Rozporządzenie 2200/97 w sprawie ulepszenia produkcji jabłek, gruszek, brzoskwiń oraz nektaryn we Wspólnocie

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 2200/97
z dnia 30 października 1997 r.
w sprawie ulepszenia produkcji jabłek, gruszek, brzoskwiń oraz nektaryn we Wspólnocie

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

rynek jabłek, gruszek, brzoskwiń oraz nektaryn we Wspólnocie cechuje pewna nierównowaga podaży i popytu; sytuacja taka uzasadnia ponowne wprowadzenie i rozszerzenie na gruszki środków ulepszania produkcji we Wspólnocie, wprowadzonych dla lat gospodarczych od 1990/1991 do 1994/1995 w odniesieniu do jabłek oraz za rok gospodarczy 1995 w odniesieniu do brzoskwiń oraz nektaryn;

obszary korzystające z tej operacji powinny zostać ograniczone, a najmniej produktywne sady powinny zostać z niej wyłączone; obszary te powinny być rozdzielone między Państwa Członkowskie na podstawie areału sadów, wielkości produkcji oraz wycofań każdego z Państw Członkowskich; należy zapewnić możliwość zmiany takiego rozdziału celem optymalizacji karczowanych obszarów; konieczne jest także pozwolenie Państwom Członkowskim na podejmowanie decyzji co do regionów oraz warunków wymienionej operacją, tak aby jej wprowadzenie nie zakłócało ekonomicznej oraz ekologicznej równowagi niektórych regionów;

należy ustanowić premię, wypłacaną jednorazowo, z uwzględnieniem zarówno kosztu karczowania jak i straty w dochodach producenta;

premia za karczowanie ma prowadzić do osiągnięcia celów określonych w art. 39 Traktatu; należy ustanowić przepisy odnośnie do środka, który ma być finansowany przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOGR),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Producenci jabłek, gruszek, brzoskwiń zwyczajnych oraz nektaryn we Wspólnocie kwalifikują się, po złożeniu wniosku oraz na warunkach określonych w niniejszym rozporządzeniu, do uzyskania premii za rok gospodarczy 1997/1998, która zostanie wypłacona tylko jednorazowo za karczowanie jabłoni innych niż jabłonie cydrowe, grusz innych niż grusze typu perry, drzew brzoskwini zwyczajnej oraz drzew nektaryny.
2. 1
Premie przyznaje się za karczowanie areałów o rozmiarach wynoszących maksymalnie 10.000 hektarów dla każdej grupy produktów, jabłek i gruszek z jednej strony, a brzoskwiń i nektaryn z drugiej, według następującego podziału:
Państwa Członkowskie Jabłonie i grusze

(ha)

Brzoskwinie i nektaryny

(ha)

Belgia 118 -
Niemcy 894 3
Dania - -
Grecja 599 2.700
Hiszpania 1.412 2.564
Francja 3.181 1.414
Irlandia - -
Włochy 2.389 2.994
Luksemburg - -
Niderlandy 593 -
Austria 139 19
Portugalia 325 226
Finlandia 5 -
Szwecja 40 -
Zjednoczone Królestwo 305 -

Wyżej wymieniony podział może zostać zmieniony przez Komisję zgodnie z przepisami określonymi w art. 6 w celu optymalizacji obszaru kwalifikującego się do premii za karczowanie w granicach maksymalnych rozmiarów areałów ustanowionych powyżej w akapicie pierwszym.

3.
Państwa Członkowskie:

– wyznaczają regiony, w których przyznawana będzie premia za karczowanie na podstawie kryteriów ekonomicznych oraz ekologicznych,

– określają warunki zapewniające w szczególności równowagę ekonomiczną oraz ekologiczną danych regionów,

– mogą wyznaczyć priorytetowe kategorie producentów na podstawie obiektywnych kryteriów opracowanych w porozumieniu z Komisją.

Państwa Członkowskie notyfikują Komisji te regiony, warunki oraz, gdzie stosowne, kategorie z chwilą ich przyjęcia lub wyznaczenia.

Państwo Członkowskie nie musi wyznaczać regionu. W takim przypadku powiadamia ono o tym Komisję w ciągu jednego miesiąca po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2
1.
Premię przyznaje się, o ile odbiorca podejmuje pisemne zobowiązanie, że:

a) wykarczuje lub zleci wykarczowanie jednorazowo, przed terminem ustanowionym zgodnie z przepisami określonymi w art. 6, całość lub część swojego sadu obejmującego drzewa jabłoni, grusz, brzoskwini zwyczajnej lub nektaryny, przy czym obszar wykarczowany wynosi przynajmniej 0,5 hektara dla jabłoni lub grusz oraz co najmniej 0,4 hektara dla drzew brzoskwini zwyczajnej lub nektaryny;

b) powstrzyma się przed sadzeniem jabłoni, grusz, drzew brzoskwini zwyczajnej lub nektaryny zgodnie z przepisami przewidzianymi w procedurze określonej w art. 6.

2.
Dla celów niniejszego rozporządzenia oraz dla każdej z dwóch grup produktów określonych w art. 1 ust. 2 "sad" oznacza wszystkie obsadzone parcele gospodarstwa przy gęstości obsady przynajmniej 300 drzew na hektar. Jednakże tę minimalną gęstość obsady obniża się do 150 drzew na jeden hektar dla parceli obsadzonych jabłoniami odmiany annurca.
Artykuł  3

Premię za karczowanie ustala się z uwzględnieniem w szczególności kosztu karczowania oraz straty w dochodach producentów przeprowadzających operacje karczowania.

Artykuł  4

Państwa Członkowskie sprawdzają wypełnianie przez odbiorców premii za karczowanie zobowiązań określonych w art. 2. Państwa Członkowskie podejmują także wszelkie inne środki, zwłaszcza w celu zapewnienia zgodności z zapisami niniejszego programu. Powiadamiają Komisję o podjętych środkach.

Artykuł  5

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu uważa się za interwencję mającą na celu stabilizowanie rynków rolnych w rozumieniu art. 3 rozporządzenia Rady (EWG) nr 729/70 z dnia 21 kwietnia 1970 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej(3). Środki są finansowane przez Sekcję Gwarancji EFOGR.

Artykuł  6

Premię za karczowanie określa się, a szczegółowe zasady stosowania niniejszego rozporządzenia przyjmuje się zgodnie z przepisami określonymi w art. 46 rozporządzenia Rady (WE) nr 2200/96 z dnia 28 października 1996 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw(4).

Artykuł  7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 30 października 1997 r.

W imieniu Rady
F. BODEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 124 z 21.4.1997, str. 26.

(2) Opinia wydana dnia 24 października 1997 r. (dotychczas niepublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 94 z 28.4.1970, str. 13. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1287/95 (Dz.U. L 125 z 8.6.1995, str. 1).

(4) Dz.U. L 297 z 21.11.1996, str. 1.

1 Art. 1 ust. 2 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 843/98 z dnia 22 kwietnia 1998 r. (Dz.U.UE.L.98.120.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 1998 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024