Wykaz terminów przewidzianych zgodnie z art. 15 dyrektywy 2007/36/WE.

Wykaz terminów przewidzianych zgodnie z art. 15 dyrektywy 2007/36/WE

(2010/C 285/01)

(Dz.U.UE C z dnia 21 października 2010 r.)

W art. 15 dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lipca 2007 r. w sprawie wykonywania niektórych praw akcjonariuszy spółek notowanych na rynku regulowanym (zwanej dalej "dyrektywą") przewiduje się wymóg, aby państwa członkowskie informowały Komisję o liczbie dni określonej zgodnie z art. 6 ust. 3 i art. 7 ust. 3 dyrektywy, a Komisja następnie publikuje te informacje.

Dyrektywa miała zostać transponowana w terminie do dnia 3 sierpnia 2009 r. Wykaz opublikowany w załączniku do niniejszego komunikatu zawiera informacje przekazane przez państwa członkowskie do dnia 16 września 2010 r.

Artykuł 6 ust. 3 dyrektywy przewiduje, że każde państwo członkowskie wyznacza jednolity termin, podając określoną liczbę dni przed datą walnego zgromadzenia lub jego zwołania, do którego akcjonariusze mogą wykonać prawo do wprowadzania spraw do porządku obrad walnego zgromadzenia (zob. art. 6 ust. 1 lit. a)). W ten sam sposób każde państwo członkowskie może wyznaczyć termin na wykonanie prawa przedstawiania projektów uchwał dotyczących spraw wprowadzonych do porządku obrad walnego zgromadzenia (zob. art. 6 ust. 1 lit. b)).

Zgodnie z art. 7 ust. 3 dyrektywy każde państwo członkowskie zapewnia, by wobec wszystkich spółek miał zastosowanie jednolity dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. Państwo członkowskie może jednak ustalić różne dni rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu dla spółek, które wyemitowały akcje na okaziciela, oraz dla spółek, które wyemitowały akcje imienne, pod warunkiem że w odniesieniu do spółek, które wyemitowały oba rodzaje akcji, obowiązuje jednolity dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.

Komisja sporządziła wykaz opublikowany w załączniku na podstawie informacji przekazanych przez państwa członkowskie. Komisja odpowiada jedynie za dokładne odtworzenie otrzymanych informacji.

ZAŁĄCZNIK

Artykuł 6 ust. 3

Belgia Nie przekazano żadnych informacji.
Bułgaria Liczbę dni, o której mowa w art. 6 ust. 3, ustalono na 15 dni przed datą walnego zgromadzenia.
Republika Czeska Aby wprowadzić sprawy do porządku obrad walnego zgromadzenia, należy złożyć wniosek nie później niż na 20 dni przed datą walnego zgromadzenia lub przed dniem rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, jeżeli data ta jest podana. Aby przedstawić projekty uchwał dotyczących spraw, które wprowadzono do porządku obrad walnego zgromadzenia, obowiązuje termin pięciu dni przed datą walnego zgromadzenia. Jeżeli sprawy mają zostać wprowadzone do porządku obrad walnego zgromadzenia, obowiązuje termin 7 dni przed publikacją/ogłoszeniem o zwołaniu walnego zgromadzenia.
Dania Akcjonariusze mają prawo, by wskazane przez nich sprawy zostały wprowadzone do porządku obrad walnego zgromadzenia, w przypadku gdy złożą wniosek do centralnego organu zarządzającego co najmniej sześć tygodni przed datą zgromadzenia. Jeżeli wniosek wpłynie mniej niż sześć tygodni przed datą walnego zgromadzenia, centralny organ zarządzający musi podjąć decyzję, czy wniosek złożono z wystarczającym wyprzedzeniem, aby dane sprawy mogły zostać wprowadzone do porządku obrad.
Niemcy Aby wprowadzić sprawy do porządku obrad walnego zgromadzenia, należy złożyć wniosek 30 dni przed datą walnego zgromadzenia. Nie ustalono żadnego terminu dotyczącego wykonywania prawa do przedstawiania projektów uchwał, o którym mowa w art. 6 ust. 1 lit. b).
Estonia Zarząd, akcjonariusze, których akcje stanowią co najmniej jedną dziesiątą kapitału zakładowego, lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego w przypadku giełdowej spółki akcyjnej mogą wnioskować o wprowadzenie dodatkowych spraw do porządku obrad dorocznego walnego zgromadzenia, jeżeli odpowiedni wniosek złożono nie później niż 15 dni przed datą walnego zgromadzenia. Akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dziesiątą kapitału zakładowego lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego w przypadku giełdowej spółki akcyjnej mogą przedstawiać spółce akcyjnej projekty uchwał dotyczące wszystkich spraw zawartych w porządku obrad. Prawo, o którym mowa w poprzednim zdaniu, może być wykonane nie później niż trzy dni przed datą walnego zgromadzenia.
Irlandia Jeżeli chodzi o art. 6 ust. 3, który przewiduje "jednolity termin, podając określoną liczbę dni przed datą walnego zgromadzenia" w odniesieniu do prawa akcjonariuszy do wprowadzania spraw do porządku obrad, ustalona przez Irlandię liczba dni wynosi 42 dni przed zgromadzeniem, którego dotyczy porządek obrad.
Grecja Nie przekazano żadnych informacji.
Hiszpania Konkretna liczba dni ustalona w prawodawstwie hiszpańskim w odniesieniu do art. 6 ust. 3 dyrektywy wynosi pięć dni od publikacji dotyczącej zwołania zgromadzenia.
Francja Aby wprowadzić sprawy do porządku obrad walnego zgromadzenia, należy złożyć wniosek 25 dni przed datą walnego zgromadzenia. Jeżeli spółka opublikowała ogłoszenie o walnym zgromadzeniu w "Bulletin des Annonces Légales Obligatoires" ponad 45 dni przed datą walnego zgromadzenia, wspomniany wniosek należy złożyć w terminie 20 dni po tej publikacji.
Włochy Termin liczy się począwszy od dnia publikacji ogłoszenia o walnym zgromadzeniu: wniosek należy złożyć w terminie dziesięciu dni począwszy od dnia publikacji ogłoszenia, w przypadku gdy zastosowanie ma zwykły termin zwołania zgromadzenia (30 dni przed datą zgromadzenia), lub w terminie pięciu dni od publikacji ogłoszenia, w przypadku gdy zastosowanie ma skrócony termin zwołania zgromadzenia (21 dni przed datą zgromadzenia).
Cypr W odniesieniu do art. 6 ust. 3, termin wynosi 42 dni przed datą walnego zgromadzenia.
Łotwa Łotewska ustawa transponująca art. 6 ust. 3 dyrektywy stanowi, że od terminu zwołania walnego zgromadzenia udziałowcy mają siedem dni na złożenie projektów uchwał dotyczących spraw, które mają zostać umieszczone w porządku obrad zgromadzenia.
Litwa Zgodnie z art. 6 ust. 3, ustawa Republiki Litewskiej w sprawie spółek przewiduje, że nowe sprawy można wprowadzić do porządku obrad walnego zgromadzenia spółki, jeżeli wniosek o uzupełnienie porządku obrad zostanie złożony nie później niż 14 dni przed datą zgromadzenia. Do wniosku należy dołączyć projekty uchwał dotyczących proponowanych spraw lub, w przypadku gdy nie ma obowiązku przyjmowania uchwał, noty wyjaśniające dotyczące wszystkich spraw proponowanych do włączenia do porządku obrad walnego zgromadzenia. Ustawa Republiki Litewskiej w sprawie spółek przewiduje również, że akcjonariusze mogą, w dowolnym momencie przed walnym zgromadzeniem lub w czasie jego trwania, przedłożyć nowe projekty uchwał dotyczące spraw ujętych w porządku obrad.
Luksemburg Nie przekazano żadnych informacji.
Węgry Jeżeli chodzi o termin wymagany w art. 6 ust. 3, akcjonariusze mogą wykonać swoje prawa określone w art. 6 ust. 1 lit. a) i b) w terminie ośmiu dni od publikacji/ogłoszenia o zwołaniu walnego zgromadzenia.
Malta Przepisy dotyczące notowań określone w ustawie o rynkach finansowych przewidują, że w przypadku spółek akcyjnych zarejestrowanych na Malcie, których akcje są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na obszarze UE, wniosek o wprowadzenie spraw do porządku obrad walnego zgromadzenia lub projekt uchwały przedkłada się emitentowi w formie elektronicznej lub drukowanej co najmniej 46 dni przed datą walnego zgromadzenia, którego wniosek dotyczy.
Niderlandy Aby wprowadzić sprawy i wnioski dotyczące uchwał do porządku obrad walnego zgromadzenia, należy przedłożyć spółce pisemny wniosek 60 dni przed datą zgromadzenia.
Austria Dzień, o którym mowa w art. 6 ust. 1 lit. a), to 21. dzień poprzedzający doroczne walne zgromadzenie. Dzień, o którym mowa w art. 6 ust. 1 lit. b), to siódmy dzień roboczy poprzedzający walne zgromadzenie.
Polska Akcjonariusze przedkładają sprawy do wprowadzenia do porządku obrad walnego zgromadzenia trzy tygodnie przed planowaną datą walnego zgromadzenia. Akcjonariusze mogą przedstawiać projekty uchwał dotyczących spraw włączonych do porządku obrad do momentu planowanego rozpoczęcia walnego zgromadzenia.
Portugalia Nie przekazano żadnych informacji.
Rumunia Zgodnie z rumuńskimi przepisami akcjonariusze mogą wykonywać swoje prawa przewidziane w art. 6 ust. 1 lit. a) i b) w terminie 15 dni od zwołania walnego zgromadzenia.
Słowenia Aby wprowadzić sprawy do porządku obrad walnego zgromadzenia, należy przesłać wniosek do spółki najpóźniej siedem dni po publikacji o zwołaniu walnego zgromadzenia. Akcjonariusze mogą składać pisemne wnioski dotyczące uchwał w odniesieniu do każdej sprawy ujętej w porządku obrad. Jeżeli w ciągu siedmiu dni po publikacji o zwołaniu walnego zgromadzenia akcjonariusz prześle spółce należycie uzasadniony wniosek, w którym powiadamia, że złoży sprzeciw wobec wniosku zarządu lub organu nadzorczego i że będzie nakłaniał innych akcjonariuszy do głosowania za jego kontrwnioskiem, takie wnioski akcjonariuszy zostaną opublikowane i ogłoszone w tym samym trybie, co zwołanie walnego zgromadzenia. Wnioski akcjonariuszy, których nie przesłano do spółki w powyższym terminie, a które przedłożono nie później niż w trakcie samego walnego zgromadzenia, są omawiane na walnym zgromadzeniu.
Słowacja Liczbę dni, o których mowa w art. 6 ust. 3, ustalono na 20 dni przed datą walnego zgromadzenia. W praktyce akcjonariusze mogą wykonywać swoje prawa przewidziane w art. 6 ust. 1 lit. a) i b) również po 20. dniu przed walnym zgromadzeniem, jednak od zarządu zależy, czy takie spóźnione wnioski zostaną rozesłane/opublikowane na czas (minimum dziesięć dni przed walnym zgromadzeniem). Technicznie możliwe jest wykonanie powyższych praw nawet w czasie walnego zgromadzenia, jednak takie wnioski wymagają jednogłośnej zgody przy obecności kworum 100 % akcjonariuszy.
Finlandia Aby akcjonariusz wprowadził konkretną sprawę do porządku obrad walnego zgromadzenia zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) dyrektywy, wymagany termin na złożenie odpowiedniego wniosku wynosi cztery tygodnie przed dostarczeniem zawiadomienia o walnym zgromadzeniu. W fińskiej ustawie o ograniczonej odpowiedzialności nie przewiduje się żadnej konkretnej daty na wykonanie prawa akcjonariuszy określonego w art. 6 ust. 1 lit. b) dyrektywy, ale akcjonariusz może skorzystać z tego prawa w dowolnym momencie, nawet w czasie walnego zgromadzenia.
Szwecja Akcjonariusz, który chce przedstawić daną sprawę na walnym zgromadzeniu, przedkłada zarządowi wniosek nie później niż jeden tydzień przed najwcześniejszą datą, z jaką może zostać wydane zaproszenie do udziału w walnym zgromadzeniu, lub w przeciwnym razie w odpowiednim terminie, tak aby dana sprawa mogła zostać umieszczona w zaproszeniu do udziału w walnym zgromadzeniu.
Zjednoczone Królestwo Spółka musi otrzymać wniosek nie później niż - a) sześć tygodni przed datą walnego zgromadzenia; lub b) jeżeli jest to później, w momencie powiadomienia o walnym zgromadzeniu.
Artykuł 7 ust. 3
Belgia Nie przekazano żadnych informacji.
Bułgaria Bułgaria gwarantuje, że prawo do udziału w walnym zgromadzeniu i prawo głosu mogą być wykonywane jedynie przez akcjonariuszy zarejestrowanych jako akcjonariusze 14 dni przed datą walnego zgromadzenia.
Republika Czeska Dniem rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu jest zawsze siódmy dzień przed datą walnego zgromadzenia (jedynie w odniesieniu do spółek notowanych na rynku regulowanym).
Dania W przypadku spółek akcyjnych, których akcje są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, związane z akcjami prawo akcjonariuszy do udziału w walnym zgromadzeniu i do głosowania musi zostać ustalone na podstawie akcji posiadanych przez danego akcjonariusza w dniu rejestracji. Dzień rejestracji przypada jeden tydzień przed datą walnego zgromadzenia.
Niemcy Dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, o którym mowa w art. 7 ust. 3, przypada na początek 21. dnia przed datą walnego zgromadzenia. Przepis ten ma zastosowanie jedynie do spółek, które wyemitowały akcje na okaziciela.
Estonia Wykaz akcjonariuszy uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej, której akcje są notowane na giełdzie, jest ustalany siedem dni przed datą walnego zgromadzenia.
Irlandia Jeżeli chodzi o art. 7 ust. 3, w którym mowa o "dniu rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu", w odniesieniu do którego ustalane jest prawo akcjonariuszy do udziału i głosowania w walnym zgromadzeniu, ustalona przez Irlandię liczba dni wynosi dwa dni.
Grecja Nie przekazano żadnych informacji.
Hiszpania Konkretna liczba dni ustalona w prawodawstwie hiszpańskim w odniesieniu do art. 7 ust. 3 dyrektywy wynosi pięć dni przed datą walnego zgromadzenia.
Francja Dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu przypada na trzeci dzień roboczy (północ) przed datą walnego zgromadzenia.
Włochy Dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu przypada na koniec siódmego dnia roboczego przed dniem walnego zgromadzenia.
Cypr W odniesieniu do art. 7 ust. 3 dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu przypada na dwa dni robocze przed zgromadzeniem.
Łotwa Łotewska ustawa transponująca art. 7 ust. 3 dyrektywy stanowi, że dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu przypada na sześć dni roboczych przed zgromadzeniem akcjonariuszy. Na koniec godzin pracy tego dnia uczestnictwo akcjonariuszy spółki akcyjnej w walnym zgromadzeniu jest rejestrowane wraz z liczbą posiadanych przez nich akcji.
Litwa W przypadku wszystkich spółek akcyjnych dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu przypada na piąty dzień roboczy przed datą walnego zgromadzenia lub piąty dzień roboczy przed ponownie zwołanym zgromadzeniem akcjonariuszy.
Luksemburg Nie przekazano żadnych informacji.
Węgry Jeżeli chodzi o termin wymagany w art. 7 ust. 3, dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu w przypadku wszystkich spółek akcyjnych przypada na siódmy dzień roboczy przed datą walnego zgromadzenia.
Malta Przepisy dotyczące notowań określają, że w przypadku spółek akcyjnych zarejestrowanych na Malcie, których akcje są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na obszarze UE, dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu przypada na 30 dni bezpośrednio przed datą ustaloną jako data danego walnego zgromadzenia.
Niderlandy Dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu przypada na 28. dzień przed dniem walnego zgromadzenia.
Austria Dzień, o którym mowa w art. 7 ust. 3 (dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu) przypada na koniec dziesiątego dnia przed datą walnego zgromadzenia.
Polska Dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu ustalono na 16 dni przed walnym zgromadzeniem. Termin ten jest taki sam dla osób uprawnionych na podstawie akcji na okaziciela oraz osób uprawnionych na podstawie akcji imiennych.
Portugalia Nie przekazano żadnych informacji.
Rumunia Każda spółka ustanawia jednolity dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. Dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu zgodnie z art. 7 ust. 3 musi przypadać przed dopuszczalnym terminem na wyznaczenie pełnomocników, co oznacza, że dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu powinien przypadać co najmniej dwa dni przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy.
Słowenia W walnym zgromadzeniu mogą uczestniczyć i wykonywać prawo głosu wyłącznie ci akcjonariusze, którzy są zarejestrowani jako posiadacze akcji w centralnym rejestrze zdematerializowanych papierów wartościowych na koniec czwartego dnia poprzedzającego walne zgromadzenie.
Słowacja W przypadku wszystkich słowackich publicznych spółek akcyjnych dzień rejestracji uczestnictwa (art. 7 ust. 3) w walnym zgromadzeniu przypada na trzeci dzień przed datą walnego zgromadzenia.
Finlandia W odniesieniu do art. 7 ust. 3 dyrektywy dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu przypada na ósmy dzień przed datą walnego zgromadzenia.
Szwecja Dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, który ma zastosowanie do spółek objętych dyrektywą, wyznaczono na pięć dni roboczych przed datą walnego zgromadzenia.
Zjednoczone Królestwo Spółka publiczna musi ustalić prawo głosu na walnym zgromadzeniu spółki poprzez odniesienie do rejestru członków w momencie (wskazanym przez spółkę) przypadającym nie więcej niż 48 godzin przed terminem zgromadzenia. Przy wyliczaniu tego okresu nie należy uwzględniać żadnej części dnia, który nie jest dniem roboczym.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024