Rozporządzenie wykonawcze 2015/2344 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do walut z ograniczeniami dostępności aktywów płynnych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/2344
z dnia 15 grudnia 2015 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do walut z ograniczeniami dostępności aktywów płynnych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 1 , w szczególności jego art. 419 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 412 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 określa wymóg pokrycia wypływów netto, ustanawiając, że instytucje muszą utrzymywać aktywa płynne w celu zagwarantowania utrzymania poziomów zabezpieczeń, które są odpowiednie w sytuacji ewentualnego zakłócenia równowagi między wpływami i wypływami płynności.

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/61 2 , przyjęte na podstawie art. 460 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, określa szczegółowo wymóg pokrycia wypływów netto.

(3) Jeżeli uzasadnione zapotrzebowanie na aktywa płynne w świetle wymogu pokrycia wypływów netto przekracza dostępność tych aktywów płynnych w danej walucie, zastosowanie ma co najmniej jedno z odstępstw określonych w art. 419 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

(4) Należy zatem wskazać, które waluty powinny skorzystać z odstępstwa i w jakim zakresie takie odstępstwo powinno być dostępne.

(5) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) dokonał oceny uzasadnionych potrzeb w oparciu o najlepsze dostępne dane uzyskane od właściwych organów dotyczące aktywów płynnych w danej walucie oraz kwoty aktywów płynnych wymaganej przez innych inwestorów, której tym samym nie można przeznaczyć na pokrycie zapotrzebowania instytucji na aktywa płynne.

(6) EUNB uznał koronę norweską (NOK) za walutę z ograniczeniami dostępności aktywów płynnych. Zrobił to przed wejściem w życie rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/61, w związku z czym ocenił dostępność aktywów płynnych zgodnie z normami międzynarodowymi przyjętymi przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego. W ramach oceny określił kwoty aktywów płynnych, które nie są wymagane przez podmioty niepodlegające przepisom rozporządzenia (UE) nr 575/2013, i porównał ją z potrzebami instytucji określonymi na podstawie szacunkowej wartości ważonej wypływów pieniężnych netto w ciągu kolejnych 30 dni, biorąc pod uwagę ograniczenie wpływów, czynniki, które mogą oddziaływać na niedobór aktywów płynnych w okresie od trzech do pięciu lat, oraz cel 110 % na spełnienie wymogu pokrycia wypływów netto.

(7) Z oceny EUNB wynikało, że uzasadnione zapotrzebowanie na aktywa płynne przekracza dostępność aktywów płynnych w koronach norweskich. Dług państwowy jest jednym z najbardziej płynnych aktywów, ale w przypadku Norwegii podaż długu publicznego jest stosunkowo ograniczona ze względu na korzystną sytuację budżetową. Wprawdzie instytucje międzynarodowe i wielonarodowe banki rozwoju wyemitowały dużą liczbę obligacji w koronach norweskich, jednak większość emisji takich obligacji stanowiła oferty od inwestorów zagranicznych na rynku niepublicznym, stąd EUNB nie uznał ich za płynne i dostępne dla instytucji w zakresie określonym w rozporządzeniu (UE) nr 575/2013. Wreszcie ocenę EUNB oparto na międzynarodowych normach płatności przyjętych przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego, podczas gdy ocenę, czy uzasadnione zapotrzebowanie na aktywa płynne przekracza dostępność aktywów płynnych w danej walucie, powinno opierać się na ostatecznym wykazie aktywów płynnych określonym w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2015/61. Wykaz ten przewiduje większy zakres płynnych aktywów, w szczególności w odniesieniu do obligacji zabezpieczonych. Różnica jest jednak zbyt mała, by mogła zmienić wniosek z oceny EUNB, zgodnie z którym uzasadnione zapotrzebowanie na aktywa płynne przekracza dostępność aktywów płynnych w koronach norweskich.

(8) EUNB przeprowadził otwarte konsultacje społeczne na temat projektu wykonawczego standardu technicznego, który to projekt stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o wydanie opinii do Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010. Zgodnie z procedurą określoną w art. 15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 3 Komisja zatwierdziła ze zmianami projekt wykonawczego standardu technicznego przedstawiony przez EUNB, wysławszy uprzednio projekt wykonawczego standardu technicznego z powrotem do EUNB wraz z uzasadnieniem zmian. EUNB wydał formalną opinię dotyczącą tych zmian i potwierdził, że nie należy zmieniać wielkości, o którą uzasadnione zapotrzebowanie na aktywa płynne przekracza dostępność aktywów płynnych w koronach norweskich i którą zaproponowano w pierwotnym projekcie wykonawczym standardu technicznego.

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Należy przyjąć, że uzasadnione zapotrzebowanie na aktywa płynne w świetle wymogu określonego w art. 412 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 przekracza dostępność tych aktywów płynnych w walutach określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia o wielkość procentową określoną w tym załączniku.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 grudnia 2015 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Wykaz walut z ograniczeniami dostępności aktywów płynnych

Nr Waluta Wielkość, o którą uzasadnione zapotrzebowanie na aktywa płynne przekracza ich dostępność
1. Korona norweska (NOK) 63 %
1 Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/61 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do wymogu pokrycia wypływów netto dla instytucji kredytowych (Dz.U. L 11 z 17.1.2015, s.1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.330.26

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2015/2344 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do walut z ograniczeniami dostępności aktywów płynnych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013
Data aktu: 15/12/2015
Data ogłoszenia: 16/12/2015
Data wejścia w życie: 05/01/2016