Sezonowa premia za ciągłość i wydajność pracy pracowników, zatrudnionych przy pracach sezonowych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 1 marca 1951 r.
w sprawie sezonowej premii za ciągłość i wydajność pracy pracowników, zatrudnionych przy pracach sezonowych.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 190) zarządza są, co następuje:
§  1. 1
Pracownicy, zatrudnieni przy pracach sezonowych w rolnictwie, w gospodarstwach rybnych i hodowlanych, w leśnictwie, w ceramice budowlanej i kamieniołomach, w cukrownictwie, przy robotach drogowych, w służbach wodno-melioracyjnej i regulacyjno-agrarnej, przy uprawie tytoniu, w przetwórstwie ziemniaczanym, w gorzelniach, w suszarnictwie cykorii, owoców i warzyw, przy suszeniu ziół i tłoczeniu moszczów oraz w służbie plantacyjnej przemysłu roszarniczego i włókien łykowych, w przeróbstwie surowca tytoniowego, w przemyśle torfowym, w ośrodkach wypoczynkowych Funduszu Wczasów Pracowniczych oraz w czyszczalniach i suszarniach nasion otrzymywać będą poczynając od dnia 1 marca 1951 r. sezonową premię za ciągłość i wydajność pracy, której wysokość oraz warunki wypłaty określają dalsze postanowienia niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Za pracę sezonową w rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się pracę w rodzajach zatrudnienia wymienionych w § 1, która uzależniona jest od pory roku i warunków atmosferycznych.
2.
Umowa o pracę sezonową (ust. 1), uprawniająca do otrzymania premii za ciągłość i wydajność pracy, powinna być zawarta z pracownikiem na piśmie na okres trwania pracy sezonowej nie krótszy niż jeden miesiąc, a nie dłuższy w zasadzie niż 6 miesięcy.
3.
Okres 6 miesięcy, ustalony w ust. 2, może być w uzasadnionych przypadkach za zgodą pracownika przedłużony na dalszy niezbędny okres.
4.
Umowa o pracę sezonową może być rozwiązana przed upływem terminu, na który została zawarta, po uprzednim 14-dniowym wypowiedzeniu, jeżeli praca, będąca przedmiotem tej umowy, została zakończona przed umownym terminem.
5.
Jeżeli po zakończeniu pracy sezonowej pracownik zostanie zaangażowany w charakterze pracownika stałego, wówczas okres pracy sezonowej powinien mu być zaliczony do okresu wyczekiwania, wymaganego zgodnie z obowiązującymi przepisami do otrzymania dodatków rodzinnych.
§  3.
1.
Sezonowa premia za ciągłość i wydajność pracy może być wypłacana tylko tym pracownikom, określonym w § 1, którzy:
1)
w okresie pracy sezonowej (kampanijnej), stanowiącym podstawę do jej obliczenia, przepracowali przeciętnie przynajmniej 20 dni w stosunku miesięcznym;
2)
przy zatrudnieniu w akordzie wykonali w 100% i wyżej w stosunku miesięcznym zadane normy pracy indywidualne lub zespołowe.
2.
Pracownikom, zatrudnionym w akordzie, wypłaca się w przypadku powstania określonych wyżej warunków premie, przewidziane w ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Za dzień pracy należy uważać normę dobową czasu pracy, ustaloną dla danej kategorii pracowników (praca w pełnym wymiarze godzin).
4.
Nie tracą prawa do premii, określonej w ust. 1 pkt 1, pracownicy, którzy na skutek choroby, stwierdzonej zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie mogli przepracować przeciętnie 20 dni w stosunku miesięcznym.
§  4.
1.
Wysokość sezonowej premii za ciągłość i wydajność pracy ustala się w stosunku do zarobku brutto, osiągniętego przez uprawnionego pracownika w danym okresie rozrachunkowym.
2. 2
Wysokość premii wynosi:
za ciągłość pracy w przypadkach, określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 za wydajność pracy w przypadkach, określonych w § 3 ust. 1 pkt 2
w rolnictwie, w gospodarstwach rybnych i hodowlanych, w leśnictwie 11% 11%
w przemyśle torfowym 11% 11%
w czyszczalniach i suszarniach nasion 11% 11%
w ceramice i kamieniołomach, w cukrownictwie, przy robotach drogowych, w służbie wodno-melioracyjnej, w służbie regulacyjno-agrarnej 8% 8%
w pozostałym zatrudnieniu., objętym niniejszym zarządzeniem 6 5% 6 5%
3.
Obliczenie i wyplata premii za ciągłość pracy następuje w przypadku, gdy warunek, określony w § 3 ust. 1 pkt 1, został spełniony w całym okresie pracy sezonowej (kampanijnej) lub też w całym okresie robót. Jeżeli okres pracy sezonowej trwałby dłużej niż 3 miesiące, wówczas wypłata premii za okres trzymiesięczny powinna nastąpić po jego upływie. Wypłata premii za dalszy okres powinna nastąpić po upływie każdego następnego okresu trzymiesięcznego lub po zakończeniu robót.
4.
Obliczenie i wypłata premii za wydajność pracy następuje bieżąco, łącznie z normalnym wynagrodzeniem pracownika, przypadającym mu do wypłaty za dany okres obrachunkowy.
5.
Przez zarobek brutto należy rozumieć wynagrodzenie w gotówce, przypadające pracownikowi w danym okresie obrachunkowym z tytułu wykonanej pracy, z wyłączeniem nagród specjalnych, świadczeń w naturze lub ekwiwalentu w gotówce, wypłaconego w miejsce świadczeń w naturze.
§  5.
Pracownicy, zatrudnieni stale przy pracach nie normowanych, opłacani dniówkowo, otrzymują sezonową premię za ciągłość pracy, obliczoną zgodnie z przepisem § 4 ust. 2 przy zastosowaniu współczynnika 1,5,
§  6.
Rozwiązanie umowy o pracę sezonową przez pracownika przed upływem umownego czasokresu lub rozwiązanie umowy z pracownikiem z winy pracownika pozbawia go prawa do premii za ten okres obrachunkowy, w którym rozwiązanie takie nastąpiło.
§  7.
Pracownicy, których dotyczy niniejsze zarządzenie, nie mogą otrzymywać dodatków rodzinnych.
§  8.
Właściwi ministrowie wydadzą szczegółowe przepisy w sprawach unormowanych niniejszym zarządzeniem.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1951 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 13 lipca 1951 r. (M.P.51.A-67.882) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 1951 r.
2 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 13 lipca 1951 r. (M.P.51.A-67.882) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024