru nad miejskimi przedsiębiorstwami remontowo-budowlanymi, organizacji wykonawstwa remontu budowlanego, opracowania planów działalności miejskich przedsiębiorstw remontowo-budowlanych, analizy planów finansowo-gospodarczych i produkcyjnych tych przedsiębiorstw, sprawy związane z rozbiórką domów.
4. Planowania Sprawy: opracowania planów zaspakajania potrzeb mieszkaniowych miasta, sporządzania planów zbiorczych, realizacji planów zaopatrzenia w zakresie działalności wydziału, sprawy zatrudnienia, płac i norm, sprawy finansowe w zakresie działalności wydziału.
Uwaga: Ponadto w Prezydium Rady Narodowej w m. Łodzi tworzy się oddział:
5. Kwaterunkowy Sprawy związane z wykonywaniem przepisów dekretu o publicznej gospodarce lokalami.
6. Samodzielny Referat Ogólno-Administracyjny Sprawy osobowe i szkolenia dotyczące pracowników przedsiębiorstw objętych zakresem działania wydziału, sprawy nie należące do zakresu działania innych oddziałów.
Uwaga: Ponadto w Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie tworzy się wydział:
Kwaterunkowy 1. Polityki Kwaterunkowej Sprawy: wydawania nakazów opróżnienia lokali i przydzielania mieszkań zastępczych w przypadkach konieczności usunięcia mieszkańców z domów zagrożonych i przeznaczonych do rozbiórki, ogólnego nadzoru nad zakwaterowaniem mieszkań pracowniczych oraz obsługa odwoławczej komisji lokalowej.
2. Przydziału Lokali I Sprawy przydziałów lokali mieszkalnych i użytkowych, a w szczególności wydawanie w ramach przepisów dekretu o publicznej gospodarce lokalami decyzji co do przydziałów i opróżnień lokali oraz przekwaterowań (sprawy lokali przy ulicach od A-N).
3. Przydziału Lokali II Jak wyżej - sprawy lokali przy ulicach od N-Z.
4. Ewidencji Prowadzenie aktualnej kartoteki lokali mieszkalnych i użytkowych.
5. Kontroli Prowadzenie aktualnej kontroli stanu zaludnienia lokalu oraz kontroli uprawnień do uzyskania przydziału lokalu.
6. Samodzielny Referat Administracyjno-Gospodarczy Sprawy: finansowo-gospodarcze wydziału, ewidencji wpływających pism, przygotowywania czystopisów, ekspedycji pism i prowadzenia archiwów.

§ 10c. Wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów rad narodowych miast liczących ponad 100.000 mieszkańców oprócz jednostek organizacyjnych, wchodzących w skład wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (§ 1 pkt 14), obejmuje ponadto oddział 9 kwaterunkowy, do którego zakresu działania wchodzą: sprawy przydziałów lokali, opróżnień lokali i przekwaterowań w ramach przepisów o publicznej gospodarce lokalami oraz prowadzenie ewidencji lokali i ich wykorzystania.".

"§ 10d.

Wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty oprócz jednostek organizacyjnych wchodzących w skład wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów powiatowych rad narodowych (§ 2 pkt 7) obejmuje ponadto referat finansowy.".

§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024