Zapewnienie środków do przeprowadzenia badań w zakresie statystyki produkcji rolnej w 1951 r.

UCHWAŁA NR 320
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 28 kwietnia 1951 r.
w sprawie zapewnienia środków do przeprowadzenia badań w zakresie statystyki produkcji rolnej w 1951 r.

W celu usprawnienia akcji spisu (rejestracji) powierzchni użytków i zasiewów oraz pogłowia zwierząt gospodarskich, jaka przeprowadzana jest corocznie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. w sprawie statystyki produkcji rolnej (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 353), jak również w celu przygotowania należytych podstaw do kontroli wyników tego spisu (rejestracji) - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Główny Urząd Pomiarów Kraju w terminie do dnia 15 maja 1951 r. dostarczy prezydiom gminnych rad narodowych danych dotyczących powierzchni geograficznej danej gminy.
2.
Dla prezydiów gminnych rad narodowych, położonych na terenach tych ziem, gdzie prowadzony był poprzednio kataster gruntowy i zachowały się dokumenty, Główny Urząd Pomiarów Kraju dostarczy aktualnych danych dotyczących powierzchni geograficznej również i dla poszczególnych gromad.
3.
Nadto Główny Urząd Pomiarów Kraju w czasie od 15 do 30 czerwca 1951 r. dokona kontrolnych pomiarów powierzchni użytków i zasiewów na terenie 400 gromad wskazanych przez Główny Urząd Statystyczny.
§  2.
Spis powierzchni użytków rolnych i zasiewów oraz pogłowia zwierząt gospodarskich, zwany dalej w skróceniu spisem, będzie przeprowadzony w terminie od 10 do 15 czerwca 1951 r.
§  3.
1.
Kierownictwo spisem należy do Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Władzami spisowymi w terenie są prezydia rad narodowych: wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych.
3.
Władze spisowe działają przez pełnomocników spisowych na województwa, powiaty, miasta, gminy i gromady.
4.
Przy prezydiach powiatowych, miejskich i gminnych rad narodowych działają powoływane przez te prezydia powiatowe, miejskie i gminne komisje spisowe. W skład komisji wchodzą przedstawiciele aktywu społecznego, przedstawiciele administracji rolnej, a na szczeblu powiatu i województwa również przedstawiciel służby geodezyjnej.
§  4.
1.
Sposób i terminarz przeprowadzenia czynności spisowych i szacunku plonów, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów powołanym we wstępie niniejszej uchwały, jak również skład i zasady działania komisji spisowych ustali instrukcja wydana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za zgodą Prezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
Za właściwe i terminowe przeprowadzenie akcji spisowej w terenie odpowiedzialne są prezydia rad narodowych.
§  5.
Minister Finansów przydzieli dodatkowe kredyty:
1)
Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju - w wysokości 500.000 złotych na przeprowadzenie kontrolnych pomiarów, o których mowa w § 1 ust. 3;
2)
prezydiom wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych rad narodowych na przeprowadzenie szkolenia aparatu spisowego oraz przeprowadzenie inspekcji prac przygotowawczych do spisu, przeprowadzenie samego spisu, jak również kontroli pospisowej - w wysokości 850.000 złotych. Rozdziału tego kredytu dokona Dyrektor Generalny II Zespołu Prezydium Rady Ministrów.
§  6.
1.
W czasie od 15 maja do 25 czerwca 1951 r. prezydia rad narodowych, jako terenowe władze spisowe, upoważnione są do nakładania w razie potrzeby na urzędy, przedsiębiorstwa uspołecznione, instytucje publiczne i organizacje społeczne obowiązku udzielania płatnych zwolnień z pracy członkom komisji spisowych oraz osobom powołanym do przeprowadzenia spisu w miastach, z obowiązkiem wypłacania tym pracownikom pełnego wynagrodzenia służbowego wraz ze wszystkimi dodatkami z budżetu wymienionych wyżej urzędów, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji społecznych na zasadach jak przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego.
2.
Okres zwolnienia nie może przekraczać łącznie 3 dni roboczych.
3.
Władze szkolnictwa ogólnokształcącego i zawodowego udzielą na żądanie prezydiów rad narodowych w okresie od 10 do 15 czerwca 1951 r. zwolnień do prac spisowych tym osobom spośród młodzieży szkolnej w wieku powyżej 16 lat, które w bieżącym roku szkolnym nie przystępują do egzaminów.
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1951 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024