Przyznawanie nagród pieniężnych pracownikom związków samorządu terytorialnego, zatrudnionym przy wymiarze, poborze i egzekucji niektórych danin komunalnych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1950 r.
w sprawie przyznawania nagród pieniężnych pracownikom związków samorządu terytorialnego, zatrudnionym przy wymiarze, poborze i egzekucji niektórych danin komunalnych.

Na podstawie art. 10 i 37 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala, co następuje:

I.

Zezwala się na przyznawanie, na zasadach określonych poniżej, nagród pieniężnych pracownikom związków samorządu terytorialnego, zatrudnionym przy pracach związanych z wymiarem, poborem i egzekucją niektórych danin komunalnych w gminach miejskich.

Na nagrody pieniężne przeznacza się kwotę, przewidzianą na ten cel w budżecie danego związku samorządowego, nie większą niż 1,5% wpływów, łącznie z dodatkiem za zwłokę, z następujących podatków: od nieruchomości, od lokali, od widowisk, od spożycia, od psów i innych podatków, z wyjątkiem wpływów z podatku gruntowego i od kopalń.

Ministrowi Administracji Publicznej służy prawo obniżania dla poszczególnych gmin miejskich określonej wyżej granicy maksymalnej stosunku funduszu nagród do wpływów podatkowych.

II.

Nagrody pieniężne, o których mowa w części I, przyznaje pracownikom organ wykonawczy danej gminy na następujących zasadach:

1)
nagradzani mogą być jedynie ci pracownicy gminy, zatrudnieni przy wymiarze, poborze i egzekucji wymienionych w części I danin komunalnych, których praca w danym miesiącu przyczyniła się istotnie do podniesienia omawianych wpływów,
2)
nie mogą być nagradzani w żadnym przypadku pracownicy organów kontroli wewnętrznej,
3)
nagradzanie nie może mieć formy stałych dodatków do uposażenia,
4)
ilość pracowników nagradzanych w poszczególnym miesiącu nie może przekraczać 50% wchodzących w grę osób, przy czym górna granica nagrody nie może przekraczać w stosunku miesięcznym 50% uposażenia zasadniczego nagrodzonego pracownika,
5)
nagradzanie powinno być obliczane na podstawie oceny pracy dodatniej i ujemnej;

A.

za ocenę dodatnią pracy należy uważać:

a)
wykonanie w terminie zaplanowanych prac w zakresie wymiaru, poboru i ogólnej obsługi finansowej gminy,
b)
wykrycie utajonych obiektów podatkowych, względnie ujawnienie niezgodnych z rzeczywistością danych co do wymiarów;

B.

za ocenę ujemną pracy należy uważać:

a)
opóźnienie wykonania zaplanowanych prac,
b)
nieosiągnięcie zaplanowanych wpływów,
c)
wadliwe dokonanie wymiaru, jeśli na skutek odwołań zostały one ze względów merytorycznych lub formalnych uchylone przez władzę odwoławczą,
d)
wykroczenia przeciwko dyscyplinie pracy.

III.

Ministrowi Administracji Publicznej służyć będzie z urzędu lub na wniosek Prezesa Najwyższej Izby Kontroli bądź Ministra Finansów prawo wstrzymania w całości lub częściowo wypłaty nagród, określonych niniejszą uchwałą, jeżeli się okaże, że obowiązki gminy w zakresie wymiaru, poboru oraz egzekucji danin komunalnych nie są należycie wykonywane.

W tym samym przypadku może wstrzymać w całości lub w części wypłatę nagród również i organ wykonawczy gminy drogą uchwały, zatwierdzonej przez prezydium danej rady narodowej.

Wypłata omawianych nagród może mieć miejsce w I półroczu 1950 r. pod warunkiem, że wpływy ze źródeł wyszczególnionych w niniejszej uchwale osiągnęły w ub. roku 85% kwot zapreliminowanych w budżecie.

Wypłata nagród w II półroczu b.r. może być kontynuowana, jeżeli wpływy budżetowe b.r. osiągną z tych źródeł do dnia 1 lipca b.r. - 45%, a do 1 listopada b.r. - 80% kwot zapreliminowanych w budżecie.

Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Administracji Publicznej.

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024