Rejestracja aparatów rentgenowskich oraz zezwoleń na obrót, przerób i zużycie tych aparatów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 7 października 1950 r.
w sprawie rejestracji aparatów rentgenowskich oraz zezwoleń na obrót, przerób i zużycie tych aparatów.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 341) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w niniejszym zarządzeniu określenie "obrót" oznacza wszelkie czynności związane z nabyciem, zbyciem, zamianą, przechowaniem bądź przeniesieniem aparatu rentgenowskiego do innego miejsca; określenie "przerób"- zmianę rodzaju lub jakości aparatu rentgenowskiego drogą przerobienia, określenie zaś "zużycie" - stopniowe zmniejszanie się wartości aparatu rentgenowskiego, wskutek jego używania.
§  2.
1.
Zgłoszeniu do rejestracji podlegają następujące dane i okoliczności, odnoszące się do aparatów rentgenowskich:
1)
nazwisko i imię (nazwa) oraz adres posiadacza,
2)
miejsce położenia,
3)
przeznaczenie,
4)
stan techniczny,
5)
obrót, przerób i zużycie.
2.
Zgłoszenia dokonuje się odnośnie do każdego aparatu rentgenowskiego oddzielnie w ciągu 14 dni od dnia wejścia w posiadanie aparatu lub powstania okoliczności uzasadniających zgłoszenie - na formularzach według wzoru, stanowiącego załącznik do zarządzenia, w trzech egzemplarzach, wydawanych osobie zainteresowanej bezpłatnie przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia).
3.
Zmiany danych i okoliczności, o których mowa w ust. 1, należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia ich powstania, dołączając posiadany dowód rejestracyjny.
§  3.
1.
Rejestrację przeprowadzają prezydia wojewódzkich rad narodowych (wydziały zdrowia), właściwe ze względu na miejsce położenia aparatów rentgenowskich.
2.
Na egzemplarzach zgłoszenia prezydia wojewódzkich rad narodowych umieszczają potwierdzenie zgłoszenia, a następnie jeden z tych egzemplarzy przechowują w układzie kartotekowym (kartoteka dowodów rejestracyjnych), drugi egzemplarz zwracają zgłaszającemu, trzeci zaś egzemplarz przesyłają Ministerstwu Zdrowia.
3.
W przypadkach otrzymania zgłoszenia, określonego w § 2 ust. 3, prezydium wojewódzkiej rady narodowej odnotowuje zgłoszone dane bądź okoliczności na dowodach rejestracyjnych, a następnie w ciągu 7 dni od zgłoszenia zwraca zgłaszającemu nadesłany dowód rejestracyjny.
4.
Egzemplarze dowodów rejestracyjnych (ust. 2) oraz informacje o zmianach, dokonanych w dowodach rejestracyjnych (ust. 3), prezydia wojewódzkich rad narodowych przesyłają Ministerstwu Zdrowia w terminach do dnia 5 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
§  4.
1.
W kartotece dowodów rejestracyjnych prezydia wojewódzkich rad narodowych układają dowody rejestracyjne według następujących działów: I. akademie medyczne, II. szpitale z wyjątkiem sanatoriów, III. sanatoria, IV. ośrodki zdrowia, V. centralne wojewódzkie poradnie (centralne poradnie na m. st. Warszawę, m. Łódź), VI. Państwowy Zakład Higieny, VII. Przedsiębiorstwo Państwowe "Polskie Uzdrowiska", VIII. Przedsiębiorstwo Państwowe "Polskie Koleje Państwowe", IX. zakłady (instytuty) naukowo-badawcze z wyjątkiem Państwowego Zakładu Higieny, X. instytucje ubezpieczeń społecznych, XI. szkoły średnie, XII. stacje pogotowia ratunkowego, XIII. inne instytucje i zakłady uspołecznione, XIV. osoby prywatne i instytucje nieuspołecznione.
2.
Dowody rejestracyjne zgrupowane w działach układa się w kolejności alfabetycznej według nazwisk (nazw) posiadaczy.
3.
Dowody rejestracyjne, przeznaczone dla Ministerstwa Zdrowia, prezydia wojewódzkich rad narodowych przed wysłaniem układają w sposób określony w ust. 1 i 2.
4.
W razie przeniesienia aparatu rentgenowskiego do miejscowości położonej na obszarze podległym innej wojewódzkiej radzie narodowej, prezydium, właściwe ze względu na dotychczasowe miejsce położenia aparatu, przekazuje dowód rejestracyjny po dokonaniu w nim odpowiedniego wpisu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na nowe miejsce położenia aparatu.
§  5.
1.
Zezwolenia na obrót, przerób bądź zużycie aparatu rentgenowskiego wydaje na wniosek osób zainteresowanych prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce położenia aparatu.
2.
W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o zezwolenie ma miejsce zamieszkania (siedzibę) poza obszarem województwa, na którym położony jest aparat rentgenowski, prezydium, określone w ust. 1, wydaje zezwolenie w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) tej osoby.
§  6.
1.
Zezwolenia, o których mowa w § 5, prezydium wojewódzkiej rady narodowej wydaje pod warunkiem należytego wykorzystania aparatu rentgenowskiego dla potrzeb społecznej służby zdrowia.
2.
W przypadkach, gdy osoba ubiegająca się o zezwolenie pragnie przeznaczyć aparat dla innych potrzeb, zezwolenie może być wydane jedynie za zgodą Ministra Zdrowia.
§  7.
Osoby, instytucje, przedsiębiorstwa i zakłady, w których posiadaniu lub władaniu w dniu wejścia w życie zarządzenia znajdują się aparaty rentgenowskie, obowiązane są dokonać zgłoszenia przewidzianego w § 2 ust. 2 w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  8.
Osoby, urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa i zakłady wymienione w § 7, którym odmówiono zezwolenia przewidzianego w § 5, obowiązane są w terminie 7 dni od dnia doręczenia decyzji zaoferować te aparaty do skupu Centrali Handlowej Farmaceutyczno-Sanitarnej "Centrosan" po cenach, ustalonych w obowiązujących cennikach.
§  9.
Przepisy zarządzenia niniejszego nie dotyczą aparatów rentgenowskich instytucji, zakładów i przedsiębiorstw, wymienionych w rozporządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 września 1950 r. (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 425).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

FORMULARZ ZGŁOSZENIA APARATU RENTGENOWSKIEGO

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024