Zaproszenie do składania wniosków w ramach wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz promowania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Bezpieczniejszy Internet Plus).

Zaproszenie do składania wniosków w ramach wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz promowania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Bezpieczniejszy Internet Plus)

(2005/C 223/09)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 10 września 2005 r.)

1. Cele i opis

Komisja Europejska przyjęła program prac oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach realizacji programu "Bezpieczniejszy Internet Plus"(1).

Niniejsze zaproszenie dotyczy wniosków obejmujących następujące działania:

1. Zwalczanie treści sprzecznych z prawem

1.1 Numery interwencyjne pozwalające na zgłaszanie sprzecznych z prawem treści

1.2 Węzeł koordynacyjny sieci numerów interwencyjnych

2. Blokowanie niechcianych i szkodliwych treści

2.1 Wzmocnienie pozycji użytkownika (ułatwianie i koordynowanie wymiany opinii pomiędzy specjalistami do spraw edukacji i wychowania oraz ekspertami technicznymi; prace nad systemami klasyfikacji treści i znakami jakości witryn internetowych; przyczynianie się do dostępności technologii filtrujących)

3. Promowanie bezpieczniejszego otoczenia

3.1 Transgraniczne działania w zakresie współregulacji i regulacji wewnętrznej dotyczącej niechcianych, szkodliwych i sprzecznych z prawem treści w Internecie i nowych technologiach sieciowych.

4. Podnoszenie poziomu świadomości

4.1 Węzły odpowiedzialne za podnoszenie świadomości, które będą realizować działania i programy uświadamiające w ścisłej współpracy ze wszystkimi odpowiednimi podmiotami na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

4.2 Węzeł koordynacyjny

4.3 Telefoniczne linie zaufania, gdzie dzieci mogłyby wyrażać swoje zastrzeżenia w stosunku do sprzecznych z prawem i szkodliwych treści w Internecie.

4.4 Badania stosowane nad aspektami bezpieczeństwa związanymi z korzystaniem przez dzieci z nowych mediów.

2. Uprawnieni wnioskodawcy

W programie "Bezpieczniejszy Internet Plus" uczestniczyć mogą osoby prawne posiadające siedzibę w jednym z 25 Państw Członkowskich, a także osoby prawne posiadające siedzibę w jednym z krajów kandydujących (Bułgaria, Chorwacja, Rumunia, Turcja), o ile tak stanowi zawarte z danym krajem porozumienie dwustronne. Możliwe jest także uczestnictwo osób prawnych posiadających siedzibę w jednym z Państw EFTA będącym stroną Porozumienia EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia), zgodnie z postanowieniami tego Porozumienia(2).

Dopuszcza się możliwość uczestnictwa osób prawnych posiadających siedzibę w krajach trzecich oraz organizacji międzynarodowych, jednak bez wsparcia finansowego ze strony Wspólnoty.

3. Budżet

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie działań pośrednich szacuje się na 9,3 mln EUR.

4. Termin składania wniosków

Termin wpłynięcia wniosków do Komisji upływa w dniu 24 listopada 2005 r. o godzinie 17:00 (czasu obowiązującego w Luksemburgu).

5. Dodatkowe informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem:

http://europa.eu.int/saferinternet

Wszystkie wnioski muszą spełniać specyfikacje i warunki opisane w pełnym tekście zaproszenia do składania wniosków, w programie prac oraz w przewodniku dla wnioskodawców, które są dostępne w języku angielskim na stronach internetowych Komisji Europejskiej pod podanym wyżej adresem. Zawarte są tam również informacje na temat sposobu przygotowania i składania wniosków.

Ocena wniosków dokonywana będzie w oparciu o zasady przejrzystości i równego traktowania. Oceny dokona Komisja z pomocą ekspertów zewnętrznych. Złożone wnioski będą oceniane według kryteriów określonych w programie prac w ramach programu "Bezpieczniejszy Internet Plus".

Wszystkie wnioski otrzymane przez Komisję Europejską traktowane będą z zachowaniem ścisłej poufności.

______

(1) Decyzja nr 854/2005/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 maja 2005 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz promowania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych, Dz.U. L 149 z 11.6.2005, str. 1.

(2) Aktualne informacje o uczestniczących w programie krajach publikowane są w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Aktualna lista jest także dostępna na stronach internetowych programu pod adresem: http://europa.eu.int/saferinternet.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.223.8

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków w ramach wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz promowania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Bezpieczniejszy Internet Plus).
Data aktu: 10/09/2005
Data ogłoszenia: 10/09/2005