Rozporządzenie 535/97 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia dla produktów rolnych i środków spożywczych

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 535/97
z dnia 17 marca 1997 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia dla produktów rolnych i środków spożywczych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 13 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92(4) przewiduje okres przejściowy do pięciu lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia, w czasie którego Państwa Członkowskie, pod pewnymi warunkami, mogą utrzymywać środki krajowe zezwalające na użycie wyrażeń określonych w ust. 1 lit b) tego artykułu; wspomniane rozporządzenie zostało opublikowane dnia 24 lipca 1992 r.; okres przejściowy wygasa odpowiednio dnia 25 lipca 1997 r.;

pierwszy wniosek w sprawie rejestracji oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia został przedłożony Radzie dopiero w marcu 1966 r., gdy większa część pięcioletniego okresu przejściowego już minęła; w celu osiągnięcia pełnego efektu okresu przejściowego, data rozpoczęcia pięcioletniego okresu powinna zostać zmieniona tak, aby rozpoczynał się on z chwilą rejestracji nazw; dla okresu przejściowego powinien zostać także wprowadzony przepis odnoszący się do art. 13 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (EWG) nr 2081/92, uwzględniając, że zakaz tam przewidziany może pokrywać się z zakazem przewidzianym w lit. b) tego samego ustępu;

okres przejściowy powinien być stosowany jedynie do nazw zarejestrowanych na mocy art. 17 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92, bowiem przyznanie tego okresu dostosowawczego nie powinno przeszkadzać producentom w wykorzystywaniu już istniejących nazw w Państwach Członkowskich;

opracowywanie wniosków o rejestrację nazwy jako chronionego oznaczenia geograficznego lub chronionej nazwy pochodzenia na mocy rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 trwa pewien okres czasu; Państwom Członkowskim powinno się zezwolić na przyznawanie tymczasowej krajowej ochrony w oczekiwaniu na decyzję Wspólnoty w sprawie rejestracji nazwy; w celu zażegnania konfliktów, jakie mogą powstać między producentami w Państwie Członkowskim, dane Państwo Członkowskie może, w razie potrzeby, zezwolić na ustanowienie krajowego okresu przejściowego, który następnie musi zostać zatwierdzony decyzją Wspólnoty; konsekwencje powyższych środków krajowych musi ponieść to Państwo Członkowskie, które je wprowadziło; poza tym wspomniane środki nie mogą stanowić bariery w handlu wewnątrzwspólnotowym;

pięcioletni okres przejściowy może zostać ustanowiony dla poszczególnych nazw, dla których wnioski zostały złożone na mocy art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92, ale wyłącznie na mocy art. 7 ust. 5 lit. b) tego rozporządzenia oraz z określonych przyczyn,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 2081/92 wprowadza się następujące zmiany:

1. Artykuł 1 ust. 1 akapit trzeci otrzymuje brzmienie:

"Załączniki I i II mogą być zmieniane zgodnie z procedurą określoną w art. 15."

2. W art. 5 ust. 5 po pierwszym akapicie dodaje się tekst w brzmieniu:

"Takie Państwo Członkowskie może udzielić, tylko na zasadach przejściowych, na poziomie krajowym, zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, ochrony nazwie przekazanej w zalecany sposób oraz, w odpowiednim przypadku, ustanowić okres dostosowawczy od daty przekazania; powyższe może być także przyznane przejściowo, z zastrzeżeniem tych samych warunków, w związku z wnioskiem o zmianę specyfikacji produktu.

Taka przejściowa ochrona krajowa wygasa w dniu, w którym zostaje podjęta decyzja o rejestracji na mocy niniejszego rozporządzenia. Po podjęciu decyzji, można udzielić okresu na dostosowanie trwającego do pięciu lat pod warunkiem że zainteresowane przedsiębiorstwa legalnie wprowadziły na rynek produkty, używając danych nazw w sposób ciągły, przez okres przynajmniej pięciu lat przed przewidzianą w art. 6 ust. 2 datą opublikowania.

Za konsekwencje takiej ochrony krajowej, w przypadku gdy nazwa nie jest zarejestrowana na mocy niniejszego rozporządzenia, wyłączną odpowiedzialność ponosi zainteresowane Państwo Członkowskie.

Środki podjęte przez Państwa Członkowskie na mocy drugiego akapitu, obowiązują tylko na poziomie krajowym; bez skutku dla handlu wewnątrzwspólnotowego;"

3. W art. 7 ust. 4 tiret drugie otrzymuje brzmienie:

"- wskazuje, że rejestracja proponowanej nazwy zagrażałaby całkowicie lub częściowo istnieniu takiej samej nazwy lub marki bądź produktów, które zostały legalnie wprowadzone do obrotu przynajmniej pięć lat przed przewidzianą w art. 6 ust. 2 datą opublikowania."

4. Artykuł 13 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 lit. a) i b) Państwa Członkowskie mogą utrzymywać krajowe systemy dopuszczające używanie nazw zarejestrowanych na mocy art. 17 w okresie nie dłuższym niż pięć lat od daty opublikowania rejestracji pod warunkiem że:

- produkty były legalnie wprowadzone do obrotu z użyciem takich nazw przed przynajmniej na pięć lat przed datą opublikowania niniejszego rozporządzenia,

- przedsiębiorstwa legalnie wprowadzały na rynek dane produkty, używając tych nazw w sposób ciągły w okresie określonym w tiret pierwszym,

- etykietowanie jasno wskazuje na rzeczywiste pochodzenie produktu.

Jednakże ten wyjątek nie może prowadzić do swobodnego handlu produktami na terytorium Państwa Członkowskiego, w którym takie nazwy są zakazane".

5. W art. 13 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"4. W przypadku nazw, które zostały zgłoszone na mocy art. 5, może zostać przyjęty przepis o okresie przejściowym do pięciu lat na mocy art. 7 ust. 5 lit. b), wyłącznie tam, gdzie deklaracja sprzeciwu została uznana za dopuszczalną z uwagi na to, że rejestracja proponowanej nazwy zagrażałaby całkowicie lub częściowo istnieniu takiej samej nazwy lub marki bądź produktów, które były legalnie wprowadzone do obrotu przynajmniej na pięć lat przed datą opublikowania przewidzianą w art. 6 ust. 2.

Taki okres przejściowy może być przewidziany tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwa legalnie wprowadziły do obrotu dane produkty, używając w sposób ciągły nazw przynajmniej na pięć lat przed datą opublikowania przewidzianą w art. 6 ust. 2."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 marca 1997 r.

W imieniu Rady
J. VAN AARTSEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 241 z 20.8.1996, str. 7.

(2) Dz.U. C 33 z 3.2.1997.

(3) Dz.U. C 30 z 30.1.1997, str. 39.

(4) Dz.U. L 208 z 24.7.1992, str. 1. Rozporządzenie zmienione Aktem Przystąpienia z 1994 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.83.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 535/97 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia dla produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 17/03/1997
Data ogłoszenia: 25/03/1997
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 28/03/1997