Decyzja wykonawcza 2015/892 dotycząca zatwierdzenia planu szczepień zapobiegawczych przeciwko nisko zjadliwej grypie ptaków w gospodarstwie, w którym utrzymywane są kaczki krzyżówki, w Portugalii oraz niektórych środków ograniczających przemieszczanie takiego drobiu i pochodzących od niego produktów

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2015/892
z dnia 9 czerwca 2015 r.
dotycząca zatwierdzenia planu szczepień zapobiegawczych przeciwko nisko zjadliwej grypie ptaków w gospodarstwie, w którym utrzymywane są kaczki krzyżówki, w Portugalii oraz niektórych środków ograniczających przemieszczanie takiego drobiu i pochodzących od niego produktów

(notyfikowana jako dokument nr C(2015) 3745)

(Jedynie tekst w języku portugalskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 11 czerwca 2015 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2005/94/WE z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania grypy ptaków i uchylającą dyrektywę 92/40/EWG 1 , w szczególności jej art. 57 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 2005/94/WE stanowi, że państwa członkowskie mają zapewnić, by na ich terytorium zakazane było szczepienie przeciw grypie ptaków, z wyjątkiem przypadków, w których przeprowadza się szczepienie interwencyjne lub szczepienie zapobiegawcze na podstawie warunków określonych w odpowiednich sekcjach rozdziału IX wspomnianej dyrektywy.

(2) Rozdział IX sekcja 3 dyrektywy 2005/94/WE stanowi, że państwa członkowskie mogą wprowadzić szczepienie zapobiegawcze drobiu lub innych utrzymywanych ptaków jako środek długoterminowy zwalczania tej choroby, jeśli na podstawie oceny ryzyka uznają, że niektóre obszary na ich terytorium, typy hodowli drobiu, niektóre kategorie drobiu lub innych utrzymywanych ptaków są zagrożone grypą ptaków.

(3) Zgodnie z art. 52 ust. 1 lit. c) tej dyrektywy do szczepienia drobiu lub innych utrzymywanych ptaków przeciwko grypie ptaków mogą być stosowane wyłącznie szczepionki zatwierdzone zgodnie z dyrektywą 2001/82/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 2 lub rozporządzeniem (WE) nr 726/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 .

(4) Nisko zjadliwa grypa ptaków została zwalczona w Portugalii. Zgodnie z wynikami oceny ryzyka wysokiej wartości hodowlane kaczki krzyżówki utrzymywane w jednym gospodarstwie zlokalizowanym w Vila Nova da Barquinha w regionie Lisboa e Vale do Tejo, Ribatejo Norte, są jednak nadal potencjalnie narażone na ryzyko zakażenia grypą ptaków w wyniku ewentualnego pośredniego kontaktu z dzikim ptactwem.

(5) W związku z tym Portugalia przedstawiła Komisji do zatwierdzenia kolejne plany szczepień zapobiegawczych przeciwko nisko zjadliwej grypie ptaków, z których ostatni został zatwierdzony decyzją wykonawczą Komisji 2013/651/UE 4 i zrealizowany przez Portugalię do dnia 31 lipca 2014 r.

(6) Jak przewidziano w decyzji wykonawczej, Portugalia przedstawiła sprawozdanie z realizacji tego planu Stałemu Komitetowi ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz. W sprawozdaniu tym wykazano, że skutecznie zapobieżono występowaniu wirusa w stadach szczepionych kaczek krzyżówek oraz w gospodarstwach drobiowych znajdujących się na obszarze otaczającym.

(7) Opinie naukowe Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności z 2005 5 , 2007 6 i 2008 r. 7 potwierdziły, że szczepienia zapobiegawcze są cennym narzędziem uzupełniającym środki zwalczania grypy ptaków.

(8) W dniu 1 lutego 2015 r. Portugalia przedstawiła do zatwierdzenia przez Komisję nowy plan szczepień zapobiegawczych przeciwko nisko zjadliwej grypie ptaków. Plan ten ma być stosowany do dnia 31 grudnia 2020 r. ("plan szczepień zapobiegawczych").

(9) Mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do nisko zjadliwej grypy ptaków w Portugalii, ryzyko związane z rodzajem przedmiotowego gospodarstwa oraz ograniczony zakres planu szczepień zapobiegawczych, plan ten powinien zostać zatwierdzony i zrealizowany do dnia 31 grudnia 2020 r.

(10) Ponadto, aby wykryć ewentualne występowanie wirusa u szczepionych kaczek krzyżówek, w gospodarstwie, w którym utrzymywane są szczepione kaczki krzyżówki i nieszczepione kaczki wskaźnikowe, należy prowadzić nadzór i badania laboratoryjne, jak określono w planie szczepień zapobiegawczych.

(11) Zgodnie z planem szczepień zapobiegawczych należy także wprowadzić pewne ograniczenia przemieszczania oraz wysyłki szczepionych kaczek krzyżówek, ich jaj wylęgowych i kaczek krzyżówek pochodzących od takich kaczek. Ze względu na niewielką liczbę kaczek krzyżówek znajdujących się w gospodarstwie, w którym planowane jest przeprowadzenie szczepień zapobiegawczych, a także z powodów identyfikowalności i logistyki, szczepione kaczki krzyżówki nie powinny być przemieszczane z tego gospodarstwa, lecz powinny zostać uśmiercone po zakończeniu cyklu reprodukcyjnego zgodnie z art. 18 rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009 8 oraz bezpiecznie usunięte zgodnie z wymogami rozporządzenia Komisji (UE) nr 142/2011 9 .

(12) Portugalia podjęła dodatkowe środki w odniesieniu do handlu drobiem przeznaczonym do odnowy populacji zwierzyny łownej na podstawie decyzji Komisji 2006/605/WE 10 .

(13) W celu zmniejszenia skutków gospodarczych dla przedmiotowego gospodarstwa należy przewidzieć pewne odstępstwa od ograniczeń dotyczących przemieszczania kaczek krzyżówek pochodzących od szczepionych rodzicielskich kaczek krzyżówek, pod warunkiem że przemieszczanie ich nie zwiększa ryzyka rozprzestrzeniania się grypy ptaków oraz pod warunkiem że stosuje się urzędowe środki nadzoru oraz przestrzega się szczególnych wymogów w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących handlu wewnątrzunijnego.

(14) W celu monitorowania przez Komisję i pozostałe państwa członkowskie realizacji planu szczepień zapobiegawczych przez Portugalię, Portugalia powinna systematycznie przekazywać aktualne informacje Stałemu Komitetowi ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.

(15) Biorąc pod uwagę, że plan ten powinien zostać zatwierdzony na kilka lat, może zaistnieć potrzeba wprowadzenia przez Portugalię pewnych dostosowań do planu szczepień zapobiegawczych, takich jak liczba kaczek krzyżówek przeznaczonych do szczepienia lub rodzaj szczepionki, jaka ma zostać zastosowana, oraz przedwczesne zakończenie szczepień. W niniejszej decyzji należy zatem określić zobowiązanie Portugalii do informowania Komisji o takich planowanych dostosowaniach, w przypadku których Komisja może wyrazić zgodę bez konieczności ponownego zatwierdzenia planu albo powinna być wymagana nowa procedura zatwierdzenia.

(16) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres stosowania

1.
Niniejsza decyzja określa pewne środki, które mają być stosowane w Portugalii w jednym gospodarstwie w gminie Vila Nova da Barquinha, w regionie Lisboa e Vale do Tejo, Ribatejo Norte, w którym to gospodarstwie przeprowadza się szczepienia zapobiegawcze kaczek krzyżówek (Anas platyrhynchos) przeznaczonych do odnowy populacji zwierzyny łownej ("kaczki krzyżówki") i występuje ryzyko wprowadzenia wirusa grypy ptaków.

Do środków tych zalicza się:

a)
pewne ograniczenia w przemieszczaniu na obszarze Portugalii i wysyłce z tego kraju szczepionych kaczek krzyżówek, ich jaj wylęgowych i kaczek krzyżówek, które od nich pochodzą;
b)
usuwanie szczepionych kaczek krzyżówek.
2.
Niniejszą decyzję stosuje się bez uszczerbku dla środków ochronnych, jakie ma podjąć Portugalia zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE oraz decyzją 2006/605/WE.
Artykuł  2

Zatwierdzenie planu szczepień zapobiegawczych

1.
Zatwierdza się plan szczepień zapobiegawczych przeciwko nisko zjadliwej grypie ptaków w Portugalii, przedstawiony Komisji przez Portugalię w dniu 1 lutego 2015 r., który ma być realizowany w gospodarstwie, o którym mowa w art. 1 ust. 1, do dnia 31 grudnia 2020 r. ("plan szczepień zapobiegawczych").
2.
Komisja publikuje plan szczepień zapobiegawczych na swojej stronie internetowej.
Artykuł  3

Warunki dotyczące realizacji planu szczepień zapobiegawczych

1.
Portugalia zapewnia realizację planu szczepień zapobiegawczych przy użyciu inaktywowanej szczepionki monowalentnej zawierającej szczep wirusa grypy ptaków podtypu H5, dopuszczonej zgodnie z dyrektywą 2001/82/WE lub rozporządzeniem (WE) nr 726/2004.
2.
Portugalia zapewnia realizację planu szczepień zapobiegawczych w sposób, o którym powiadomiła Komisję.
Artykuł  4

Oznakowanie i ograniczenia dotyczące przemieszczania, wysyłki oraz usuwania szczepionych kaczek krzyżówek

Portugalia zapewnia, by szczepione kaczki krzyżówki w gospodarstwie, o którym mowa w art. 1 ust. 1:

a)
były indywidualnie oznakowane;
b)
nie były przemieszczane do innych gospodarstw drobiowych w Portugalii;
c)
nie były wysyłane z Portugalii.

Po zakończeniu okresu rozrodczego kaczki krzyżówki są uśmiercane w gospodarstwie, o którym mowa w art. 1 ust. 1 niniejszej decyzji, zgodnie z wymogami art. 18 rozporządzenia (WE) nr 1099/2009, a ich tusze są bezpiecznie usuwane zgodnie z wymogami rozporządzenia (UE) nr 142/2011.

Artykuł  5

Ograniczenia dotyczące przemieszczania i wysyłki jaj wylęgowych pochodzących od kaczek krzyżówek z gospodarstwa, o którym mowa w art. 1 ust. 1

Portugalia zapewnia, by jaja wylęgowe pochodzące od kaczek krzyżówek w gospodarstwie, o którym mowa w art. 1 ust. 1:

a)
były przemieszczane wyłącznie do wylęgarni w Portugalii;
b)
nie były wysyłane z Portugalii.
Artykuł  6

Ograniczenia dotyczące przemieszczania i wysyłki kaczek krzyżówek pochodzących od szczepionych kaczek krzyżówek

1.
Portugalia zapewnia, aby kaczki krzyżówki pochodzące od szczepionych rodzicielskich kaczek krzyżówek były przemieszczane wyłącznie po wylęgu z gospodarstwa, o którym mowa w art. 1 ust. 1, do gospodarstwa położonego na obszarze otaczającym to gospodarstwo, ustanowionym i określonym przez Portugalię w planie szczepień zapobiegawczych.
2.
Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 kaczki krzyżówki pochodzące od szczepionych rodzicielskich kaczek krzyżówek, pod warunkiem że są starsze niż cztery miesiące, mogą być:
a)
uwalniane do środowiska naturalnego w Portugalii; lub
b)
wysyłane z Portugalii, pod warunkiem że:
(i)
wyniki stosowania środków nadzoru i badań laboratoryjnych określonych w planie szczepień zapobiegawczych są zadowalające;
(ii)
spełnione są warunki wysyłki drobiu przeznaczonego do odnowy populacji zwierzyny łownej określone w decyzji 2006/605/WE.
Artykuł  7

Świadectwa zdrowia stosowane w handlu wewnątrzunijnym kaczkami krzyżówkami pochodzących od szczepionych rodzicielskich kaczek krzyżówek

Portugalia zapewnia, aby świadectwa zdrowia stosowane w wewnątrzunijnym handlu drobiem przeznaczonym do odnowy populacji zwierzyny łownej, towarzyszące kaczkom krzyżówkom wysyłanym na podstawie art. 6 ust. 2 lit. b), zawierały następujące zdanie:

"Warunki dotyczące zdrowia zwierząt z tej przesyłki są zgodne z decyzją wykonawczą komisji (UE) 2015/892(* ".

Artykuł  8

Sprawozdania i informacje

1.
Portugalia przedstawia Komisji sprawozdanie na temat realizacji planu szczepień zapobiegawczych w ciągu miesiąca od dnia notyfikacji niniejszej decyzji, a następnie co roku na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.
2.
Portugalia informuje Komisję o:
a)
planowanych zmianach w planie szczepień zapobiegawczych, których zatwierdzenie przewidziano w art. 2;
b)
dacie zakończenia szczepień zapobiegawczych w gospodarstwie, o którym mowa w art. 1 ust. 1.
3.
Komisja musi zbadać proponowane przez Portugalię zmiany oraz:
a)
albo wyraża zgodę na proponowane zmiany planu szczepień zapobiegawczych zatwierdzonego zgodnie z art. 2;
b)
albo przewiduje nową procedurę zatwierdzenia zmienionego planu szczepień zapobiegawczych.
Artykuł  9

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2020 r.

Artykuł  10

Adresat

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Portugalskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 czerwca 2015 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji

1 Dz.U. L 10 z 14.1.2006, s. 16.
2 Dyrektywa 2001/82/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do weterynaryjnych produktów leczniczych (Dz.U. L 311 z 28.11.2001, s. 1).
3 Rozporządzenie (WE) nr 726/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. ustanawiające wspólnotowe procedury wydawania pozwoleń dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych i nadzoru nad nimi oraz ustanawiające Europejską Agencję Leków (Dz.U. L 136 z 30.4.2004, s. 1).
4 Decyzja wykonawcza Komisji 2013/651/UE z dnia 8 listopada 2013 r. zatwierdzająca plan szczepień zapobiegawczych przeciwko nisko zjadliwej grypie ptaków w gospodarstwie hodującym kaczki krzyżówki w Portugalii oraz zatwierdzająca niektóre przepisy dotyczące przemieszczania ich i produktów z nich (Dz.U. L 302 z 13.11.2013, s. 53).
5 "Scientific Opinion on Animal health and welfare aspects of Avian Influenza" (Opinia naukowa na temat grypy ptaków w kontekście zdrowia i dobrostanu zwierząt) (Dziennik EFSA (2005) 266, s. 1-21).
6 "Scientific Opinion on Vaccination against avian influenza of H5 and H7 subtypes in domestic poultry and captive birds" (Opinia naukowa na temat szczepień drobiu domowego i ptaków żyjących w niewoli przeciwko grypie ptaków podtypów H5 oraz H7) (Dziennik EFSA (2007) 489).
7 "Scientific Opinion on Animal health and welfare aspects of avian influenza and the risks of its introduction into the EU poultry holdings" (Opinia naukowa na temat grypy ptaków w kontekście zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz na temat ryzyka pojawienia się tej choroby w gospodarstwach drobiarskich w UE) (Dziennik EFSA (2008) 715, s. 1-161).
8 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24 września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania (Dz.U. L 303 z 18.11.2009, s. 1).
9 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, oraz w sprawie wykonania dyrektywy Rady 97/78/WE w odniesieniu do niektórych próbek i przedmiotów zwolnionych z kontroli weterynaryjnych na granicach w myśl tej dyrektywy (Dz.U. L 54 z 26.2.2011, s. 1).
10 Decyzja Komisji 2006/605/WE z dnia 6 września 2006 r. w sprawie niektórych środków ochronnych w odniesieniu do handlu wewnątrzwspólnotowego drobiem przeznaczonym do odnowy populacji zwierzyny łownej (Dz.U. L 246 z 8.9.2006, s. 12).
*) Dz.U. L 146 z 11.6.2015, s. 11.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.146.11

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2015/892 dotycząca zatwierdzenia planu szczepień zapobiegawczych przeciwko nisko zjadliwej grypie ptaków w gospodarstwie, w którym utrzymywane są kaczki krzyżówki, w Portugalii oraz niektórych środków ograniczających przemieszczanie takiego drobiu i pochodzących od niego produktów
Data aktu: 09/06/2015
Data ogłoszenia: 11/06/2015