Wzory, tryb wręczania, sposób noszenia i tryb pozbawiania odznak: "Racjonalizatora Produkcji" i "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" oraz dyplomu "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji".

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 marca 1950 r.
w sprawie wzorów, trybu wręczania, sposobu noszenia i trybu pozbawiania odznak: "Racjonalizatora Produkcji" i "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" oraz dyplomu "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji".

Na podstawie pkt 8 uchwały Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1949 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Racjonalizatora Produkcji" oraz odznaki i dyplomu "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" (Monitor Polski Nr A-46, poz. 625), Rada Ministrów postanawia:
1.
a) Odznaka "Racjonalizatora Produkcji" wyobraża gwiazdę złożoną z promieni w formie sześcioboku o Ć 35 mm. Boki sześcioboku wklęsłe łukiem do środka. Długie promienie gwiazdy tworzą kąty sześcioboku. Między długimi promieniami znajduje się po pięć promieni skracających się stopniowo po linii łuku - boku. Promienie dzielone są częściowo żłóbkiem, częściowo ażurem. Na promieniach w kole na czerwonej emalii umieszczony jest napis srebrzonymi literami "Racjonalizatorom Produkcji". Napis z emalią tworzy równy poziom z promieniami. Promienie wiążą w środku czworobok z kanalikiem o zaokrąglonych kątach, wznoszący się nad poziom promieni. W ramce (czworoboku) na czerwonej emalii nałożony srebrzony profil górnika - podobizna Pstrowskiego - zwrócony w lewą stronę. Odznaka prócz części środkowej - puklowana - posiada na odwrocie przylutowany gwint z nakrętką. Odznaka tłoczona jest z tombaku - srebrzona, profil Pstrowskiego oksydowany, promienie i ramka oksydowane i polerowane.
b)
Odznaka "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" wyobraża gwiazdę złożoną z promieni w formie sześcioboku o Ć 35 mm. Boki sześcioboku wklęsłe łukiem do środka. Długie promienie gwiazdy tworzą kąty sześcioboku. Między długimi promieniami znajduje się po pięć promieni skracających się stopniowo po linii łuku - boku. Promienie dzielone są częściowo żłóbkiem, częściowo ażurem. Na promieniach w kole, na czerwonej emalii umieszczony jest napis literami złoconymi "Racjonalizatorom Produkcji". Promienie wiążą w środku czworobok z kanalikiem o zaokrąglonych kątach, wznoszący się nad poziom promieni. W ramce (czworoboku) na czerwonej emalii nałożony profil górnika - podobizna Pstrowskiego - zwrócony w lewą stronę. Odznaka oprócz części środkowej - puklowana - posiada na odwrocie przylutowany gwint z nakrętką. Odznaka tłoczona jest z tombaku - złocona, profil Pstrowskiego srebrzony - oksydowany, promienie i ramka polerowane.
2.
Zatwierdza się wzór dyplomu, załączony do niniejszej uchwały.
3.
Odznaki "Racjonalizatora Produkcji" oraz dyplomy i odznaki "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" wręcza się w uroczysty sposób w zasadzie w dniach: 1 maja, 22 lipca i 1 stycznia każdego roku. Wręczania dokonuje kierownik zakładu pracy, w którym odznaczony pracuje, w obecności innych racjonalizatorów produkcji, zasłużonych racjonalizatorów produkcji, przodowników pracy, członków rady zakładowej, oraz jak najliczniejszego grona towarzyszy pracy odznaczonego. Przy wręczaniu należy podkreślić zasługi położone przez odznaczonego i omówić jego postawę społeczną w stosunku do pracy.
4.
Fakt nadania odznaki "Racjonalizatora Produkcji" lub "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" oraz przywiązanych do tych odznak tytułów, odnotowuje się w arkuszu ewidencyjnym.
5.
Odznakę "Racjonalizatora Produkcji" oraz "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" należy w zasadzie nosić stale. Nosi się ją na lewej piersi.
6.
W razie zaistnienia okoliczności przewidzianych w art. 7 uchwały Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1949 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Racjonalizatora Produkcji" oraz odznaki i dyplomu "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji", decyzję pozbawiającą pracownika tych odznak i tytułów do nich przywiązanych wydadzą władze, które te odznaki nadały, zgodnie z trybem postępowania, określonym w pkt 3 i 4 powołanej uchwały.
7. 1
Kierownik zakładu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony, odnotowuje fakt pozbawienia odznaki i przywiązanego do niej tytułu w arkuszu ewidencyjnym.
8.
Koszty związane z wybiciem odznak "Racjonalizatora Produkcji", "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji", wydrukowaniem dyplomów "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" i innych druków związanych z nadawaniem wspomnianych odznak, pokrywa Skarb Państwa z budżetu Prezydium Rady Ministrów.
9.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom.
10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

Miejsce odznaki

DYPLOM

ZASŁUŻONEGO RACJONALIZATORA PRODUKCJI

Na podstawie Uchwały Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1949 r. (Monitor Polski Nr A-46, poz. 625), w uznaniu zasług położonych w dziedzinie usprawnienia produkcji krajowej nadaję

Obywatelowi(lce) .........................................................................................................................

urodzonemu(ej) dnia ................................................................. roku ..........................................

odznakę i tytuł

"ZASŁUŻONEGO RACJONALIZATORA PRODUKCJI"

MINISTER

Warszawa, dnia ............................. 19 ................. r.

Pieczęć

Nr dyplomu ........../..........

1 Ustęp 7 zmieniony przez § 2 ust. 2 uchwały nr 767 z dnia 1 grudnia 1956 r. (M.P.56.101.1167) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024