Rozporządzenie wykonawcze 2016/879 ustanawiające, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, szczegółowe uzgodnienia dotyczące deklaracji zgodności przy wprowadzaniu do obrotu urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła napełnionych wodorofluorowęglowodorami i weryfikacji tych deklaracji przez niezależnego audytora

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/879
z dnia 2 czerwca 2016 r.
ustanawiające, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, szczegółowe uzgodnienia dotyczące deklaracji zgodności przy wprowadzaniu do obrotu urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła napełnionych wodorofluorowęglowodorami i weryfikacji tych deklaracji przez niezależnego audytora
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 842/2006 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 14 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 wprowadzanie do obrotu fabrycznie napełnionych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła napełnionych wodoro-fluorowęglowodorami dozwolone jest wyłącznie w przypadku, gdy wodorofluorowęglowodory, którymi napełnione są te urządzenia, są wliczone do systemu kontyngentów, o którym mowa w rozdziale IV tegoż rozporządzenia. Przy wprowadzaniu do obrotu fabrycznie napełnionych urządzeń, producenci i importerzy urządzeń zapewniają, aby przestrzeganie tego przepisu było w pełni udokumentowane, i sporządzają w tym względzie deklarację zgodności.

(2) Przy sporządzaniu deklaracji zgodności należy zadbać o różne warianty odzwierciedlające różne sposoby zapewnienia przestrzegania przepisów, jakie mają do dyspozycji producenci i importerzy. Warianty odnoszą się do wprowadzania do obrotu napełnionych wodorofluorowęglowodorami urządzeń podlegających obowiązkowi upoważnienia zgodnie z art. 18 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 517/2014, urządzeń napełnionych wodorofluoro-węglowodorami wprowadzonymi na rynek w postaci masowej, a następnie ponownie wywiezionymi, po czym użytymi do napełnienia urządzeń poza UE, a także urządzeń napełnionych wodorofluorowęglowodorami w obrębie Unii. W zależności od formy prowadzonej działalności gospodarczej producenci i importerzy mają obowiązek składać różnego rodzaju dokumenty.

(3) W trosce o zapewnienie wiarygodności deklaracji zgodności opartych na upoważnieniach zgodnie z art. 18 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 517/2014, istotne jest umożliwienie zidentyfikowania każdego upoważnienia. W tym celu upoważnienia podlegają obowiązkowi odpowiedniego wpisu do rejestru ustanowionego na mocy art. 17 tegoż rozporządzenia.

(4) Co do wskazówek dotyczących weryfikowania deklaracji zgodności wraz z dokumentacją przez niezależnego audytora, zgodnie z wymogiem art. 14 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 517/2014, należy określić zakres weryfikacji, a także warunki przedkładania dokumentów w toku weryfikacji.

(5) Przez wzgląd na spójność niezbędne jest, aby odpowiednie przepisy ustanowione niniejszym rozporządzeniem były stosowane od tych samych dat, co odpowiednie przepisy rozporządzenia (UE) nr 517/2014.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na podstawie art. 24 rozporządzenia (UE) nr 517/2014,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Deklaracja zgodności

1.
Importerzy i producenci urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła napełnionych wodorofluorowęg-lowodorami ("urządzenia") sporządzają deklaracje zgodności, o których mowa w art. 14 rozporządzenia (UE) nr 517/2014 przy użyciu wzoru określonego w załączniku I do niniejszego rozporządzenia. Deklarację zgodności podpisuje przedstawiciel prawny producenta lub importera urządzeń.
2.
W przypadku przywozu urządzeń, o których mowa w art. 1, importer gwarantuje udostępnienie kopii deklaracji zgodności organom celnym z chwilą przedłożenia im zgłoszenia celnego związanego z dopuszczeniem do swobodnego obrotu w Unii.
3.
Deklaracja zgodności może się odnosić do upoważnienia, o którym mowa w art. 18 rozporządzenia (UE) nr 517/2014, o ile upoważnienie zostało należycie wpisane do rejestru ustanowionego na mocy art. 17 tegoż rozporządzenia.
Artykuł  2

Dokumentacja

1.
W każdym przypadku wprowadzania do obrotu w Unii napełnionych wodorofluorowęglowodorami urządzeń producent sporządza następującą dokumentację przewidzianą w art. 14 rozporządzenia (UE) nr 517/2014:
a)
deklarację zgodności;
b)
pełną listę urządzeń wraz z łączną ilością w kg każdego typu wodorofluorowęglowodorów zawartych w urządzeniach; lista nie jest wymagana w przypadku, gdy producent może wykazać, że wodorofluorowęglowodory zawarte w urządzeniach zostały wprowadzone do obrotu w Unii, zanim napełniono nimi urządzenia;
c)
w przypadku wodorofluorowęglowodorów dostarczonych przez inne przedsiębiorstwo w Unii, fakturę lub potwierdzenie dostawy wodorofluorowęglowodorów uprzednio wprowadzonych do obrotu w Unii;
d)
w przypadku zawartych w urządzeniach wodorofluorowęglowodorów przywiezionych i dopuszczonych do swobodnego obrotu na terenie Unii przez producenta urządzeń przed ich napełnieniem, odpowiednie dokumenty celne wykazujące, że zawarte w urządzeniach ilości wodorofluorowęglowodorów zostały dopuszczone do swobodnego obrotu w Unii;
e)
w przypadku zawartych w urządzeniach wodorofluorowęglowodorów przywiezionych przez producenta, lecz nie dopuszczonych do swobodnego obrotu na terenie Unii przed napełnieniem nimi urządzeń, dowód dopełnienia wymaganych procedur celnych w celu dopuszczenia przedmiotowych ilości wodorofluorowęglowodorów do swobodnego obrotu w Unii w momencie wprowadzania urządzeń do obrotu;
f)
w przypadku zawartych w urządzeniach wodorofluorowęglowodorów wytworzonych przez producenta urządzeń, którymi napełniono urządzenia w Unii, dokument określający ilości wodorofluorowęglowodorów zawartych w urządzeniach.
2.
Importerzy urządzeń zachowują, dla każdego urządzenia objętego zgłoszeniem celnym dotyczącym dopuszczenia do swobodnego obrotu w Unii, następującą dokumentację przewidzianą w art. 14 rozporządzenia (UE) nr 517/2014:
a)
deklarację zgodności;
b)
pełną listę urządzeń dopuszczonych do swobodnego obrotu w Unii wraz z następującymi informacjami:
(i)
model urządzenia;
(ii)
liczba urządzeń każdego modelu;
(iii)
wskazanie typu wodorofluorowęglowodorów zawartych w każdym modelu;
(iv)
ilość wodorofluorowęglowodorów w każdym urządzeniu, zaokrąglona z dokładnością do 1 grama;
(v)
całkowita ilość wodorofluorowęglowodorów w kilogramach oraz w tonach ekwiwalentu dwutlenku węgla;
c)
zgłoszenie celne dotyczące dopuszczenia urządzeń do swobodnego obrotu w Unii;
d)
w przypadku gdy wodorofluorowęglowodory zawarte w urządzeniach zostały wprowadzone do obrotu w Unii, a następnie wywiezione, po czym napełniono nimi urządzenia poza UE, faktura lub potwierdzenie dostawy, a także oświadczenie złożone przez przedsiębiorstwo, które wprowadziło wodorofluorowęglowodory do obrotu, że ich ilość została bądź zostanie zgłoszona jako wprowadzona do obrotu w Unii oraz że nie została ani nie zostanie zgłoszona jako dostawa bezpośrednia w celu wywozu w rozumieniu art. 15 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 517/2014, zgodnie z art. 19 rozporządzenia (UE) nr 517/2014 oraz z przepisami sekcji 5C załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 1191/2014 2 .
Artykuł  3

Weryfikacja

1.
Niezależny audytor, o którym mowa w art. 14 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 517/2014, weryfikuje następujące elementy dokumentacji i deklaracji zgodności importera sprzętu:
a)
spójność deklaracji zgodności (wraz z towarzyszącymi dokumentami) z treścią sprawozdań złożonych zgodnie z art. 19 rozporządzenia (UE) nr 517/2014 oraz z sekcjami 11, 12 i 13 załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 1191/2014;
b)
dokładność i kompletność informacji zawartych w deklaracjach zgodności oraz towarzyszących dokumentach, na podstawie prowadzonego przez przedsiębiorstwo rejestru istotnych transakcji;
c)
w przypadku gdy importer urządzeń korzysta z upoważnienia udzielonego zgodnie z art. 18 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 517/2014, dostępność odpowiednich upoważnień poprzez porównanie dokumentów wykazujących wprowadzenie na rynek z danymi wpisanymi do rejestru, o którym mowa w art. 17 tegoż rozporządzenia;
d)
w przypadku gdy wodorofluorowęglowodory zawarte w urządzeniach zostały wprowadzone do obrotu w Unii, a następnie wywiezione, po czym napełniono nimi urządzenia poza UE, odpowiednią deklarację przedsiębiorstwa wprowadzającego wodorofluorowęglowodory do obrotu zgodnie z art. 2 ust. 2 lit. d) obejmującą przedmiotowe ilości.
2.
Niezależny audytor sporządza dokument weryfikacyjny zawierający ustalenia poczynione na podstawie weryfikacji zgodnej z ust. 1. Dokument ten zawiera stwierdzenie poziomu dokładności odpowiedniej dokumentacji i zweryfikowanych deklaracji.
Artykuł  4

Przedłożenie dokumentu weryfikacyjnego

Każdy importer urządzeń przedkłada Komisji dokument weryfikacyjny przewidziany w art. 3 ust. 2 niniejszego rozporządzenia za pomocą narzędzia sprawozdawczego udostępnionego na podstawie art. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 1191/2014 w odniesieniu do minionego roku kalendarzowego, do dnia 31 marca każdego roku, przy czym wskazuje ustalenia weryfikatora co do poziomu dokładności dokumentacji i deklaracji.

Artykuł  5

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Przepisy art. 1 i 2 mają zastosowanie z dniem 1 stycznia 2017 r., a art. 3 i 4 stosuje się od dnia 1 stycznia 2018 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 2 czerwca 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Deklaracja zgodności z art. 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 3

W imieniu [nazwa przedsiębiorstwa, nr identyfikacyjny VAT, w przypadku importerów urządzeń również nr identyfikacyjny w portalu fluorowanych gazów cieplarnianych (F-Gas Portal)] oświadczam niniejszym z pełną odpowiedzialnością, że kiedy wprowadzamy do obrotu fabrycznie napełnione urządzenia przywiezione do UE lub wytworzone w UE, wodorofluoro-węglowodory zawarte w tych urządzeniach są ujęte w systemie kontyngentów, o którym mowa w rozdziale IV rozporządzenia (UE) nr 517/2014 w ramach opcji:

[proszę zaznaczyć każdą właściwą opcję; ujęcie w systemie kontyngentów może odbywać się w ramach jednej lub więcej dostępnych opcji]

Ł A. posiadamy kontyngent(-y) przydzielony(-e) na mocy art. 18 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 517/2014 i wprowadzony(-e) do rejestru, o którym mowa w art. 17 tegoż rozporządzenia, z chwilą dopuszczenia do swobodnego obrotu przy wykorzystaniu kontyngentu producenta lub importera wodorofluorowęglowodorów podlegających art. 15 rozporządzenia (UE) nr 517/2014, pokrywającego ilości wodorofluorowęglowodorów zawartych w urządzeniach.

Ł B. [dotyczy wyłącznie importerów urządzeń] wodorofluorowęglowodory zawarte w urządzeniach zostały wprowadzone do obrotu w Unii, a następnie wywiezione, po czym napełniono nimi urządzenia poza UE, zaś przedsiębiorstwo, które wprowadziło wodorofluorowęglowodory do obrotu złożyło oświadczenie, że ich ilość została bądź zostanie zgłoszona jako wprowadzona do obrotu w Unii oraz że nie została ani nie zostanie zgłoszona jako dostawa bezpośrednia w celu wywozu w rozumieniu art. 15 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 517/2014, zgodnie z art. 19 rozporządzenia (UE) nr 517/2014 oraz z przepisami sekcji 5C załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 1191/2014 4 .

Ł C. [dotyczy wyłącznie urządzeń wyprodukowanych w Unii] wodorofluorowęglowodory zawarte w urządzeniach zostały wprowadzone do obrotu w Unii przez producenta lub importera wodorofluorowęglowodorów podlegających art. 15 rozporządzenia (UE) nr 517/2014.

[nazwisko i stanowisko przedstawiciela prawnego]

[podpis przedstawiciela prawnego]

[data]

1 Dz.U. L 150 z 20.5.2014, s. 195.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 1191/2014 z dnia 30 października 2014 r. określające format i sposób składania sprawozdania, o którym mowa w art. 19 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych (Dz.U. L 318 z 5.11.2014, s. 5).
3 RozporządzenieParlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 842/2006 (Dz.U. L 150 z 20.5.2014, s. 195).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 1191/2014 z dnia 30 października 2014 r. określające format i sposób składania sprawozdania, o którym mowa w art. 19 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych (Dz.U. L 318 z 5.11.2014, s. 5).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.146.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/879 ustanawiające, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, szczegółowe uzgodnienia dotyczące deklaracji zgodności przy wprowadzaniu do obrotu urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła napełnionych wodorofluorowęglowodorami i weryfikacji tych deklaracji przez niezależnego audytora
Data aktu: 02/06/2016
Data ogłoszenia: 03/06/2016
Data wejścia w życie: 23/06/2016, 01/01/2017, 01/01/2018