Używanie samolotów sanitarnych lotnictwa cywilnego.

INSTRUKCJA
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 15 września 1950 r.
o używania samolotów sanitarnych lotnictwa cywilnego.

Na podstawie art. 8 ust. 1 oraz ust. 2 lit. a) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 marca 1928 r. o prawie lotniczym (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr 69, poz. 437 i z 1945 r. Nr 50, poz. 282), zarządza się, co następuje:
§  1.
Instrukcja niniejsza dotyczy samolotów sanitarnych lotnictwa cywilnego, przekazanych stowarzyszeniu wyższej użyteczności "Liga Lotnicza", ufundowanych ze składek społeczeństwa, zebranych w drodze zbiórek publicznych i dobrowolnych opodatkowań.
§  2.
1.
Po przyjęciu samolotów przez Ligę Lotniczą załatwia ona wszelkie formalności, związane z przekazaniem, przejęciem i dostawą samolotów na miejsce przeznaczenia oraz z ich rejestracją.
2.
Samolotów tych Liga Lotnicza używa zgodnie z przeznaczeniem.
§  3.
Jednostka organizacyjna Ligi Lotniczej, której przydzielono samolot sanitarny, sprawuje całkowitą obsługę pilotażowo-techniczną samolotu i przyjmuje go w stan zaopatrzenia.
§  4.
1.
Samoloty sanitarne lotnictwa cywilnego są przeznaczone do obsługi sanitarnej terenów, ustalonych przez Ligę Lotniczą w porozumieniu z właściwymi władzami.
2.
Użycie samolotu sanitarnego na innym terenie, niż ustalony według ust. 1, może nastąpić tylko w przypadku, gdy właściwy samolot sanitarny, przeznaczony dla danego terenu, nie może być użyty, lub w przypadkach, wymienionych w § 7 ust. 2.
§  5.
1.
Przewozy chorych (rannych) samolotami sanitarnymi odbywać się mogą na zlecenie ustne, pisemne, telegraficzne lub telefoniczne upoważnionych do tego delegatów Ministerstwa Zdrowia. Instrukcja Ministerstwa Zdrowia określi, jakie osoby są upoważnione do zlecania lotów sanitarnych i ustali dane, jakie powinno zawierać wezwanie samolotu sanitarnego.
2.
Zlecenie na lot sanitarny powinno być skierowane do zawiadowcy najbliższego lotniska (portu lotniczego) względnie do kierownika aeroklubu Ligi Lotniczej w najbliższym mieście wojewódzkim. Zlecenie musi zawierać następujące dane:
a)
miejscowość, gminę i powiat pobytu chorego (rannego),
b)
przyczynę wezwania,
c)
godzinę nadania zlecenia,
d)
nazwisko dającego zlecenie i jego stanowisko służbowe,
e)
miejscowość, do której ma być odtransportowany chory (ranny).
3.
Przewóz samolotem sanitarnym ofiar wypadku lotniczego zarządzić może również delegat Ligi Lotniczej, zatwierdzony przez Ministerstwo Komunikacji dla każdego lotniska.
4.
Koszty przewozu samolotami sanitarnymi i sposób ich pokrywania ustali Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Ligą Lotniczą.
§  6. 1
Przy wezwaniu albo zleceniu telefonicznym lub telegraficznym w sprawie wysłania samolotu sanitarnego należy podać hasło "Ratunek". Rozmowy telefoniczne zamawiane na hasło "Ratunek" oraz telegramy, oznaczone wskazówką "Lot-San" skierowane do właściwych władz lub organizacji, są załatwiane natychmiast przed wszystkimi innymi rozmowami względnie telegramami. Rozmowy te i telegramy są bezpłatne. Zlecenie winno być potwierdzone pisemnie w terminie trzydniowym.
§  7.
1.
Samolot sanitarny odbywa loty w rejonie i po trasach, wyznaczonych dla jednostek Ligi Lotniczej, znajdujących się w poszczególnych terenach, określonych w § 4 ust. 1.
2.
Jeżeli miejscowość, do której samolot ma być wezwany, leży bliżej miejsca postoju samolotu należącego do innego niż właściwy w myśl § 4 ust. 1 terenu, można w takim przypadku wezwać samolot z tego innego terenu.
§  8.
Członków załóg samolotów sanitarnych zatwierdza Ministerstwo Komunikacji (Departament Lotnictwa Cywilnego) na wniosek Ligi Lotniczej.
§  9.
1.
Użycie samolotów sanitarnych należy ograniczyć do przypadków, w których nie można przewieźć chorego (rannego) w porę innymi środkami komunikacyjnymi.
2.
W razie stwierdzenia lekkomyślnego wezwania samolotu sanitarnego winny pokrywa koszt i może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
§  10.
Za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów oraz za używanie samolotów sanitarnych do celów nie związanych z obsługą sanitarną terenu, odpowiada kierownik jednostki organizacyjnej Ligi Lotniczej, do której samolot został przydzielony.
§  11.
Przewozy chorych (rannych) samolotami sanitarnymi dokonywane są z zachowaniem przepisów i instrukcji, wydanych przez Ministerstwo Zdrowia.
§  12.
Instrukcja niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 8 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-6.83) zmieniającego nin. instrukcję z dniem 29 stycznia 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024