Wzmożenie dyscypliny finansowej na odcinku podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" oraz umorzenie zaległości w podatku od wynagrodzeń u płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 13 września 1950 r.
w sprawie wzmożenia dyscypliny finansowej na odcinku podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" oraz w sprawie umorzenia zaległości w podatku od wynagrodzeń u płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych.

Celem wzmożenia dyscypliny finansowej na odcinku podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C", a tym samym zahamowania dalszego wzrostu zaległości w podatku od wynagrodzeń i w składkach na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" - Prezydium Rządu uchwala:
I.
1.
Zleca się wszystkim ministrom:
1)
wydanie w terminie miesiąca od daty niniejszej uchwały rygorystycznych zarządzeń nakazujących płatnikom administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych:
a)
ścisłego przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących obliczania, pobierania i wpłacania na rachunek właściwego organu finansowego podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C",
b)
podania w terminie do dnia 15 października 1950 r. właściwym organom finansowym imion i nazwisk oraz stanowisk służbowych pracowników, odpowiedzialnych od tej daty zarówno za prawidłowe i terminowe obliczanie, pobieranie i wpłacanie na rachunek właściwego organu finansowego podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C", jak i za bezpośredni nadzór nad tymi czynnościami; w razie powzięcia decyzji o powierzeniu wyżej wymienionych czynności innym pracownikom - natychmiastowego podawania właściwym organom finansowym imion i nazwisk oraz stanowisk służbowych tych pracowników, z jednoczesnym dokładnym wskazaniem terminu, w którym wygasła odpowiedzialność dotychczasowych pracowników, powstała zaś odpowiedzialność nowych;
2)
podanie wymienionych w pkt 1) zarządzeń do wiadomości Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministerstwa Finansów bezpośrednio po ich wydaniu.
2.
Organy finansowe dopilnują wykonania postanowień, zawartych w ust. 1 pkt 1) lit. b) niniejszej uchwały.
3.
W przypadkach naruszenia przepisów dotyczących obliczania, pobierania i wpłacania na rachunek właściwego organu finansowego podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" przez płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucyj społecznych powinny być w stosunku do pracowników, wymienionych w ust. 1 pkt 1) lit. b) niniejszej uchwały, na wniosek organu finansowego lub z własnej inicjatywy płatników wyciągane następujące konsekwencje:
1)
płatnicy administracji publicznej obowiązani są pociągnąć:
a)
pracowników stałych i prowizorycznych do odpowiedzialności służbowej,
b)
pracowników kontraktowych do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa cywilnego (prawo pracy);
2)
płatnicy gospodarki uspołecznionej obowiązani są pociągnąć pracowników do odpowiedzialności służbowej, jeżeli specjalne przepisy taką odpowiedzialność przewidują, pracownicy ci powinni być jednocześnie pociągani przez organy finansowe do odpowiedzialności z mocy przepisów prawa karnego skarbowego (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 32, poz. 140 i z r. 1950 Nr 12, poz. 116).

Jeżeli przepisy specjalne nie przewidują odpowiedzialności służbowej, pracownicy powinni być pociągani przez płatników do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa cywilnego (prawo pracy), a przez organy finansowe do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa karnego skarbowego;

3)
w instytucjach społecznych pracownicy powinni być pociągani przez płatników do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa cywilnego (prawo pracy), a przez organy finansowe do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa karnego skarbowego;
4)
ponadto w przedsiębiorstwach państwowych i pozostających pod zarządem państwowym osoby odpowiedzialne za prowadzenie przedsiębiorstwa powinny być pociągane do zapłaty należności ubocznych, powstałych wskutek niewpłacenia w terminie ustawowym podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" w myśl art. 21 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 173 z późniejszymi zmianami) oraz art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 10, poz. 74 i Nr 52, poz. 415), przy czym odpowiedzialność powyższą ogranicza się do wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia brutto ostatnio należnego wraz z wszelkimi dodatkami osoby odpowiedzialnej za prowadzenie przedsiębiorstwa, za niepobrane kwoty od pracowników z tytułu należności ubocznych odpowiada płatnik, jako za należność stanowiącą część składową jego zobowiązania podatkowego (art. art. 3 i 9 powołanego dekretu);
5)
orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej wynikające z odpowiedzialności służbowej, a dotyczące pracowników, wymienionych w pkt 1) lit. a) i pkt 2), winny być podawane do wiadomości właściwych organów finansowych w terminie tygodnia od ich wydania.

II.

Zleca się Ministrowi Finansów, aby w trybie art. 35 dekretu o zobowiązaniach. podatkowych umorzył wszelkie zaległości w podatku przypadającym od wynagrodzeń w rozumieniu dekretu z dnia 18 sierpnia 1945 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 30, poz. 129), wypłaconych przez płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych, jeżeli zaległości te powstały skutkiem nieobliczenia i niepobrania podatku od wynagrodzeń przez tych płatników w ogóle lub wskutek obliczenia i pobrania w kwocie niższej od wynikającej z obowiązujących przepisów, zaległości zaś dotyczą wypłat wynagrodzeń dokonanych do dnia 1 stycznia 1948 r.

III.

1.
Na płatnikach administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych ciąży podobnie jak na innych płatnikach obowiązek potrącania podatnikom podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" w myśl przepisów art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 41) oraz art. 30 ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania.
2.
Jeżeli płatnik, wymieniony w ustępie poprzedzającym, nie pobrał od podatnika w ogóle podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" lub pobrał w kwocie niższej od wynikającej z obowiązujących przepisów, uprawniony jest do dodatkowego pobrania podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" albo różnicy podatku i składek oszczędnościowych od podatnika w ciągu 3 miesięcy od dnia wypłaty wynagrodzenia. Po upływie powyższego okresu należne a nie pobrane od podatnika kwoty z tytułu podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" obciążają wyłącznie płatnika administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych, który ponosi je z własnych funduszów, w tym przypadku nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące przeliczenia wynagrodzenia netto na wynagrodzenie brutto (art. 12 ust. 3 ustawy o podatku od wynagrodzeń, §§ 45-47 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 17 marca 1949 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń - Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 98 - ze zmianami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 4 stycznia 1950 r. w sprawie obniżenia skal podatkowych w podatku od wynagrodzeń - Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3 - oraz § 42 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 12 marca 1948 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania - Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 106).

IV.

Zleca się Ministrowi Finansów w sprawach określonych w cz. II.:

1)
wszczęte postępowanie karne toczące się przed władzami skarbowymi umorzyć na podstawie art. 213 prawa karnego skarbowego w brzmieniu, nadanym art. 1 pkt 80 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o zmianie niektórych przepisów prawa karnego skarbowego (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 116),
2)
w sprawach przekazanych do postępowania sądowego wystąpić z wnioskiem do właściwych władz prokuratorskich o umorzenie postępowania karnego na podstawie art. 49 kpk. w związku z art. 186 prawa karnego skarbowego w brzmieniu, nadanym art. 1 pkt 72 ustawy, wymienionej w pkt 1),
3)
w sprawach toczących się przed sądem wystąpić w myśl art. 279 prawa karnego skarbowego z wnioskiem o umorzenie postępowania,
4)
uchylić w całości lub w części w drodze nadzoru służbowego na podstawie art. 262 § 2 prawa karnego skarbowego w brzmieniu nadanym art. 1 pkt 91 ustawy, wymienionej w pkt 1) - tych prawomocnych orzeczeń władz skarbowych, na podstawie których orzeczona kara albo jeszcze nie została wykonana, lub została wykonana tylko częściowo.

V.

1.
Odpowiedzialność służbowa i karno-skarbowa z powodu nieobliczania i niepotrącania podatku od wynagrodzeń i składek na rzecz Społecznego Funduszu Oszczędzania "C" w ogóle, jak i wskutek obliczania i pobierania w kwocie niższej od wynikającej z obowiązujących przepisów, ciąży:
1)
od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały na osobach, wymienionych w Cz. I ust. 1 pkt l) lit. b) tej uchwały,
2)
za czas od dnia 1 stycznia 1948 r. do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały na osobach, które zajmowały w tym okresie analogiczne stanowiska, jak osoby podane w pkt 1).
2.
Ponadto w przedsiębiorstwach państwowych i pod zarządem państwowym ciąży odpowiedzialność z art. 21 dekretu o zobowiązaniach podatkowych za niewpłacanie w terminie ustawowym podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C":
1)
za czas od wejścia w życie uchwały na osobach odpowiedzialnych za prowadzenie przedsiębiorstwa, tj. naczelnym dyrektorze i głównym (starszym) księgowym,
2)
za czas od 1 stycznia 1948 r. do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały na osobach, które zajmowały w tym. okresie analogiczne stanowiska, jak osoby podane w pkt 1).

VI.

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Ministrowi Finansów i wszystkim ministrom w zakresie ich działania.

VII.

Uchwała niniejsza wchodzi w życie z mocą natychmiastową.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-106.1335

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wzmożenie dyscypliny finansowej na odcinku podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" oraz umorzenie zaległości w podatku od wynagrodzeń u płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych.
Data aktu: 13/09/1950
Data ogłoszenia: 07/10/1950
Data wejścia w życie: 13/09/1950