Zatwierdzanie rocznych bilansów i rachunków wyników.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 marca 1951 r.
w sprawie zatwierdzania rocznych bilansów i rachunków wyników.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 i 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia dotyczą państwowych przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego i samodzielnie bilansujących oraz zakładów produkcyjnych, handlowych lub usługowych działających na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
§  2.
Zatwierdzenie rocznego bilansu i rachunku wyników przedsiębiorstw i zakładów wymienionych w § 1 dokonuje ta nadrzędna jednostka organizacyjna, której dane przedsiębiorstwo bądź zakład podlega w dniu 31 grudnia każdego roku.
§  3.
1.
Zatwierdzenie rocznego bilansu i rachunku wyników następuje na podstawie protokolarnego stwierdzenia, że:
1)
bilans i rachunek wyników oraz wszystkie włączniki sprawozdania rocznego sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
poszczególne pozycje bilansu wynikają z księgi bądź zestawienia obrotów i sald,
3)
poszczególne pozycje bilansu są uzasadnione inwentarzem, sporządzonym w myśl obowiązujących przepisów,
4)
rachunek wyników powiązany jest prawidłowo z bilansem,
5)
podane w załącznikach liczby są zgodne z pozycjami bilansu i rachunku wyników,
6)
wyksięgowano z kont zapasowych różnice inwentaryzacyjne oraz odpisano należności nieściągalne i sporne na właściwe konta,
7)
rozliczenia wewnętrzno-branżowe zostały uzgodnione,
8)
bilans nie zawiera rezerw nie przewidzianych planem finansowym,
9)
bilans i rachunek wyników oraz wszystkie załączniki są podpisane przez dyrektora przedsiębiorstwa i głównego (starszego) księgowego.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, podpiszą: dyrektor i główny księgowy nadrzędnej jednostki organizacyjnej, dyrektor i główny (starszy) księgowy przedsiębiorstwa lub zakładu oraz delegaci organu finansowego i oddziału banku finansującego właściwych terenowo dla danego przedsiębiorstwa.
3.
Na zatwierdzonym bilansie należy zamieścić klauzulę następującej treści:

"Na podstawie protokołu Nr .......... z dnia .................... bilans niniejszy zamykający się sumą złotych .................... i rachunek wyników wykazujący zysk (stratę) w kwocie złotych .................... zatwierdza się .................... dnia ...................."

Klauzulę te podpiszą dyrektor i główny księgowy nadrzędnej jednostki organizacyjnej.

§  4.
Bilanse roczne i rachunki wyników przedsiębiorstw podległych bezpośrednio władzom naczelnym zatwierdza właściwa władza naczelna, przy czym przepisy § 3 mają odpowiednie zastosowanie.
§  5.
Zatwierdzenie rocznego bilansu i rachunku wyników powinno nastąpić nie później niż w ciągu dni 60 od daty ich złożenia nadrzędnej jednostce organizacyjnej.
§  6.
Nadrzędna jednostka organizacyjna przeprowadzi równocześnie z zatwierdzeniem bilansu i rachunku wyników podział wygospodarowanego przez przedsiębiorstwo zysku według zasad ustalonych w obowiązującym systemie finansowym.
§  7.
Nadrzędna jednostka organizacyjna, uprawniona do zatwierdzania rocznych bilansów i rachunków wyników, obowiązana jest zawiadomić o terminie rozpatrywania bilansów i rachunków wyników podległych przedsiębiorstw i zakładów właściwe terenowo dla danego przedsiębiorstwa organ finansowy i oddział banku finansującego. Zawiadomienie powinno być wysłane listem poleconym lub za pokwitowaniem co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania.
§  8.
Delegaci organu finansowego oraz oddziału banku finansującego biorą udział w zatwierdzeniu bilansów i rachunków wyników jednakże bez prawa głosu. Mogą oni:
1)
zgłaszać do protokołu swoje uwagi i wnioski,
2)
żądać przedłożenia uzupełniających danych celem wyjaśnienia budzących wątpliwości pozycji bilansowych i wynikowych,
3)
badać księgi rachunkowe i dokumenty pod względem formalnym i merytorycznym.
§  9.
1.
O zatwierdzeniu rocznego bilansu i rachunku wyników należy zawiadomić w ciągu 3 dni właściwy organ finansowy.
2.
Jeżeli organ finansowy nie zgłosi sprzeciwu na piśmie w ciągu 10 dni od daty otrzymania zawiadomienia, zatwierdzenie bilansu staje się prawomocne.
3.
Jeżeli jednostka, która bilans zatwierdziła, nie zajmie stanowiska wobec sprzeciwu organu finansowego w terminie następnych dni 10, obowiązana jest zarządzić sprostowanie kwestionowanych pozycji bilansu lub rachunku wyników.
§  10.
Jeżeli między jednostką zatwierdzającą a organem finansowym nastąpi różnica zdań co do uzasadnienia zgłoszonych wniosków, dotyczących sprostowania kwestionowanych pozycji bilansowych, decyzję ostateczną wyda właściwa władza naczelna w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  11.
Zarządzenie stosuje się odpowiednio do central spółdzielczo-państwowych i przedsiębiorstw zorganizowanych w formie spółek prawa handlowego z udziałem majątkowym Skarbu Państwa ponad 50%, z tym, że nie narusza ono przepisów szczególnych, dotyczących tych central i przedsiębiorstw w zakresie spraw objętych niniejszym zarządzeniem.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024