Program prac statystycznych na r. 1950.

UCHWAŁA
PREZYDIUM KOMITETU EKONOMICZNEGO RADY MINISTRÓW
z dnia 10 lutego 1950 r.
o programie prac statystycznych na r. 1950.

W celu uzyskania danych niezbędnych dla: bieżącej i systematycznej kontroli wykonania Narodowego Planu Gospodarczego oraz zestawienia bilansu gospodarstwa narodowego, a w szczególności obliczenia wielkości, struktury i podziału produktu globalnego i dochodu narodowego, bilansu siły roboczej, jak również w celu usprawnienia metod zbierania materiałów statystycznych, Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów uchwala następujący program prac statystycznych na rok 1950.
§  1.
W roku 1950 będzie prowadzona statystyka

Przemysłowa,

Rolna,

Handlu Wewnętrznego,

Inwestycji,

Przedsiębiorstw Budowlano-Montażowych,

Zatrudnienia

łącznie z działami statystyki, o których mowa w § 8.

§  2.
Statystyka przemysłowa obejmie następujące badania:
1)
charakter i forma prawna zakładów,
2)
wielkość i wartość produkcji,
3)
ilość i wartość zużytych surowców i energii,
4)
koszty produkcji i wyniki finansowe,
5)
majątek trwały, wyposażenie techniczne i zdolność produkcyjna,
6)
zaopatrzenie materiałowe.
§  3.
1.
Statystyka rolna obejmie następujące badania:
1)
powierzchnia użytków rolnych i zasiewów,
2)
plony i zbiory,
3)
pogłowie zwierząt gospodarskich,
4)
produkcja zwierzęca i produkcyjność inwentarza żywego,
5)
rybołówstwo słodkowodne,
6)
mechanizacja rolnictwa,
7)
warunki przyrodnicze i gospodarcze produkcji rolniczej,
8)
rozwój spółdzielczości produkcyjnej,
9)
kontraktowanie produkcji rolnej,
10)
towarowość w gospodarstwach indywidualnych,

ponadto w zakresie gospodarstw władania publicznego:

1)
obroty i towarowość,
2)
zaopatrzenie w środki produkcji,
3)
koszty produkcji,
4)
wyposażenie techniczne.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przedstawi Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów wnioski w sprawie rozbudowy i usprawnienia organizacji aparatu służącego potrzebom statystyki rolnej w terminie do dnia 31 marca 1950 r.
§  4.
Statystyka handlu wewnętrznego obejmie następujące badania:
1)
charakter i forma prawna zakładów handlowych,
2)
stan i rozwój sieci punktów sprzedaży, punktów skupu i magazynów,
3)
obroty wg źródeł pochodzenia i kierunków zbytu,
4)
skup:
a)
produktów rolnych,
b)
odpadków,
5)
działalność w zakresie żywienia zbiorowego,
6)
transport własny i obcy aparatu dystrybucyjnego,
7)
koszty obrotu i wyniki finansowe.
§  5.
Statystyka inwestycyjna obejmie następujące badania:
1)
wykonanie finansowe i rzeczowe planu inwestycyjnego,
2)
inwestycje oddane do użytkowania,
3)
stan dokumentacji inwestycyjnej,
4)
ruch budowlany,
5)
produkcja i obrót materiałów inwestycyjnych.
§  6.
Statystyka przedsiębiorstw budowlano-montażowych obejmie następujące badania:
1)
charakter i forma prawna przedsiębiorstw budowlano-montażowych,
2)
wykonanie planu produkcyjnego wraz z produkcją zakładów pomocniczych,
3)
praca maszyn budowlanych i transportu,
4)
zaopatrzenie i gospodarka materiałowa,
5)
wyniki finansowe.
§  7.
Statystyka zatrudnienia i płac obejmie następujące badania:
1)
charakter i forma prawna zakładów pracy,
2)
stan zatrudnienia, czas przepracowany i dyscyplina pracy,
3)
wydajność pracy,
4)
płace, świadczenia socjalne i inne, fundusz nagród,
5)
ruch pracowników,
6)
współzawodnictwo, wykonanie norm pracy, wynalazczość i racjonalizatorstwo,
7)
bezpieczeństwo i higiena pracy,

ponadto badania specjalne w zakresie:

1)
wiek zatrudnionych, płeć, wysokość zarobków, ciągłość pracy oraz stan rodzinny,
2)
wypadkowość, inwalidztwo,
3)
świadczenia ubezpieczeń społecznych,
4)
badanie spożycia i kosztów utrzymania,
5)
pośrednictwo pracy i pośrednictwo nauki zawodu.
§  8.
Przedłuża się na rok 1950 program prac, ustalony uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 1949 r. w odniesieniu do statystyki:

leśnej,

komunikacji i łączności,

handlu zagranicznego,

cen,

finansowej,

samorządowej,

akcji socjalnej,

zdrowotności,

opieki społecznej.

oświaty i kultury,

sądowej,

ludności.

§  9.
1.
Formularze dotyczące statystyki przemysłowej, rolnej, handlu wewnętrznego, inwestycyjnej, przedsiębiorstw budowlano-montażowych i zatrudnienia, o których mowa w §§ 2-4, § 5 pkt 1-3 oraz w §§ 6 i 7, zatwierdzi Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może po porozumieniu z zainteresowanymi ministrami przedstawić Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wnioski o wprowadzeniu zmian do badań statystycznych, o których mowa w § 8.
§  10.
Zmiana formularzy z wyjątkiem przypadków, przewidzianych w § 9 ust. 2, może być dokonana jedynie za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  11.
Władze i instytucje, których dokumenty operatywne i sprawozdawczość służą bezpośrednio do opracowań statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego, nie mogą przeprowadzać zmian formularzy tych dokumentów i sprawozdawczości bez zgody Głównego Urzędu Statystycznego.
§  12.
1.
Zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wydane na ich podstawie instrukcje Głównego Urzędu Statystycznego wprowadzają - w zakresie statystyki przemysłowej, rolnej i gospodarstw władania publicznego, handlu wewnętrznego, inwestycji, przedsiębiorstw budowlano-montażowych i zatrudnienia - sprawozdawczość statystyczną i ustalają jednostki sprawozdawcze, obieg formularzy, terminy, tryb sporządzania sprawozdań zbiorczych oraz kontrolę czynności sprawozdawczych.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego przedstawi wnioski w sprawie zarządzeń, o których mowa w ust. 1, w terminie do dnia 15 lutego 1950 r. z wyjątkiem wniosku dotyczącego przedsiębiorstw budowlano-montażowych, który przedstawi do dnia 28 lutego 1950 r.
§  13.
Zarządzenia, wydane w związku z realizacją programu prac statystycznych na rok 1950, ustalonego uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 1949 r. dotyczące działów statystyki, wymienionych w § 8, zachowują moc obowiązującą na rok 1950.
§  14.
Ministerstwa i inne władze centralne wydadzą bezzwłocznie zarządzenia niezbędne do wprowadzenia w życie niniejszej uchwały i zarządzeń Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydanych na podstawie § 12 ust. 1, oraz zarządzenia co do kontroli ich wykonania.
§  15.
Główny Urząd Statystyczny wyda oprócz instrukcyj, przewidzianych w § 12 ust. 1 zarządzenia i dalsze instrukcje, niezbędne do wykonania programu prac statystycznych, należące do jego zakresu działania, jak również wystąpi do Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z odpowiednimi wnioskami prawodawczymi.
§  16.
Władze i urzędy państwowe oraz organy administracji gospodarczej mogą otrzymywać dla celów bieżącej działalności wtórniki lub wyciągi ze sprawozdań statystycznych za zezwoleniem Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w zakresie i trybie, ustalonym przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  17.
Zobowiązuje się Państwową Komisję Planowania Gospodarczego do koordynacji i kontroli wykonania programu prac statystycznych na 1950 r.
§  18.
Wykonanie niniejszej uchwały zleca się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i właściwym ministrom.
§  19.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024