Księgowanie nakładów na kapitalne remonty w obcych obiektach.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 października 1950 r.
w sprawie księgowania nakładów na kapitalne remonty w obcych obiektach.

Wobec wątpliwości co do sposobu księgowania nakładów na kapitalne remonty w obcych obiektach wyjaśnia się, co następuje:
1)
Nakłady na kapitalne remonty w obcych obiektach finansowane być winny ze środków obrotowych przedsiębiorstwa i księgowane ostatecznie w dt konta 1908 "Remonty kapitalne w obcych obiektach".
2)
Nakłady na kapitalne remonty w obiektach obcych, wykonywane sposobem gospodarczym, ujmowane być winny w rozliczeniu kosztów w gr. 70 lub 71 i realizowane wewnętrznie na dt konta 1908.
3)
Nakłady na kapitalne remonty w obcych obiektach, figurujące na koncie 1908, podlegają umorzeniu przez okres cyklu remontowego. W przypadkach, gdy okres użytkowania jest krótszy, aniżeli ustalony cykl remontowy, należy umorzyć nakłady na remonty kapitalne w obcych obiektach w okresie przewidzianym umową dzierżawną. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo stara się równocześnie o przewłaszczenie odnośnego obiektu, Centralny Zarząd lub jednostka równorzędna może zezwolić mu na umarzanie powyższych nakładów w okresie przewidzianym cyklem remontowym.
4)
Umorzenie nakładów na kapitalne remonty w obiektach obcych podlega księgowaniu na dt konta 479 "Remonty kapitalne w obcych obiektach".
5)
W przypadku, gdy nakłady na kapitalne remonty w obiektach obcych finansowane były ze środków na roboty kapitalne, a wartość remontów kapitalnych w obcych obiektach wykonanych w roku 1950 lub latach poprzednich wprowadzona została do klasy "0" Jednolitego Planu Kont, należy dokonać odpowiednich zapisów stornujących w trybie niżej podanym:
a)
Wszelkie nakłady na remonty kapitalne w obcych obiektach figurujące w środkach trwałych (podgr. 000,001) podlegają przeniesieniu na konto 1908 w drodze zapisów:

dt 082 ct 000 lub 001

dt 1908 ct 081 za wartość początkową remontów kapitalnych w obcych obiektach oraz:

dt 070 lub 071 ct 081

dt 082 ct 1908 za dotychczasowe umorzenie remontów kapitalnych w obcych obiektach.

b)
Nakłady na rozpoczęte remonty kapitalne w obcych obiektach (gr. 03) bez względu na stan robót i ich finansowanie podlegają przeniesieniu na gr. 04 "Roboty kapitalne zakończone" oraz włączeniu w normalnym trybie do środków trwałych przedsiębiorstwa (dt 00-ct 081), skąd przekazane być mają na konto 1908 zgodnie ze wskazaniami pkt 5) lit. a).
c)
Saldo konta 1908 po dokonaniu księgowań, wymienionych w pkt. 5) lit. a) i b), pomniejszone o wartość netto kapitalnych remontów w obcych obiektach figurujących w bilansie otwarcia na rok 1950, wyznacza sumę, jaka podlega refundacji ze środków obrotowych przedsiębiorstwa na rzecz funduszu na kapitalne remonty.
d)
Księgowanie refundacji, o której mowa w pkt. 5) lit. c) posiadać winno następujący przebieg: dt 1122 ct 1100

dt 082 ct 1882.

e)
Księgowania, o których mowa w pkt. 5) lit. a), b), c), d) dokonane być mają pod datą 31.X. 1950 r.
f)
Nakłady na kapitalne remonty w obiektach obcych, przeniesione zgodnie z pkt. 5) lit. b) do gr. 04, sfinansowane powinny być w całości ze środków "funduszu na kapitalne remonty ze środków limitowanych", t. zn., że powinny mieć całkowite pokrycie w gr. 02.
g)
Zamknięcie kont gr. 04 i 02 dokonane powinno być w normalnym trybie po wstępnym zatwierdzeniu bilansu.
h)
Odpisy z tytułu nakładów na remonty kapitalne w obcych obiektach przeniesione na konto 1908 w trybie przewidzianym w pkt. 5) lit. a), dokonywane być mają w dotychczasowej wysokości.
6)
Do konta 1908 należy prowadzić kartotekę analityczną według poszczególnych remontów kapitalnych, dokonanych w obcych obiektach.
7)
Wyjaśnienia niniejszego okólnika dotyczą wszystkich przedsiębiorstw uspołecznionych, prowadzących księgowość w oparciu o jednolity plan kont dla przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych (Instrukcja 1/P i 6/F b. Departamentu Finansowego PKPG).

Pozostałe przedsiębiorstwa uspołecznione zastosują odpowiednio przepisy niniejszego okólnika do swych planów kont w porozumieniu z właściwymi jednostkami nadrzędnymi.

8)
Z dniem ogłoszenia niniejszego okólnika tracą ważność wszelkie dotychczas udzielone wyjaśnienia sprzeczne z jego postanowieniami.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024