Sposób zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłania odpadków metalowych.

UCHWAŁA NR 212
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 17 marca 1951 r.
w sprawie sposobu zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłania odpadków metalowych.

W związku z koniecznością jak najracjonalniejszego wykorzystania odpadków metalowych dla potrzeb gospodarki narodowej Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
W rozumieniu niniejszej uchwały:
1)
odpadkami metalowymi są wszelkiego rodzaju odpady metali, powstałe zarówno przy przeróbce mechanicznej, jak pył, opiłki, wióry, ścinki, wykroje itp., jak i przy przeróbce hutniczej, jak popioły, zgary, żużle itp.,
2)
zbiornikami są naczynia, skrzynie, boksy i inne przedmioty służące do gromadzenia odpadków metalowych.
§  2.
1.
Postanowienia niniejszej uchwały odnoszą się do przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw pod zarządem państwowym oraz innych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej.
2.
Przedsiębiorstwa, wymienione w ust. 1, powinny posługiwać się przy zbiórce, przechowywaniu, przeróbce i wysyłaniu odpadków metalowych tabelami klasyfikacyjnymi, zawartymi w normach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego Nr: PN/H-15000, PN/H15100, PN/H-15715, PN/H-15716.
§  3.
1.
W zakładach należących do przedsiębiorstw, wymienionych w § 2 ust. 1, wszelkie agregaty służące do obróbki stali i żeliwa oraz metali nieżelaznych powinny być zaopatrzone w odpowiednie urządzenia osłaniające, jak pudła, siatki z drutu, służące do zbierania odpadków powstających przy obróbce metali.
2.
Urządzenia osłaniające powinny posiadać takie wymiary, aby:
1)
umożliwiały zebranie odpowiednio dużej ilości odpadków;
2)
umożliwiały szybkie i łatwe opróżnianie;
3)
nie utrudniały normalnej pracy agregatów;
4)
odpowiadały wymaganiom higieny i bezpieczeństwa pracy.
3.
Na agregatach powinny być umieszczone wywieszki podające, do jakiej klasy bądź grupy należy obrabiany metal.
§  4.
Odpadki metalowe usunięte z urządzeń osłaniających powinny być zsypywane do odpowiednich zbiorników - z zachowaniem podziału na klasy, bądź grupy, określone w normach wymienionych w § 2 ust. 2 z tym, że zakłady prowadzące systematyczną obróbką stali stopowej zbierają odpadki z uwzględnieniem szczegółowej tabeli klasyfikacyjnej, zawartej w normie PN/H-15000, natomiast zakłady, które dokonują dorywczej obróbki stali, mogą zbierać odpadki z uwzględnieniem zbiorczej tabeli klasyfikacji, zawartej w normie PN/H-15100.
§  5.
1.
Zbiorniki, o których mowa w § 4, powinny znajdować się na terenie zakładów w miejscach dogodnych zarówno dla transportu zewnętrznego jak i wewnętrznego.
2.
Zbiorniki te powinny.
1)
posiadać pojemność zapewniającą przechowanie odpowiedniej do sytuacji gospodarczej danego zakładu ilości odpadków;
2)
umożliwiać łatwe i szybkie ich napełnianie i opróżnianie;
3)
zabezpieczać zebrane odpadki przed zanieczyszczeniem, utlenianiem oraz zawilgoceniem.
§  6.
1.
Odpadki metalowe powinny być przed wysyłką do zbiornic, podległych Centralnemu Zarządowi Gospodarki Złomem, tak przerobione, aby wymiary wsadowe odpowiadały normom wymienionym w § 2 ust. 2, a w szczególności:
1)
wszelkiego, rodzaju blachy cienkie poniżej 3 mm grubości i wyroby z tych blach o dużej objętości, wagowo lekkie, powinny być prasowane, paczkowane maszynowo lub ręcznie z zachowaniem wymiarów określonych w normach wymienionych w § 2 ust. 2;
2)
wszelkie taśmy, druty i liny powinny być zwinięte maszynowo lub ręcznie i dobrze związane według wymiarów podanych w normach PN/H-15000 i PN/H-15715;
3)
otoczki skłębione powinny być rozdrabniane w miarę możności przy ich powstaniu, a w każdym razie przed ich wysyłką.
2.
Centralny Zarząd Gospodarki Złomem może w gospodarczo uzasadnionych przypadkach zwalniać poszczególne zakłady przemysłowe od obowiązku określonego w ust. 1 w całości lub w części.
§  7.
1.
Przy przeróbce odpadków metalowych należy przestrzegać podziału odpadków na klasy i przechowywać je w osobnych zbiornikach (§§ 4 i 5).
2.
Przy zbieraniu i przechowywaniu złomu stalowego, klasa 10 b i c (norma PN/H-1500), i stopowego, grupa 10-32 bądź 41-49 (norma PN/H-15000), oraz złomu metali nieżelaznych i ich stopów (normy PN/H-15715 i PN/H-15715) powinna być przeprowadzona ścisła ewidencja ruchu odpadków metalowych zapewniająca ich jednorodność od miejsca powstania przez wszystkie fazy obróbki aż do chwili wysyłki.
§  8.
Transport odpadków użytkowych powinien być przeprowadzony w ten sposób, aby nie nastąpiło pomieszanie odpadków należących do różnych klas bądź grup.
§  9.
1.
Złom stalowy stopowy i niestopowy oraz złom metali nieżelaznych i ich stopów, należący do klas, o których mowa w § 7 ust. 2, powinien być przy przesyłce drobnicowej wysyłany w opakowaniu.
2.
Wewnątrz przesyłki, zawierającej jedną z klas lub grup złomu, o których mowa w ust. 1, powinno być umieszczone zaświadczenie podpisane przez kierownika zakładu wysyłającego, stwierdzające ich jednorodność od miejsca powstania przez wszystkie fazy obróbki aż do chwili wysyłki, a na zewnątrz przesyłki powinna być umieszczona etykieta z podaniem klasy bądź grupy złomu.
§  10.
1.
Przedsiębiorstwa opracują dla podległych im zakładów, w których powstają odpadki metalowe, szczegółowe regulaminy dotyczące organizacji zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłki odpadków metalowych. Regulaminy te wymagają zatwierdzenia przez Centralny Zarząd Gospodarki Złomem.
2.
Regulaminy powinny być wywieszone w zakładach w widocznych miejscach.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się wszystkim zainteresowanym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024