Zagospodarowanie użytków rolnych w obrębie miast i terenów bezpośrednio przyległych.

UCHWAŁA NR 828
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 grudnia 1951 r.
w sprawie zagospodarowania użytków rolnych w obrębie miast i terenów bezpośrednio przyległych.

W celu dodatkowego przysporzenia ziemiopłodów i owoców przez wykorzystanie pod uprawę w miastach i osiedlach terenów dotychczas gospodarczo należycie nie wykorzystanych oraz w celu zapewnienia szerokim rzeszom ludności pracującej bezpośrednich korzyści z tej uprawy - Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
Prezydia miejskich rad narodowych przystąpią bezzwłocznie do zakładania stałych pracowniczych ogrodów działkowych na terenach przewidzianych na ten cel w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz do zakładania czasowych ogrodów pracowniczych na terenach przewidzianych na inne cele, o ile realizacja tych celów nie nastąpi przed upływem 3 lat.
§  2.
Pracownicze ogrody działkowe zakładane będą na zasadach określonych w ustawie z dnia 9 marca 1949 r. o pracowniczych ogrodach działkowych (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 117).
§  3.
Niezależnie od zakładania ogrodów działkowych stałych i czasowych na większych obszarach nakłada się obowiązek rolniczego wykorzystania wszystkich innych terenów, jak: nie zabudowanych placów budowlanych, parcel, działek itp., które w ciągu najbliższych 3 lat nie będą wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem.
§  4.
Na terenach stanowiących własność osób prywatnych, a nie zagospodarowanych, o ile nie zostaną one dobrowolnie przekazane przez właścicieli na cele czasowych ogrodów działkowych, a są niezbędne dla urządzenia tych ogrodów, oraz na terenach określonych w § 3 mogą być ustanawiane ograniczone prawa rzeczowe w trybie dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438).
§  5.
1.
Zagospodarowanie terenów przeznaczonych na ogrody działkowe nastąpi w trybie określonym w ustawie z dnia 9 marca 1949 r. o pracowniczych ogrodach działkowych, rolnicze zaś wykorzystanie terenów określonych w § 3 powierzone będzie przez prezydia właściwych rad narodowych instytucjom i organizacjom społecznym, zorganizowanym grupom i zespołom członków związków zawodowych oraz osobom prywatnym.
2.
Szczegółowe warunki zagospodarowania określi umowa.
§  6.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami wyda odpowiednie zarządzenia określające szczegółowo organizację prac związanych z zakładaniem pracowniczych ogrodów działkowych.
§  7.
1.
Nakłada się obowiązek na prezydia wojewódzkich rad narodowych, aby w porozumieniu z odpowiednimi okręgowymi radami związków zawodowych, organizacjami politycznymi, społecznymi i młodzieżowymi oraz instytucjami kulturalnymi spopularyzowały na swoich terenach za pośrednictwem radia, prasy itp. masową akcję uprawy ogrodów działkowych.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych sprawują kontrolę nad wykorzystywaniem odpowiednich terenów na cele ogrodów działkowych oraz wszystkich gospodarczo nie użytkowanych terenów przeznaczonych w myśl § 3 na cele wykorzystania rolniczego.
§  8.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych w terminie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszej uchwały zrewiduje i uzupełni "Tymczasowe normatywy urbanistyczne dla projektowania miast i osiedli" w zakresie norm dla realizacji ogrodów działkowych.
§  9.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Gospodarki Komunalnej uzgodni i wydzieli w planach zagospodarowania przestrzennego tereny, na których w przyszłości powstaną stałe pracownicze ogrody działkowe, w oparciu o normy, o których mowa w § 8, z uwzględnieniem wykorzystania dla tego celu w pierwszym rzędzie gruntów nie wykorzystanych dostatecznie pod uprawę rolną.
§  10.
Minister Budownictwa Przemysłowego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Gospodarki Komunalnej i po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych wyda w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszej uchwały przepisy ustalające wielkość obszarów niezbędnych dla urządzenia pracowniczych ogrodów działkowych przy planowaniu nowych obiektów przemysłowych.
§  11.
Właściwi ministrowie wydadzą zarządzenia regulujące zadania i odpowiedzialność dyrektorów podległych im przedsiębiorstw i zakładów pracy, zatrudniających ponad 200 osób, w zakresie zakładania i wykorzystania ogrodów działkowych.
§  12.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych ustali wykaz zasadniczych urządzeń, niezbędnych dla założenia ogrodu działkowego o określonej ilości działek oraz kosztorysy wzorcowe i przedłoży je do zatwierdzenia Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  13.
Minister Gospodarki Komunalnej przedłoży Prezydium Rządu w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszej uchwały uzgodniony z właściwymi ministrami i Centralną Radą Związków Zawodowych plan zagospodarowania użytków rolnych w obrębie miast i terenów bezpośrednio przyległych.
§  14.
Minister Rolnictwa określi sposób zaopatrzenia użytkowników ogrodów działkowych przez podległe jednostki terenowe w potrzebne nawozy sztuczne, nasiona, drzewka owocowe i ozdobne oraz krzewy i sadzonki.
§  15.
Centralna Rada Związków Zawodowych zapewni pełną opiekę w zakresie pomocy instrukcyjnej i agrotechnicznej oraz w zakresie zorganizowania zaopatrzenia użytkowników w potrzebne urządzenia, nawozy, nasienie itp.
§  16.
Właściwi ministrowie wydadzą po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządzenia wykonawcze do niniejszej uchwały w terminie trzech miesięcy od dnia jej ogłoszenia.
§  17.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim ministrom.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-102.1483

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zagospodarowanie użytków rolnych w obrębie miast i terenów bezpośrednio przyległych.
Data aktu: 01/12/1951
Data ogłoszenia: 21/12/1951
Data wejścia w życie: 21/12/1951