Likwidacja przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: "Państwowa Centrala Handlowa".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 23 grudnia 1949 r.
w sprawie likwidacji przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: "Państwowa Centrala Handlowa".

Na podstawie art. 15 ust. 1 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, co następuje:
§  1.
Utworzone zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 26 stycznia 1949 r. (Monitor Polski Nr A-21, poz. 309) przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą: "Państwowa Centrala Handlowa" stawia się z dniem 1 stycznia 1950 r. w stan likwidacji.
§  2.
Czynności likwidatora pełnić będzie ob. Ignacy Brym.
§  3.
W terminie do dnia 31 marca 1950 r. likwidator przedstawi Ministrowi Handlu Wewnętrznego bilans otwarcia likwidacji.
§  4.
Do obowiązków likwidatora należeć będzie zakończenie interesów bieżących Państwowej Centrali Handlowej, z tym jednak że sklepy winny być utrzymane w ruchu do chwili ich przekazania (§ 5), ściągnięcia wierzytelności i uiszczenia zobowiązań.
§  5.
W terminie do dnia 31 grudnia 1949 r. likwidator przedstawi Ministrowi Handlu Wewnętrznego do zatwierdzenia plan przekazania Działu Hurtu i Oddziału Eksportu Wewnętrznego, a w terminie do dnia 31 stycznia 1950 r. - plan przekazania pozostałego majątku Państwowej Centrali Handlowej.

Plany winny przewidywać:

1)
terminy przekazania poszczególnych składników majątku,
2)
że Dział Hurtu i Oddział Eksportu Wewnętrznego przekazany zostanie przedsiębiorstwu państwowo-spółdzielczemu pn. "Centrala Spożywcza", utworzonemu zarządzeniem Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 22 grudnia 1949 r. (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-5, poz. 54),
3)
że sklepy detaliczne przekazane zostaną przedsiębiorstwom Miejskiego Handlu Detalicznego, spółdzielniom C.S.S. "Społem" i gminnym Spółdzielniom "Samopomoc Chłopska" oraz innym przedsiębiorstwom lub instytucjom stosownie do planu podziału.

Oddzielnie wymienione być winny w planie sklepy przejęte przez Państwową Centralę Handlową od spółdzielni wojskowych.

§  6.
Przekazanie winno nastąpić w terminach wskazanych w planie i być stwierdzone protokołami zdawczo-odbiorczymi.
§  7.
Przekazanie nastąpi w sposób następujący:
a)
grunta i budynki, znajdujące się w zarządzie lub użytkowaniu Państwowej Centrali Handlowej na zasadach przewidzianych w dekrecie z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197) w brzmieniu nadanym dekretem z dnia 26.X.1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 438),
b)
urządzenie - przedsiębiorstwom i instytucjom państwowym, nie wyłączając przedsiębiorstw Miejskiego Handlu Detalicznego - nieodpłatnie, a innym osobom - za cenę odpowiadającą kosztom nabycia takich samych urządzeń w chwili sporządzania protokołu zdawczo-odbiorczego z uwzględnieniem procentu zużycia i dokonanych nakładów,
c)
surowce i remanenty towarowe - przedsiębiorstwom i instytucjom państwowym, nie wyłączając Przedsiębiorstw Miejskiego Handlu Detalicznego - po cenie kosztów własnych nabycia lub wytworzenia, a innym osobom - po obowiązujących w chwili sporządzania protokołu zdawczo-odbiorczego cenach hurtowych.
§  8.
Jeżeli przekazaniu ulega zespół urządzeń, służących do osiągnięcia określonego celu gospodarczego, wraz z urządzeniami - przekazaniu ulegają wszelkie prawa i zobowiązania z majątkiem tym związane, w szczególności zaś prawa i obowiązki z umów o pracę i o dzieło, z umów dzierżawnych itp.

W przypadku, gdy Państwowa Centrala Handlowa za jakieś świadczenia uiściła należność z góry, przedsiębiorstwo albo instytucja, której majątek zostaje przekazany, zapłaci za wartość świadczeń jeszcze nieodebranych, a w przypadku gdy wraz z majątkiem przejęte zostają zobowiązania - na korzyść przedsiębiorstwa przejmującego zaliczona będzie wartość przejętych do zapłaty zobowiązań.

§  9.
Protokoły zdawczo-odbiorcze powinny być sporządzone i podpisane przez upoważnionych przedstawicieli likwidatora i przedsiębiorstwa przejmującego majątek.

W protokółach zdawczo-odbiorczych należy w szczególności podać:

1)
miejsce i datę sporządzenia protokołu,
2)
nazwiska, imiona i adresy osób sporządzających protokoły,
3)
opis i w przypadku, gdy przekazanie następuje odpłatnie - oszacowanie przejmowanego majątku według zasad §§ 6 i 7. Wierzytelności i zobowiązania wątpliwe przyjmuje się do protokołu w dwóch sumach według ich nominalnej i według ich przypuszczalnej wysokości,
4)
jeżeli przekazaniu ulega nieruchomość, wskazać należy ponadto nr hipoteczny i powierzchnię.
§  10.
Nadzór nad sporządzaniem protokołów zdawczo-odbiorczych, jeżeli przejmuje majątek przedsiębiorstwo lub instytucja podległa Ministrowi Handlu Wewnętrznego, sprawuje Komisja w składzie: Przewodniczącego i 2 członków, powołanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego.

Jeżeli przejmuje majątek spółdzielnia, w skład komisji wchodzi ponadto 2 członków wyznaczonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego na wniosek Centralnego Związku Spółdzielczego.

W razie, gdyby przy sporządzaniu protokołów powstały spory. Komisja przeprowadzi dochodzenie i przedstawi Ministrowi Handlu Wewnętrznego wnioski.

Uchwały Komisji zapadają większością głosów członków obecnych. Dla powzięcia uchwał wymagana jest obecność większości członków komisji. W przypadku równości głosów decyduje głos przewodniczącego.

§  11.
Likwidator winien przedstawiać Ministrowi Handlu Wewnętrznego sprawozdania i bilanse co 6 miesięcy. Pierwsze sprawozdanie złożone być winno do dnia 30 lipca 1950 r. wraz z bilansem za okres od dnia 1 stycznia 1950 r. do dnia 30 czerwca 1950 r.
§  12.
O otwarciu likwidacji likwidator zgłosi do rejestru handlowego. Do zgłoszenia należy dołączyć wzór podpisu likwidatora.
§  13.
Zakończenie likwidacji i wykreślenie przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Centrala Handlowa" z rejestru handlowego nastąpi w trybie przewidzianym w rozporządzeniu Ministra Skarbu, które wydane zostanie na podstawie art. 15 ust. 2 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42).
§  14.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024