Wzór umowy generalnej o dostawę towarów.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 26 czerwca 1950 r.
w sprawie wzoru umowy generalnej o dostawę towarów.

Na podstawie art. 36 pkt 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o umowach planowych w gospodarce socjalistycznej (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 180) ustalam wzór umowy generalnej o dostawę towarów o treści jak w załączniku.

ZAŁĄCZNIK  1

UMOWA GENERALNA

zawarta dnia ................................... r. w ................................. pomiędzy .................................., działającym w porozumieniu z Centralą Handlową (Zbytu) ........................................, zwanym w dalszym ciągu "Dostawcą", którego reprezentują ...................... a ......................... zwanym w dalszym ciągu "Odbiorcą", którego reprezentują .....................................................................
§ 1.
Strony ustalają, że w wykonaniu planu gospodarczego na rok .......... jednostki podległe Dostawcy albo przez niego nadzorowane (zwane w dalszym ciągu "sprzedawcami") sprzedadzą jednostkom podległym lub nadzorowanym przez Odbiorcę (zwanym w dalszym ciągu "nabywcami") łączną ilość towaru:
poz. oznaczenie towaru oznaczenie jakości towaru (wg obowiązujących norm, standartów lub wzorów) opakowanie m szt. kg inne oznaczenie miary
1 2 3 4 5 6 7 8
razem

Uwaga 1.: Jeżeli przedmiotem dostawy są towary o różnych oznaczeniach, dane zawarte w poz. 1-8 mogą być ujęte w formie załącznika, co należy uwidocznić w treści zdania pierwszego.

Uwaga 2.: W rubryce "opakowanie" podać bądź fabryczne, bądź transportowe, bądź szczegółowo je określić, jeżeli dla towaru przewidziane jest specjalne opakowanie.

§  2.
Z podanych w § 1 ilości sprzedawcy dostarczą wymienionym w rubryce 3 nabywcom po cenach obowiązujących w dniu dostawy następujące ilości towarów:
poz. oznaczenie sprzedawcy oznaczenie nabywcy któremu dostarcza sprzedawca z rubr. 2 oznaczenie towaru oznaczenie jakości towaru (wg obow. norm standartów lub wzorów) opakowanie m szt. kg inne oznaczenie miary okres dostawy
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
razem

Uwaga 1.: W paragrafie tym należy dokładnie oznaczyć rozdział towarów, wymienionych w § 1, od strony sprzedawców i podać, jacy sprzedawcy dostarczą je, w jakich ilościach i którym nabywcom.

Paragraf ten powinien być tak sformułowany, by ilości dostarczane przez wszystkich sprzedawców dawały ilości podane w § 1.

Uwaga 2.: Vide uwagi do § 1.

§  3.
Dostawca i Odbiorca zobowiązują się dołożyć starań, aby na podstawie niniejszej umowy generalnej i w jej ramach zostały zawarte i wykonane umowy szczegółowe.

Do obowiązków stron w zakresie, wymienionym w ust. 1 w szczególności należy:

1. przesłanie - stosownie do okoliczności - bądź odpisu niniejszej umowy bądź wyciągu z niej - przez Dostawcę sprzedawcom do dnia .......... a przez Odbiorcę nabywcom do dnia ..........;

2. pouczenie sprzedawców przez Dostawcę o obowiązku przesłania projektów umów szczegółowych nabywcom, wymienionym w odpowiedniej pozycji rozdziału produkcji podanego w § 2;

3. pouczenie nabywców przez Odbiorcę o obowiązku podpisania umów ze sprzedawcami, wymienionymi w odpowiedniej pozycji w § 2, oraz o prawie zgłoszenia zastrzeżeń w formie protokółu rozbieżności;

4. pouczenie sprzedawców przez Dostawcę o obowiązku bezzwłocznego przesłania do Dostawcy otrzymanych od nabywców protokółów rozbieżności, jeżeli tych protokółów nie akceptują, przy czym Dostawca zobowiązany jest podjąć natychmiast za pośrednictwem Odbiorcy próbę uzgodnienia, a w razie niemożności uzgodnienia zlecić sprzedawcy wszczęcie sporu przedumownego w państwowej komisji arbitrażowej;

5. podjęcie ponadto przez Dostawcę w stosunku do sprzedawców, a przez Odbiorcę - w stosunku do nabywców wszelkich środków, przysługujących im jako jednostkom zwierzchnim, które by doprowadziły do zawarcia umów szczegółowych;

6. zapewnienie przez Dostawcę sprzedawcom, a przez Odbiorcę nabywcom - w zakresie zarządzeń i norm ustalonych przez właściwe władze nadzorcze - warunków organizacyjnych i produkcyjnych (np. zawarcie umów generalnych na dostawę podstawowych surowców, zapewnienie środków obrotowych itp.), umożliwiających całkowite wywiązanie się z zobowiązań wynikających z umów szczegółowych.

§  4.
Jeżeli przedsiębiorstwo podległe jednej ze stron albo przez nią nadzorowane wystąpi o zezwolenie na uzupełnienie, zmianę, rozwiązanie lub odstąpienie od umowy szczegółowej, zawartej na podstawie niniejszej umowy generalnej - strona, do której wniosek taki zgłoszono, uznając żądanie za uzasadnione, wystąpić winna o wyrażenie zgody do drugiej strony, która jest zobowiązana w ciągu 7 dni albo oświadczyć, że wniosek akceptuje i wydać odpowiednie zarządzenia podległym lub nadzorowanym przedsiębiorstwom, albo też zawiadomić w tym samym terminie drugą stronę, że wniosku nie akceptuje i z jakich powodów.
§  5.
Gdyby się okazało, że zobowiązania zaciągnięte w umowach szczegółowych przez niektórych sprzedawców, wymienionych w § 2, nie zostaną wykonane w terminie, ustalonym w umowie szczegółowej, Dostawca zobowiązuje się podjąć niezwłocznie niezbędne czynności, aby zapewnić realizację dostawy przez innych sprzedawców na tych samych warunkach.
§  6.
Dostawca zobowiązuje się do zapłacenia Odbiorcy kary umownej w wysokości:
a)
.......... % wartości dostawy, gdyby na skutek niewykonania obowiązków, wynikających dla Dostawcy z § 3, nie doszło we właściwym czasie do zawarcia umowy szczegółowej. Podstawą obliczenia procentu wartości jest wartość dostawy, która miała być objęta umową szczegółową;
b)
.......... % wartości niewykonanej lub nienależycie wykonanej dostawy, gdyby niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy szczegółowej przez określonego sprzedawcę spowodowane zostało niewykonaniem przez Dostawcę jego obowiązków jako jednostki zwierzchniej lub obowiązków wynikających z zarządzeń i norm ustalonych przez właściwe władze, jak np. niezapewnienie wbrew obowiązkowi temu sprzedawcy dostawy surowca, części zamiennych maszyn, środków transportowych itp.;
c)
.......... % wartości niewykonanej dostawy, gdyby Dostawca wbrew obowiązkowi, wynikającemu z § 5, nie podjął niezbędnych czynności, aby zapewnić realizację dostawy przez innych sprzedawców, mimo że miał albo powinien był mieć wiadomości o przewidywanym niewykonaniu dostawy przez sprzedawców, zobowiązanych na podstawie umowy szczegółowej.
§  7.
Odbiorca zobowiązuje się do zapłacenia Dostawcy kary umownej w wysokości:
a)
.......... % wartości dostawy, gdyby na skutek niewykonania obowiązków, wynikających dla Odbiorcy z § 3, nie doszło we właściwym czasie do zawarcia umowy szczegółowej. Podstawą obliczenia procentu wartości jest wartość dostawy, która miała być objęta umową szczegółową;
b)
.......... % za każdy dzień (tydzień) opóźnienia niezapłaconej należności, gdyby nabywca popadł w zwłokę z zapłatą tej należności z przyczyn zawinionych przez Odbiorcę.
§  8.
Jeżeli rzeczywista szkoda, poniesiona przez jedną ze stron na skutek niewykonania przez drugą stronę obowiązków, wynikających z umowy niniejszej lub wykonania jej z mniejszą starannością od tej, którą należy wykazać w sprawach społecznego dobra, przewyższa karę umowną, przewidzianą w §§ 6 i 7, strona może dochodzić nadwyżki na zasadach ogólnych.
§  9.
Uzupełnienie, zmiana, rozwiązanie umowy lub odstąpienie od umowy, a także objęcie umową produkcji ponadplanowej nastąpić może tylko za zgodą jednostek, którym strony bezpośrednio podlegają, lub przez które są nadzorowane.

Jeżeli jednostki te nie wyrażą zgody w ciągu dni 14 - strona może złożyć w komisji arbitrażowej wniosek o przyznanie jej prawa uzupełnienia, zmiany, rozwiązania umowy lub odstąpienia od niej, a także objęcia umową produkcji ponadplanowej.

§  10.
Umowa niniejsza sporządzona została w 3-ch jednobrzmiących egzemplarzach i doręczona każdej ze stron.
1 Załącznik zmieniony przez obwieszczenie z dnia 16 września 1950 r. o sprostowaniu błędu (M.P.50.A-102.1289).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024