Dyrektywa 2019/1834 zmieniająca załączniki II i IV do dyrektywy Rady 92/29/EWG w odniesieniu do dostosowań wyłącznie technicznych

DYREKTYWA KOMISJI (UE) 2019/1834
z dnia 24 października 2019 r.
zmieniająca załączniki II i IV do dyrektywy Rady 92/29/EWG w odniesieniu do dostosowań wyłącznie technicznych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/29/EWG z dnia 31 marca 1992 r. dotyczącą minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w celu poprawy opieki medycznej na statkach 1 , w szczególności jej art. 8,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zasada 10 Europejskiego filaru praw socjalnych 2 , proklamowanego w Göteborgu dnia 17 listopada 2017 r., głosi, że każdy pracownik ma prawo do zdrowego, bezpiecznego i dobrze dostosowanego środowiska pracy. Prawo pracowników do wysokiego poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy oraz do środowiska pracy dostosowanego do ich potrzeb zawodowych i pozwalającego im przedłużyć okres ich uczestnictwa w rynku pracy obejmuje ulepszoną opiekę medyczną na statkach.

(2) Wdrożenie dyrektyw związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem pracowników w miejscu pracy, w tym dyrektywy 92/29/ EWG, było przedmiotem oceny ex post, zwanej oceną REFIT. W jej trakcie oceniono przydatność dyrektywy, a także przeanalizowano prowadzone badania naukowe i nową wiedzę naukową w różnych istotnych dziedzinach. W wyniku oceny REFIT, o której mowa w dokumencie roboczym służb Komisji 3 , stwierdzono między innymi, że wykaz obowiązkowego wyposażenia medycznego zawarty w załączniku II do dyrektywy 92/29/EWG powinien zostać uaktualniony oraz że należy zwiększyć spójność z instrumentami międzynarodowymi.

(3) W swoim komunikacie pt. "Bezpieczniejsze i zdrowsze warunki pracy dla wszystkich - nowelizacja przepisów i polityki UE w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy" 4  Komisja ponownie stwierdziła, że choć w wyniku oceny REFIT unijnego dorobku prawnego w dziedzinie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy potwierdzono, iż przepisy w tej dziedzinie są na ogół skuteczne i adekwatne do założonych celów, można by znowelizować nieaktualne przepisy i zapewnić lepsze i szersze: ochronę, zgodność z przepisami i egzekwowanie w terenie. Komisja szczególnie podkreśla potrzebę uaktualnienia wykazu obowiązkowego wyposażenia medycznego zawartego w załączniku II do dyrektywy 92/29/EWG.

(4) W dyrektywie 92/29/EWG ustanowiono minimalne wymagania w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w celu poprawy opieki medycznej nad osobami wykonującymi zawód na statku. Dyrektywa zawiera wykaz wyposażenia medycznego wymaganego na statku i reguluje kwestie podziału obowiązków, udzielania informacji i szkolenia oraz kontroli.

(5) Załącznik II do dyrektywy 92/29/EWG zawiera niewyczerpujący wykaz wyposażenia medycznego wymaganego na statku, w tym leków, sprzętu medycznego i odtrutek. Wymogi dotyczące wyposażenia medycznego różnią się w zależności od kategorii statków, określonych w załączniku I do tej dyrektywy.

(6) Należy zmienić załącznik II do dyrektywy 92/29/EWG w świetle postępu naukowego i postępu medycyny, które miały miejsce od jej przyjęcia, zwłaszcza jeśli chodzi o nowo dostępne leki i sprzęt medyczny oraz leki i sprzęt medyczny, które nie są już wymagane na statkach. Ponadto z praktyki lekarskiej wynika w wielu przypadkach, że sformułowanie obecnych pozycji w załączniku II do dyrektywy 92/29/EWG należy uaktualnić lub dostosować, aby dokładniej odzwierciedlić obecną praktykę.

(7) Szczególną uwagę należy poświęcić statkom pozostającym bardzo blisko brzegu lub nieposiadającym kabiny mieszkalnej, należącym do kategorii C, ponieważ statki tej kategorii są zwykle mniejsze i może brakować na nich miejsca na pełne wyposażenie medyczne. W załączniku II do dyrektywy 92/29/EWG powinno się zatem zezwolić państwom członkowskich, w wyjątkowych okolicznościach, na stosowanie środków alternatywnych (leków lub sprzętu medycznego) z obiektywnie uzasadnionych przyczyn. Ze względu na specyfikę statków kategorii C niektóre leki i sprzęt medyczny nie są na tych statkach niezbędne, w związku z czym wykaz leków i sprzętu medycznego dla tej kategorii powinno się nieznacznie skrócić.

(8) Należy zmienić załącznik IV do dyrektywy 92/29/EWG w celu uwzględnienia zmiany załącznika II, ponieważ w załączniku IV ustanowiono ogólne ramy kontroli wyposażenia medycznego na statkach, w związku z czym jest on ściśle powiązany z załącznikiem II i powiela jego treść do celów kontroli.

(9) Należy zmienić załączniki II i IV do dyrektywy 92/29/EWG w celu uwzględnienia instrumentów międzynarodowych takich jak Międzynarodowy Przewodnik Medyczny dla Statków 5 , a także w celu utrzymania obecnego poziomu ochrony osób wykonujących zawód na statku oraz odzwierciedlenia postępu naukowego i postępu medycyny w tej dziedzinie, które wymagają jedynie dostosowań technicznych w miejscu pracy.

(10) Przeprowadzono konsultacje z Komitetem Doradczym ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy na temat działań wynikających z komunikatu Komisji pt. "Bezpieczniejsze i zdrowsze warunki pracy dla wszystkich - nowelizacja przepisów i polityki UE w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy", które należy podjąć, aby unijne przepisy w dziedzinie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy były nadal skuteczne i adekwatne do założonych celów.

(11) W swojej "Opinii na temat modernizacji sześciu dyrektyw w dziedzinie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy w celu zapewnienia bezpieczniejszych i zdrowszych warunków pracy dla wszystkich" 6 , przyjętej w dniu 6 grudnia 2017 r., Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia w Miejscu Pracy zalecił uaktualnienie załączników II i IV do dyrektywy 92/29/EWG.

(12) W kolejnej "Opinii na temat aktualizacji technicznej załączników do dyrektywy dotyczącej opieki medycznej na statkach (92/29)" 7 , przyjętej w dniu 31 maja 2018 r., Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia w Miejscu Pracy zalecił uaktualnienie załączników II i IV do dyrektywy 92/29/EWG w celu uwzględnienia najnowszego postępu technologicznego i postępu medycyny w tej dziedzinie.

(13) Komisję wspierali eksperci z państw członkowskich, udzielając jej wsparcia technicznego i naukowego.

(14) Zgodnie ze wspólną deklaracją polityczną dotyczącą dokumentów wyjaśniających 8 , przyjętą w dniu 28 września 2011 r. przez państwa członkowskie i Komisję, państwa członkowskie zobowiązały się do złożenia, w uzasadnionych przypadkach, wraz z powiadomieniem o środkach transpozycji, jednego lub więcej dokumentów wyjaśniających związki między elementami dyrektywy a odpowiadającymi im częściami krajowych instrumentów transpozycyjnych.

(15) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 8 dyrektywy Rady 92/29/EWG,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Załączniki II i IV do dyrektywy 92/29/EWG zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2
1. 
Państwa członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 20 listopada 2021 r. Niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów.

Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.

2. 
Państwa członkowskie przekazują Komisji tekst podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 października 2019 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

1)
Załącznik II do dyrektywy 92/29/EWG otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK II

WYPOSAZENIE MEDYCZNE (WYKAZ NIEKOMPLETNY)(9

(Art. 1 lit. d))

I. LEKI

Kategorie statków
A B C
1. Sercowo-naczyniowe
a) Analeptyki sercowo-krążeniowe - sympatykomimetyki x x
b) Preparaty przeciw dusznicy bolesnej x x x
c) Leki moczopędne x x
d) Leki przeciwkrwotoczne, włączając także leki pobudzające czynność skurczową macicy, jeśli na pokładzie znajdują się kobiety x x
e) Leki hipotensyjne x x
2. Układ trawienny
a) Leki stosowane w chorobach żołądka i dwunastnicy
- Leki stosowane przy wrzodach żołądka i zapaleniu żołądka x x
- Leki zobojętniające x x
b) Leki przeciwwymiotne x x
c) Środki przeczyszczające x
d) Leki przeciwbiegunkowe x x x
e) Leki na hemoroidy x x
3. Leki przeciwbólowe i przeciwskurczowe
a) Preparaty przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne x x x
b) Silne środki przeciwbólowe x x
c) Spazmolityki x x
4. Układ nerwowy
a) Anksjolityki x x
b) Neuroleptyki x x
c) Środki przeciw chorobie morskiej x x x
d) Leki przeciwpadaczkowe x x
5. Leki przeciwuczuleniowe i przeciwwstrząsowe
a) Leki przeciwhistaminowe x x
b) Glukokortykoidy x x
6. Układ oddechowy
a) Preparaty bronchospazmolityczne x x
b) Leki przeciwkaszlowe x x
c) Leki stosowane w przeziębieniach i zapaleniu zatok x x
7. Przeciwzakaźne
a) Antybiotyki (co najmniej dwie grupy) x x
b) Leki przeciwpasożytnicze x x
c) Szczepionki przeciwtężcowe i immunoglobuliny x x
d) Leki przeciwmalaryczne - w zależności od obszaru operacyjnego x x
8. Preparaty nawadniające, odżywcze i osoczowe x x
9. Leki do użytku zewnętrznego
a) Leki dermatologiczne
- Roztwory antyseptyczne x x x
- Maści z antybiotykami x x
- Maści przeciwzapalne i przeciwbólowe x x
- Kremy przeciwgrzybicze x
- Preparaty stosowane przy oparzeniach x x x
b) Leki okulistyczne
- Krople z antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi x x
- Krople o działaniu znieczulającym x x
- Płyn fizjologiczny do płukania oczu x x x
- Krople zwężające źrenicę i obniżające ciśnienie śródgałkowe x x
c) Leki stosowane do ucha
- Roztwory znieczulające i przeciwzapalne x x
d) Leki stosowane przy zakażeniach jamy ustnej i gardła
- Antyseptyczne płukanki do ust. x x
e) Miejscowe środki znieczulające
- Miejscowe środki znieczulające działające przez zamrożenie x
- Miejscowe środki znieczulające do iniekcji podskórnej x x

II. SPRZĘT MEDYCZNY

Kategorie statków
A B C
1. Sprzęt resuscytacyjny
- Worek samorozprężalny (resuscytator) (lub równoważnik) wraz z maseczkami o rozmiarach dużym, średnim i małym x x
- Urządzenie do podawania tlenu z zaworem redukcyjnym, aby mógł być używany tlen przemysłowy ze statku lub pojemnik z tlenem 1 x x
- Mechaniczny aspirator do oczyszczania górnych dróg oddechowych x x
2. Sprzęt opatrunkowy i do zakładania szwów
- Opaski uciskowe x x x
- Jednorazowe narzędzie do automatycznego zszywania brzegów lub zestaw do szycia z igłami x x
- Adhezyjny bandaż elastyczny x x x
- Paski z gazy x x
- Opatrunki do bandażowania palców x
- Jałowe kompresy gazowe x x x
- Jałowe prześcieradła dla poparzonych x x
- Chusta trójkątna x x
- Rękawice jednorazowe x x x
- Opatrunki przylepne x x x
- Jałowe bandaże uciskowe x x x
- Adhezyjny materiał do szycia lub bandaże z tlenkiem cynku x x x
- Niewchłanialne nici z igłami x
- Gaza nasycona wazeliną x x
3. Narzędzia i przyrządy
- Jednorazowe skalpele x
- Pojemnik na narzędzia i przyrządy, z odpowiedniego materiału x x
- Nożyczki x x
- Pincety chirurgiczne x x
- Kleszczyki hemostatyczne x x
- Imadło do igieł x
- Jednorazowe żyletki x
4. Sprzęt diagnostyczny i monitoringowy
- Jednorazowa szpatułka do uciskania języka x x
- Papierki wskaźnikowe do analizy moczu x
- Karty gorączkowe x
- Prześcieradła ewakuacyjne x x
- Stetoskop x x
- Ciśnieniomierz x x
- Termometr lekarski x x
- Termometr hypotermiczny x x
- Szybki test do diagnostyki malarii - w zależności od obszaru operacyjnego x x
5. Sprzęt do iniekcji, perfuzji, punkcji i cewnikowania
- Zestaw do cewnikowania pęcherza moczowego (dla kobiet i mężczyzn) x
- Zestaw do wlewu dożylnego x x
- Jednorazowe strzykawki i igły x x
6. Ogólny sprzęt medyczny
- Środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i pielęgniarek x x
- Basen dla chorego x
- Termofor x
- Butla na mocz x
- Worek z lodem x
7. Sprzęt unieruchamiający i do nastawiania kości
- Komplet szyn w różnych rozmiarach, do kończyn x x
- Kołnierz do unieruchomienia szyi x x
8. Dezynfekcja, dezynsekcja i zapobieganie
- Środek odkażający wodę x
- Płynny insektycyd x
- Sproszkowany insektycyd x
(1) Zgodnie z warunkami stosowania ustalonymi w krajowych przepisach lub praktykach.

III. ODTRUTKI

1. Leki
- Ogólne
- Sercowo-naczyniowe
- Układ trawienny
- Układ nerwowy
- Układ oddechowy
- Przeciwzakaźne
- Do użytku zewnętrznego
2. Sprzęt medyczny
- Niezbędny do podawania tlenu (włączając konieczną konserwację)

Uwaga:

W celu szczegółowego wykonania sekcji III państwa członkowskie mogą powoływać się na poradnik dotyczący pierwszej pomocy medycznej Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO Medical First Aid Guide (MFAG)) do stosowania w wypadkach z udziałem towarów niebezpiecznych, zawarty w skonsolidowanym wydaniu Międzynarodowego morskiego kodeksu towarów niebezpiecznych z 1990 r., ze zmianami.

Przy każdym dostosowaniu sekcji III przy zastosowaniu art. 8 można uwzględnić między innymi wszelkie uaktualnienia MFAG."

2)
załącznik IV do dyrektywy 92/29/EWG otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK IV

OGÓLNE RAMY KONTROLI MEDYCZNEGO WYPOSAŻENIA STATKÓW

(Art. 2 ust. 1 lit. c), art. 3 ust. 3)

SEKCJA A

KATEGORIA STATKÓW A

I. Szczegóły dotyczące statku

Nazwa: .................................................................................................................................

Bandera: ...............................................................................................................................

Port macierzysty: .................................................................................................................

II. Wyposażenie medyczne

Wymagane ilości Ilości

faktycznie

znajdujące się

na pokładzie

Uwagi

(szczególnie

daty ważności)

1. LEKI
1.1. Sercowo-naczyniowe
a) Analeptyki sercowo-krążeniowe - sympatykomimetyki 0 0 0
b) Preparaty przeciw dusznicy bolesnej 0 0 0
c) Leki moczopędne 0 0 0
d) Leki przeciwkrwotoczne, włączając także leki pobudzające czynność skurczową macicy, jeśli na pokładzie znajdują się kobiety 0 0 0
e) Leki hipotensyjne 0 0 0
1.2. Układ trawienny
a) Leki stosowane w chorobach żołądka i dwunastnicy 0 0 0
- Leki stosowane przy wrzodach żołądka i zapaleniu żołądka 0 0 0
- Leki zobojętniające 0 0 0
b) Leki przeciwwymiotne 0 0 0
c) Środki przeczyszczające 0 0 0
d) Leki przeciwbiegunkowe 0 0 0
e) Leki na hemoroidy 0 0 0
1.3. Leki przeciwbólowe i przeciwskurczowe
a) Preparaty przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne 0 0 0
b) Silne środki przeciwbólowe 0 0 0
c) Spazmolityki 0 0 0
1.4. Układ nerwowy
a) Anksjolityki 0 0 0
b) Neuroleptyki 0 0 0
c) Środki przeciw chorobie morskiej 0 0 0
d) Leki przeciwpadaczkowe 0 0 0
1.5. Leki przeciwuczuleniowe i przeciwwstrząsowe
a) Leki przeciwhistaminowe 0 0 0
b) Glukokortykoidy 0 0 0
1.6. Układ oddechowy
a) Preparaty bronchospazmolityczne 0 0 0
b) Leki przeciwkaszlowe 0 0 0
c) Leki stosowane w przeziębieniach i zapaleniu zatok 0 0 0
1.7. Przeciwzakaźne
a) Antybiotyki (co najmniej dwie grupy) 0 0 0
b) Leki przeciwpasożytnicze 0 0 0
c) Szczepionki przeciwtężcowe i immunoglobuliny 0 0 0
d) Leki przeciwmalaryczne - w zależności od obszaru operacyjnego 0 0 0
1.8. Preparaty nawadniające, odżywcze i osoczowe 0 0 0
1.9. Leki do użytku zewnętrznego
a) Leki dermatologiczne 0 0 0
- Roztwory antyseptyczne 0 0 0
- Maści z antybiotykami 0 0 0
- Maści przeciwzapalne i przeciwbólowe 0 0 0
- Kremy przeciwgrzybicze 0 0 0
- Preparaty stosowane przy oparzeniach 0 0 0
b) Leki okulistyczne 0 0 0
- Krople z antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi 0 0 0
- Krople o działaniu znieczulającym 0 0 0
- Płyn fizjologiczny do płukania oczu 0 0 0
- Krople zwężające źrenicę i obniżające ciśnienie śródgałkowe 0 0 0
c) Leki stosowane do ucha 0 0 0
- Roztwory znieczulające i przeciwzapalne 0 0 0
d) Leki stosowane przy zakażeniach jamy ustnej i gardła 0 0 0
- Antyseptyczne płukanki do ust. 0 0 0
e) Miejscowe środki znieczulające 0 0 0
- Miejscowe środki znieczulające działające przez zamrożenie 0 0 0
- Miejscowe środki znieczulające do iniekcji podskórnej 0 0 0
2. SPRZĘT MEDYCZNY
2.1. Sprzęt resuscytacyjny
- Worek samorozprężalny (resuscytator) (lub równoważnik) wraz z maseczkami o rozmiarach dużym, średnim i małym 0 0 0
- Urządzenie do podawania tlenu z zaworem redukcyjnym, aby mógł być używany tlen przemysłowy ze statku lub pojemnik z tlenem (1) 0 0 0
- Mechaniczny aspirator do oczyszczania górnych dróg oddechowych 0 0 0
2.2. Sprzęt opatrunkowy i do zakładania szwów
- Opaski uciskowe 0 0 0
-Adhezyjny bandaż elastyczny 0 0 0
- Paski z gazy 0 0 0
- Opatrunki do bandażowania palców 0 0 0
- Jałowe kompresy gazowe 0 0 0
- Jałowe prześcieradła dla poparzonych 0 0 0
- Chusta trójkątna 0 0 0
- Rękawice jednorazowe 0 0 0
- Opatrunki przylepne 0 0 0
- Jałowe bandaże uciskowe 0 0 0
- Adhezyjny materiał do szycia lub bandaże z tlenkiem cynku 0 0 0
- Niewchłanialne nici z igłami 0 0 0
- Gaza nasycona wazeliną 0 0 0
2.3. Narzędzia i przyrządy
- Jednorazowe skalpele 0 0 0
- Pojemnik na narzędzia i przyrządy, z odpowiedniego materiału 0 0 0
- Nożyczki 0 0 0
- Pincety chirurgiczne 0 0 0
- Kleszczyki hemostatyczne 0 0 0
- Imadło do igieł 0 0 0
- Jednorazowe żyletki 0 0 0
2.4. Sprzęt diagnostyczny i monitoringowy 0 0 0
- Jednorazowa szpatułka do uciskania języka 0 0 0
- Papierki wskaźnikowe do analizy moczu 0 0 0
- Karty gorączkowe 0 0 0
- Prześcieradła ewakuacyjne 0 0 0
- Stetoskop 0 0 0
- Ciśnieniomierz 0 0 0
- Termometr lekarski 0 0 0
- Termometr hypotermiczny 0 0 0
- Szybki test do diagnostyki malarii - w zależności od obszaru operacyjnego 0 0 0
2.5. Sprzęt do iniekcji, perfuzji, punkcji i cewnikowania 0 0 0
- Zestaw do cewnikowania pęcherza moczowego (dla kobiet i mężczyzn) 0 0 0
- Zestaw do wlewu dożylnego 0 0 0
- Jednorazowe strzykawki i igły 0 0 0
2.6. Ogólny sprzęt medyczny 0 0 0
- Środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i pielęgniarek 0 0 0
- Basen dla chorego 0 0 0
- Termofor 0 0 0
- Butla na mocz 0 0 0
- Worek z lodem 0 0 0
2.7. Sprzęt unieruchamiający i do nastawiania kości 0 0 0
- Komplet szyn w różnych rozmiarach, do kończyn 0 0 0
- Kołnierz do unieruchomienia szyi 0 0 0
2.8. Dezynfekcja, dezynsekcja i zapobieganie 0 0 0
- Środek odkażający wodę 0 0 0
- Płynny insektycyd 0 0 0
- Sproszkowany insektycyd 0 0 0
3. ODTRUTKI
3.1. Ogólne 0 0 0
3.2. Sercowo-naczyniowe 0 0 0
3.3. Układ trawienny 0 0 0
3.4. Układ nerwowy 0 0 0
3.5. Układ oddechowy 0 0 0
3.6. Przeciwzakaźne 0 0 0
3.7. Do użytku zewnętrznego 0 0 0
3.8. Inne 0 0 0
3.9. Niezbędny do podawania tlenu (włączając konieczną konserwację) 0 0 0
(1) Zgodnie z warunkami stosowania ustalonymi w krajowych przepisach lub praktykach.

Miejscowość i data: .............................................................................................................

Podpis kapitana: ...................................................................................................................

Zatwierdzenie przez właściwą osobę lub właściwy organ: ...............................................

SEKCJA B

KATEGORIA STATKÓW B

I. Szczegóły dotyczące statku

Nazwa: .................................................................................................................................

Bandera: ...............................................................................................................................

Port macierzysty: .................................................................................................................

II. Wyposażenie medyczne

Wymagane ilości Ilości

faktycznie

znajdujące się

na pokładzie

Uwagi

(szczególnie

daty ważności)

1.LEKI
1.1. Sercowo-naczyniowe
a) Analeptyki sercowo-krążeniowe - sympatykomimetyki 0 0 0
b) Preparaty przeciw dusznicy bolesnej 0 0 0
c) Leki moczopędne 0 0 0
d) Leki przeciwkrwotoczne, włączając także leki pobudzające czynność skurczową macicy, jeśli na pokładzie znajdują się kobiety 0 0 0
e) Leki hipotensyjne 0 0 0
1.2. Układ trawienny
a) Leki stosowane w chorobach żołądka i dwunastnicy 0 0 0
- Leki stosowane przy wrzodach żołądka i zapaleniu żołądka 0 0 0
- Leki zobojętniające 0 0 0
b) Leki przeciwwymiotne 0 0 0
c) Leki przeciwbiegunkowe 0 0 0
d) Leki na hemoroidy 0 0 0
1.3. Leki przeciwbólowe i przeciwskurczowe
a) Preparaty przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne 0 0 0
b) Silne środki przeciwbólowe 0 0 0
c) Spazmolityki 0 0 0
1.4. Układ nerwowy
a) Anksjolityki 0 0 0
b) Neuroleptyki 0 0 0
c) Środki przeciw chorobie morskiej 0 0 0
d) Leki przeciwpadaczkowe 0 0 0
1.5. Leki przeciwuczuleniowe i przeciwwstrząsowe
a) Leki przeciwhistaminowe 0 0 0
b) Glukokortykoidy 0 0 0
1.6. Układ oddechowy
a) Preparaty bronchospazmolityczne 0 0 0
b) Leki przeciwkaszlowe 0 0 0
c) Leki stosowane w przeziębieniach i zapaleniu zatok 0 0 0
1.7. Przeciwzakaźne
a) Antybiotyki (co najmniej dwie grupy) 0 0 0
b) Leki przeciwpasożytnicze 0 0 0
c) Szczepionki przeciwtężcowe i immunoglobuliny 0 0 0
d) Leki przeciwmalaryczne - w zależności od obszaru operacyjnego 0 0 0
1.8. Preparaty nawadniające, odżywcze i osoczowe 0 0 0
1.9. Leki do użytku zewnętrznego
a) Leki dermatologiczne 0 0 0
- Roztwory antyseptyczne 0 0 0
- Maści z antybiotykami 0 0 0
- Maści przeciwzapalne i przeciwbólowe 0 0 0
- Preparaty stosowane przy oparzeniach 0 0 0
b) Leki okulistyczne 0 0 0
- Krople z antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi 0 0 0
- Krople o działaniu znieczulającym 0 0 0
- Płyn fizjologiczny do płukania oczu 0 0 0
- Krople zwężające źrenicę i obniżające ciśnienie śródgałkowe 0 0 0
c) Leki stosowane do ucha 0 0 0
- Roztwory znieczulające i przeciwzapalne 0 0 0
d) Leki stosowane przy zakażeniach jamy ustnej i gardła 0 0 0
- Antyseptyczne płukanki do ust. 0 0 0
e) Miejscowe środki znieczulające 0 0 0
- Miejscowe środki znieczulające do iniekcji podskórnej 0 0 0
2. SPRZĘT MEDYCZNY
2.1. Sprzęt resuscytacyjny
- Worek samorozprężalny (resuscytator) (lub równoważnik) wraz z maseczkami o rozmiarach dużym, średnim i małym 0 0 0
- Urządzenie do podawania tlenu z zaworem redukcyjnym, aby mógł być używany tlen przemysłowy ze statku lub pojemnik z tlenem (1) 0 0 0
- Mechaniczny aspirator do oczyszczania górnych dróg oddechowych 0 0 0
2.2. Sprzęt opatrunkowy i do zakładania szwów
- Opaski uciskowe 0 0 0
- Jednorazowe narzędzie do automatycznego zszywania brzegów lub zestaw do szycia z igłami 0 0 0
- Adhezyjny bandaż elastyczny 0 0 0
- Paski z gazy 0 0 0
- Jałowe kompresy gazowe 0 0 0
- Jałowe prześcieradła dla poparzonych 0 0 0
- Chusta trójkątna 0 0 0
- Rękawice jednorazowe 0 0 0
- Opatrunki przylepne 0 0 0
- Jałowe bandaże uciskowe 0 0 0
- Adhezyjny materiał do szycia lub bandaże z tlenkiem cynku 0 0 0
- Gaza nasycona wazeliną 0 0 0
2.3. Narzędzia i przyrządy
- Pojemnik na narzędzia i przyrządy, z odpowiedniego materiału 0 0 0
- Nożyczki 0 0 0
- Pincety chirurgiczne 0 0 0
- Kleszczyki hemostatyczne 0 0 0
2.4. Sprzęt diagnostyczny i monitoringowy 0 0 0
- Jednorazowa szpatułka do uciskania języka 0 0 0
- Prześcieradła ewakuacyjne 0 0 0
- Stetoskop 0 0 0
- Ciśnieniomierz 0 0 0
- Termometr lekarski 0 0 0
- Termometr hypotermiczny 0 0 0
- Szybki test do diagnostyki malarii - w zależności od obszaru operacyjnego 0 0 0
2.5. Sprzęt do iniekcji, perfuzji, punkcji i cewnikowania 0 0 0
- Zestaw do wlewu dożylnego 0 0 0
- Jednorazowe strzykawki i igły 0 0 0
2.6. Ogólny sprzęt medyczny 0 0 0
- Środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i pielęgniarek 0 0 0
2.7. Sprzęt unieruchamiający i do nastawiania kości 0 0 0
- Komplet szyn w różnych rozmiarach, do kończyn 0 0 0
- Kołnierz do unieruchomienia szyi 0 0 0
3. ODTRUTKI
3.1. Ogólne 0 0 0
3.2. Sercowo-naczyniowe 0 0 0
3.3. Układ trawienny 0 0 0
3.4. Układ nerwowy 0 0 0
3.5. Układ oddechowy 0 0 0
3.6. Przeciwzakaźne 0 0 0
3.7. Do użytku zewnętrznego 0 0 0
3.8. Inne 0 0 0
3.9. Niezbędny do podawania tlenu (włączając konieczną konserwację) 0 0 0
(1) Zgodnie z warunkami stosowania ustalonymi w krajowych przepisach lub praktykach.

Miejscowość i data: .............................................................................................................

Podpis kapitana: ...................................................................................................................

Zatwierdzenie przez właściwą osobę lub właściwy organ: ................................................

SEKCJA C

KATEGORIA STATKÓW C

I. Szczegóły dotyczące statku

Nazwa: .................................................................................................................................

Bandera: ...............................................................................................................................

Port macierzysty: .................................................................................................................

II. Wyposażenie medyczne

Wymagane ilości Ilości

faktycznie

znajdujące się

na pokładzie

Uwagi

(szczególnie

daty ważności)

1. LEKI
1.1. Sercowo-naczyniowe
a) Preparaty przeciw dusznicy bolesnej 0 0 0
1.2. Układ trawienny
a) Leki przeciwbiegunkowe 0 0 0
1.3. Leki przeciwbólowe i przeciwskurczowe
a) Preparaty przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne 0 0 0
1.4. Układ nerwowy
c) Środki przeciw chorobie morskiej 0 0 0
1.5. Leki do użytku zewnętrznego
a) Leki dermatologiczne 0 0 0
- Roztwory antyseptyczne 0 0 0
- Preparaty stosowane przy oparzeniach 0 0 0
b) Leki okulistyczne 0 0 0
- Płyn fizjologiczny do płukania oczu 0 0 0
2. SPRZĘT MEDYCZNY
2.1. Sprzęt opatrunkowy i do zakładania szwów
- Opaski uciskowe 0 0 0
-Adhezyjny bandaż elastyczny 0 0 0
- Jałowe kompresy gazowe 0 0 0
- Rękawice jednorazowe 0 0 0
- Opatrunki przylepne 0 0 0
- Jałowe bandaże uciskowe 0 0 0
- Adhezyjny materiał do szycia lub bandaże z tlenkiem cynku 0 0 0
3. ODTRUTKI
3.1. Ogólne 0 0 0
3.2. Sercowo-naczyniowe 0 0 0
3.3. Układ trawienny 0 0 0
3.4. Układ nerwowy 0 0 0
3.5. Układ oddechowy 0 0 0
3.6. Przeciwzakaźne 0 0 0
3.7. Do użytku zewnętrznego 0 0 0
3.8. Inne 0 0 0
3.9. Niezbędny do podawania tlenu (włączając konieczną konserwację) 0 0 0

Miejscowość i data: .............................................................................................................

Podpis kapitana: ...................................................................................................................

Zatwierdzenie przez właściwą osobę lub właściwy organ: .............................................. "

1 Dz.U. L 113 z 30.4.1992, s. 19.
3 SWD(2017) 10 final.
4 COM(2017) 12 final.
5 Międzynarodowy Przewodnik Medyczny dla Statków, w tym apteczka znajdująca się na statku. Wydanie trzecie, Światowa Organizacja Zdrowia, 2007 (ISBN 978 92 4 154720 8).
6 Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia w Miejscu Pracy, dok. 1718/2017.
7 Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia w Miejscu Pracy, dok. 444/18.
8 Dz.U. C 369 z 17.12.2011, s. 14.
9* W świetle art. 2 ust. 1 lit. a) państwa członkowskie mogą, w wyjątkowych okolicznościach, rozważyć stosowanie alternatywnych leków lub sprzętu medycznego z obiektywnie uzasadnionych przyczyn.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024