Przestrzeganie przepisów dekretu o publicznej gospodarce lokalami oraz wydanych w wykonaniu tego dekretu zarządzeń co do zajmowania i zwalniania lokali użytkowych przez władze, urzędy i instytucje oraz przedsiębiorstwa państwowe i uspołecznione.

ZARZĄDZENIE NR 47
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 marca 1951 r.
w sprawie przestrzegania przepisów dekretu o publicznej gospodarce lokalami oraz wydanych w wykonaniu tego dekretu zarządzeń co do zajmowania i zwalniania lokali użytkowych przez władze, urzędy i instytucje oraz przedsiębiorstwa państwowe i uspołecznione.

I. Zgodnie z przepisami dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 36, poz. 343) zajmowanie pomieszczeń użytkowych w miejscowościach objętych publiczną gospodarką lokalami może nastąpić poza wyjątkami przewidzianymi w tym dekrecie (art. 3 i 4) tylko na podstawie przydziału władz kwaterunkowych (art. 5, 22, 27).

Przepis art. 3 ust. 2 dekretu poddał przepisom o publicznej gospodarce lokalami także lokale odbudowane lub wybudowane z funduszów państwowych, instytucji prawa publicznego lub przedsiębiorstw państwowych.

W ten sposób od dnia ogłoszenia znowelizowanego dekretu o publicznej gospodarce lokalami, tj. od dnia 26 sierpnia 1950 r., zajęcie lokali użytkowych (biurowych) w nowowzniesionych lub odbudowanych budynkach nawet przez władze, urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa inwestujące tę budowę lub odbudowę może nastąpić tylko na podstawie przydziału władz kwaterunkowych.

Ponadto zgodnie z art. 12 dekretu zwalniający ma obowiązek zawiadomić właściwe władze kwaterunkowe o zwolnieniu lokalu użytkowego przynajmniej na 3 dni przed zwolnieniem.

II. Pomimo nie budzącego wątpliwości brzmienia tych przepisów zdarzają się wypadki, że poszczególne władze, urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa zajmują lokale użytkowe (biurowe) zarówno w budynkach istniejących jak i nowowzniesionych bez uzyskania przydziału władz kwaterunkowych, a nagminne jest nieprzestrzeganie przepisów nakazujących zawiadomienie o zwalnianiu lokali. Stwierdziłem ponadto, że nie jest przestrzegany okólnik Nr 35 z dnia 2 lipca 1950 r., wydany przez Kierownika Ministerstwa Budownictwa, nakładający na przedsiębiorstwa budowlane podległe temu ministerstwu obowiązek, by w m. st. Warszawie wprowadzenie użytkowników do nowowybudowanych budynków lub ich części uzależniały bezwarunkowo, pod odpowiedzialnością służbową, od wykazania się przez urząd, instytucję lub przedsiębiorstwo nie tylko dokumentami przydziału nowego pomieszczenia, lecz także zaświadczeniem Państwowej Komisji Lokalowej, że nie ma przeszkód do objęcia tego pomieszczenia.

III. Taki stan rzeczy, sprzeczny z obowiązującymi przepisami, uniemożliwia planowe i racjonalne wykorzystanie pomieszczeń lokali użytkowych i zaspokojenie potrzeb urzędów, instytucji i przedsiębiorstw zarówno już istniejących jak i nowopowstających.

W związku z powyższym zarządzam, by wszystkie władze, urzędy i instytucje oraz przedsiębiorstwa państwowe i uspołecznione zajmowały lokale użytkowe (biurowe) wyłącznie na zasadzie przydziału właściwej władzy kwaterunkowej, przy zwalnianiu zaś zajmowanych pomieszczeń zawiadamiały o tym najpóźniej na 3 dni przedtem władze kwaterunkowe (na terenie m. st. Warszawy: Państwową Komisję Lokalową).

Winni zajmowania lokali użytkowych (biurowych) bez przydziału lub nie zawiadomienia o ich zwolnieniu, a w szczególności kierownicy komórek gospodarczych władz, urzędów i instytucji oraz przedsiębiorstw państwowych i uspołecznionych poza odpowiedzialnością dyscyplinarną będą pociągani także do odpowiedzialności karnej i karno-administracyjnej na podstawie przepisów art. 35 i 36 dekretu o publicznej gospodarce lokalami.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-41.520

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przestrzeganie przepisów dekretu o publicznej gospodarce lokalami oraz wydanych w wykonaniu tego dekretu zarządzeń co do zajmowania i zwalniania lokali użytkowych przez władze, urzędy i instytucje oraz przedsiębiorstwa państwowe i uspołecznione.
Data aktu: 05/03/1951
Data ogłoszenia: 21/05/1951
Data wejścia w życie: 21/05/1951