united kingdom
ukraine

Przyznawanie nagród pieniężnych pracownikom związków samorządu terytorialnego, zatrudnionym przy wymiarze, poborze i egzekucji niektórych danin komunalnych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1950 r.
w sprawie przyznawania nagród pieniężnych pracownikom związków samorządu terytorialnego, zatrudnionym przy wymiarze, poborze i egzekucji niektórych danin komunalnych.

Na podstawie art. 10 i 37 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala, co następuje:

I.

Zezwala się na przyznawanie, na zasadach określonych poniżej, nagród pieniężnych pracownikom związków samorządu terytorialnego, zatrudnionym przy pracach związanych z wymiarem, poborem i egzekucją niektórych danin komunalnych w gminach miejskich.

Na nagrody pieniężne przeznacza się kwotę, przewidzianą na ten cel w budżecie danego związku samorządowego, nie większą niż 1,5% wpływów, łącznie z dodatkiem za zwłokę, z następujących podatków: od nieruchomości, od lokali, od widowisk, od spożycia, od psów i innych podatków, z wyjątkiem wpływów z podatku gruntowego i od kopalń.

Ministrowi Administracji Publicznej służy prawo obniżania dla poszczególnych gmin miejskich określonej wyżej granicy maksymalnej stosunku funduszu nagród do wpływów podatkowych.

II.

Nagrody pieniężne, o których mowa w części I, przyznaje pracownikom organ wykonawczy danej gminy na następujących zasadach:

1)
nagradzani mogą być jedynie ci pracownicy gminy, zatrudnieni przy wymiarze, poborze i egzekucji wymienionych w części I danin komunalnych, których praca w danym miesiącu przyczyniła się istotnie do podniesienia omawianych wpływów,
2)
nie mogą być nagradzani w żadnym przypadku pracownicy organów kontroli wewnętrznej,
3)
nagradzanie nie może mieć formy stałych dodatków do uposażenia,
4)
ilość pracowników nagradzanych w poszczególnym miesiącu nie może przekraczać 50% wchodzących w grę osób, przy czym górna granica nagrody nie może przekraczać w stosunku miesięcznym 50% uposażenia zasadniczego nagrodzonego pracownika,
5)
nagradzanie powinno być obliczane na podstawie oceny pracy dodatniej i ujemnej;

A.

za ocenę dodatnią pracy należy uważać:

a)
wykonanie w terminie zaplanowanych prac w zakresie wymiaru, poboru i ogólnej obsługi finansowej gminy,
b)
wykrycie utajonych obiektów podatkowych, względnie ujawnienie niezgodnych z rzeczywistością danych co do wymiarów;

B.

za ocenę ujemną pracy należy uważać:

a)
opóźnienie wykonania zaplanowanych prac,
b)
nieosiągnięcie zaplanowanych wpływów,
c)
wadliwe dokonanie wymiaru, jeśli na skutek odwołań zostały one ze względów merytorycznych lub formalnych uchylone przez władzę odwoławczą,
d)
wykroczenia przeciwko dyscyplinie pracy.

III.

Ministrowi Administracji Publicznej służyć będzie z urzędu lub na wniosek Prezesa Najwyższej Izby Kontroli bądź Ministra Finansów prawo wstrzymania w całości lub częściowo wypłaty nagród, określonych niniejszą uchwałą, jeżeli się okaże, że obowiązki gminy w zakresie wymiaru, poboru oraz egzekucji danin komunalnych nie są należycie wykonywane.

W tym samym przypadku może wstrzymać w całości lub w części wypłatę nagród również i organ wykonawczy gminy drogą uchwały, zatwierdzonej przez prezydium danej rady narodowej.

Wypłata omawianych nagród może mieć miejsce w I półroczu 1950 r. pod warunkiem, że wpływy ze źródeł wyszczególnionych w niniejszej uchwale osiągnęły w ub. roku 85% kwot zapreliminowanych w budżecie.

Wypłata nagród w II półroczu b.r. może być kontynuowana, jeżeli wpływy budżetowe b.r. osiągną z tych źródeł do dnia 1 lipca b.r. - 45%, a do 1 listopada b.r. - 80% kwot zapreliminowanych w budżecie.

Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Administracji Publicznej.

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-56.644

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przyznawanie nagród pieniężnych pracownikom związków samorządu terytorialnego, zatrudnionym przy wymiarze, poborze i egzekucji niektórych danin komunalnych.
Data aktu: 01/04/1950
Data ogłoszenia: 19/05/1950
Data wejścia w życie: 01/01/1950, 19/05/1950