Obowiązek współdziałania w akcji ratowniczej straży pożarnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 29 stycznia 1951 r.
w sprawie obowiązku współdziałania w akcji ratowniczej straży pożarnych.

Na podstawie art. 13 ust 3 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 51) zarządza się, co następuje:
§  1.
Współdziałanie w akcji ratowniczej straży pożarnych polega na:
1)
niezwłocznym zaalarmowaniu przy ożyciu wszelkich dostępnych środków w razie wybuchu pożaru najbliższej straży pożarnej lub najbliższego organu Milicji Obywatelskiej albo służby bezpieczeństwa publicznego, a na terenie gmin - sołtysa, jako też na niezwłocznym zaalarmowaniu mieszkańców objętego lub zagrożonego pożarem budynku mieszkalnego względnie użytkowego;
2)
niezwłocznym przystąpieniu przez osoby, będące na miejscu lub w pobliżu pożaru, bez czekania na przybycie straży pożarnej, w sposób w danych warunkach możliwy, do akcji ratowniczej i do niesienia pomocy osobom zagrożonym; akcją ratunkową do czasu przybycia straży pożarnej kieruje znajdujący się na miejscu pożaru przedstawiciel Milicji Obywatelskiej, sołtys lub podsołtys, a w razie ich nieobecności - każdy, kto objął samorzutnie kierownictwo akcji;
3)
niezwłocznym wykonywaniu przez osoby będące na miejscu pożaru wszelkich zarządzeń, wydawanych przez kierującego akcją ratowniczą;
4)
udostępnieniu wszelkich dróg i gruntów do przejścia osób oraz przejazdu lub postoju pojazdów, biorących bezpośredni lub pośredni udział w akcji ratowniczej;
5)
użyczeniu urządzeń, mogących służyć do zaalarmowania straży pożarnych lub do akcji zwalczania pożaru;
6)
zezwoleniu na umieszczenie na nieruchomości urządzeń i przyrządów potrzebnych do akcji ratowniczej;
7)
przyjmowaniu na przechowanie uratowanego od pożaru mienia oraz udzielaniu tymczasowego schronienia pogorzelcom;
8)
dostarczaniu posiadanych środków przewozowych konnych i mechanicznych, potrzebnych dla przewozu na miejsce akcji straży pożarnych, sprzętu przeciwpożarowego, wody itp.;
9)
pełnieniu wart dla ochrony przeciwpożarowej.
§  2.
1.
Obowiązki wymienione w § 1 pkt 1, 2, 3 oraz 9 obciążają wszystkie osoby fizyczne na terenie miast i gmin, jeżeli nie są od nich wolne na podstawie §§ 3 i 6 niniejszego zarządzenia.
2.
Obowiązki wymienione w § 1 pkt 4, 5, 6, 7, 8 obciążają wszystkie osoby fizyczne i prawne oraz władze, instytucje i inne jednostki gospodarcze na terenie miast i gmin.
3.
Współdziałanie jednostek wojskowych oraz żołnierzy znajdujących się na służbie w akcji ratowniczej, określonej w § 1 pkt 2-8, następuje na podstawie decyzji dowódcy jednostki, który określa zakres i sposób współdziałania w granicach nie sprzeciwiających się istotnym interesom służby wojskowej.
4.
Żołnierze znajdujący się na służbie obowiązani są do wykonania obowiązku alarmowania, określonego w § 1 pkt 1, jeżeli nie pozostaje to w sprzeczności z ich obowiązkami służbowymi.
§  3.
Od obowiązków wymienionych w § 1 pkt 2 i 3 są zwolnione:
1)
osoby niezdolne do pełnienia tych obowiązków wskutek choroby, ułomności fizycznej albo psychicznej;
2)
kobiety w ciąży oraz w ciągu 6 tygodni po odbyciu połogu;
3)
matki i inne kobiety, sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do ukończonych lat 7;
4)
osoby nieletnie do lat 16;
5)
osoby, które ukończyły 60 lat życia.
§  4.
1.
Prezydia gminnych oraz miejskich rad narodowych, na wniosek komendanta straży pożarnej wyznaczą właścicieli i użytkowników pojazdów konnych i mechanicznych środków transportowych do pogotowia przewozu straży pożarnej i sprzętu przeciwpożarowego na miejsce akcji ratunkowej i z powrotem. Jednocześnie prezydia rad narodowych określą, kiedy, w jakich warunkach i do jakiego miejsca wyznaczony właściciel lub użytkownik środków transportowych obowiązany jest je dostarczyć.
2.
Komendant straży pożarnej lub inna osoba kierująca oddziałem straży pożarnej może w czasie pożaru zajmować siłę pociągową i konieczne środki transportowe dla przewozu straży pożarnej i sprzętu przeciwpożarowego oraz wody, jeśli jest to niezbędne dla akcji przeciwpożarowej, a będące w rozporządzeniu środki okażą się niewystarczające.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do jednostek wojskowych oraz siły pociągowej, środków transportowych i sprzętu przeciwpożarowego znajdujących się w ich posiadaniu.
§  5-7. 1
(uchylone).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5-7 uchylone przez § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 1962 r. w sprawie zasad powoływania wart przeciwpożarowych (Dz.U.62.52.250) z dniem 13 października 1962 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-11.166

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obowiązek współdziałania w akcji ratowniczej straży pożarnych.
Data aktu: 29/01/1951
Data ogłoszenia: 16/02/1951
Data wejścia w życie: 16/02/1951