Akcja siewna jesień 1950 r. i wiosna 1951 r.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 26 lipca 1950 r.
o akcji siewnej jesień 1950 r. i wiosna 1951 r.

Zbliżający się okres jesiennej akcji siewnej stawia przed rolnictwem zagadnienie dobrego przygotowania i mobilizacji wszystkich dostępnych sił i środków w celu szybkiego i sprawnego przeprowadzenia siewów i orek przedzimowych, decydujących o przyszłych plonach.
Tegoroczna wiosenna akcja siewna - pierwsza w rolnictwie szeroko zaplanowana akcja sprowadzająca do gromady zadania produkcyjne - została, pomimo pewnych niedociągnięć, przeprowadzona z powodzeniem i wykazała, że wbrew oporowi bogaczy wiejskich - szerokie masy chłopów mało- i średniorolnych przez przyjęcie zadań produkcyjnych dla gromad i terminowe ich wykonanie - włączają się czynnie do gospodarki planowej.

Jednym z zasadniczych doświadczeń tegorocznej wiosennej akcji siewnej, opartym na licznych wypowiedziach chłopów na zebraniach gromadzkich, okazała się potrzeba postawienia zadań produkcyjnych na akcję siewną jesienną i wiosenną łącznie. Takie postawienie zadań pozwala bowiem każdemu chłopu na właściwe zaplanowanie powierzchni zasiewów i na przygotowanie odpowiednich stanowisk pod rośliny, na właściwe zastosowanie obornika i nawozów sztucznych. Dlatego też tegoroczna uchwała o akcji siewnej obejmuje po raz pierwszy zadania produkcyjne z uwzględnieniem upraw kontraktowanych na zasiewy jesienne 1950 r. i wiosenne 1951 r.

Zadania te stawiają przed rolnictwem szereg ważnych zagadnień, takich jak powiększenie powierzchni zasiewów pszenicy, jęczmienia, kultur technicznych, dalsze ulepszanie uprawy gleby między innymi przez szersze niż dotychczas stosowanie głębokich orek przedzimowych, lepsze, racjonalniejsze nawożenie, pełniejsze wykorzystanie sprzętu mechanicznego, powiększenie obszaru upraw kontraktowanych, dalsza likwidacja odłogów i ugorów.

Zadania te są szczególnie ważne na tle zadań postawionych rolnictwu, w planie 6-letnim, który przewiduje między innymi wzrost produkcji roślinnej o 39% oraz wzrost produkcji zwierzęcej o 68% w sześcioleciu.

Dla wykonania tych zadań konieczna jest pełna mobilizacja wszystkich sił i środków. W celu mobilizacji milionów chłopów, robotników rolnych, członków spółdzielni produkcyjnych, pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych, Państwowych Ośrodków Maszynowych, Spółdzielczych Ośrodków Maszynowych, Technicznej Obsługi Rolnictwa, pracowników administracji rolnej oraz innych władz i instytucji, związanych z przeprowadzeniem akcji siewnej, należy jeszcze szerzej niż na wiosnę organizować zebrania gromadzkie na wsi oraz narady produkcyjna w P.G.R., w spółdzielniach produkcyjnych, P.O.M., S.O.M., T.O.R., aby doprowadzić zadania jesiennej akcji siewnej do jej bezpośrednich wykonawców. Należy w pełni wykorzystać wszystkie możliwości, wynikające z dekretu o pomocy sąsiedzkiej, aby zapewnić masom mało- i średniorolnych chłopów możność szybkiego i sprawnego przeprowadzenia siewów.

Ze swej strony Państwo Ludowe pomagać będzie w realizacji jesiennej akcji siewnej przez wielomiliardowe kredyty, dziesiątki tysięcy ton doborowego materiału siewnego, setki tysięcy ton nawozów sztucznych, pomoc w traktorach i maszynach.

Biorąc pod uwagę doświadczenia wiosennej akcji siewnej oraz zadania rolnictwa w jesiennej akcji siewnej roku 1950 i wiosennej akcji siewnej roku 1951 Prezydium Rządu postanawia, co następuje:

I.

Zadania produkcyjne.

(jesień 1950 r. - wiosna 1951 r.)
1.
Przyjąć do zatwierdzającej wiadomości łączny obszar zasiewów na jesień 1950 r. oraz na wiosnę 1951 r. na powierzchni 15,5 mln ha, z tym że powierzchnia zasiewów na jesień 1980 r. wyniesie 6.386 tys. ha - w tym P.G.R. - 529 tys. ha, a na wiosnę 1951 r. 9.120 tys. ha - w tym P.G.R. - 961 tys. ha - według szczegółowego podziału obszaru zasiewów na jesień i wiosnę.
2.
Przyjąć do zatwierdzającej wiadomości, że do obszaru zasiewów, wymienionego w pkt 1, wchodzą następujące powierzchnie upraw kontraktowanych: na jesień 1950 r. - 117.800 ha i na wiosnę 1951 r. 1.015.021 ha oraz 42 tys. ton owoców.
3.
W celu zabezpieczenia terminowego rozpoczęcia jesiennej akcji siewnej oraz w celu umożliwienia rolnikom właściwego zagospodarowania obsiewanego przez nich areału, zastosowania prawidłowych płodozmianów i doboru właściwych stanowisk, zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz wojewódzkie, powiatowe i gminne rady narodowe do sprowadzenia zadań produkcyjnych (na jesienną i wiosenną akcję siewną) do poszczególnych gromad w terminie do dnia 15 sierpnia br. według terminarza odpraw ustalonego instrukcją, którą wyda Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych.

Wszystkie wyżej wymienione odprawy odbędą się przy udziale przedstawicieli partii politycznych, Związku Samopomocy Chłopskiej, oddziału Banku Rolnego, C.R.S. "Samopomoc Chłopska", Ligi Kobiet, Z.M.P.

4.
Aparat rolny wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych w ścisłym współdziałaniu z partiami politycznymi oraz aparatem Związku Samopomocy Chłopskiej, C.R.S. "Samopomoc Chłopska" i organizacji społecznych przeprowadzi w terminie 8-15 sierpnia br. zebrania gromadzkie, na których zostaną przedyskutowane i przyjęte całoroczne zadania produkcyjne.
5.
Załącznikiem do zadań produkcyjnych jesienno-wiosennej akcji siewnej, który zostanie przedyskutowany i przyjęty na zebraniach gromadzkich, będą zadania w dziedzinie wykonania orek przedzimowych, z tym że w celu polepszenia struktury glebowej i podwyższenia plonów z ha stawia się jako mobilizujące zadania dla wszystkich gromad na terenie całego kraju terminowe przeprowadzenie orek przedzimowych na całej powierzchni, przewidzianej pod zasiewy wiosenne 1951 r. Jednocześnie uwzględniając możliwości poszczególnych województw w zależności od ilości siły pociągowej i sprzętu - stawia się zadanie przeprowadzenia głębokich orek przedzimowych na możliwie największej powierzchni.
6.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, aparat rolny wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych przy współudziale partii politycznych i Związku Samopomocy Chłopskiej oraz Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - Spółdzielcze Ośrodki Maszynowe do mobilizowania wszystkich niezbędnych środków dla przeprowadzenia orek przedzimowych ze szczególnym uwzględnieniem orek głębokich.
7.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do ustalenia najwłaściwszych terminów rozpoczęcia i zakończenia siewów jesiennych, a wojewódzkie, powiatowe i gminne rady narodowe zobowiązać do czuwania nad dotrzymywaniem tych terminów.

II.

Likwidacja odłogów.

(jesień 1950 r. - wiosna 1951 r.)
1.
Przyjąć do zatwierdzającej wiadomości plan likwidacji odłogów i ugorów na powierzchni 260 tys. ha, które to obszary zostaną włączone do planu zasiewów na rok 1950/1951.
2.
Ponadto przewiduje się zlikwidowanie 62,5 tys. ha ugorów i odłogów wtórnych.
3.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz aparat rolny wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych do przekazania w użytkowanie odłogów i ugorów:
a)
P.G.R.-om,
b)
zespołom uprawowym,
c)
spółdzielniom produkcyjnym,
d)
indywidualnym gospodarstwom,
e)
instytucjom i organizacjom (Z.S.Ch., gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska").

Gminne rady narodowe prowadzić będą również akcję we własnym zakresie działania.

4.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz aparat rolny wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych, aby przy współudziale partii politycznych, Związku Samopomocy Chłopskiej organizował w pierwszym rzędzie zespoły uprawowe jako najbardziej właściwą formę zagospodarowania odłogów i ugorów.

III.

Pomoc sąsiedzka.

(jesień 1950 r.)
1.
Zobowiązać wojewódzkie, powiatowe, gminne rady narodowe oraz Związek Samopomocy Chłopskiej, aby w oparciu o przepisy dekretu o pomocy sąsiedzkiej w rolnictwie przystąpiły natychmiast do zorganizowania akcji planowej pomocy sąsiedzkiej, kontrolowania jej przebiegu oraz wyciągania konsekwencji w stosunku do uchylających się od wykonania postanowień dekretu i aby dołożyły wszelkich starań celem najpełniejszego wykorzystania wszystkich możliwości pomocy sąsiedzkiej dla sprawnego i szybkiego przeprowadzenia upraw i zasiewów w gospodarstwach mało- i średniorolnych chłopów.
2.
Zobowiązać wojewódzkie, powiatowe i gminne rady narodowe oraz Związek Samopomocy Chłopskiej do przestrzegania, aby ceny ustalone za świadczenia w zakresie pomocy sąsiedzkiej opierały się na rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 5 marca 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 11, poz. 88),
3.
Plany pomocy sąsiedzkiej powinny być rozważane na zebraniach gromadzkich w powiązaniu z zadaniami produkcyjnymi dla gromady i planami prac właściwych terenowo S.O.M.-ów.
4.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, wojewódzkie, powiatowe i gminne rady narodowe do pełnego wykorzystania wszystkich istniejących siewników S.O.M. oraz siewników we władaniu indywidualnych rolników w ramach planowej pomocy sąsiedzkiej, celem wykonania obsiewów w akcji jesiennej i wiosennej siewnikami na co najmniej 70% powierzchni zasiewów roślin kłosowych i motylkowych.

IV.

Kontraktacja.

(jesień 1950 r.)
1.
Przyjąć do zatwierdzającej wiadomości:
a)
plan kontraktowania produkcji roślinnej w jesieni 1950 r. na łącznej powierzchni 117.800 ha;
b)
warunki umów na rok 1950/1951 na zasiew i dostawę kwalifikowanych nasion zbóż ozimych, wyki ozimej, ziół kontraktowanych jesienią 1950 r. i wikliny;
c)
plan zaopatrzenia akcji kontraktowania w jesieni 1950 r. w materiał siewny i nawozy sztuczne;
d)
plan finansowania akcji kontraktowania w jesieni 1950 r.
2.
Zlecić przeprowadzenie kontraktowania na jesień 1950 r.:
a)
kwalifikowanych nasion zbóż ozimych i wyki - Centrali Nasiennej;
b)
ziół - Centrali Zielarskiej;
c)
wikliny - Centrali Przemysłu Artystycznego i Ludowego.
3.
Upoważnić Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Handlu Wewnętrznego do zatwierdzenia instrukcji uprawowych i odbioru.
4.
Przyjąć do zatwierdzającej wiadomości zasady trybu planowania, organizacji, zaopatrzenia i sprawozdawczości akcji kontrakcyjnej na jesień 1950 r.
5.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz zainteresowanych Ministrów, aby plany kontraktacji na jesień 1950 r. były rozpatrywane na gromadach łącznie z zadaniami produkcyjnymi, tj. pomiędzy 5-15.VIII.1950 r.

V.

Zaopatrzenie w nawozy sztuczne.

(jesień 1950 r.)
1.
Przyjąć do zatwierdzającej wiadomości plan operatywny zaopatrzenia rolnictwa w nawozy sztuczne dla jesiennej akcji siewnej w ogólnej ilości 598.068 ton oraz 110.456 ton wapna nawozowego, z tym że z ogólnej puli przeznaczonej na sezon jesienny gospodarstwa państwowe otrzymają 176.565 ton nawozów sztucznych i 38.670 ton wapna nawozowego.
2.
Przyjąć do zatwierdzającej wiadomości: plan rozdziału nawozów sztucznych oraz wapna nawozowego przez C.R.S. "Samopomoc Chłopska" oraz plan rozdziału nawozów sztucznych dla upraw kontraktowanych i spółdzielni produkcyjnych w sezonie jesiennym 1950 r.
3.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych i aparat terenowy wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych do stałej kontroli i czuwania nad zaopatrzeniem gminnych spółdzielni w nawozy sztuczne, oraz Ministra Handlu Wewnętrznego do dopilnowania terminowego i całkowitego rozprowadzenia nawozów sztucznych.
4.
Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do wydania w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych zarządzeń nakazujących Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" terminowe sygnalizowanie stanu rozprowadzenia nawozów.
5.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz aparat rolny wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych do przeprowadzenia systematycznej kontroli oraz natychmiastowego sygnalizowania stwierdzonych braków lub nadwyżek nawozów.

VI.

Materiał siewny.

(jesień 1950 r.)
1.
Przyjąć do zatwierdzającej wiadomości, że:
a)
na zasiew zbóż kwalifikowanych w spółdzielniach produkcyjnych oraz u mało- i średniorolnych chłopów przeznacza się ogółem 66.904 ton materiału siewnego, z czego przypada:

na pszenicę - 20.300 ton,

na żyto - 45.700 ton,

na jęczmień - 868 ton,

na wykę - 36 ton,

b)
wyżej wymieniony materiał siewny dostarczony będzie przez: P.G.R. z rezerwy nasiennej na rok 1950 z produkcji 1949 r. - 4.998 ton i z produkcji roku 1950 - 52.790 ton, razem - 57.788 ton

oraz przez bloki nasienne z produkcji 1950 r. w ilości 9.116 ton.

2.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, aby P.G.R. dostarczyły spółdzielniom produkcyjnym oraz mało- i średniorolnym chłopom przypadające ilości kwalifikowanego materiału siewnego z ostatecznym terminem załadunku do 1.IX.1950 r. z uwzględnieniem załadunku w pierwszej kolejności materiału siewnego, przeznaczonego dla województw: olsztyńskiego, lubelskiego, rzeszowskiego oraz górskich powiatów województwa krakowskiego i wrocławskiego.
3.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do zapewnienia dostawy materiału siewnego z bloków nasiennych, przeznaczonego dla spółdzielni produkcyjnych oraz mało- i średniorolnych chłopów w terminie do 1.IX.1950 r. z zachowaniem pierwszej kolejności dostępu dla materiału siewnego przeznaczonego dla województw: olsztyńskiego, białostockiego, lubelskiego, rzeszowskiego oraz górskich powiatów województwa krakowskiego i wrocławskiego.
4.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, aby P.G.R. zatrzymały ze zbioru roku 1950 rezerwę 6 tys. ton pszenicy jednolito-odmianowej oraz 4 tys. ton żyta jednolito-odmianowego z przeznaczeniem na akcję siewną na jesień 1951 r., z tym że ilości te po uprzednim zbadaniu przez stację oceny nasion zostaną postawione przez P.G.R. do dyspozycji Centrali Nasiennej w czasie 1.VI. - 1.VII.1951 r.
5.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do zlecenia Centrali Nasiennej jako przedsiębiorstwu kontraktującemu - przeprowadzenia kontraktacji zbóż kwalifikowanych za pośrednictwem G.S. i P.Z.G.S. i przyjąć do zatwierdzającej wiadomości wzór umowy plantacyjnej.
6.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do wykupu przez Centralę Nasienną materiału siewnego kwalifikowanego w III kwartale 1951 r. z areału zakontraktowanego w 1950 r.

VII.

Zaopatrzenie w środki ochrony roślin.

(jesień 1950 r.)
1.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, wojewódzkie, powiatowe i gminne rady narodowe, państwową administrację rolną oraz wojewódzkie, powiatowe i gminne komitety ochrony roślin do uruchomienia względnie zorganizowania gminnych punktów zaprawiania ziarna w terminie do dnia 1 sierpnia 1950 r., dopilnowania zaprawiania ziarna siewnego pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego, potrzebnych do obsiania całego areału przewidzianego planem, oraz do podjęcia w okresie jesiennym 1950 r. wszelkich środków zmierzających do likwidacji gryzoni polnych, jako to: dopilnowanie zbiórki pszenicy od rolników i dostawy do punktów zatruwania w terminie najdalej do 15.VIII.1950 r., dokładne określenie obszarów opanowanych przez myszy i stopnia nasilenia tychże, zorganizowanie w porę oraz ścisła kontrola akcji odmyszania.
2.
Zobowiązać Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" do terminowego zaopatrzenia swych terenowych placówek w odpowiednie ilości zapraw suchych oraz fosforku cynku, jako też do doprowadzenia do punktów zatruwania i rozprowadzania zatrutego ziarna w terenie przy pomocy swego aparatu terenowego.
3.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, aby Państwowy Instytut Weterynaryjny wyprodukował w odpowiednim terminie potrzebne ilości kultur tyfusu mysiego - na wypadek konieczności użycia tego środka.
4.
Zobowiązać Ministra Zdrowia do ścisłej współpracy z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych w zakresie zwalczania myszy polnych przy pomocy kultur tyfusu mysiego.

VIII.

Kredyty. 1

(jesień 1950 r.)
1.
Zobowiązać Ministra Finansów do uruchomienia kredytów:
a)
krótkoterminowego w wysokości do 750.000.000 zł na zakup materiału siewnego, na prace maszynowe P.O.M. i S.O.M. oraz prace w ramach pomocy sąsiedzkiej - dla spółdzielni produkcyjnych i gospodarstw mało- i średniorolnych chłopów,
b)
krótkoterminowego kredytu w wysokości do 750.000.000 zł na zakup kwalifikowanego materiału siewnego - dla spółdzielni produkcyjnych oraz mało- i średniorolnych chłopów,
c)
21-miesięcznego kredytu w wysokości do 300.000.000 zł na zagospodarowanie ugorów i odłogów dla spółdzielni produkcyjnych oraz mało- i średniorolnych chłopów, zespołów uprawowych, instytucji i organizacji wymienionych w dziale II - pkt 3e, z tym że kredyt na likwidację ugorów wyniesie 8.000 zł na 1 ha, a na likwidację odłogów 12.000 zł na 1 ha. Zasady i warunki kredytowania ustali Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych,
d)
dla Centrali Nasiennej z przeznaczeniem dla aparatu skupującego i rozprowadzającego materiał siewny w wysokości 1.889.362 tys. zł na zakup 66.904 ton materiału siewnego kwalifikowanego z terminem uruchomienia 1 lipca 1950 r., a terminem spłaty 31 grudnia 1950 r.
e)
dla Centrali Nasiennej na zaliczkowanie 115.100 ha plantacji, zgodnie z ustalonymi w umowie warunkami - w wysokości 832.000 tys. zł z terminem uruchomienia 1 sierpnia 1950 r. i terminem spłaty 31 grudnia 1951 r.
f)
dla Centrali Zielarskiej na zaliczkowanie plantacji i wykup, zgodnie z ustalonymi w umowie warunkami - w wysokości 15.000.000 zł z terminem uruchomienia:

III kwartał 1950 r. - 12.000.000 zł

IV kwartał 1950 r. - 3.000.000 zł

g)
pkt. g) dla Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego na zaliczkowanie plantacji i wykup, zgodnie z ustalonymi w umowie warunkami - w wysokości 48.900.000 zł z terminem uruchomienia:

III kwartał 1950 r. - 7.500.000 zł

IV kwartał 1950 r. - 41.400.000 zł.

2.
Minister Finansów ustali w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych sposób pokrycia następujących kosztów kontraktacji prowadzonej przez Centralę Nasienną:
a)
wynagrodzenie wyróżniających się mężów zaufania - 10.000 tys. zł,
b)
druki i umowy,
c)
koszty kontraktacji oraz oprocentowanie zaliczek dla plantatorów,
d)
koszty obrotu materiałem niekontraktowanym, z tym że punkty b), c), d) zostaną pokryte w ramach realizowanego planu finansowo-gospodarczego Centrali Nasiennej.
3.
Zobowiązać Ministra Finansów do uruchomienia na poczet dodatkowych kredytów:
a)
kwoty 170.316 tys. zł na pokrycie spółdzielniom kosztów dystrybucji od 57.788 ton materiału siewnego, pochodzącego od P.G.R.,
b)
kwoty 21.748 tys. zł na pokrycie spółdzielniom kosztów skupu i dystrybucji od 9.116 ton materiału siewnego pochodzącego z bloków nasiennych.
4.
Upoważnić Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do pokrycia w ramach budżetu kosztów przerzutu do 1500 czynnych siewników S.O.M.

IX.

Zaopatrzenie.

(jesień 1950 r.)
1.
Zobowiązać Ministra Przemysłu Ciężkiego:
a)
do terminowych dostaw, zgodnie z planem produkcji następującego sprzętu rolniczego: 1.360 ciągników sukcesywnie do dnia 15 października br., 1.000 siewników zbożowych i 350 siewników nawozowych do dnia 20 sierpnia br., 15.000 pługów, 45.000 bron, 400 wałów sukcesywnie do 1 października br. Wymieniony sprzęt przeznacza się dla P.G.R., P.O.M., S.O.M. oraz C.R.S. (dla indywidualnych gospodarstw),
b)
do wykonania w terminach umownych zamówień Centrali Zaopatrzenia T.O.R. i C.R.S. - Wydział Towarów Przemysłowych,
c)
do dostarczenia z produkcji krajowej sukcesywnie w terminie do dnia 15 sierpnia br. 100 ton zaprawy suchej (z czego 25 ton dla P.G.R.) oraz do dostarczenia do dnia 1.IX.1950 r. co najmniej 10 ton fosforku cynku (z czego 4 tony dla Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych, 1 tona dla P.G.R. oraz 5 ton do sprzedaży wolnorynkowej),
d)
do zakończenia w terminie do dnia 1.IX.br. remontu samochodów - warsztatów, wykonywanego przez "Motozbyt".
2.
Zobowiązać Ministra Handlu Zagranicznego:
a)
do zakończenia w przewidzianym terminie importu 161.250 ton nawozów potasowych oraz do dokonania importu nawozów fosforowych w ilościach przewidzianych planem gospodarczym na jesień 1950 r., powiększonych o niedobór wynikły z niewykonania planu produkcji krajowej,
b)
do dokonania importu w terminie do dnia 1 sierpnia br. 240 ton zapraw suchych do ziarna,
c)
do dokonania w terminach umownych importu 1.870 ciągników i 400 siewników zbożowych (traktorowych).
3.
Zobowiązać Ministra Leśnictwa, aby "Paged" zaopatrzył rolnictwo w drzewo twarde w ilościach niezbędnych dla doprowadzenia do pełnej użyteczności środków transportowych, wozów itp.
4.
Zobowiązać Ministrów: Leśnictwa oraz Handlu Wewnętrznego do uwzględnienia w pierwszej kolejności zapotrzebowań związanych z jesienną akcją siewną na drzewo iglaste z przyznanej na wolny rynek puli materiałowej.
5.
Zobowiązać Centralny Urząd Drobnej Wytwórczości do uruchomienia w terminie do dnia 20 sierpnia br. jednego punktu masowej produkcji trutek do tępienia gryzoni polnych.

X.

Państwowe Gospodarstwa Rolne.

(jesień 1950 r.)

Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do dopilnowania przygotowań i przeprowadzenia jesiennej akcji siewnej i orek zimowych przez Państwowe Gospodarstwa Rolne. W związku z tym P.G.R.:

1)
w terminie do dnia 5 sierpnia opracują szczegółowe plany jesiennej akcji siewnej i orek zimowych dla każdego zespołu i gospodarstwa, a następnie omówią powyższe plany ze wszystkimi robotnikami i pracownikami P.G.R. na specjalnie w tym celu zwołanych naradach, określając funkcje każdej brygady, robotnika i pracownika biorącego udział w powyższej akcji;
2)
zakończą w terminie do dnia 1 sierpnia przygotowania sprzętu uprawowego i siewnego; w tymże terminie zaopatrzą się w materiały pędne i smary, części zamienne, chemikalia do zaprawiania całej ilości wysiewanego ziarna;
3)
powiększą plan zasiewów jesiennych, przewidywanych w planie na rok 1950:

żyta z 332.000 na 343.000 ha,

pszenicy z 114.000 na 118.000 ha,

jęczmienia ozimego z 21.000 na 23.000 ha,

rzepaku z 32.000 na 35.000 ha,

innych kultur ozimych na plon główny z 6.000 na 10.000 ha,

razem: z 505.000 do 529.000 ha,

przy czym obsieją 7.813 ha zbożami w stopniu superelit, 120.362 ha elitami i oryginałami, pozostałą ilość pierwszymi i drugimi odsiewami;

4)
zakończa siewy jesienne wg zatwierdzonego przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych terminu podjętych zobowiązań;
5)
wprowadzą do akcji siewnej 5.700 siewników nawozowych, 8.600 siewników do zboża, z tym że normy dla wymienionych maszyn będą stosowane wg układu zbiorowego pracy;

W akcji orek jesiennych będzie użytych traktorów 7.000, koni 25.000, przy czym norma dzienna dla każdego typu traktora i dla 1 pary koni będzie stosowana ściśle według układu zbiorowego pracy;

6)
głębokie orki zimowe zostaną wykonane na powierzchni 885.000 ha w następujących terminach: w białostockim. olsztyńskim i rzeszowskim od 1.IX. do 15.XI., w pozostałych województwach od 15.IX. do 30.XI;
7)
nawiozą obornikiem pod zasiewy ozime 42.700 ha, na co zużyją 894.500 ton obornika. Wywiozą pod orki zimowe pod zasiewy jare 2.284.000 ton obornika na powierzchnię 107.300 ha,
8)
odstawią do Centrali Nasiennej następujące ilości nasion kwalifikowanych: pszenicy ozimej w stopniu oryginału i 1-go odsiewu 16.300 ton, żyta w stopniu oryginału i 1-go odsiewu 40.700 ton, jęczmienia ozimego oryginału 273 ton, 1-go odsiewu 515 ton - ściśle według ustalonych standardów oraz w ściśle określonym terminie;
9)
zorganizują obsługę mechaniczną sprzętu, która zapewniłaby jego sprawne działanie bez przestojów;
10)
przeprowadzą we własnym zakresie akcie zaprawiania całego ziarna siewnego oraz akcję tępienia gryzoni;
11)
organa kontroli P.G.R. dokonują kontroli przygotowań do jesiennej akcji siewnej na 15 dni przed rozpoczęciem zasiewów żyta.

XI.

Spółdzielnie Produkcyjne.

(jesień 1950 r.)

Setki powstałych w ubiegłych i bieżącym roku spółdzielni produkcyjnych wykazały w toku przeprowadzanych kampanii rolnych wyższość zbiorowej gospodarki nad indywidualną.

Przezwyciężając przeszkody, jakie starał się nagromadzić wróg klasowy na drodze rozwoju spółdzielni produkcyjnych, osiągnęły one lepsze wyniki, niż niezrzeszeni chłopi.

Decydującą rolę w walce o umocnienie spółdzielni produkcyjnych odegrały Państwowe Ośrodki Maszynowe. Dzięki ich organizacyjnej, technicznej i agronomicznej pomocy spółdzielnie produkcyjne dokonały siewów i prowadzą żniwa szybko i sprawnie.

W celu zapewnienia należytego przeprowadzenia jesiennej akcji siewnej i orek zimowych w spółdzielniach produkcyjnych Prezydium Rządu postanawia:

1.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych i aparat rolny prezydiów rad narodowych do:
a)
udzielania pomocy zarządom spółdzielni produkcyjnych w zestawieniu planów akcji siewnej i organizacji grup i brygad polowych, tak by walne zebrania członków spółdzielni zatwierdziły te plany do 10 sierpnia br.,
b)
skierowania celem udzielenia pomocy agronomów P.O.M. do spółdzielni obsługiwanych przez P.O.M., a do pozostałych spółdzielni najlepszych agronomów wydziałów rolnictwa, względnie w wyjątkowych wypadkach także agronomów P.G.R.,
c)
przedłożenia do wiadomości prezydiów powiatowych rad narodowych planów jesiennej akcji siewnej w spółdzielniach produkcyjnych, uwzględniających najpilniejsze wykorzystanie żywej siły pociągowej i maszyn spółdzielni produkcyjnych, właściwe rozstawienia brygad P.O.M., oraz parku maszynowego S.O.M. i P.G.R. w terenach nie objętych zasięgiem P.O.M.,
d)
zapewnienia, by siew i orkę jesienną w poszczególnych spółdzielniach wykonywali w zasadzie ci sami traktorzyści, którzy pracowali w danych spółdzielniach w poprzednich akcjach,
e)
przeprowadzenia siewu jesiennego w spółdzielniach produkcyjnych wyłącznie siewnikami z maksymalnym użyciem jednolitego oraz kwalifikowanego, sprawdzonego na kiełkowanie i zaprawionego ziarna siewnego na odpowiednich dla poszczególnych kultur stanowiskach z racjonalnym stosowaniem nawozów mineralnych,
f)
zabezpieczenia przeprowadzenia głębokiej orki jesiennej na całej powierzchni, przeznaczonej pod uprawy jare 1951 r., zapewniając wywóz na pole całego zapasu obornika oraz przyoranie obornika i poplonów jesienią pod okopowe 1951 r.,
g)
dopilnowania terminowego zawarcia umów miedzy spółdzielniami produkcyjnymi i P.O.M. lub S.O.M., względnie P.G.R., stosownie do planów zatwierdzonych przez ogólne zebranie,
h)
zobowiązania P.G.R., P.O.M., S.O.M. i T.O.R. do okazania spółdzielniom produkcyjnym pomocy w remoncie ich maszyn i narzędzi,
i)
zabezpieczenia terminowej dostawy do spółdzielni produkcyjnych niezbędnych ilości kwalifikowanego ziarna siewnego, nawozów sztucznych i zapraw nie później, niż na 15 dni przed początkiem siewu oraz udostępnienie spółdzielniom kredytów obrotowych na akcję siewną i zobowiązanie agronomów opiekujących się poszczególnymi spółdzielniami produkcyjnymi do okazania im pomocy we wprowadzeniu norm pracy i dniówek obrachunkowych, zwiększających wydajność pracy oraz dochody spółdzielni i jej członków.
2.
Zobowiązać C.R.S. "Samopomoc Chłopska" do:
a)
udzielenia pomocy zarządom spółdzielni produkcyjnych w uporządkowaniu rachunkowości przed rozpoczęciem jesiennej akcji siewnej,
b)
dostarczenia spółdzielniom produkcyjnym przykładowych tabel opłaty pracy w dniówkach obrachunkowych.

XII.

Państwowe Ośrodki Maszynowe.

(jesień 1950 r.)

Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do dopilnowania przygotowań do akcji siewów i orek zimowych Państwowych Ośrodków Maszynowych.

W związku z tym P.O.M.:

1)
w terminie do dnia 20 sierpnia 1950 r. zawrą umowy w pierwszej kolejności ze spółdzielniami, a następnie również z innymi użytkownikami i ustalą swoje plany pracy w akcji siewnej i orek zimowych. Plany te winny być omówione na naradach produkcyjnych pracowników;
2)
zakończą w terminie do dnia 20 sierpnia 1950 r. przygotowania sprzętu do siewów i orek zimowych oraz zaopatrzą się w niezbędne ilości części zamiennych, zapewniając nieprzerwany tok pracy;
3)
wprowadzą do akcji siewnej 800 ciągnikowych siewników rzędowych oraz 3.000 ciągników wraz z przynależnymi narzędziami towarzyszącymi do akcji orek zimowych.

Jako dzienną normę ciągnika na jednostkę pociągową przyjąć 3 ha orki średniej, z tym że orkę zimową będzie się wykonywać aż do nastania mrozów. Norma dzienna dla siewnika przeciętnie 5 ha w ciągu 14 dni pracy;

4)
zakończą do dnia 20 sierpnia 1950 r. rozmieszczenie siewników i narzędzi towarzyszących u poszczególnych P.O.M. odpowiednio do rozmiarów prac, jakie przewidują umowy zawarte przez P.O.M. z użytkownikami. Wszystkie ciągniki, siewniki i narzędzia towarzyszące, stanowiące wyposażenie P.O.M., winny być jak najracjonalniej wykorzystane;
5)
przeprowadzą ścisłą kontrolę wykonania ustalonych norm prac oraz norm zużycia paliwa i smarów;
6)
prace przeprowadzą stałymi brygadami ciągnikowymi i ułożą ich plan pracy w ten sposób, aby zmniejszyć nieprodukcyjne przejazdy do minimum;
7)
zorganizują obsługę brygad ciągnikowych w sposób, który zapewni najszybsze i nieprzerwane wykonanie planów jesiennej akcji siewnej i orek zimowych.

XIII.

Spółdzielcze Ośrodki Maszynowe.

(jesień 1950 r.)
1.
Zobowiązać Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Handlu Wewnętrznego do wydania niezbędnych poleceń i dopilnowania, aby S.O.M. przygotowały się należycie do akcji siewnej i orek zimowych.

W związku z tym Spółdzielcze Ośrodki Maszynowe:

a)
w terminie do 25 sierpnia 1950 r. zawrą umowy z indywidualnymi rolnikami i spółdzielniami produkcyjnymi i opracują szczegółowe plany siewu i orek zimowych, które to plany zostaną zatwierdzone przez gminne i powiatowe rady narodowe;
b)
w terminie do dnia 25 sierpnia 1950 r. zakończą przygotowania sprzętu niezbędnego do wykonania jesiennej akcji siewnej i orek zimowych;
c)
zabezpieczą w porozumieniu z Centralą Produktów Naftowych w składach i stacjach C.P.N. oraz w składach i stacjach G.S. i P.Z.G.S. dostawę materiałów pędnych i smarów potrzebnych S.O.M. do orek zimowych;
d)
zaopatrzą się w terminie do dnia 25 sierpnia 1950 r. w części wymienne do siewników, ciągników i maszyn towarzyszących, potrzebnych do przeprowadzania akcji siewnej i orek;
e)
wprowadzą do akcji siewnej 37.000 siewników rzędowych i 5.000 siewników nawozowych i obsieją areał ok. 700.000 ha przy zastosowaniu norm dziennych średnio 2 ha na 1 siewnik, licząc 10 dni pracy maszyny;
f)
wprowadzą do akcji orek 2.200 ciągników z odpowiednią ilością niezbędnych narzędzi towarzyszących i wykonają około 131.000 ha orki średniej przy zastosowaniu norm dziennych po 2,4 ha orki średniej, licząc około 25 dni pracy ciągnika;
g)
zorganizują obsługę ciągników, maszyn i sprzętu drogą zorganizowania około 1.890 polowych ekip technicznych;
h)
ustalą z komitetami członkowskimi na naradach wytwórczych S.O.M. zadania w zakresie kontroli, wykonania planu, przestrzeganie cennika i pierwszeństwo prac usługowych dla spółdzielni produkcyjnych oraz mało- i średniorolnych chłopów.
2.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, aby C.R.S. - "Samopomoc Chłopska" - Wydział S.O.M. w porozumieniu z Biurem Mechanizacji i Elektryfikacji opracował w terminie do dnia 1 sierpnia br. plan racjonalnego rozmieszczenia 37.000 siewników rzędowych i 5.000 siewników nawozowych oraz dokonał w terminie do dnia 1 września br. przerzutu czynnych siewników, wynikającego z planu racjonalnego ich rozmieszczenia.

XIV.

Techniczna Obsługa Rolnictwa.

(jesień 1950 r.)

Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do dopilnowania przygotowań do jesiennej akcji siewnej i do orek zimowych w zakresie T.O.R.

W związku z tym:

1)
T.O.R. wykona zgodnie z planem, uzgodnionym poprzednio z placówkami terenowymi P.G.R., P.O.M. i C.R.S. 3107 remontów traktorów w terminie do dnia 1 października br., z tym że już do 1 września naprawionych będzie 2.200 traktorów;
2)
warsztaty półstabilizowane, czynne obecnie w czasie akcji żniwnej, wyposażone w wykwalifikowaną obsługę, narzędzia i uzupełniane zapasy części wymiennych i materiałów, mają otrzymać nową dyslokację i w liczbie 17-tu będą obsługiwały tereny, dla których istniejąca sieć warsztatów T.O.R.-u nie gwarantuje dostatecznej obsługi;
3)
na czas trwania akcji T.O.R. winien zabezpieczyć należytą obsługę terenu przez uruchomienie sieci placówek objazdowych, monterów gwarancyjnych i brygad monterskich. T.O.R. rozlokuje te placówki w terminie do dnia 13 sierpnia br., uzgadniając te sprawy z użytkownikami;
4)
Centrala Zaopatrzenia T.O.R. winna zapewnić użytkownikom dostawy części zamiennych do traktorów, lemieszy i odkładnic do wszelkich typów pługów na czas akcji, winna stworzyć w składnicach okręgowych interwencyjne zapasy części wymiennych, a nadto uruchomić lotne magazyny na samochodach dla usprawnienia obsługi terenu przynajmniej 1 na województwo;
5)
Techniczna Obsługa Rolnictwa winna przeszkolić do dnia 1 września 1950 r. obsługę sprzętu mechanicznego dla użytkowników.

XV.

Postanowienia ogólne.

1.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i R. R. oraz wojewódzkie, powiatowe i gminne rady narodowe, aby przy sprowadzaniu na gromadę zadań produkcyjnych uwzględnili na szczeblu województw i powiatów nowy podział administracyjny Państwa.
2.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, wojewódzkie, powiatowe i gminne rady narodowe do przeprowadzenia kontroli:
a)
zebrań gromadzkich w terminie od 2-15 sierpnia br.,
b)
stanu przygotowań do rozpoczęcia jesiennej akcji siewnej ze szczególnym uwzględnieniem gotowości traktorów, pługów, siewników Itp.,
c)
stanu zaopatrzenia w smary, paliwo, części zamienne, żelazo kowalskie itp.,
d)
stanu zaopatrzenia w nawozy, ziarno siewne, środki do zaprawiania ziarna, orki itp.,
e)
przebiegu kontraktacji.
3.
Kontrola przygotowań, wymienionych w punktach b) - c) będzie przeprowadzona dwukrotnie: po raz pierwszy w terminie od 20 do 23 sierpnia br., z niezwłocznym sygnalizowaniem niedociągnięć i braków władzom nadrzędnym, po raz wtóry jako ostateczny sprawdzian pełnej gotowości do rozpoczęcia akcji w dniach od 2-5 września br.
4.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do zapewnienia w budżecie Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych kwoty 25 milionów złotych na premiowanie pracowników wyróżniających się w jesiennej akcji siewnej.

Zobowiązać przewodniczących wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych do komisyjnego ustalenia wyróżnionych pracowników spośród aparatu rolnego rad narodowych.

Zasady kwalifikowania pracowników do premiowania ustali Minister Rolnictwa i Reform Rolnych odrębną instrukcją.

5.
Zobowiązać właściwych Ministrów do wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych oraz do kierowania do prokuratora spraw osób lub instytucji przejawiających nieudolność lub złą wolę w wykonywaniu niniejszej uchwały.
6.
Zobowiązać wszystkie organizacje społeczne, a w szczególności Związek Samopomocy Chłopskiej, Ligę Kobiet, Związek Młodzieży Polskiej do wzięcia czynnego, szerokiego udziału w przygotowaniach i przeprowadzenia akcji siewnej na jesieni 1950 r.
7.
Zobowiązać prasę, radio, film do czynnego udziału w akcji siewnej jesiennej 1950 r.
1 Ust. VIII zmieniony przez uchwałę z dnia 6 września 1950 r. (M.P.50.A-102.1287) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 września 1950 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024