Porozumienie w sprawie handlu produktami technologii informacyjnej. Singapur.1996.12.13.

POROZUMIENIE
w sprawie handlu produktami technologii informacyjnej

ŚWIATOWA ORGANIZACJA HANDLU

dnia 13 grudnia 1996 roku

KONFERENCJA MINISTERIALNA

Singapur, w dniach 9-13 grudnia 1996 roku

DEKLARACJA MINISTERIALNA W SPRAWIE HANDLU PRODUKTAMI TECHNOLOGII INFORMACYJNEJ

Singapur, dnia 13 grudnia 1996 roku

MINISTROWIE,

REPREZENTUJĄCY następujących Członków Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz państwa lub odrębne obszary celne będące w procesie przystępowania do WTO, które porozumiały się w Singapurze w sprawie rozwoju handlu światowego produktami technologii informacyjnej i które reprezentują znacznie powyżej 80 procent światowego handlu tymi produktami ("strony"):

Australia Korea

Kanada Norwegia

Wspólnoty Europejskie Odrębne Obszary Celne Tajwanu, Penghu, Kinmen i Matsu

Hongkong Singapur

Islandia Szwajcaria(1)

Indonezja Turcja

Japonia Stany Zjednoczone

UWZGLĘDNIAJĄC kluczową rolę handlu produktami technologii informacyjnej w rozwoju przemysłu przetwarzania danych i w dynamicznym rozwoju gospodarki światowej,

UZNAJĄC cele podniesienia poziomu życia, rozwoju produkcji i handlu towarami,

PRAGNĄC osiągnąć maksymalną swobodę w światowym handlu produktami technologii informacyjnej,

PRAGNĄC zachęcić do dalszego rozwoju technologicznego przemysłu technologii informacyjnej na poziomie światowym,

W TROSCE o pozytywny wpływ technologii informacyjnej na globalny rozwój gospodarki i dobrobytu,

UZGODNIWSZY wprowadzenie w życie wyników niniejszych negocjacji przewidujących dodatkowe koncesje w porównaniu do list koncesyjnych załączonych do Protokołu z Marakeszu do Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu z 1994 roku, oraz

UZNAJĄC, że rezultaty przeprowadzonych negocjacji zawierają również pewne koncesje oferowane już w negocjacjach, które doprowadziły do ustanowienia list koncesyjnych załączonych do Protokołu z Marakeszu,

DEKLARUJĄ, co następuje:

1.
System handlowy każdej ze stron powinien ewoluować w sposób ułatwiający dostęp do rynku dla produktów technologii informacyjnej.
2.
Zgodnie ze sposobami wywiązywania się z zobowiązań wymienionych w Załączniku do niniejszej deklaracji każda ze stron zobowiązuje się i eliminuje należności celne, opłaty celne i opłaty innego rodzaju w rozumieniu artykułu II:l litera b) Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu z 1994 roku, w odniesieniu do:

a) wszystkich produktów sklasyfikowanych (lub mogących zostać sklasyfikowanymi) Zharmonizowanego Systemu (HS) z 1996 roku w grupach wymienionych w załączniku A do Załącznika do niniejszej deklaracji; i

b) wszystkich produktów wymienionych w załączniku B do Załącznika do niniejszej deklaracji, niezależnie od tego, czy zostały wymienione w załączniku A;

poprzez redukcje, w równych ratach, należności celnych, poczynając od 1997 roku, a kończąc w 2000 roku, uznając, że przedłużenie okresu redukcji i rozszerzenie objętego nią wykazu produktów, przed wprowadzeniem jej w życie, może być w ograniczonych okolicznościach konieczne.

3.
Ministrowie wyrażają zadowolenie, że tak obszerny wykaz towarów został ujęty w załącznikach do Załącznika do niniejszej deklaracji. Polecają oni reprezentującym ich urzędnikom, aby podjęli wysiłki w dobrej wierze, aby sfinalizować techniczne dyskusje wielostronne w Genewie, na podstawie sposobów wywiązywania się ze zobowiązań i zalecają tym urzędnikom zakończenie prac do dnia 31 stycznia 1997 roku, aby zapewnić wprowadzenie w życie niniejszej deklaracji przez jak największą liczbę Uczestników.
4.
Ministrowie zwracają się do ministrów innych członków WTO i państw oraz odrębnych obszarów celnych będących w procesie przystępowania do WTO, aby wydali odpowiednie instrukcje swoim właściwym urzędnikom, aby mogli oni uczestniczyć w dyskusjach technicznych określonych w ustępie 3 i w pełni uczestniczyli w rozwoju światowego handlu produktami technologii informacyjnej.

Załącznik: Sposoby wywiązywania się ze zobowiązań

załącznik A: Wykaz pozycji HS

załącznik B: Wykaz produktów

______

(1) W imieniu unii celnej Szwajcarii i Liechtensteinu.

ZAŁĄCZNIK

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

SPOSOBY WYWIĄZYWANIA SIĘ ZE ZOBOWIĄZAŃ I WYKAZY TOWAROWE

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024