Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji nazwy produktu sektora winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013

Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji nazwy produktu sektora winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013
(2021/C 288/06)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 98 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 1  w terminie dwóch miesięcy od daty niniejszej publikacji.

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU

"ARDÈCHE"

PGI-FR-A1198-AM03

Data złożenia wniosku: 23 września 2016 r.

1.
Przepisy mające zastosowanie do zmiany

Art. 105. rozporządzenia nr 1308/2013 - zmiana inna niż nieznaczna

2.
Opis i uzasadnienie zmiany
2.1.
Dozwolone odmiany winorośli

Wykaz dozwolonych odmian winorośli uzupełnia się o następujące odmiany:

Couston N. Odmiana ta, wprowadzona do oficjalnego katalogu dozwolonych odmian winorośli w 2010 r., odznacza się interesującymi cechami, szczególnie w przypadku win różowych. To odmiana wydajna, dostosowana do ubogich gleb obszaru produkcji ChOG "Ardèche", z którego pochodzi, a także odporna na szarą pleśń;
Floréal B, Muscaris B, Solaris B, Soreli B, Souvignier Gris B, Voltis B, Artaban N, Monarch N, Prior N, Vidoc N.

Są to odmiany uznawane za odporne na grzybowe choroby roślin. Umożliwiają stosowanie mniejszej ilości środków ochrony roślin, odpowiadając jednocześnie odmianom wykorzystywanym do produkcji win objętych ChOG. Nie wpływają na właściwości win objętych ChOG.

2.2.
Etykietowanie

Zmieniono zamknięty wykaz odmian, których nazwa może stanowić uzupełnienie określenia "Ardèche" na etykiecie produktu. Grupa składająca wniosek chciałaby móc wskazać wszystkie gatunki występujące na geograficznym obszarze produkcji.

Następujące zdanie zostaje zatem usunięte: "Odmiany, których nazwa może stanowić uzupełnienie określenia chronionego oznaczenia geograficznego »Ardèche«, uzupełnionego bądź nie oznaczeniem »Coteaux de l'Ardèche«, obejmują wyłącznie odmiany z poniższego wykazu:

w przypadku wina czerwonego lub różowego: Cabernet Franc N, Cabernet-Sauvignon N, Caladoc N, Carignan N, Chatus N, Cinsault N, Gamaret N, Gamay N, Grenache N, Marselan N, Merlot N, Pinot N, Syrah N;
w przypadku wina białego: Chardonnay B, Clairette B, Grenache B, Marsanne B, Muscat Petits Grains B, Roussanne B, Sauvignon B, Ugni B, Viognier B.".
2.3.
Wydajność

Maksymalną wydajność produkcji w przypadku win różowych zwiększa się z 90 hl/ha do 110 hl/ha.

To nieznaczne zwiększenie wydajności nie wpływa na typowy charakter win różowych wytwarzanych pod nazwą "Ardèche".

2.4.
Kategorie produktów sektora wina

Przepisy dotyczące produkcji gatunkowych win musujących zostają usunięte w następstwie decyzji francuskiej Rady Stanu z dnia 2 marca 2015 r., uchylającej rozporządzenie z dnia 28 października 2011 r. w sprawie ChOG "Ardèche" w zakresie, w jakim zatwierdza ono przepisy specyfikacji dotyczącej gatunkowych win musujących różowych lub białych.

2.5.
Wymogi krajowe i wspólnotowe - główne punkty podlegające kontroli

Doprecyzowano przepisy dotyczące kontroli produktów: kontrolę organoleptyczną produktu przeprowadza się w przypadku wykrycia anomalii podczas kontroli wewnętrznej (badanie organoleptyczne win luzem i win pakowanych).

2.6.
Związek z obszarem geograficznym

Część wykazująca związek z pochodzeniem została uzupełniona w celu wyraźniejszego wykazania związku przyczynowego ChOG.

Na początku części dotyczącej związku przyczynowego dodano zdanie wprowadzające w celu wskazania, że: "zwią- związek przyczynowy pomiędzy obszarem geograficznym a winami objętymi ChOG »Ardèche« opiera się na renomie win Ardèche zdobytej dzięki ich jakości". Część dotycząca związku przyczynowego została również uzupełniona o następujący fragment: "Wśród setki turystycznych atrakcji przyrodniczych i obiektów zabytkowych turyści mogą ruszać śladami bogactwa upraw winorośli oraz praktyk winiarskich winnicy w Ardèche. Atrakcyjność turystyczna departamentu Ardèche opiera się na walorach krajobrazowych i zajęciach, którym można się tam oddawać na łonie natury. Dzięki swojej renomie winnica w Ardèche otrzymała od francuskiej Agencji Rozwoju Turystyki (Atout France) oznaczenie »Winnice i Odkrycia« (fr. »Vignobles et Découvertes«), które uznaje jej walory w turystyce winiarskiej.".

Treść części dotyczącej związku przyczynowego została również uzupełniona w celu dokładniejszego określenia cech win: "Wina czerwone, różowe i białe charakteryzują się utrzymującymi się przez cały czas aromatami owoców, o zmiennej intensywności i dominującej nucie, zależnie od wykorzystanych odmian winorośli i technologii. ".

Doprecyzowano również charakterystykę środowiska naturalnego:

"Gleby z piaskowca seweńskiego, bardzo stare, powstałe w wyniku erozji skał z okresu triasu, są kwaśne, bardzo przepuszczalne i ubogie w substancje organiczne. Te szczególne cechy nadają winom czerwonym bardzo wyraziste owocowe aromaty";
region Bas-Vivarais "rozciąga się na płytkich wapiennych glebach o niskiej wydajności, przeznaczonych do wytwarzania win wysokogatunkowych opartych na odmianie Grenache. Obfitość kamiennych okruchów sprawia, że winorośl korzysta z ogrzewania się gleby na wiosnę i z ciepła, które po zmagazynowaniu w ciągu dnia podłoże oddaje w porze nocnej" oraz "Wina czerwone pochodzące z tego obszaru, o owocowych aromatach, posiadają również nuty korzenne i bardziej wyraziste struktury";
położony na granicy regionu Bas-Vivarais płaskowyż Coiron stanowi "prawdziwy bazaltowy cokół i jest enklawą Masywu Centralnego w regionie śródziemnomorskim. Bazalt, bardzo bogaty w pierwiastki śladowe i krzemionkę, dodaje owocowej nuty i świeżości winom czerwonym oraz subtelności winom białym".
wreszcie, na południe od Doliny Rodanu "winnice położone są na wzgórzach o podłożu z otoczaków i dobrym nasłonecznieniu. Dzięki takiemu usytuowaniu winnicy można wytwarzać wina czerwone o owocowym smaku, dobrej strukturze i złożoności, natomiast na delikatnych glebach lessowych o barwie ochry uprawia się winorośl na świeże i owocowe wina białe i różowe oraz owocowe wina czerwone o delikatnej strukturze.".
2.7.
Opis właściwości organoleptycznych win

Opis właściwości organoleptycznych dopracowano w celu doprecyzowania barwy i właściwości organoleptycznych win.

W przypadku win czerwonych wskazano, że: "ekstrakcje prowadzi się w taki sposób, aby zasadniczo uzyskać struktury delikatne o dojrzałych i łagodnych taninach, ale również wina mocne. Wina czerwone cechuje paleta aromatów przechodzących od czerwonych owoców po aromaty korzenne. Posiadają intensywne kolory przechodzące od barwy malinowoczerwonej do czerwieni owocu granatu. ".

Wina białe "cechują odcienie o barwie przechodzącej od bladożółtej z zielonymi refleksami po złotożółtą. Intensywne aromaty rozwijają się wokół świeżości owocu o białym miąższu i wydzielają nuty owoców cytrusowych bądź nuty kwiatowe".

Wreszcie, wina różowe "rozwijają intensywne aromaty świeżych i smakowitych czerwonych owoców, kwiatów i owoców cytrusowych. Cechują się paletą kolorów przechodzących od mało intensywnej barwy łososiowoszarej, a nawet szaroróżowej, po żywsze i intensywniejsze odcienie.".

2.8.
Obszar geograficzny i obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Skład obszaru geograficznego i obszaru bezpośredniego sąsiedztwa został odzwierciedlony w wykazie gmin według kodu geograficznego z 2019 r., który stanowi krajowy dokument referencyjny. To odzwierciedlenie w wykazie gmin nie powoduje zmiany obszaru geograficznego ani obszaru bezpośredniego sąsiedztwa.

2.9.
Dane kontaktowe organu kontrolnego

Zaktualizowano dane kontaktowe organu odpowiedzialnego za kontrole oraz dane organu kontrolnego CERTIPAQ.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa lub nazwy

Ardèche

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChOG - chronione oznaczenie geograficzne

3.
Kategorie produktów sektora wina
1.
Wino
4.
Opis wina lub win

Ardèche ChOG

Chronione oznaczenie geograficzne "Ardèche" jest zastrzeżone dla czerwonych, różowych i białych win niemusują- cych.

Wina czerwone, różowe i białe charakteryzują się obecnymi przez cały czas aromatami owoców, o zmiennej intensywności i dominującej nucie, zależnie od wykorzystanych odmian winorośli i technologii.

W przypadku win czerwonych ekstrakcje prowadzi się w taki sposób, aby zasadniczo uzyskać struktury delikatne o dojrzałych i łagodnych taninach, ale również wina mocne. Wina czerwone cechuje paleta aromatów przechodzących od czerwonych owoców po aromaty korzenne. Posiadają intensywne kolory przechodzące od barwy malinowo- czerwonej do czerwieni owocu granatu.

W przypadku win różowych stosowane techniki produkcji wina pozwalają utrzymać ich znakomitą równowagę, zachować ich świeżość i owocowość. Wina różowe rozwijają intensywne aromaty świeżych i smakowitych czerwonych owoców, kwiatów i owoców cytrusowych. Cechują się paletą kolorów przechodzących od mało intensywnej barwy łososiowoszarej, a nawet szaroróżowej, po żywsze i intensywniejsze odcienie.

W przypadku win białych stosowane techniki produkcji wina pozwalają utrzymać ich znakomitą równowagę, zachować ich świeżość i owocowość. Wina białe cechują odcienie o barwie przechodzącej od bladożółtej z zielonymi refleksami po złotożółtą. Intensywne aromaty rozwijają się wokół świeżości owocu o białym miąższu i wydzielają nuty owoców cytrusowych bądź nuty kwiatowe.

Wina spełniają kryteria analityczne przewidziane w przepisach europejskich.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 9
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):
5.
Praktyki winiarskie
a)
Podstawowe praktyki enologiczne

W praktykach enologicznych towarzyszących produkcji wina należy przestrzegać wymogów obowiązujących na poziomie Unii oraz zawartych w kodeksie rolnictwa i rybołówstwa morskiego.

b)
Maksymalna wydajność

Wina białe i czerwone objęte ChOG "Ardèche"

90 hektolitrów z hektara

Wina różowe objęte ChOG "Ardèche"

110 hektolitrów z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiory winogron, ich fermentacja i wytwarzanie wina objętego chronionym oznaczeniem geograficznym "Ardèche" odbywają się w podanych poniżej departamentach, na terytorium następujących gmin, określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z kwietnia 2019 r.:

w departamencie Ardèche: wszystkie gminy
w departamencie Gard: Barjac, Le Garn, Issirac, Laval-Saint-Roman, Montclus, Rivières, Rochegude, Saint-André- de-Roquepertuis, Saint-Denis, Saint-Jean-de-Maruéjols-et-Avéjan, Saint-Privat-de-Champclos.
7.
Główne odmiany winorośli

Alicante Henri Bouschet N

Aligoté B

Alphonse Lavallée N

Aléatico N

Aramon N

Aramon Blanc B

Aramon Gris G

Aranel B

Arinarnoa N

Artaban N

Aubun N - Murescola

Barbaroux Rs

Biancu Gentile B

Bourboulenc B - Doucillon Blanc

Brun argenté N - Vaccarèse

Cabernet Franc N

Cabernet-Sauvignon N

Caladoc N

Calitor N

Cardinal Rg

Carignan N

Carignan Blanc B

Chambourcin N

Chardonnay B

Chasan B

Chasselas B

Chasselas Rose Rs

Chatus N

Chenanson N

Chenin B

Cinsaut N - Cinsault

Clairette B

Clairette Rose Rs

Clarin B

Colombard B

Cot N - Malbec

Couderc Noir N

Counoise N

Couston N

Danlas B

Egiodola N

Floreal B

Gamaret

Gamay Fréaux N

Gamay N

Gamay de Bouze N

Gamay de Chaudenay N

Ganson N

Gewurztraminer Rs

Gramon N

Grenache N

Grenache Blanc B

Grenache Gris G

Gros Manseng B

Gros Vert B

Jurançon Noir N - Dame Noire

Listan B - Palomino

Lival N

Lledoner Pelut N

Macabeu B - Macabeo

Marsanne B

Marselan N

Mauzac Rose Rs

Melon B

Merlot N

Merlot Blanc B

Meunier N

Mollard N

Monarch N

Mondeuse N

Mondeuse Blanche B

Monerac N

Montils B

Morrastel N - Minustellu, Graciano

Mourvaison N

Mourvèdre N - Monastrell

Mouyssaguès

Muresconu N - Morescono

Muscadelle B

Muscardin N

Muscaris B

Muscat Ottonel B - Muscat, Moscato

Muscat Cendré B - Muscat, Moscato

Muscat d'Alexandrie B - Muscat, Moscato

Muscat de Hambourg N - Muscat, Moscato

Muscat à Petits Grains Blancs B - Muscat, Moscato

Muscat à Petits Grains Roses Rs - Muscat, Moscato

Muscat à Petits Grains Rouges Rg - Muscat, Moscato

Müller-Thurgau B

Nielluccio N - Nielluciu

Noir Fleurien N

Négret de Banhars N

Négrette N

Oberlin Noir N

Ondenc B

Orbois B

Pagadebiti B

Pascal B

Perdea B

Persan N

Petit Courbu B

Petit Manseng B

Petit Meslier B

Petit Verdot N

Picardan B - Araignan

Pineau d'Aunis N

Pinot Blanc B

Pinot Gris G

Pinot Noir N

Piquepoul Blanc B

Piquepoul Gris G

Piquepoul Noir N

Plant de Brunel N

Plant Droit N - Espanenc

Plantet N

Portan N

Portugais Bleu N

Poulsard N - Ploussard

Prior N

Prunelard N

Précoce Bousquet B

Précoce de Malingre B

Raffiat de Moncade B

Ravat Blanc B

Rayon d'Or B

Riesling B

Riminèse B

Rivairenc N - Aspiran Noir

Rivairenc Blanc B - Aspiran Blanc

Rivairenc Gris G - Aspiran Gris

Romorantin B - Danery

Rosé du Var Rs

Roublot B

Roussanne B

Rubilande Rs

Sacy B

Saint Côme B

Saint-Macaire N

Saint-Pierre Doré B

Sauvignon B - Sauvignon Blanc

Sauvignon Gris G - Fié Gris

Savagnin Blanc B

Savagnin Rose Rs

Sciaccarello N

Segalin N

Seinoir N

Select B

Semebat N

Semillon B

Servanin N

Seyval B

Solaris B

Soreli B

Souvignier Gris Rs

Sylvaner B

Syrah N - Shiraz

Tannat N

Tempranillo N

Terret Blanc B

Terret Gris G

Terret Noir N

Tibouren N

Tourbat B

Tressot N

Trousseau N

Téoulier N

Ugni Blanc B

Valdiguié N

Valérien B

Varousset N

Velteliner Rouge Précoce Rs

Verdesse B

Vermentino B - Rolle

Vidoc N

Villard Blanc B

Villard Noir N

Viognier B

Voltis B

8.
Opis związku lub związków

Specyfika obszaru geograficznego i produktów

Ardèche to departament położony w południowowschodniej Francji, odpowiadający dawnemu regionowi Vivarais, o dużym zróżnicowaniu krajobrazowym, jak na to wskazuje przewyższenie w miejscu zbiegu Rodanu i rzeki Ardèche (40 m n.p.m.), usytuowane na południowym wschodzie departamentu i ciągnące się aż po szczyt Mont Mézenc o wysokości 1 754 m (w części środkowo-zachodniej). Na wschodzie, na długości 140 kilometrów jego naturalną granicę stanowi Dolina Rodanu, a na zachodzie ograniczają go płaskowyże Masywu Centralnego.

Ze względu na długą historię w winnicy wytworzono wina, które od dawna cieszą się ugruntowaną popularnością i renomą. Uprawa winorośli w departamencie Ardèche stanowi, w połączeniu z turystyką, element determinujący rozwój gospodarczy tego regionu. Uprawa winorośli to główna gałąź produkcji rolnej departamentu, a winnica, występująca głównie w południowej połowie departamentu Ardèche, to pod względem wielkości trzecia winnica regionu Rhône Alpes. Warto zaznaczyć, że w położonym w Ardèche łańcuchu Sewennów na nowo odkryto (w latach 90.) miejscową odmianę winorośli - Chatus N - której uprawie w 1880 r. kres położyła filoksera. Jej uprawa została wznowiona na obszarze Sewennów, a ponieważ dzięki niej można wytwarzać wina mocne, taninowe, o wyrazistych cechach, jest to zmiana korzystna.

Wina czerwone, różowe i białe charakteryzują się utrzymującymi się przez cały czas aromatami owoców, o zmiennej intensywności i dominującej nucie, zależnie od wykorzystanych odmian winorośli i technologii.

Sewenny: winorośl jest bardzo dobrze zaadaptowana. Odmiana Gamay występuje w dolnej partii Sewennów południowych, natomiast odmiany Syrah, Cinsault, Grenache i Chatus zajmują wzgórza z dobrą wystawą. W całym owym regionie rolniczym, położonym na wysokości od 200 do 900 metrów, winnica jest w znacznej większości usytuowana na tzw. faïsses - tarasach osadzonych na warstwie tłucznia i starannie utrzymywanych przez rolników. Takie środowisko zapewnia winogronom znakomite warunki do osiągania dojrzałości pod względem składników fenolowych. Gleby z piaskowca seweńskiego, bardzo stare, powstałe w wyniku erozji skał z okresu triasu, są kwaśne, bardzo przepuszczalne i ubogie w substancje organiczne. Te szczególne cechy nadają winom czerwonym bardzo wyraziste owocowe aromaty.

Region Bas Vivarais: wina pochodzą z suchych i jałowych wzgórz oraz płaskowyżów. Odmiana Grenache występuje raczej na wzgórzach, natomiast odmiana Syrah N preferuje nieco bogatsze podłoża. Na tym obszarze roślinność odczuwa skutki letniej suszy i rozciąga się na płytkich wapiennych glebach o niskiej wydajności, przeznaczonych do wytwarzania win wysokogatunkowych opartych na odmianie Grenache. Obfitość kamiennych okruchów sprawia, że winorośl korzysta z ogrzewania się gleby na wiosnę i z ciepła, które po zmagazynowaniu w ciągu dnia podłoże oddaje w porze nocnej. Rosną tu obficie tymianek, cząber, lawenda spika i lawenda wąskolistna. Wina czerwone pochodzące z tego obszaru, o owocowych aromatach, posiadają również nuty korzenne i bardziej wyraziste struktury.

Płaskowyż Coiron: pędy winorośli są obecne w tej strefie graniczącej z regionem Bas Vivarais. Ze względu na wysokość nad poziomem morza i różnice temperatur pierwszeństwo ma uprawa odmian wczesnych, aby zoptymalizować metody produkcji win o wyrazistym charakterze, w tym win różowych. Płaskowyż tworzy prawdziwy bazaltowy "cokół" i jest enklawą Masywu Centralnego w regionie śródziemnomorskim. Bazalt, bardzo bogaty w pierwiastki śladowe i krzemionkę, dodaje owocowej nuty i świeżości winom czerwonym oraz subtelności winom białym.

Dolina Rodanu: Na północy, usytuowane na tarasach i wzgórzach działki obsadza się odmianami szlachetnymi (Merlot N, Cabernet-Sauvignon N, Syrah N, Caladoc N itd.), przeznaczonymi do produkcji win objętych ChOG. Na południu winnice położone są na wzgórzach o podłożu z otoczaków i o dobrym nasłonecznieniu. Dzięki takiemu usytuowaniu winnicy można wytwarzać wina czerwone o owocowym smaku, dobrej strukturze i złożoności, natomiast na delikatnych glebach lessowych o barwie ochry uprawia się winorośl na świeże i owocowe wina białe i różowe oraz owocowe wina czerwone o delikatnej strukturze.

Związek przyczynowy pomiędzy specyfiką obszaru geograficznego a specyfiką produktu

Związek przyczynowy pomiędzy obszarem geograficznym a winami objętymi ChOG "Ardèche" opiera się na renomie win Ardèche zdobytej dzięki ich ugruntowanej jakości.

W departamencie Ardèche winiarstwo odgrywa istotną rolę w gospodarce przestrzennej, dostosowując się do ograniczeń ekologicznych (zajmowanie terenów "trudnych", zagospodarowanie tarasów bądź "faïsses") i w ten sposób kształtuje krajobraz. Jego wpływ na krajobraz nie jest neutralny ponieważ winnica rozciąga się na terytorium prawie 350 gmin.

Tereny pokryte kamiennymi okruchami, garigi bądź tarasy o podłożu z otoczaków, na których usytuowana jest winnica, w powiązaniu z mezoklimatami podlegającymi równocześnie wpływom klimatu śródziemnomorskiego i kontynentalnego sprzyjają produkcji win o wyrazistych nutach owocowych, charakterystycznych dla win objętych ChOG "Ardèche".

W ostatnich dziesięcioleciach w winnicy departamentu Ardèche zaszły istotne zmiany, charakteryzujące się szczególnie przejściem pod koniec lat 70. XX wieku na produkcję win wielogatunkowych.

Równolegle konieczna stała się modernizacja narzędzi produkcji wina (1980) zarówno w przypadku wytwórni indywidualnych jak i spółdzielni winiarskich.

Sektor zawdzięcza swój prężny rozwój licznym podmiotom gospodarczym: 12 spółdzielniom winiarskim (zrzeszonym w Związku Winiarzy Coteaux de l'Ardèche), 4 niezależnym spółdzielniom winiarskim i 60 wytwórniom indywidualnym, prowadzącym winnice na łącznym obszarze 7 500 hektarów.

Wina zdobywały swoją renomę lokalnie, dzięki wysokiej atrakcyjności turystycznej obszaru wąwozów "Gorges de l'Ardèche" i całego departamentu Ardèche, rozwojowi sprzedaży bezpośrednio w wytwórniach, a także podczas targów i wydarzeń lokalnych (targ w Ruoms, targ win w Serrières itd.). Wśród setki turystycznych atrakcji przyrodniczych i obiektów zabytkowych turyści mogą ruszać śladami bogactwa upraw winorośli oraz praktyk winiarskich winnicy w Ardèche. Atrakcyjność turystyczna departamentu Ardèche opiera się na walorach krajobrazowych i zajęciach, którym można się tam oddawać na łonie natury. Dzięki swojej renomie winnica w Ardèche otrzymała od francuskiej Agencji Rozwoju Turystyki (Atout France) oznaczenie "Winnice i Odkrycia" (fr. "Vignobles et Découvertes"), które uznaje jej walory w turystyce winiarskiej.

Dzięki jakości swoich win ChOG "Ardèche" zyskało uznanie w kraju, a nawet za granicą. Od 1970 r. wina z Ardèche biorą udział w paryskim Powszechnym Konkursie Rolniczym i zdobywają na nim liczne nagrody. Ponadto wielokrotnie wspomina się o nich w renomowanych przewodnikach, takich jak przewodnik winiarski Hachette (fr. "Guide Hachette des Vins"). Są również wyróżniane na konkursach o zasięgu międzynarodowym, takich jak "Międzynaro- narodowy Konkurs Win" w Lyonie.

Dzięki renomie swoich win, wśród wszystkich departamentów regionu Rhône-Alpes Ardèche jest obecnie największym producentem win objętych ChOG, a wprowadzane do obrotu ilości sięgają 350 000 hl, w tym 20 % na eksport, dzięki czemu wina te można znaleźć w ponad 20 krajach (szczególnie w USA, Wielkiej Brytanii itd.).

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze

Etykietowanie

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Chronione oznaczenie geograficzne "Ardèche" można uzupełnić nazwą jednej odmiany lub kilku odmian oraz określeniem "primeur" lub "nouveau".

Chronione oznaczenie geograficzne "Ardèche" można uzupełnić nazwą mniejszej jednostki geograficznej "Coteaux de l'Ardèche".

Logo ChOG Unii Europejskiej umieszcza się na etykiecie, jeżeli określenie "indication géographique protégée" (chronione oznaczenie geograficzne) zastąpione jest tradycyjnym określeniem "Vin de Pays".

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do produkcji i wytwarzania wina objętego chronionym oznaczeniem geograficznym "Ardèche", stanowi obszar następujących gmin określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z kwietnia 2019 r.:

w departamencie Drôme (26): 75 gmin

Albon, Allan, Ambonil, Ancône, Andancette, Anneyron, La Bâtie-Rolland, Beaumont-lès-Valence, Beaumont- Monteux, Beausemblant, Beauvallon, Bonlieu-sur-Roubion, Bourg-lès-Valence, Chanos-Curson, Chantemerle-les- Blés, Charols, Châteauneuf-de-Galaure, Châteauneuf-du-Rhône, Claveyson, Cléon-d'Andran, Cliousclat, Condillac, La Coucourde, Crozes-Hermitage, Donzère, Érôme, Espeluche, Étoile-sur-Rhône, Fay-le-Clos, La Garde-Adhémar, Gervans, Les Granges-Gontardes, Granges-les-Beaumont, Larnage, La Laupie, Laveyron, Livron-sur-Drôme, Loriol-sur-Drôme, Malataverne, Manas, Marsanne, Mercurol-Veaunes, Mirmande, Montboucher-sur-Jabron, Mon- téléger, Montélimar, La Motte-de-Galaure, Mureils, Pierrelatte, Ponsas, Pont-de-l'Isère, Portes-en-Valdaine, Portes- lès-Valence, Puygiron, Ratières, La Roche-de-Glun, Rochefort-en-Valdaine, Roynac, Saint-Avit, Saint-Barthélemy- de-Vals, Saint-Gervais-sur-Roubion, Saint-Marcel-lès-Sauzet, Saint-Marcel-lès-Valence, Saint-Martin-d'Août, Saint- Rambert-d'Albon, Saint-Uze, Saint-Vallier, Saulce-sur-Rhône, Sauzet, Savasse, Serves-sur-Rhône, Tain-l'Hermitage, La Touche, Les Tourrettes, Valence;

w departamencie Isère (38): 21 gmin

Agnin, Anjou, Assieu, Auberives-sur-Varèze, Bougé-Chambalud, Chanas, La Chapelle-de-Surieu, Cheyssieu, Clo- nas-sur-Varèze, Le Péage-de-Roussillon, Roussillon, Sablons, Saint-Alban-du-Rhône, Saint-Clair-du-Rhône, Saint- Maurice-l'Exil, Saint-Prim, Saint-Romain-de-Surieu, Salaise-sur-Sanne, Sonnay, Vernioz, Ville-sous-Anjou;

w departamencie Gard (30): 44 gminy

Aiguèze, Allègre-les-Fumades, Aujac, Bessèges, Bonnevaux, Bordezac, Bouquet, Carsan, Chambon, Chamborigaud, Concoules, Cornillon, Courry, Gagnières, Génolhac, Goudargues, Les Mages, Malons-et-Elze, Le Martinet, Méjan- nes-le-Clap, Meyrannes, Molières-sur-Cèze, Navacelles, Peyremale, Pont-Saint-Esprit, Ponteils-et-Brésis, Portes, Potelières, Robiac-Rochessadoule, Saint-Alexandre, Saint-Ambroix, Saint-Brès, Saint-Christol-de-Rodières, Saint- Florent-sur-Auzonnet, Saint-Jean-de-Valériscle, Saint-Julien-de-Cassagnas, Saint-Julien-de-Peyrolas, Saint-Laurent- de-Carnols, Saint-Paulet-de-Caisson, Saint-Victor-de-Malcap, Salazac, Sénéchas, Tharaux, La Vernarède;

w departamencie Loire (42): 22 gminy

Bessey, Bourg-Argental, Burdignes, La Chapelle-Villars, Chavanay, Chuyer, Colombier, Graix, Lupé, Maclas, Malleval, Pélussin, Roisey, Saint-Appolinard, Saint-Julien-Molin-Molette, Saint-Michel-sur-Rhône, Saint-Pierre-de-Boeuf, Saint-Sauveur-en-Rue, Thélis-la-Combe, Véranne, Vérin, La Versanne;

w departamencie Haute-Loire (43): 41 gmin

Alleyrac, Arlempdes, Barges, Chadron, Le Chambon-sur-Lignon, Champclause, Chaudeyrolles, Chenereilles, Dunières, Les Estables, Fay-sur-Lignon, Freycenet-la-Cuche, Freycenet-la-Tour, Goudet, Lafarre, Landos, Laussonne, Le Mas-de-Tence, Mazet-Saint-Voy, Le Monastier-sur-Gazeille, Montfaucon-en-Velay, Montregard, Moudeyres, Pra- delles, Présailles, Raucoules, Rauret, Riotord, Saint-Arcons-de-Barges, Saint-Bonnet-le-Froid, Saint-Étienne-du- Vigan, Saint-Front, Saint-Haon, Saint-Jeures, Saint-Julien-Molhesabate, Saint-Martin-de-Fugères, Saint-Paul-de-Tar- tas, Salettes, Tence, Les Vastres, Vielprat;

w departamencie Lozère (48): 15 gmin

Altier, Auroux, La Bastide-Puylaurent, Chastanier, Cheylard-l'Évêque, Langogne, Luc, Naussac-Fontanes, Pied-de- Borne, Pourcharesses, Prévenchères, Rocles, Saint-André-Capcèze, Saint-Flour-de-Mercoire, Villefort;

w departamencie Vaucluse (84): 7 gmin

Bollène, Lagarde-Paréol, Lamotte-du-Rhône, Lapalud, Mondragon, Mornas, Sainte-Cécile-les-Vignes.

Link do specyfikacji produktu

http://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-606d5181-139d-4c39-b7c0-ae4daaf8de55

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.288.20

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji nazwy produktu sektora winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013
Data aktu: 12/07/2021
Data ogłoszenia: 19/07/2021