uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37 i 299 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji 1 ,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 4 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2371/2002 z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach Wspólnej Polityki Rybołówstwa 3  stanowi, że Rada ustanawia środki wspólnotowe regulujące dostęp do wód i zasobów oraz prowadzenie zrównoważonej działalności połowowej.

(2) System dostępu do niektórych obszarów i zasobów określonych w art. 156-166 i w art. 347-353 Aktu Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii wygasł dnia 31 grudnia 2002 r. W związku z tym, niektóre przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 685/95 z dnia 27 marca 1995 r. w sprawie zarządzania nakładem połowowym odnoszącego się do niektórych obszarów i zasobów połowowych Wspólnoty 4  i rozporządzenia Rady (WE) nr 2027/95 z dnia 15 czerwca 1995 r. ustanawiającego system zarządzania nakładem połowowym odnoszący się do niektórych obszarów i zasobów połowowych Wspólnoty 5 , powinny zostać dostosowane do nowej sytuacji prawnej.

(3) Inne przepisy ustanowione w rozporządzeniach (WE) nr 685/95 i (WE) nr 2027/95 mają na celu ustanowienie ogólnego systemu zarządzaniem nakładem połowowym w celu zapobiegania wzrostowi nakładu połowowego i nie odnoszą się do Aktu Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii. Przepisy te mają znaczenie dla zarządzania rybołówstwem i powinny zostać utrzymane.

(4) W celu zapewnienia, aby nie nastąpił wzrost ogólnego poziomu istniejącego nakładu połowowego, niezbędne jest ustanowienie nowego systemu zarządzania nakładem połowowym na obszarach ICES V, VI, VII, VIII, IX i X oraz w strefach CECAF 34.1.1, 34.1.2 i 34.2.0. System ten ogranicza nakład połowowy na podstawie nakładu połowowego wykorzystanego na tych obszarach połowowych w latach 1998-2002.

(5) W celu zapewnienia spójności miedzy różnymi zasadami zarządzania nakładem połowowym, ogólne ograniczenie nakładu połowowego przewidziane w niniejszym rozporządzeniu powinno zostać poddane przeglądowi w ramach programu naprawczego w każdym przypadku, gdy Rada przyjmuje zasady zarządzania nakładem połowowym dla połowów na tym samym obszarze lub w jego części. Przegląd wdrażania obecnego systemu do grudnia 2006 r. pozwoliłby także Radzie dokonać ponownej oceny sytuacji.

(6) W celu ochrony wrażliwego stanu biologicznego wód wokół Azorów, Madery i Wysp Kanaryjskich oraz ochrony gospodarki lokalnej tych wysp, niezbędne jest ograniczenie niektórych rodzajów działalności połowowej na tych wodach dla statków zarejestrowanych w portach tych wysp, z uwzględnieniem ich sytuacji strukturalnej, społecznej i gospodarczej. Przegląd tych środków do grudnia 2006 r. pozwoliłby Radzie na dokonanie ponownej oceny sytuacji.

(7) Obszar na południe i zachód od Irlandii został określony jako obszar dużego nagromadzenia młodego morszczuka. Obszar ten podlega specjalnym ograniczeniom w zakresie użytkowania narzędzi połowowych dennych. W tym samym celu ochrony powinien także podlegać szczególnym wymaganiom ograniczenia nakładu w ramach opisanego wyżej ogólnego systemu. Przegląd tych wymagań do grudnia 2008 r. pozwoliłby Radzie dokonać ponownej oceny sytuacji.

(8) Państwa Członkowskie bandery są odpowiedzialne za przyjmowanie środków regulujących nakład połowowy; w związku z tym niezbędne jest zapewnienie przejrzystości i zasadności procedur zarządzania i kontroli.

(9) Biorąc pod uwagę specjalne wymagania dotyczące ochrony gatunków o geograficznym obszarze występowania, który rozciąga się na wody podlegające suwerenności lub jurysdykcji więcej niż jednego Państwa Członkowskiego, Państwa Członkowskie powinny być upoważnione do ograniczenia działalności połowowej statków pływających pod ich banderą do określonego rodzaju używanego sprzętu, okresów i obszarów połowowych.

(10) Komisja powinna mieć możliwość dostosowania maksymalnych limitów nakładu połowowego w oparciu o uzasadniony wniosek Państwa Członkowskiego, w celu umożliwienia mu pełnego wykorzystania jego możliwości połowowych.

(11) W wyniku zmiany systemu zarządzania nakładem połowowym niezbędne jest dokonanie odpowiednich zmian w tytułach IIA i III rozporządzenia Rady (EWG) nr 2847/93 z dnia 12 października 1993 r. ustanawiającego system kontroli mający zastosowanie do wspólnej polityki rybołówstwa 6 .

(12) W celu zapewnienia pewność prawnej oraz uniknięcia zmian w istniejącej równowadze w danych obszarach i zasobach a także gwarancji, że wykorzystany nakład połowowy pozostaje w równowadze z dostępnymi zasobami, rozporządzenia (WE) nr 685/95 i (WE) nr 2027/95 powinny zostać uchylone.

(13) Środki niezbędne do wykonania niniejszego rozporządzenia powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji 7 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

ZAKRES I DEFINICJE

Artykuł  1

Zakres

Niniejsze rozporządzenie ustanawia kryteria i procedury dla systemu odnoszącego się do zarządzania nakładem połowowym w obszarach ICES V, VI, VII, VIII, IX i X oraz CECAF 34.1.1, 34.1.2 i 34.2.0.

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

a)
Strefy ICES i CECAF są określone w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 3880/91 z dnia 17 grudnia 1991 r. w sprawie przekazywania przez Państwa Członkowskie prowadzące połowy na Północno-Wschodnim Atlantyku danych statystycznych dotyczących połowów nominalnych 8 ;
b)
"nakład połowowy" oznacza produkt zdolności połowowej i działalności statku rybackiego; w odniesieniu do grupy statków pojęcie to oznacza sumę nakładów połowowych każdego statku z tej grupy.

ROZDZIAŁ  II

SYSTEM ZARZĄDZANIA NAKŁADEM POŁOWOWYM

Tytuł  I

Przepisy dotyczące niektórych rodzajów rybołówstwa

Artykuł  3

Środki dotyczące połowów gatunków przydennych oraz niektórych mięczaków i skorupiaków

1.
Z wyjątkiem obszaru określonego w art. 6 ust. 1, Państwa Członkowskie:
a)
oceniają poziom nakładu połowowego statków o całkowitej długości równej lub przekraczającej 15 metrów jako roczną średnią z lat 1998-2002 w każdej ze stref ICES i CECAF określonych w art. 1 w odniesieniu do rybołówstwa przydennego, z wyłączeniem rybołówstwa przydennego, objętego rozporządzeniem Rady (WE) nr 2347/2002 z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającym szczególne wymagania dostępu oraz warunki z tym związane mające zastosowanie do połowów zasobów głębokowodnych 9  oraz do połowów przegrzebków, kieszeńca i pająka morskiego, określonych w Załączniku do niniejszego rozporządzenia. W celu obliczenia nakładu połowowego, zdolność połowowa statku mierzona jest jako moc zainstalowana wyrażona w kilowatach (kW);
b)
przydzielają poziom nakładu połowowego określony zgodnie z lit. a) w każdej ze stref ICES lub CECAF, w odniesieniu do każdego rodzaju rybołówstwa wymienionego w lit. a).
2.
System nakładu ustanowiony w ust. 1 pozostaje bez uszczerbku dla systemów ustanowionych w ramach planów naprawczych, które mogą zostać przyjęte przez Radę.
3.
W przypadku gdy Rada przyjmuje plan naprawczy, który dotyczy zarządzania nakładem połowowym we wszystkich strefach lub ich częściach określonych w art. 1, plan ten przewiduje jednocześnie wszelkie niezbędne dostosowania do niniejszego rozporządzenia.
4.
Do dnia 31 grudnia 2006 r. Komisja przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie oceniające wdrożenie systemu nakładu ustanowionego w ust. 1. Na podstawie tego sprawozdania Rada podejmuje decyzję o przyjęciu wszelkich niezbędnych zmian w systemie.
Artykuł  4

Statki rybackie o długości równej lub przekraczającej 15 metrów

1.
Nakład połowowy statków rybackich o całkowitej długości równej lub przekraczającej 15 metrów jest obliczany całościowo dla każdego rodzaju rybołówstwa i stref określonych w art. 3 ust. 1 w latach 1998-2002.
2.
3.
Państwa Członkowskie zapewniają, aby nakład połowowy tych statków był ograniczony do poziomu nakładu połowowego określonego zgodnie z ust. 1 i 2.
Artykuł  5 10

(uchylony).

Tytuł  II

Warunki na obszarach biologicznie wrażliwych

1.
Szczególny system nakładu stosuje się do obszaru zamkniętego wybrzeżem Irlandii na południe od punktu o współrzędnych geograficznych 53° 30' N i 07° 00' W oraz liniami prostymi łączącymi kolejno następujące współrzędne geograficzne:
punkt na wybrzeżu Irlandii o szerokości geograficznej 53° 30' N
szerokość geograficzna 53° 30' N, długość geograficzna 12° 00' W
szerokość geograficzna 53° 00' N, długość geograficzna 12° 00' W
szerokość geograficzna 51° 00' N, długość geograficzna 11° 00' W
szerokość geograficzna 49° 30' N, długość geograficzna 11° 00' W
szerokość geograficzna 49° 30' N, długość geograficzna 07° 00' W
punkt na wybrzeżu Irlandii o długości geograficznej 07° 00' W.
2.
Na obszarze określonym w ust. 1 Państwa Członkowskie oceniają poziom nakładu połowowego statków o całkowitej długości równej lub przekraczającej 10 metrów, jako roczną średnią z lat 1998-2002, w odniesieniu do rybołówstwa przydennego, z wyłączeniem rybołówstwa objętego rozporządzeniem (WE) nr 2347/2002 oraz do połowów przegrzebków, kieszeńca i pająka morskiego i przydzielają poziom nakładu połowowego określonego w ten sposób dla każdego z tych rodzajów rybołówstwa.
3.
Do dnia 31 grudnia 2008 r. Komisja przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie oceniające system nakładu ustanowiony w ust. 1 i 2 w powiązaniu z innymi środkami zarządzania w odnośnym obszarze. Na podstawie tego sprawozdania Rada podejmuje decyzję o wszelkich niezbędnych dostosowaniach.

Tytuł  III

Przepisy ogólne

Artykuł  7

Wykaz statków

1.
Państwa Członkowskie ustanawiają wykaz statków rybackich pływających pod ich banderą i zarejestrowanych we Wspólnocie, które są upoważnione do prowadzenia działalności połowowej w rodzajach rybołówstwa określonych w art. 3 i 6.
2.
Państwa Członkowskie mogą następnie zastępować statki umieszczone na ich wykazie, pod warunkiem że nie wzrasta całkowity nakład połowowy statków w żadnym z obszarów i rodzajów rybołówstwa określonych w art. 3 i 6.
Artykuł  8

Regulacja nakładu połowowego

1.
Państwa Członkowskie podejmują niezbędne środki mające na celu uregulowanie nakładu połowowego, w przypadku gdy nakład połowowy odpowiadający wolnemu dostępowi dla statków rybackich umieszczonych na wykazie statków określonym w art. 7 przekracza poziom przydzielonego nakładu.
2.
W celu zapewnienia, aby nakład nie przekroczył ustalonych limitów, Państwa Członkowskie regulują nakład połowowy poprzez monitorowanie działalności ich floty i poprzez podejmowanie właściwych działań, jeśli nakład połowowy zbliża się do poziomu dopuszczonego na podstawie art. 11.
3.
Każde Państwo Członkowskie wydaje specjalne zezwolenia połowowe dla statków pływających pod jego banderą, które prowadzą działalność połowową w rodzaju rybołówstwa określonym w art. 3 i 6 zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1627/94 z dnia 27 czerwca 1994 r. ustanawiającym ogólne przepisy dotyczące specjalnych zezwoleń połowowych 11 .
Artykuł  9

Państwa Członkowskie mogą ograniczyć działalność połowową prowadzoną przez statki pływające pod ich banderą do określonego rodzaju używanego sprzętu, okresów lub części stref ICES lub CECAF.

c)
środkach regulacji nakładu połowowego, określonej w art. 8.
2.
Państwa Członkowskie okresowo powiadamiają Komisję o każdej zmianie wprowadzonej do informacji określonych w ust. 1.
3.
Komisja przekazuje wszystkim Państwom Członkowskim informacje określone w ust. 1 i 2.
4.
Państwa Członkowskie, przedstawiając wykaz statków określony w art. 7, wyszczególniają te zmiany, które pojawiły się w wykazie od ostatniego powiadomienia dokonanego na podstawie art. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 2092/98 z dnia 30 września 1998 r. dotyczącego zgłaszania nakładu połowowego odnoszącego się do niektórych obszarów i zasobów połowowych Wspólnoty 12 .
Artykuł  11

Podejmowanie decyzji

1.
Na podstawie informacji określonych w art. 10 i po ścisłej konsultacji z zainteresowanymi Państwami Członkowskimi, Komisja przedstawia Radzie do dnia 29 lutego 2004 r. Propozycję rozporządzenia ustalającego maksymalny roczny nakład połowowy w odniesieniu do każdego Państwa Członkowskiego i do każdego obszaru oraz rodzaju rybołówstwa określonego w art. 3 i 6.
2.
Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną na wniosek Komisji, do dnia 31 maja 2004 r., decyduje o maksymalnym rocznym nakładzie połowowym określonym w ust. 1.

Rozporządzenie, które zostanie przyjęte przez Radę, może przewidywać przyjęcie przepisów wykonawczych zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 30 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002.

3.
W przypadku gdy Rada nie podejmie decyzji do dnia 31 maja 2004 r., Komisja przyjmuje, do dnia 31 lipca 2004 r., rozporządzenie ustalające maksymalny roczny nakład połowowy w odniesieniu do każdego Państwa Członkowskiego i każdego obszaru i rodzaju rybołówstwa określonego w art. 3 i 6, na podstawie propozycji określonej w ust. 1 zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 30 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002.
Artykuł  12

Dostosowania

1.
Na wniosek Państwa Członkowskiego, maksymalny roczny nakład połowowy ustalony w rozporządzeniu na podstawie art. 11 ust. 2 lub 3 może zostać dostosowany przez Komisję, poprzez zwiększenie maksymalnego nakładu połowowego w określonej strefie lub poprzez wymianę nakładu połowowego między strefami, co pozwoli Państwu Członkowskiemu na pełne wykorzystanie jego możliwości połowowych w przypadku gatunków podlegających przepisom TAC lub na prowadzenie działalności połowowej niepodlegającej takim ograniczeniom. Temu wnioskowi towarzyszą informacje dotyczące braku pełnego wykorzystania kwot i w odniesieniu do zasobów niepodlegających przepisom TAC, informacje naukowe dotyczące sytuacji zasobów. Decyzje są podejmowane przez Komisję w ciągu jednego miesiąca od otrzymania wniosku zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 30 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002.
2.
Maksymalny nakład połowowy określony w art. 11 zostaje dostosowany przez zainteresowane Państwa Członkowskie w następstwie wymian kwot przeprowadzonych na podstawie art. 20 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002 i przeniesień i/lub odliczeń dokonanych na podstawie art. 23 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002 i art. 21 ust. 4, art. 23 ust. 1 oraz art. 32 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, zgodnie z ust. 3 niniejszego artykułu.
3.
Jeśli Państwa Członkowskie postanowią dokonać wymiany całości lub części przydzielonych im możliwości połowowych, powiadamiają Komisję nie tylko o tej wymianie wyrażonej w kwotach połowowych lecz wyrażonej także jako związany z nimi nakład połowowy, zgodnie z poczynionymi uzgodnieniami.

W przypadku przeniesień i/lub odliczeń kwot, Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o nakładzie połowowym odpowiadającym takim przeniesieniom i/lub odliczeniom.

ROZDZIAŁ  III

SYSTEM KONTROLI

Artykuł  13

Specjalne przepisy dotyczące kontroli

Do celów niniejszego rozporządzenia, tytuł IIA rozporządzenia (EWG) nr 2847/93 stosuje się do:

a)
obszaru określonego w art. 6 ust. 1 niniejszego rozporządzenia;
b)
wszystkich obszarów, z wyjątkiem obszaru określonego w art. 6 ust. 1, z wyłączeniem art. 19a ust. 3, art. 19b, 19c, 19d i 19e ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93.

ustęp 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Do celów niniejszego tytułu pojęcie »odnośne obszary połowowe« oznacza strefy ICES lub CECAF, do których stosuje się system ograniczenia nakładu połowowego zgodnie z rozporządzeniami Wspólnoty.";

b)
ustęp 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zakazuje się statkom rybackim Wspólnoty prowadzenia działalności połowowej na odnośnych obszarach połowowych, jeśli statek nie został należycie upoważniony w tym celu przez Państwo Członkowskie bandery.";

2.
artykuł 19g otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 19g

Każde Państwo Członkowskie rejestruje nakłady połowowe wykorzystane przez statki pływające pod jego banderą na każdym odnośnym obszarze połowowym na podstawie dostępnych informacji zawartych w dziennikach pokładowych statków i informacji zebranych zgodnie z art. 19e ust. 4.";

3.
artykuł 19h otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 19h

Każde Państwo Członkowskie dokonuje całościowej oceny nakładów połowowych wykorzystanych przez statki pływające pod jego banderą, których całkowita długość jest równa lub przekracza 15 metrów, na każdym odnośnym obszarze połowowym oraz przez statki, których całkowita długość jest równa lub przekracza 10 metrów, na obszarze określonym w art. 6 rozporządzenia Rady (WE) nr 1954/2003 z dnia 4 listopada 2003 r. w sprawie zarządzania nakładem połowowym odnoszącego się do niektórych obszarów i zasobów połowowych Wspólnoty(*)

______

(*) Dz.U. L 289 z 7.11.2003, str. 1.";

4.
w art. 19i tiret pierwsze otrzymuje brzmienie:

"- w poprzednim miesiącu dla każdego odnośnego obszaru połowowego, w odniesieniu do gatunków przydennych, przed piętnastym dniem każdego miesiąca";

5.
po art. 19i dodaje się art. 19j:

"Artykuł 19j

Każde Państwo Członkowskie bezzwłocznie powiadamia pozostałe Państwa Członkowskie o szczegółach identyfikacyjnych statków pływających pod jego banderą, którym zawieszono lub wycofano upoważnienie do prowadzenia działalności połowowej w jednym lub więcej rodzaju rybołówstwa określonym w art. 3 i 6 rozporządzenia (WE) nr 1954/2003.";

6.
obecny art. 19j otrzymuje oznaczenie 19k;
7.
w art. 20a ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. W przypadku gdy statki rybackie, do których stosuje się tytuł IIA prowadzą działalność połowową na odnośnych obszarach połowowych, mogą przewozić i wykorzystywać tylko odpowiednie narzędzia połowowe.

2. Jednakże statki rybackie, które również prowadzą połowy na obszarach innych niż obszary określone w ust. 1, podczas tej samej wyprawy mogą przewozić narzędzia odpowiadające ich działaniom na odnośnych obszarach, pod warunkiem że trzymane na pokładzie narzędzia i niezatwierdzone do stosowania na obszarach połowowych określonych w ust. 1, są przechowywane w ten sposób, aby nie mogły być użyte w każdej chwili zgodnie z art. 20 ust. 1 akapit drugi.";

8.
artykuł 21a otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 21a

Każde Państwo Członkowskie ustala datę, z którą statki pływające pod jego banderą lub zarejestrowane we Wspólnocie uznaje się za statki, które osiągnęły maksymalny poziom nakładu połowowego na obszarach połowowych ustanowionych w rozporządzeniu określonym w art. 11 ust. 2 lub 3 rozporządzenia (WE) nr 1954/2003. Od tej daty Państwo Członkowskie tymczasowo zakazuje działalności połowowej wspomnianych statków na tym obszarze. Komisja zostaje niezwłocznie powiadomiona o tym środku, a następnie informuje ona o tym pozostałe Państwa Członkowskie.".