Ustalenie statutu organizacyjnego Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 25 marca 1948 r.
o ustaleniu statutu organizacyjnego Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy.

§  1.
Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o odbudowie m. st. Warszawy (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 266) ustalam załączony Statut Organizacyjny Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy.
§  2.
Upoważniam Komisarza Odbudowy m. st. Warszawy do sprawowania w moim imieniu bezpośredniego nadzoru nad Warszawską Dyrekcją Odbudowy.
§  3.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1948 r.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT ORGANIZACYJNY WARSZAWSKIEJ DYREKCJI ODBUDOWY

§ 1.
Warszawska Dyrekcja Odbudowy (W. D. O.) jest technicznym organem Ministra Odbudowy na obszarze m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego.
§  2.
Siedzibą Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy jest m. st. Warszawa.
§  3.
Do zakresu działalności W. D. O. należy:
a)
budowa, odbudowa, przebudowa i gruntowna naprawa budynków objętych państwowym planem inwestycyjnym;
b)
nadzór nad wszelkimi robotami budowlanymi, prowadzonymi z funduszów publicznych;
c)
kontrola innych robót budowlanych;
d)
dokonywanie zadań techniczno-budowlanych, zleconych przez Ministra Odbudowy.
§  4.
W wykonaniu zakresu działalności, określonego w § 3, W. D. O.:
a)
ma obowiązek przeprowadzać realizację wszelkich zamierzeń budowlanych, przewidzianych w państwowym planie inwestycyjnym - (Część: Ministerstwo Odbudowy) - przez zlecanie projektów robót, zawieranie umów na dostawy i prowadzenie robót sposobem gospodarczym, bądź przez zawieranie umów na roboty i wybór wykonawców oraz nadzorowanie wykonania;
b)
podejmuje realizację innych zamierzeń budowlanych, przewidzianych w państwowym planie inwestycyjnym, przez zlecanie projektów robót, zawieranie umów na dostawy i prowadzenie robót sposobem gospodarczym bądź przez zawieranie umów na roboty, wybór wykonawców oraz nadzorowanie wykonania;
c)
w stosunku do wszelkich budów, prowadzonych z funduszów publicznych, kontroluje koszty, wybór wykonawców i celowość wykorzystania środków przeznaczonych na poszczególne obiekty oraz sprawdza, czy roboty są prowadzone z zachowaniem terminów oraz wytycznych Ministra Odbudowy;
d)
w stosunku do budów nie objętych pkt. a), b) i c) - na podstawie otrzymanych od władzy budowlanej zawiadomień o udzieleniu pozwolenia na budowę - ma prawo wglądu, czy budowa odbywa się zgodnie z wytycznymi gospodarczymi i polityki budowlanej Ministra Odbudowy;
e)
przedstawia Ministrowi Odbudowy sprawozdania z wykonywanych czynności nadzorczych i przeprowadzonej kontroli oraz wnioski oparte na poczynionych spostrzeżeniach;
f)
ogłasza ceny wolnorynkowe i reglamentowane płacone za podstawowe materiały budowlane oraz wysokość płac za robociznę budowlaną na obszarze m. st. Warszawy oraz Warszawskiego Zespołu Miejskiego;
g)
według własnego uznania przyjmuje zlecenia na prace związane z realizacją zamierzeń budowlanych nie objętych państwowym planem inwestycyjnym.
§  5.
1.
W.
D.
O.
dzieli się na:

I Sekretariat Generalny,

II Biuro Planowania Wykonawstwa,

III Biuro Zleceń,

IV Biuro Nadzoru.

2.
Podział biur na wydziały, oddziały, inspektoraty oraz szczegółowy zakres ich czynności określa regulamin wewnętrzny W. D. O.
§  6.
1.
Na czele W. D. O. stoi Dyrektor, mianowany przez Ministra Odbudowy i podlegający bezpośrednio Ministrowi Odbudowy.
2.
Dyrektor W. D. O.:
a)
sprawuje ogólny nadzór i kierownictwo nad całością prac W. D. O.;
b)
przedstawia Ministrowi Odbudowy wnioski co do zmiany statutu W. D. O., jak też projekty regulaminów;
c)
zawiera umowy i udziela zamówień na dostawy i roboty zgodnie z obowiązującymi przepisami;
d)
powierza roboty i dostawy z wolnej ręki oraz dostawy w drodze przetargu w ramach obowiązujących przepisów;
e)
mianuje oraz zwalnia podległych mu funkcjonariuszów w ramach obowiązujących przepisów oraz zależnie od uprawnień, jakie określi Minister Odbudowy;
f)
składa Ministrowi Odbudowy sprawozdania z działalności: kwartalne i doraźne na żądanie;
g)
decyduje we wszystkich innych sprawach, związanych z działalnością W. D. O., wymienionych w niniejszym statucie, a nie zastrzeżonych do decyzji Ministra Odbudowy.
§  7.
1.
Dyrektorowi W. D. O. podlega trzech wicedyrektorów, mianowanych przez Ministra Odbudowy na wniosek Dyrektora W. D. O.
2.
Każdy z wicedyrektorów w zasadzie kieruje jednym z biur oraz spełnia inne funkcje zlecone przez Dyrektora i w tym zakresie jest odpowiedzialny przed Dyrektorem WDO.
3.
W razie nieobecności Dyrektora - zastępuje go wyznaczony przezeń wicedyrektor. Na zastępującego przechodzą wszelkie prawa i obowiązki, tudzież odpowiedzialność służbowa Dyrektora.
§  8.
Pod bezpośrednim kierownictwem Dyrektora pozostają Sekretariat Generalny.
§  9.
Zakres aprobaty wicedyrektorów, naczelników wydziałów, kierowników oddziałów, inspektorów oraz wewnętrzny tryb załatwiania spraw określi regulamin wewnętrzny.
§  10.
1.
Wydatki i dochody W. D. O. objęte są budżetem Ministerstwa Odbudowy.
2. 1
Za prace wymienione w § 4 pkt a), b) i g) W. D. O. pobiera opłaty, wysokość których ustala Minister Odbudowy na wniosek Dyrektora W. D. O. Wpływy z tych opłat odprowadzane są na specjalny tytuł budżetowy w dochodach Ministerstwa Odbudowy.
§  11.
Regulamin wewnętrzny W. D. O. zatwierdza Minister Odbudowy na wniosek Dyrektora W. D. O.
1 Załącznik § 10 ust. 2 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 12 czerwca 1948 r. o sprostowaniu błędu (M.P.48.57.349) z dniem 24 czerwca 1948 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024