Powołanie Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży.

UCHWAŁA NR 146
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 lutego 1951 r.
w sprawie powołania Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży.

§  1.
Celem zapewnienia jednolitego kierownictwa i koordynacji wszystkich współdziałających w zakresie wczasów dla dzieci i młodzieży władz, urzędów i instytucji państwowych oraz instytucji i organizacji społecznych powołuje się Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży.
§  2.
Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży jest Minister Oświaty.
§  3.
Do zakresu działania Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży należy:
1)
kierowanie i koordynowanie działalności władz, urzędów i instytucji państwowych oraz organizacji i instytucji społecznych w zakresie wczasów dla dzieci i młodzieży;
2)
ustalanie wytycznych organizacyjnych i programowych tych wczasów;
3)
zatwierdzanie zgłoszonych przez terenowe komisje do spraw wczasów dla dzieci i młodzieży sieci placówek.
§  4.
Pełnomocnik Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży zezwoli na uruchomienie tylko tych placówek, które będą miały zabezpieczone w pełni podstawy materialne oraz zapewnioną przez władze oświatowe należytą opiekę pedagogiczną.
§  5.
1.
Wprowadza się obowiązek pokrycia przez jednostki budżetowe i przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym opłat za pobyt dzieci na placówkach wczasów dla dzieci i młodzieży z chwilą zamówienia miejsc w danej placówce, bez względu na to, czy z tych miejsc zamawiająca jednostka budżetowa bądź przedsiębiorstwo na rozrachunku gospodarczym skorzysta. Za miejsca niewykorzystane placówka wczasów zwraca jednostce budżetowej bądź przedsiębiorstwu na rozrachunku gospodarczym, które miejsce zamówiły, odpowiednią kwotę tytułem kosztów zmiennych nie wykorzystanego osobodnia.
2.
Upoważnia się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania w porozumieniu z Ministrem Finansów, szczegółowej instrukcji, zapewniającej taki sposób przekazywania należności za dzieci objęte akcją wczasów, ażeby placówki wczasów otrzymały przypadające im kwoty z chwilą zarezerwowania miejsc w danej placówce.
§  6.
Obsługę biurową i techniczną Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży wykonuje Ministerstwo Oświaty.
§  7.
1.
Dla ułatwienia Pełnomocnikowi Rządu koordynacji oraz sprawnego wykonania zadań związanych z akcją wczasów, a należących do zakresu działania Prezydium Rady Ministrów, Ministrów: Handlu Wewnętrznego, Kolei, Oświaty i Zdrowia oraz Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego - Prezes Rady Ministrów, właściwy minister, Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego wydeleguje na wniosek Pełnomocnika Rządu swego przedstawiciela, którego zadaniem będzie zapewnienie wykonania postanowień Pełnomocnika Rządu na terenie swego resortu.
2.
Pełnomocnik Rządu może w razie potrzeby wystąpić z wnioskiem o delegowanie przedstawicieli władz nie wymienionych w ust. 1.
3.
Za działalność, związaną z przygotowaniem i przeprowadzeniem wczasów, a pozostającą w kompetencji zainteresowanego resortu, odpowiedzialny jest właściwy minister.
§  8.
1.
Organem doradczyni Pełnomocnika Rządu jest Główna Komisja do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży, reprezentująca instytucje społeczne, w skład której wchodzą przedstawiciele:
a)
Centralnej Rady Związków Zawodowych,
b)
Związku Nauczycielstwa Polskiego,
c)
Związku Młodzieży Polskiej,
d)
Ligi Kobiet,
e)
Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
2.
Pełnomocnik Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży może w razie potrzeby powołać do Komisji dalszych członków.
§  9.
Zadaniem Głównej Komisji do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży jest inicjowanie ogólnych zarządzeń normatywnych i opiniowanie projektów zarządzeń Pełnomocnika Rządu w sprawach programowych, planowania, finansowania, koordynowania, nadzoru i kontroli w zakresie wczasów dla dzieci oraz w innych sprawach przedstawionych jej przez Pełnomocnika Rządu.
§  10.
Działalność władz państwowych oraz organizacji i instytucji społecznych w zakresie organizowania i prowadzenia wczasów dla dzieci i młodzieży na terenie województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi) i powiatów (miast stanowiących powiaty miejskie) koordynują oraz kierują nią prezydia właściwych rad narodowych za pośrednictwem tego członka prezydium, któremu zlecono nadzór i kontrolę nad wydziałem oświaty.
§  11.
Organem doradczym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) i powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie) są wojewódzkie i powiatowe oraz miejskie komisje do spraw wczasów dla dzieci i młodzieży.
§  12.
W skład wojewódzkich oraz powiatowych i miejskich komisji do spraw wczasów dla dzieci i młodzieży wchodzą przedstawiciele:
a)
okręgowej (powiatowej) rady związków zawodowych,
b)
Związku Nauczycielstwa Polskiego,
c)
Związku Młodzieży Polskiej,
d)
Ligi Kobiet,
e)
Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
§  13.
Zadaniem wojewódzkiej komisji do spraw wczasów dla dzieci i młodzieży jest opiniowanie projektów zarządzeń związanych z organizowaniem i prowadzeniem całości akcji wczasów na terenie województwa w myśl zarządzeń Pełnomocnika Rządu oraz innych spraw przedstawionych jej przez właściwego członka prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi).
§  14.
Zadaniem powiatowej (miejskiej) komisji do spraw wczasów dla dzieci i młodzieży jest czuwanie nad należytym i sprawnym przeprowadzeniem wczasów w myśl zarządzeń Pełnomocnika Rządu oraz przedstawiciela prezydium wojewódzkiej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) i powiatowej (miejskiej) rady narodowej, kontrola przebiegu tej akcji, przedstawianie wniosków w sprawach związanych z uruchamianiem i prowadzeniem placówek wczasów oraz w sprawach obiektów przeznaczonych na ich pomieszczenie.
§  15.
Członków wojewódzkich, powiatowych i miejskich komisji do spraw wczasów dla dzieci i młodzieży powołuje przewodniczący prezydium właściwej rady narodowej.
§  16.
Organizację wewnętrzną komisji oraz sposób ich pracy określi Pełnomocnik Rządu.
§  17.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania, Gospodarczego, Ministrowi Oświaty oraz zainteresowanym ministrom.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024