Mianowanie członków grupy zainteresowanych stron w platformie programu REFIT.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 16 grudnia 2015 r.
Mianowanie członków grupy zainteresowanych stron w platformie programu REFIT

(2015/C 425/06)

(Dz.U.UE C z dnia 18 grudnia 2015 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję C (2015) 3261 final z dnia 19 maja 2015 r. ustanawiającą platformę programu REFIT,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 1 (dalej zwana "decyzją") ustanawiająca platformę programu REFIT (dalej zwaną "platformą") stanowi, że platforma posiada mandat do: (i) zachęcania wszystkich stron do zgłaszania sugestii dotyczących zmniejszania obciążeń regulacyjnych i administracyjnych wynikających z przepisów prawa unijnego i jego wprowadzenia w życie w państwach członkowskich; (ii) oceny zalet zgłoszonych sugestii w odniesieniu do ich potencjału zmniejszania obciążeń regulacyjnych i administracyjnych bez uszczerbku dla ogólnych celów ustawodawstwa, a w stosownych przypadkach zgłoszenia dodatkowych uwag do tych sugestii; (iii) przekazania sugestii uznanych za zasługujące na największą uwagę, jak również wszelkich dodatkowych uwag, do skomentowania odpowiednim służbom Komisji lub, w zależności od przypadku, właściwemu państwu członkowskiemu; oraz (iv) ustosunkowania się do sugestii każdego podmiotu i upublicznienia otrzymanych sugestii oraz dodatkowych uwag i komentarzy otrzymanych od służb Komisji lub danego państwa członkowskiego.

(2) Decyzja stanowi, że w skład platformy wchodzić będzie grupa rządowa i grupa zainteresowanych stron oraz że grupa zainteresowanych stron składać się będzie z maksymalnie 20 ekspertów, z których dwoje reprezentować będzie Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny oraz Komitet Regionów, a pozostali będą przedstawicielami przedsiębiorstw, włącznie z MŚP, oraz partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które dysponują bezpośrednim doświadczeniem w stosowaniu przepisów unijnych. Powołani do grupy zainteresowanych stron eksperci działają we własnym imieniu lub reprezentują wspólne interesy pewnej liczby zainteresowanych stron.

(3) Decyzja stanowi, że Komisja, na wniosek pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji, mianuje członków grupy zainteresowanych stron wybranych spośród kandydatów, którzy mają bezpośrednie doświadczenie w stosowaniu przepisów unijnych i odpowiedzieli na zaproszenie do składania kandydatur. Nominacje te zapewniają w możliwie największym stopniu zrównoważoną reprezentację różnych sektorów, interesów i regionów Unii oraz płci. Członkowie są powoływani na okres do dnia 31 października 2019 r.

(4) Wszystkie otrzymane w oparciu o powyższe kryteria zgłoszenia zostały dokładnie zbadane.

(5) Gdyby którykolwiek z członków grupy zainteresowanych stron przestał być jej członkiem w czasie kadencji platformy, pierwszy wiceprzewodniczący powinien być uprawniony do nominowania następcy na podstawie kryteriów określonych w decyzji o utworzeniu platformy, aby uniknąć opóźnień przy zastępowaniu członków grupy zainteresowanych stron oraz braku równowagi wśród jej członków,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1
1.
Członkowie grupy zainteresowanych stron w platformie programu REFIT wymienieni są w porządku alfabetycznym w załączniku do niniejszej decyzji.
2.
Gdyby którykolwiek z członków grupy zainteresowanych stron przestał być jej członkiem w czasie kadencji platformy, pierwszy wiceprzewodniczący może wyznaczyć następcę z pierwotnej listy kandydatów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do składania kandydatur na stanowisko członka grupy zainteresowanych stron.
Artykuł  2

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 października 2019 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 grudnia 2015 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Mianowani członkowie

Członkowie "grupy zainteresowanych stron" w platformie programu REFIT wymienieni alfabetycznie, ze wskazaniem, czy działają we własnym imieniu czy reprezentują wspólne interesy pewnej liczby zainteresowanych stron.
Nazwisko Obywatelstwo Reprezentuje wspólne interesy

zainteresowanych stron

w danym obszarze polityki

Obecny pracodawca
Pan Alanko Risto FI TAK Federacja Fińskiego Przemysłu Technologicznego
Pan Pierre Baussand FR TAK Społeczna platforma AISBL
Pani Beekmans-Pols Fenna NL NIE Europa Decentraal
Pan Christensen Geert Laaier DK TAK Dansk Erhverv - Duńska Izba Handlowa
Pan Clarke Mike UK TAK Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB)
Pani Hanula-Bobbitt Katarzyna PL TAK Finance Watch
Pan Hedström Jens SE TAK BusinessEurope
Pani Kavrakova Assya BG TAK European Citizen Action Service (ECAS)
Pan Krivošík Juraj SK NIE SEVEn, Energy Efficiency Center
Pan Lasiauskas Linas LT NIE Litewskie Stowarzyszenie Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego
Pan Loosen Peter DE TAK Bund für Lebensmittelrecht und Lebensmittelkunde e.V. (krajowa federacja)
Pan Naslin Jean FR TAK Komitet Europejskiego Sektora Bankowego (EBIC)
Pani Pachl Ursula AT TAK Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC)
Pani Roenne Moeller Heidi DK TAK Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC)
Pani Ronzitti Valeria IT TAK Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP)
Pani Santiago Cid María Elena ES TAK Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) i Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki (CENELEC)
Pani Stoczkiewicz Magdalena PL TAK Friends of the Earth Europe
Pan van Straalen Michaël Angelo NL TAK Koninklijke Vereniging MKB

Lista rezerwowa

Gdyby którykolwiek z członków grupy zainteresowanych stron przestał być jej członkiem w czasie kadencji platformy, pierwszy wiceprzewodniczący może wyznaczyć następcę z pierwotnej listy kandydatów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do składania kandydatur na stanowisko członka grupy zainteresowanych stron.

1 C (2015) 3261 final.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024